Σωστός τρόπος παιξίματος: Ακούμπημα στο καπάκι

Ναι καπως ετσι οπως ειναι στο βιντεο παιζω. μονο που παιζω πιο κοντα στην τρυπα για να ειναι πιο γλυκος ο ηχος. πολλες φορες ακουμπαω λιγο πιο πανω αλλα το χερι μου ειναι πανω στην χορδιερα κατα κυριο λογο.

Ακομη εαν θες το δεξι σου χερι να γινει γρηγοροτερο και πιο ευκινητο στις χορδες σου προτεινω να παιζεις με τον καρπο. Δηλαδη να κουνιεται μονο ο καρπος (και οταν λεω να κουνιεται μονο ο καρπος εννοω δεξια αριστερα και να μην φευγει προς τα πανω) οταν παιζεις και οχι ο πηχης του χεριου, μπορει να σε δυσκολεψει λιγο στην αρχη αλλα πιστεψε ειναι μονο θεμα συνηθειας. Βεβαια εσυ μπορει να παιζεις με τον καρπο αλλα καλου κακου στο αναφερω.

πολύ ωραια συζήτηση παιδιά…θα συμπληρώσω στον χιτζαζ οτι επίσης σημαντικό ρόλο σε ταχύτητα αν μελετηθεί, είναι το λυγισμα και τέντωμα του αντίχειρα ενω κρατάς τη πένα και παίζεις, “ελπίζω να συμφωνείτε”… όσο για το αν ακουμπάς η όχι το καπάκι με τα δάκτυλα πιστευω και εγώ ότι αν θες να παίξεις γρήγορα προφανώς δε βοηθά και δε συμβάλει στο να πάλεται το καπάκι,αν θες όμως να το "σπάσεις " το οργανάκι ακούμπα… μετακίνησε και το παίξιμο προς το καβαλάρη και είσαι ο.κ (προσωπικά το υιοθετώ σε βαριά κομμάτια και ταξίμια)…

Πολύ σωστή παρατήρηση και ΠΟΛΥ χρήσιμη ο αντίχειρας καλό ειναι να είναι τεντωμένος και παράλληλος σχετικά με τις χορδές έτσι ώστε να μην λυγίζει στο παίξιμο

Γεια σας παιδιά, ελπίζω να μην ποστάρω σε κλεισμένο θέμα. Έχω μια απορία σχετική με το θέμα (που μάλλον θα έχει συζητήθει εδώ αν και δεν την έχω βρει στο ψάξιμο μου) και θα παρακαλούσα όποιος θέλει να μου απαντήσει ή να με παραπέμψει στην αντίστοιχη συζήτηση: Όταν παίζει κανείς με πολύ σκληρή πένα (π.χ. extra heavy) θα πρέπει να την αφήνει να “παίζει” ανάμεσα στα δάχτυλα του (ώστε να αποφεύγει εξωστρακισμούς μειώνοντας όμως την αίσθηση του κρατήματος) ή να την κρατάει όσο το δυνατό πιο σταθερή?
Ευχαριστώ πολύ.

Χρηστο, το θεμα αυτο αλιμονο αν κλεισει! Συνεχεια πρεπει να ανανεωνεται αυτου του ειδους η κουβεντα. Τωρα, για το ερωτημα σου, αν σε βολευει η σκληρη πενα, φροντισε να αποδιδεις καλυτερα τον ηχο που θες.
Εξηγουμαι: Αν θες ενα σκληρο και συντομο ηχο (δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω, ελπιζω να γινομαι κατανοητος) τοτε κρατα την σχετικα σφιχτα. Αν θες ο ηχος σου να αφηνει μια ουρα, τοτε αστην πιο χαλαρα, ιδιαιτερα στις φρασεις που κλεινουν τη μελωδια σου.

Σ’ευχαριστώ πολύ guvs για την άμεση απάντηση. Απλά ήθελα να εξακριβώσω αν πραγματι υπάρχουν παίκτες που κρατούν σφιχτά μια extra heavy πένα. Εγώ ακόμη δεν μπορώ να το κάνω (όταν κράταω σφιχτά την πένα “φεύγει” το χέρι μετά από την κρούση της χορδής) και υποψιάζομαι ότι δεν έχει δυναμώσει αρκετά το χέρι μου ώστε να μπορεί να απορροφά την κρούση και να επανέρχεται στη σωστή θέση.

Νομιζω πως ειναι κακη επιλογη, βεβαια περι ορεξεως… Αλλα νομιζω πως χανει την γλυκα του ο ηχος με μια τοσο σκληρη πενα. Παρολα αυτα ειναι πρωτιστως θεμα εξασκησης. Αν θεωρεις πως ακουγεται καλα στο αυτι σου, μην αλλαζεις και παρα πολλα.

Όπως σε βολεύει φίλε μου.Εξάλλου η νοοτροπία αυτή είναι λανθασμένη για τον ‘‘αέρα’’.Ούτε ο Χιώτης, ούτε ο Τσιτσάνης, ούτε ο Καραντίνης,ούτε ο Τατασόπουλος και γενικότερα κανένας δεν το είχε εντελώς στον αέρα.Τα δάχτυλα απλώς ακουμπάνε στο καπάκι για να ζυγιάζει που λέμε.Το θέμα στην τελική είναι να παίζεις όπως σε βολεύει γνωρίζοντας πιο είναι το σωστό δε…Η δύναμη στο χέρι σου πρέπει να πηγαίνει ΜΟΝΟ στα δυο δάχτυλα που κρατάνε την πένα.Το υπόλοιπο χέρι χαλαρό.ΚΑΛΗ ΜΕΛΕΤΗ!!!