Σωστός τρόπος παιξίματος: Ακούμπημα στο καπάκι

Παραθέτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο για τον Κώστα Παπαδόπουλο με τίτλο ʽʼΟ Παγκανίνι του μπουζουκιούʼʼ του Νέαρχου Γεωργιάδη εκδόσεις σύγχρονη εποχή:
Κώστας Παπαδόπουλος :
Το κράτημα της πένας αυτό είναι το μυστικό! Όταν ξεκινάει ο καθένας να παίξει κρατάει με ένα δικό του τρόπο την πένα. Εγώ έτυχε να διαλέξω τον καλύτερο. Είναι αυτός ο τρόπος που έχεις γυριστό το χέρι προς τα πάνω , και έχεις μια αίσθηση ότι παίζεις λαούτο… Πρέπει να κινείτε μόνο ο καρπός… Είναι άλλοι που κουνάνε όλο το χέρι … Και λες :<< Αυτός τώρα τι κάνει σκάβει;>> Με αυτόν το λανθασμένο τρόπο το χέρι κουράζετε , χάνει σε ταχύτητα , και το βάρος του μπράτσου αλλοιώνει τον ήχο. Θέλει λεπτές κινήσεις αφού διαθέτεις την τεχνική εμπειρία.

Η μαγκιά εκει ειναι η εξης
περα απο το αν ακουμπαει το δακτυλο ειναι οτι δεν κουναει τον πυχη του, ούτε καν τον καρπό
πίζει με τα δακτυλα , κερδιαζει σε ηχο και χρόνο αυτο κανει τον ήχο να βγαινει τοσο γεμάτος

οταν κουνας ολο σου το χέρι είναι σαν να θες να πατήσεις γκάζι ενώ οδηγείς και να το κανεις κουνώντας τον μηρό

:246:

ΝΕΟ ΑΙΜΑ ετσι για να γουσταρουμε εδω

και είναι και πολύ σωστός τρόπος παιξίματος!!!

εγω λεω να δωσετε παρα πολυ εμφαση και προσοχη ειδικα αυτα που λεει ο παπαδοπουλος ειναι σωστα , μην μαθετε να παιζετε λαθος απο πρωσοπικη εμπιρεια μου πηρε πολυ καιρο να αλλαξω την τεχνικη μου αν παιζετε λαθος
α) κουραζεσαι
β) αν σε καποιο κομματι πρεπει να τρεξεις η λαθος τεχνικη θα σου κοστισει (υπαρχουν και οι τυποι που δε τρεχουν ποτε hehehe πχ δε ετρεξα στα νιατα μου τωρα θα τρεξω)
γ) προσεξτε την μεση σας καποτε ειχα κανει ενα αναλογο θεμα γιατι πονουσε η μεση μου με το τροπο που επαιζα
ενα tip για να αλλαξετε απο το λαθος τροπο στο σωστο αφου σας πει καποιος εμπειρος πως να κρατατε σωστα την πενα , τον καρπο κτλ οταν κανετε προβα το χερι να εχετε απεναντι σας εναν καθρεφτη εμενα με βοηθισε αρκετα .

ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ…

Άλλος ακουμπά κι άλλος όχι το καπάκι…
Άλλος κινεί όλον τον πηχυ κι άλλος μόνο τον καρπό…
Άλλος πιάνει την πένα με τον αντίχειρα και την άρθρωση του δείκτη και άλλος με τον αντίχειρα και την άκρη του δείκτη…
Άλλος κρατά το μπουζούκι σε αρκετά επικλινή θέση κι άλλος σε πιο οριζόντια…
Άλλος μπορεί και συνδιάζει όλα ή κάποια από τα παραπάνω κατά βούληση…

Όλοι οι παραπάνω είναι καλοί οργανοπαίχτες, όπως μπορεί να φανεί κι από τα σχετικά βίντεο στο u-tube. Το ίδιο ισχύει και για τους παλιούς εκτελεστές, οι οποίοι δεν υιοθέτησαν ένα και μόνο στιλ παιξίματος.

Τελικά, αυτό που καταλαβαίνω εγώ από τη συζήτηση είναι ότι δεν ύπάρχει σωστός και λανθασμένος τρόπος παιξίματος, ή ότι -ακόμη κι αν υπάρχει- δεν είναι ένας και μοναδικός… Υπάρχουν πολλοί λανθασμένοι και πολλοί σωστοί τρόποι παιξίματος. Ο καθένας διαλέγει αυτόν που ταιριάζει στο ύφος του, στα σωματομετρικά δεδομένα και το όργανό του. Τον σωστό τρόπο δηλαδή για αυτόν. Εξάλλου έχω δει μαθητές του ίδιου δάσκαλου να παίζουν με διαφορετικό τρόπο, αλλά εξίσου καλά.

Πολλοί όμως διατηρούν τη γνώμη ότι ένας και μοναδικός είναι ο αντικειμενικά σωστός τρόπος παιξίματος. Αυτό μου φαίνεται μάλλον ακραίο…

Αυτό κι αν είναι που αλλάζει δραματικά τον ήχο…:084:
Όπως τ’ ακούω (και χωρίς να έχω επιστημονική εξήγηση) η άκρη του δείκτη είναι πιο γλυκιά και πιο πρίμα από την άρθρωση και έχη μεγάλη διαφορά στο παίξιμο.

Η άρθρωση από την άλλη βγάζη ταχύτητα…

Καλα το παει το παληκαρακι αλλα απορω:084: ποιος δασκαλος τους μαθαινει τετοια πραγματα:080:. Η πενα του οσο αφορα το πανω κατω ειναι οτι λαχει:082:, ενα κομματι γεματο τριηχα τα οποια στην συγκεκριμενη εκτελεση ειναι ανυπαρκτα:112:, δυστυχως. Το παιδι παντως εχει δυνατοτητες:246:

καλησπερα παιδια νεο αιμα και εγω στο site και θα ηθελα να πω οτι και ο καραντινης παιζει χωρις να ακουμπανε τα δαχτυλα και παιζει τελεια εδω μια αποδειξη

 http://www.youtube.com/watch?v=0T7YvNCBkXA&feature=related

:088::109:

Ξεκίνησα να παίζω εδώ και ένα μήνα περίπου, ακουμπώντας το χέρι πάνω στον καβαλάρη(στις χορδές που είναι μετά τον καβαλάρη).
Σήμερα έπαιξα με το χέρι στον αέρα μετά απο την παρότρυνση ενός φίλου και παρατήρησα μια διαφορά στον ήχο του μπουζουκιού.
Ακουγόταν καλύτερα ο ήχος του.Από την αλλη κάποιοι λένε ότι δεν έχει σημασία αν ακουμπάς το χέρι στον καβαλάρη.
Ποια έιναι η γνώμη σας?

αν δεν ακουμπας το καπακι το μπουζουκι αποδιδει τα μεγιστα!! Μαλλον σωστος τροπος παιξιματος ειναι να ακουμπας στην χορδιερα και οχι στο καπακι. Επισης αν το χερι ειναι στον αερα ακουγεται καλυτερα απο το να ακουμπαει. καλο ειναι να μαθεις να παιζεις με αυτον τον τροπο ετσι ωστε να συνιθισεις τωρα που ειναι αρχη.

Δεν ξέρω για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος αλλά ο χειρότερος είναι μακράν ο καρπός φιλε GiorgosZ να ακουμπάει ο καρπός στον Καβαλάρη…

Βασικά εξαρτάται απο το τι παίζει κανείς…δηλαδή αν θες να παίξεις το μπουζουκι και ουσκι δεν μπορείς να το παίξεις ή θα σε δυσκολέψει πολυ περισσοτερο αν οποιοδήποτε σημείο του δεξιού σου χεριού είναι στατικό κάπου στο καπάκι ( είτε το μικρό δάκτυλο είτε ο καρπός στον καβαλάρη)

Με το καπάκι δεν έχω κανένα πρόβλημα.Δεν ένοιωσα ποτέ ότι θα με βοηθήσει να ακουμπάω εκεί.

Χορδιέρα εννοείς τις χορδές μετά τον καβαλάρη?
Άρα λες ότι δεν έχει σημασία αν ακουμπάω?Λες να ήταν ιδεά μου?

Η ερώτηση είναι προς τον Τάσο…

Φίλε Αλχημιστή τώρα είδα το μήνυμα σου.

ΟΚ, χέρι ελεύθερο λοιπόν…

Χορδιερα ειναι το μεταλλικο που καλυπτει τις χορδες στο σημειο που ξεκινανε. Ακουμπωντας εκει το χερι σου δεν θα εχει επαφη στο καπακι κι ετσι δεν θα επηρεαζεται ο ηχος. απο κει και περα το χερι σου θα πρεπει μαλλον να μην ακουμπαει στον καβαλαρη και να ειναι στον αερα.

οκ παιδια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Φίλε τάσσο αυτο που λες φοβάμαι οτι δεν ισχύει…Τον μόνο που ξέρω να παίξει με το χέρι του στην χορδιέρα είναι ο Στουραίτης κανένας άλλος…

αλλά και τεχνικά να το πάρεις ακουμπάμε στην γωνία μεταξύ καπακιού και σκάφους που απο κάτω έχει την “ζάντα” για να ακουμπάει το καπάκι στο σκάφος άρα δεν είναι σημείο που επηρεάζει τον ήχο

Ισως μας βοηθησει καποιος πιο εμπειρος στο θεμα. Εμενα ετσι μου εδειξαν, και εχει καποια διαφορα στον ηχο. Αλλος παιζει ετσι, αλλος αλλιως. Και ο Τατασοπουλος που εχω δει ετσι παιζει.

Στουραιτης http://www.youtube.com/watch?v=BiS-_Hur2Jk αυτο είναι παίξιμο ακριβως πανω απο την Χορδιερα κάτι τέτοιο εννοείς?

Μόλις γνώρισες άλλον ένα, εμένα… :slight_smile: Παίζει ρόλο και το μήκος του πήχυ. Όσο πιο ψηλός είναι κανείς :090: τόσο πιο χαμηλά πέφτει ο αγκώνας στο σκάφος. Εμένα το χέρι ξεκινά από την κάτω μεριά της χορδιέρας.:112: Όσο διαγώνια κι αν κρατώ το όργανο δεν γίνεται να περνά το χέρι από την πάνω μεριά της χορδιέρας με κατεύθυνση προς τα κάτω…

Παιδιά το κομμάτι ανάμεσα στον καβαλάρη και την χορδιέρα έχει κάποια ονομασία?

Απ ότι καταλαβαίνω ούτε εκεί πρέπει να ακουμπά το χέρι έτσι?

αναφέρεται ως “άρπα”. υπάρχει η άποψη πως σε ένα καλοζυγισμένο μπουζούκι, αυτό το κομμάτι πρέπει να είναι κουρδισμένο σε πέμπτες ή τέταρτες. γενικά ό,τι πάλλεται καλό είναι μην φιμώνεται -εκτός κι αν είναι λασκαρισμένο κλειδί ή κάλυμμα χορδιέρας που τρίζει…