Σχετικά με Τζουρά

Καλά τα λες φίλε Πάνο, εκτός του ότι το cura saz έχει το μέγεθος -σε ό,τι αφορά τόσο το σκάφος όσο και το μάνικο- του “δικού μας” μπαγλαμά… Και βέβαια, έχει μπερντέδες (εκ του “υπερδέω” Νίκο Πολίτη;) :089: Αυτά!

Όχι: perde (ο τόνος στη λήγουσα): κουρτίνα, παραπέτασμα, φράγμα, αυλαία. Ο μπερντές ως δεσμός ενός οργάνου παράγεται από την έννοια διάφραγμα, δηλαδή διαχωριστικό κλπ.

Μάλλον εκ του “περιδέω” (περιδένω, δένω ολόγυρα) αν προέρχεται απ’ το “δέω”.
Αλλιώς απ’ το τούρκικο “perde” (κουρτίνα).

Τώρα βέβαια έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα για άλλη μια φορά -κι αν κάποιος συντονιστής / διαχειριστής το κρίνει σωστό ας μεταθέσει αυτά τα γραφόμενα σε άλλη ενότητα υπό άλλο τίτλο- αλλά θέλω να θέσω και τον εξής συλλογισμό, μπαίνοντας στην Τουρκική ετοιμολογία: τόσο οι μπερντέδες (τρόπος δεσίματος) όσο και οι κουρτίνες, παραπετάσματα, αυλαίες κ.λ.π. “δένονται από πάνω”. Με άλλα λόγια “υπερδένονται”…
Οπότε, η προέλευση της λέξης μπερντές είναι Τουρκική αλλά όχι όμως και η καταγωγή της! Μήπως λέω μπαρούφες και χρειάζομαι ένα … “μπερντάκι” ξύλο; :112:

Ακούστε τα μετρημένα βήματα στο τζουρά του Χρήστου Κωνσταντίνου … http://tiny.cc/o74fp

Όχι Αλέξανδρε, συμφωνώ. Αλλά αυτά ξέρεις, είναι και λίγο γούστα. Δηλαδή, όταν σου λέει ο Μάρκος “Άκουσα το μπουζούκι και με κυρίευσε και είπα ότι αν δεν μάθω θα κόψω τα χέρια με την τσιατήρα” (καλά θυμάμαι, τσιατήρα;), σημαίνει ότι αυτός ο ήχος και το παίξιμο τον εκφράζει.

Έκαστος με τις προτιμήσεις του. Για αυτό ίσως το μπουζούκι είναι πρωταγωνιστικό όργανο. Επειδή με αυτό μεράκλωναν οι περισσότεροι… Όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι υποτιμημένο (δεν είπες κάτι τέτοιο, απλώς από μόνος μου το προσθέτω).

[video=Mitsias, Dimosthenous, Gisdakis - T’ asteri tou voria]619[/video]

Υ.Γ.: και γαμ* τους τζουράδες έχει ο Παπαδημητρίου έτσι; Ξέρουμε κατασκευαστή; - Γιώργο (86), άκου το τρέμολο…Εντάξει, διαφορετικό του μπουζουκιού, αλλά και πάλι τρέμολο…
Υ.Γ.2: για να ξαναπώ τον πόνο μου… για τα επόμενα 10 χρόνια έχω να κάνω τις εξής αγορές: μπουζούκι (όχι τύπου μαντόλας, έτσι Πάνο;;), μπαγλαμά (όχι τον Κότσιρα!), τζουράκο… Αλλά μέχρι τότε, πάω για διάβασμα…

ρε συ Φώτη, αυτό δεν είναι και το πιο δεξιοτεχνικό κομμάτι. Το έβγαλα την ίδια στιγμή που είδα το βίντεο. Αν δεις στο τρέμολο πως κουνιέται όλο το όργανο θα καταλάβεις τι εννοώ…

Και σκέψου ότι αυτός είναι από τους καινούργιους τζουράδες, δηλαδή με δούγιες που είναι σχετικά μεγαλύτεροι από τους σκαφτούς. Για βάλε τον να κάνει το ίδιο με σκαφτό να δούμε αν θα μπορεί να κρατήσει το όργανο…
Εντάξει μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός…αλλά δεν πειράζει…:019::019::019:

Ωραίος αυτός ο τζουράς αλλα σαν τον δικό μου δεν είναι…:019:

δείτε και ένα μάγκα εδώ να κάνει ταξίμι και να παίζει…φέρτε πρέζα να πρεζάρω…

Δεν ξέρω ποιός είναι ο τύπος που παίζει τζουρά, αλλά πολύ μου άρεσε ο τρόπος που στηρίζει τον τζουρά στο μπράτσο της πολυθρόνας!
Εφευρετικό! Θα το εφαρμόσω και εγώ γιατί μου φεύγει όταν παίζω.

εγώ το μοντάρω και το σφηνώνω στην κοιλιά μου…:090::090::090::090:

Εδω ενα τραγουδι του Μαρκου με τζουρα και καλο καλοκαιρι σε ολους!!!:089:

//youtu.be/lJqpvPX4rjc

Εντάξει, εννοείται καλα τα λες. Για αυτό άλλωστε λέω από πριν ότι είναι διαφορετικό τρέμολο από του μπουζουκιού. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, αλλά ως τεχνική, τουλάχιστον στους τζουράδες με ντούγιες ακούγεται εύηχα.

Εξ’άλλου όπως έχει ήδη τονισθεί παραπάνω, ο τζουράς εκ φύσεως δεν είναι όργανο που θα χρησιμοποιηθεί για ανάδειξη δεξιοτεχνικών ικανοτήτων, συνεπώς και είναι δύσκολο να βρούμε τέτοια τραγούδια.

Αυτό ενοείται!!

ΥΓ.: Πάντως έχω καιρό να δώ τζουρά σκαφτό…

Ιδού κι ένα τυπικό άκουσμα τζουρά εδώ

Αν και συμφωνώ μαζί σου , θα αναφέρω σαν εξαίρεση το δεξιοτεχνικότατο παίξιμο του Μπάμπη Γκολέ στα ντζουρομπούζουκα. Μας άφησε πολλές φορές άναυδους…

Ιδού και ο σκαφτός τζουράς του Ψαραντώνη (μετά το 22:10)…
http://video.google.com/videoplay?docid=-173495690951306077

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά η διαφορά Τζουρά και Μισομπούζουκου είναι αποκλειστικά στο σκάφος, το Μισομπούζουκο έχει σκάφος από μαντολίνο, ενώ ο τζουράς έχει δικό του ξεχωριστό καλούπι για σκάφος (ειναι σχεδόν διπλάσιο του μπαγλαμά και μακρόστενο σε σχέση με εκείνο του μισο μπούζουκου)

Ενα κόλπο για να στηρίζεται τον τζουρά είναι να δοκιμάσετε να δέσετε μια μικρή ζώνη κιθάρας, βοηθάει αρκετά

Επ αφορμης του σκαφτού τζουρά του Ψαραντώνη και ενος βίντεου που χα δει παλιότερα -μαλλον εδω μεσα- με τον Καρεκλά (λύρα) και τον Δασκαλιό (τρίχορδο), ξέρουμε αν ο τζουράς συμμετείχε καθόλου στην κρητική μουσική;

Στα 20 και πλέον χρόνια που ασχολούμαι (πάντα ερασιτεχνικά) με την κρητική μουσική και ειδικά στα μισά από αυτά όχι μόνο μουσικά αλλά και ιστορικά, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου συμμετοχή του τζουρά σε αυτή.
Μπουζούκι σίγουρα υπάρχει, ειδικά εκεί γύρω στη δεκαετία του '70 αρχές του '80, τόσο σε ζωντανές εμφανίσεις, όσο και στη δισκογραφία.
Τον τζουρά τον έχω δει και εγώ πρώτη φορά με τον Ψαραντώνη σε αυτό το βίντεο, αλλά και σε ένα άλλο που παίζει σε συναυλία, το ίδιο πάλι τραγούδι (“Στον ψεύτη κόσμο ώστε να ζω”).
Ίσως να το χρησιμοποιεί ως υποκατάστατο του μπουλγαρί (που δεν είναι φυσικά).

Παιδια καλησπερα, ψαχνω πληροφοριες για το αγαπημενο μας τζουρα, ηταν οντως το οργανο των αρχαιων ελληνων??? πολλα συγχαρητηρια στα παιδια του σαιτ και ολους τους παραγοντες που συντελουν σε αυτο. να σται ολοι καλα. ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ.

Τι πληροφορίες έχεις εσύ, φίλε Νικόλα, ώστε να αναρωτιέσαι αν ειδικά ο τζουράς ήταν το όργανο των αρχαίων Ελλήνων; Δες πάντως εδώ, κάτι θα ψιλομάθεις. Πάντως όχι, ΤΟ όργανο των αρχαίων δεν ήταν ο τζουράς.