Σχέδια λύρας

Καλημέρα στα μέλη του φόρουμ!! Πραγματικά με τις εμπειρίες σας κυρίως στο κατασκευαστικό μέρος των οργάνων μου έχετε μεταδώσει το μικρόβιο της οργανοποιίας και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό! Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τους οργανοποιούς του φόρουμ που όχι μόνο δεν έχουν υιοθετήσει την μυστικοπάθεια της τέχνης του επαγγέλματός τους, αλλά μας δίνουν και πολύτιμες συμβουλές ως προς την κατασκευή των οργάνων!!
Τέλος επειδή τώρα αρχίζω να κάνω τα πρώτα μου βήματα στον χώρο διαβάζοντας πολύ καιρό το φόρουμ, θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα εμπιστοσύνης με λογικές τιμές για την αγορά κάποιων εργαλείων που μου λείπουν!! Επειδή το όργανο με το οποίο θέλω να ασχοληθώ είναι οι λύρες Κρήτης, θα ήθελα αν έχετε να μου δώσετε τα σχέδια για την κατασκευή ενός λυρακιου Κρήτης, που από όσο γνωρίζω κατασκευαστικά είναι όμοιο με την πολίτικη λύρα…
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!

http://www.nrompogianakis.com/el/kataskeyh_lura.php
http://www.emreerdal.com/yapisi.htm

Καλησπερα φιλε μου!! Σου παραθετω εδω 2 link, το ενα για κατασκευη κρητικης λυρας κ το αλλο για πολιτικη λυρα…
Δεν εχω καμια σχεση με την οργανοποιια κ δε γνωριζω δυστυχως αν ειναι σωστα αυτα που δειχνουν τα link, αλλα ελπιζω να σε βοηθησουν…
Ισως σε βοηθησουν σε αυτο φιλοι συμφορουμιτες!!! ;-))

Τωρα οσον αφορα γι αυτο που ειπες οτι κατασκευαστικα ειναι ομοιες, θα ΜΕ επιτρεψεις να διαφωνησω… ;-))))-=0

Σε ευχαριστώ πολύ tourick για την απάντησή σου!! Τα δύο αυτά link τα είχα υπόψιν, όμως όσο αφορά την πολίτικη λύρα υπάρχουν κάποιες ελλείψεις όπως π.χ. στα “μάτια” του καπακιού…

χμμ… η σελιδα ειναι απο τουρκικο site… οποτε οχι μονο οι ελλειψεις… εχω την εντυπωση πως γενικα κ οι διαστασεις της ειναι αρκετα μεγαλυτερες απο τις πολιτικες που κανουν εδω… λογω του οτι τις θελουν με βροντοτερο ηχο… εξου κ τα εντερα που χρησιμοποιουν για χορδες… το καταλαβα απο το μηκος που εχουν βαλει για τις χορδες… σε μας νομιζω ειναι μονο 30εκ. της μεσαιας κ 26εκ. των πλαινων χορδων… κ στην κρητικη αν δεν κανω λαθος (την σταγακικου τυπου) 28εκ. μηκος χορδης…
σου ευχομαι τα καλυτερα για τις αποπειρες σου παντως!!! με το καλο οι καινουργιες λυρεςςςςςςςς…!!! ;-))))))))))))))))))))))))))))-=0