Προβλημα με τη λυρα

Παιδιά γεια σας . Έχω μια κρητική λύρα χειροποίητη με σκάφος από φλαμουριά και με καπάκι από κέδρο λιβάνου . Οι χορδές ρε και λα παίζουν μια χαρά αλλα η σολ κανει ένα περίεργο τρίξιμο και ανοιχτή και σε ολα της τα πατήματα … ξέρει κανείς πως να το διορθώσω ?

Δεν είμαι σίγουρος αλλά δοκίμασε να ανεβάσεις τον καβαλάρη απο τη δεξιά του μεριά έτσι όπως τον κοιτάς απο πάνο, βάλε την ψυχή λιγο πιο πλάγια να κοιτά προς τ`αριστερά κι ο καβαλάρης να μην πατά με όλλο το σώμα το καπάκι!

… το δοκίμασα …δυστυχώς δεν αλλάζει τίποτα … ο καβαλάρης βεβαίως δεν πατάει ολόκληρος πάνω στο καπάκι, αφήνει ενα μικρό κενό . θα μπορούσε να φταίει ο πάνω καβαλάρης στη σχισμή της μπάσας χορδής ? γιατί βλέπω ότι δεν ‘‘αγκαλιάζει’’ τη χορδή , η σχισμή είναι σχεδόν διπλάσια της χορδής …

Το τρίξιμο μπορεί να είναι οτιδήποτε, απο ξεκολλημένο καπάκι μέχρι ελλατωματική χορδή. Τα πάντα μπορούν να προκαλέσουν τρίξιμο αλλα αφού λές οτι τρίζουν ΟΛΕΣ οι νότες επάνω στην χορδή…ξεκίνα αλλάζοντας την χορδή…
Αμα έχεις fine tuners (πως λένε αυτά τα μεταλλικά βιδάκια που κουρδίζουν στα Ελληνικά;) μπορεί αυτά να τρίζουν…
Γενικά αμα τρίζει κάτι άλλο πανω στο όργανο αυτό συνήθως συντονίζεται σε συγκεκριμένες νότες. Αν όλες οι νότες τρίζουν μόνο σε μια χορδή τοτε εστίασε την προσοχή σου σε ότι έρχεται σε επαφή με αυτή τη χορδή. Πανω και κάτω καβαλάρης, χορδιέρα και φυσικά η ίδια η χορδή…
Αν τρίζει και με καινούργια χορδή δοκίμασε ίσως να σηκώσεις την χορδή πρόχειρα με κανένα χαρτάκι στους καβαλάρηδες αλλα αμα εξακολουθεί και τρίζει μην κάνεις τίποτα ποιο δραστικό…τρέχα στο μάστορα…
Ειδικά αμα έχεις λύρα απο φοινίκι…:089:

…φίλε alk και τι δεν έχω δοκιμάσει …fine tuners δεν έχει η λύρα… από χορδές εχω δοκιμάσει και ντογκάλ λυρα ντι κρέτα και ντογκάλ ηλεκτρικής και χορδές από άλλη μάρκα και το πρόβλημα παραμένει μόνο στη μπάσα χορδή… μέχρι και τον καβαλάρη έχω κουνήσει αλλά τελικά η καλύτερη θέση του είναι εκεί που την είχε ο μάστορας … βεβαίως θα πήγαινα τη λύρα στο μάστορα αν έμενα μόνιμα εκεί , αλλα την είχα αγοράσει πριν μερικούς μήνες όταν επισκέφτηκα τη Κρήτη …εγώ μένω στη Ρόδο. Γι αυτό και προσπαθώ να βρω τη λύση μόνος μου … το τελευταίο που μου μένει είναι να αλλάξω το πάνω καβαλάρη …αλλιώς δεν έχω καμία απολύτως ιδέα τι μπορεί να ευθύνεται γι αυτό το φαινόμενο… :106:

Καλώς όρισες στην παρέα μας saliggari.
Εφόσων δεν έχεις πρόβλημα μόνο στην ανοικτή ΣΟΛ αλλά και στα πατήματα της, ο πάνω καβαλάρης δεν νομίζω ότι ευθύνεται για το τρίξιμο.
Όσον αφορά τις χορδές, αν έχεις δοκιμάσει τις Dogal για ηλεκτρική κιθάρα και τρίζουν και αυτές, μην ασχοληθείς άλλο με χορδές.
Επειδή και εγώ είχα παλιά ένα παρόμοιο πρόβλημα με τη νότα ΣΙ στη χορδή ΛΑ είχα πειραματιστεί με τον κάτω καβαλάρη, τόσο σε σχήμα όσο και σε σκληρότητα (είδος ξύλου).
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με έναν από κελεμπέκι.
Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα (π.χ. ξεκολλημένα μέρη του οργάνου)
Αν πάλι δεν γίνει τίποτα επικοινώνησε με τον Νίκο Ρομπογιαννάκη μέσω του site του και ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει.

…ευχαριστώ παιδιά … θα το ψάξω

…και επίσης σχεδόν δε βγαίνει ήχος όταν κάνω μεγάλη κίνηση με το δοξάρι …

Μήπως ξέρει κανείς τι ύψος πρέπει να χει ο καβαλάρης ??

Καλησπέρα!!! Είχα και εγώ πρόβλημα με τρίξιμο με τις χορδές dogal dii crete… Διάβασα στο φόρουμ για dogal ηλεκτρικής… Μήπως μπορεί να μου πει κανείς ποιες χορδές τοποθετώ και σε ποια θέση… Κάθε χορδή της ηλεκτρικής έχει πάνω την διάμετρο… Έτσι γράφουν: 1 , 0.23 , 0.30, 0.60 , 0.40 και 0.80… ποιες από αυτές πρέπει να χρησιμοποιήσω και σε ποια θέση? Δεν γράφουν τίποτα άλλο επάνω!!!

Φιλε μου νομιζω πως οι αριθμοι ειναι το παχος των χορδων… Οποτε ειναι “μι λα ρε σολ σι μι” απο την χοντροτερη προς την ψιλοτερη… αυτο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις την τριτη χορδη απο τις ψιλες προς τις χοντρες, την σολ δηλαδη, και να την χρησιμοποιησεις για την πρωτη την ψιλη την πριμα της λυρας. Θα την κουρδισεις λα αυτην, θα την τεντωσεις ενα τονο παραπανω δηλαδη… μετα θα παρεις την τεταρτη της κιθαρας που ειναι ρε κ θα την βαλεις σαν μεσαια στην λυρα, με κουρδισμα επισης ρε… …και τελος θα παρεις την πεμπτη απο το σετ, την λα δηλαδη, και θα την βαλεις για μπασα στην λυρα, με κουρδισμα σολ, θα ειναι ενα τονο χαμηλοτερα δηλαδη απο οτι θα ηταν στην κιθαρα…

τα γραψα λιγο βιαστικα… αλλα ελπιζω να καταλαβα τι ακριβως ρωτουσες κ να βοηθησα… δεν ειναι τιποτα μη μασας…

:088:

Η σειρά έχει ως εξής:

  1. ΛΑ (λεπτή), διάμετρος 0,20 inch ή 0,50mm, αντιστοιχεί στην SOL της ηλεκτρικής.
  2. ΡΕ (μεσαία), διάμετρος 0,28 inch ή 0,70mm, αντιστοιχεί στην RE της ηλεκτρικής.
  3. ΣΟΛ (χοντρή), διάμετρος 0,34 inch ή 0,85 mm, αντιστοιχεί στην LA της ηλεκτρικής.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!! Συγχαρητήρια στο φόρουμ που έχει τέτοια μέλη!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:53 —

Απλά είχα την αίσθηση ότι η πιο πρίμα της λύρας είναι η πιο λεπτή και η πιο μπάσα η πιο λεπτή και έτσι ήταν στην λύρα μου από τον κατασκευαστή…