Συντήρηση οργάνου μετά από καιρό ''ανενεργού' δράσης

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από καιρό αποχής από το μπουζούκι (4-5 χρόνια), έχω μπει στο μεράκι και το ξαναπιάνω στα χέρια μου πλέον. Πιο συγκεκριμένα, έχω αρχίσει εδώ και κανένα μήνα να παίζω ένα μπουζούκι τριών ετών, αχρησιμοποίητο σχεδόν, σαν καινούργιο. Πρόκειται για καλό σχετικά μπουζούκι (παραγγελία από καλό κατασκευαστή), που ούτε χορδές δεν έχουν αλλαχθεί από την αγορά του. Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι εάν μετά από τρία χρόνια ανενεργό, χρειάζεται να προβώ σε κάποιες ενέργειες συντήρησης ή οποιονδήποτε έλεγχο του οργάνου λόγω της μακράς αυτής αδράνειάς του… Το μπουζούκι όλο αυτόν τον καιρό φυλασσόταν σε θήκη και θερμοκρασία δωματίου μακριά από καλοριφέρ.

καλώς ώρισες!
άμα δεν μάζεψε υγρασία μες την θήκη (δες αν σκουριάσαν οι χορδές) και δεν το έφαγε η ζέστη το καλοκαίρι, τί να πάθει. τσέκαρε αν έχει έρθει μπροστά ή πίσω το μπράτσο, αν τρίζει πουθενά… το καλύτερο είναι να το πας στον κατασκευαστή του και οπωσδήποτε να του βάλεις ένα καινούριο σετ χορδές.
πάντως και τίποτα να μην έχει, θα θέλει ένα “ξύπνημα” με αρκετό παίξιμο για να κελαηδήσει ξανά.