Συνέδριο "γιορτή" για την λαϊκή κιθάρα

Το Τει και ο δήμος θεσσαλονίκης υπήρχαν μόνο σαν θεσμικοί παράγοντες. Δεν μπορούσα αλλιώς να πάρω το Γενί Τζαμί για να γίνει η έκθεση. Ο μόνος που βιντεοσκόπησε πολλά κομμάτια της εκδήλωσης ήταν ένας τύπος που έκανε ένα ντοκυμαντέρ. Ήρθα σε επαφή μαζί του αλλά τελικά δεν μου έδωσε το υλικό.
Η διοργάνωση ήμουν εγώ και ο Τάσος θεοδωράκης. Όλη η δουλειά έγινε από εμάς τους 2 και 2-3 φίλοι που βοήθησαν όσο φυσικά μπορούσαν.
Αυτό που είπα Δημήτρη Ν. ήταν πως θα προσπαθούσα να βγούν τα πρακτικά γιατί αυτή ήταν και η πρόθεση μου. Δεν μπόρεσα. Λυπάμαι που δεν βοήθησα να χτίσουν κάποιοι το “ακαδημαικό” τους προφίλ. Αλλά είχα να σκουπίσω το Τζαμί, να περάσω 120 βάσεις για κιθάρες, να κουβαλήσω και να ηχογραφήσω κιθάρες, και δεν προέβλεψα την βιντεοσκόπηση
Σπύρο τι είναι οι απόψεις σου και τις κατωχύρωσες; Κάτι προτότυπο; Γι αυτό μ έπρηξες να έρθεις να μιλήσεις στο τριήμερο; Για να κατοχυρώσεις τις απόψεις σου; Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά τα έχουν πει άλλοι πολύ πιο μπροστά. Για κάνε μια κουβέντα με τον Ευγένιο μιας και είστε και στην ίδια πόλη.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 07:42 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 07:39 —

Παρακαλώ τους διαχειριστές είτε να κάνουν άλλο θέμα είτε, να διαγράψουν εαν θέλουν τα άσχετα με το νήμα μηνύματα μιας και το θέμα εδώ είναι πολύ πιο σοβαρό από τις μικρότητες κάποιων.

Αυτό εγώ το είπα. Μην το χρεωθεί άλλος. Και δεν αφορούσε φυσικά αυτή την ιστορία.

Σε ό,τι με αφορά, μία συμπληρωματική τοποθέτηση.

Προσωπικά, αδιαφορώ για τα πρακτικά της Θεσσαλονίκης και κυρίως, για ακαδημαϊκές καριέρες. Επίσης, την υποστήριξή μου την έδειξα τότε και ως μονάδα αλλά και ως φόρουμ, με πολλούς τρόπους (δεν φάνηκε ιδιαιτέρως εκτιμητέο).

Από κει και πέρα.
Για μένα προέχει η σύνθεση λαϊκής μουσικής και όχι η θεωρία αυτής. Θα προέτρεπα τον κόσμο λοιπόν, πρωτίστως να γράψει μουσική και όχι βιβλία. Εδώ χάθηκαν τα ωραία τραγούδια, κατακλυζόμαστε από σαβούρες και ασχολούμαστε μόνο με επανεκτελέσεις και θεωρίες;

Και κάτι τελευταίο για την αλήθεια του πράγματος.

ÊáôáãñáöÞ.jpg
Εδώ δεν μιλάς για προσπάθεια όμως, αλλά για δεδομένη κατάσταση.

Αυτό είναι απολύτως σεβαστό από μένα. Έτσι θα έπρεπε να απαντήσεις εξ αρχής.

Καλή Ανάσταση σε όλους.

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο σε αυτό Δημήτρη.
Με το να ξαναγράφεις τα ιδια και τα ιδια τραγούδια κάθε φορά με αλλες συνταγές,είναι σαν να ξαναβράζεις το ιδιο φαγητό και να το ξανασερβίρεις για καινούργιο…
Και στο φινάλε εχει ρωτήσει κανένας απο ολους αυτούς που ξαναγράφουν τα τραγούδια αυτά με αλλο στύλ,αν θα ηταν της ιδιας γνώμης ο δημιουργός;;;Δηλαδή θα συμφωνούσε με αυτες τις αλλαγές,η δεν παίζει καμμία σημασία αυτό.
Η γκλάβα του και η ψυχή του κάποτες ετσι τον ωρισαν να το φτιάξει…
Για μένα, κάθε παραπάνω νότα καθε παραπάνω φιόγκος και κορδελάκι το καταστρέφουν αυτό,και είναι αδικία θεού…
Αλλο το να παίξεις ενα κομμάτι αλλιως στην παρέα επειδη το γουστάρεις ετσι,και αλλο να το παίζεις ετσι στο κοινό…
Αυτή ειναι η ταπεινή μου γνώμη…

1) Είναι τουλάχιστον ντροπή να γράφεις αυτό το απαράδεκτο ψέμα ότι «σε έπρηξα να έρθω να μιλήσω στο τριήμερο»…
Δηλ. τι παραπάνω είχαμε από μια απλή επικοινωνία και συνεννόηση, που φαντάζομαι ότι είχες και με όλους τους υπόλοιπους συμμετέχοντες;
Μάλλον, λοιπόν, μου κάνατε και χάρη (sic)…
Κι αν υποθέσουμε ότι σε έπρηξα (sic), εσύ, ως μεγαλόψυχος, είπες από μέσα σου « ε, ας έρθει και το παιδί να μιλήσει… Ας του κάνουμε τη χάρη…».
Δηλ. δεν άξιζε η παρουσία μου εκεί με την συμμετοχή της; Ήταν κάτι που υποβίβαζε την εκδήλωση ή αντιθέτως συνέβαλλε σʼ αυτήν;
Δεν θα ήταν κακό να ρωτήσεις όσους ήταν παρευρισκόμενοι εκεί από το ρεμπέτικο φόρουμ, μιας και κάποιοι από αυτούς (βλ. Μπάμπης) ζήτησαν να κοινοποιηθεί η εισήγηση μου στην Θεσσαλονίκη, που τόσο καιρό δεν έχω κάνει, γιατί πολύ απλά δεν με «κόπτει»…

2) «Περί ακαδημαϊκού προφίλ»: Ναι, πράγματι, αυτό περίμενα για να το χτίσω (sic)…

Μιλάς περί «πρωτότυπων απόψεων»:
Δεν μου κάνει εντύπωση, γιατί πολύ απλά αγνοείς πλήρως τι σημαίνει έρευνα, παρʼ ότι θεωρείσαι και συγγραφέας (sic)…

Γιʼ αυτό και θα ήταν καλό, λοιπόν, να μάθεις ότι η έρευνα στο πλαίσιο μιας εισήγησης ενός συνεδρίου δεν σημαίνει κατʼ ανάγκην «πρωτοτυπία» (δεν ανακαλύπτει κανείς πάντα τον τροχό…), αλλά κυρίως έγκειται στην επισήμανση, διαπίστωση, επισκόπηση, ανάδειξη απόψεων άλλων συγγραφέων, με τεκμηρίωση πάντα βάσει βιβλιογραφίας (η τελευταία λέξη δεν υπάρχει καν στο λεξιλόγιο σου…), για να προχωρήσει σε δεύτερο επίπεδο στην ανάλυση και σύνθεση, προβαίνοντας λιγότερο ή περισσότερο σε κάποια συμπεράσματα -πρωτότυπα ή μη- αλλά με νέα μορφή. Γιατί είναι πολύ σύνηθες και δεοντολογικό, μια ήδη διατυπωμένη θέση -πάντα υπό την προϋπόθεση της παραπομπής που αναφέρει την πηγή- να οδηγήσει σε νέες προσεγγίσεις μέσα από το προσωπικό πρίσμα του ερευνητή…

Άρα, δεν διεκδικώ καμία πρωτιά, γιατί η έρευνα δεν είναι αγώνας ταχύτητας και η κατοχύρωση –στην οποία αναφέρομαι- έγκειται στην διασφάλιση αυτών που γράφω τεκμηριωμένα τηρώντας τις γνωστές μεθοδολογικές προδιαγραφές.

Οπότε θα σε συμβούλευα να διαβάσεις την εισήγηση που ανέβασα και που προέρχεται από επιστημονικό συνέδριο για να καταλάβεις τη στοιχειώδη παράδοση της γραφής (παραπομπές, βιβλιογραφικές αναφορές κλπ), που προκλητικά αγνοείς φτάνοντας και στο σημείο να επιτίθεσαι κατά ανεπίτρεπτο τρόπο…

Σχετικά με τον Ευγένιο, συμφωνώ με πολλές από τις απόψεις του, και ανεξάρτητα αυτού, θεωρώ ότι έχει αξιοσημείωτη συμβολή.

3) Προφανώς, δεν διαθέτεις την ωριμότητα να αποδεχθείς ή ακόμα και να ανεχθείς ότι κάποιος μπορεί να διαφωνεί μαζί σου μέσα σε πλαίσια σεβασμού, γεγονός το οποίο θα έπρεπε κανονικά να το αξιοποιείς, όπως όλοι μας, γιατί αποτελεί γονιμότητα.

Σε οποιαδήποτε των περιπτώσεων, όμως, καλείται κανείς να φέρεται με ευγένεια, κάτι που δυστυχώς -τουλάχιστον προς εμέ- εσύ στερείσαι… Το δυστύχημα είναι ότι αναγκάζομαι στο παρόν μήνυμα να στερηθώ κι εγώ κάποιους από τους τρόπους ευγενείας, προκειμένου να απαντήσω στον προκλητικό σου τρόπο, ο οποίος φτάνει και στο σημείο να μιλάει περί μικρότητας…

Συνεπώς, θα πρότεινα να μην μου απευθύνεις ξανά τον λόγο με αυτό το ύφος και αν θες να μιλάμε επί της ουσίας, να είναι σε ένα άλλο επίπεδο.

Θα παρακαλούσα να μην συνεχιστεί αυτός ο διάλογος γιατί εξαντλήθηκε το θέμα και δεν μπορώ να ασχολούμαι περαιτέρω.

Καλή Ανάσταση σε όλους!

Αγαπητέ (sic) Σπύρο

Η δική μου αντίδραση προήλθε από το πόστ σου που άφηνε ένα σωρό άθλια υπονοούμενα. Αλλά πραγματικά επειδή κι εγώ βαριέμαι να ασχολούμαι με αηδίες το αντιπαρέρχομαι. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

Scripta manent που λένε και στο χωριό μου.

Παραθέτω μία λίστα με 24 προπολεμικά και 1 νέο οργανικό (του Δημ. Νικολάου) από τις δύο εξαιρετικές βραδιές στην “Πριγκηπέσσα”, που είχαν ακολουθήσει αμέσως μετά τις ημερήσιες εργασίες του φόρουμ της λαϊκής κιθάρας στο “Γενί τζαμί” στην Θεσσαλονίκη.

Αντώνη να σαι καλά για τα ντοκουμέντα. Όχι μόνο για τα συγκεκριμένα, αλλά και για ότι έχεις ανεβάσει γενικότερα…