Στου Χαμιλου

μια πολυ καλη ταβερνα με ρεμπετικα μπουζουκι κιθαρα αρκοντεον χωρις mic καθε βραδυ πισω απο το Σταθμο Πελοποννησου Β.Ηπειρου κ Ανδριανουπολεως(Αυγουλαδικα) και ο τυπος εχει βαρελια στο παταρι και στο υπογειο 15 τονους κρασι

Ωραία ακούγεται η πληροφορία σου φίλε andreas nikolaou !
Αν μας έδινες και κανα τηλέφωνο, για να τσεκάρουμε πως είναι κάθε βράδυ (!!!) με μουσικό πρόγραμμα, θάταν ακόμα καλύτερη…
Και βασικά, για να κλείσουνε κανα τραπέζι μερικοί-μερικοί …
(έστω και λόγω των …15 τόνων ! ) :slight_smile:
Τελικά πώς την λένε;
του Χαμίλου ή του Χαμηλού ;

ΥΓ:
Παρεμπιπτόντως, καλωσήρθες στην παρέα μας!

Παιδιά καλησπέρα,
θα 'θελα να ευχαριστήσω τον φίλο Αντρέα Νικολάου για την πληροφορία που μας έδωσε, για την ταβέρνα του “Χαμηλου”. Την επισκέφθηκα το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, με 2 φίλους και περάσαμε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!! Πηγαίναμε για 2-3 ωρίτσες και τελικά κάτσαμε 9!

Η διασκέδαση που ζήσαμε θα μου μείνει αξέχαστη… Θα ήθελα επίσης να δώσω τις ευχαριστίες μου τόσο στον Γιάννη τον ταβερνιάρη για την φιλοξενία και την περιποίηση όσο και στην ορχήστρα για την επιλογή των τραγουδιών που επέλεξε.

Φίλε Αντρέα εαν υπάρχουν κι άλλες τέτοιες ταβερνίτσες του ίδιου τύπου, κράτα μας ενήμερους.
:088:

Ρε παιδιά έχω μείνει μα…ας, συμφωνα με την περιγραφη του φιλου Αντρεα αυτο το μαγαζι ειναι μωλις 10 λεπτα με τα ποδια απο το σπιτι μου, κι εγω ουτε που εχω παρει χαμπαρι οτι υπαρχει, τι να πω απιστευτο, βεβαια οποτε εχω περασει απο κει ειμαι με τ αμαξι, αλλα πως μπορει να μου χει ξεφυγει τοσο πολυ. Αντρεα εσυ απο Κολωνο εισαι?

Μήπως έπαιζαν οι τρείς Ικαριώτες: Χάρης Καραπέτης(φωνή-κιθάρα), Ραντάς (φωνή-κιθάρα) και Κώστας Καλογρίδης (μπουζούκι)

Φίλε Ισαάκ,
για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι τα ονόματα τους. Υπήρχε και μια κοπέλα με μπουζούκι.
Βάζω και 2 φωτογραφίες (δεν είναι και τόσο καθαρές γιατι τις έβγαλα με το κινητό).

φιλε zabe καλημερα μενω στο Κουκακι αλλα ο ταβερνιαρης ο Γιαννης ειναι κοντοχωριανος μου και παω ανα τακτα διαστηματα,παραλληλα ο ιδιος εχει και την Κοταρου αλλα στο Χαμηλο τη βρισκω πιο ωραια.Πρεπει να κανονισουμε κανα κονε εκει ολοι μαζι

Δεν είναι αυτοί που νόμιζα…

καλησπερα Ισαακ καθε Κυριακη μεσημερι παιζουν ατοι που ειναι στη φωτο που παιζει πιο πανω αλλα το βραδυ παιζουν τα παιδια που ειπες

Η εβδομαδα που περασε και ειδικα το Σαβατ/ριακο ηταν στου Χαμιλου ενα πολυ ωραιο γλεντι
τα παιδια που επαιζαν εδωσαν ρεστα,δεν ξερω για ποσο θα ειναι ανοικτος, αλλα ξερω οτι ετοιμαζει καλοκαιρινο με την ιδια φαση.

Έχει κάθε βράδυ μουσική. Τις καθημερινές ο Άγγελος Σκορδίλης και Παρασκευή + Σάββατο βράδυ ακορντεόν, μπουζούκι, κιθάρα…Παίζουν πράγματι χωρίς μικρόφωνα αλλά κάπου έχουν ένα ενισχυτή (καλά κρυμμένο). Άκουγα τις προάλλες ένα μπαμ και μετά κατάλαβα ότι ήταν ο μπουζουξής που χτύπαγε το πόδι του καθώς έπαιζε!
Λένε γενικά γνωστά τραγούδια αλλά είναι και γνώστες και των λιγότερων ακουσμένων (κατόπιν παραγγελιών). Ο μπουζουξής έχει χαρακτηριστική φωνή…
Το ίδιο σχήμα εμφανίζεται τις Κυριακές στη Μεταξού της οποίας ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος.
Α! και το κρασί (κόκκινο) πολύ καλό και χωρίς hangover την επόμενη μέρα…το τεστάραμε:088:!

ο Γιάννης που άνοιξε την Κοταρού μαζί με τον Περικλή το 92?

Ναι, αυτοί.
Που πήραν τη ταβέρνα απ’ τον κυρ Κώστα όταν βγήκε στη σύνταξη.
Ο Πέρης έφυγε και άνοιξε τη Σκορδόπιστη κάπου στη Πανόρμου και μετά τη Κληματιαριά στη πλ. Θεάτρου.

Άμα λες για τον γνωστό Χάρμα,έχει πεθάνει ο άνθρωπος.Μάλλον κάπου μπερδευτηκες αν κατάλαβα σωστά… Να κάνω και εγω μια ερωτηση με την σειρά μου,ξέρει κανείς γιατι δεν εχει ανοίξει η Κοταρού ακόμα? Όσες φορεςπηρα τηλ μου λενε ειναι κλειστή

A ρε τι μου θύμησες…Η σκορδόπιστη δεν ήταν Πανόρμου. Σε παράλληλη της Αλεξάνδρας ήταν, δεν θυμάμαι την οδό. Περάσαν και 15 χρόνια σχεδόν. Πολύ θάθελα να έβλεπα τον Περικλή ξανά.Και με τον Γιάννη περάσαμε πολλά ωραία βράδυα τότε στα ξεκινήματα της Κοταρούς και πιο πριν στην Πανόρμου κάτω από το Μαραμπού.:088:

Έχω πάντως την εντύπωση ότι η Σκορδόπιστη υπάρχει ακόμα…αλλά δεν ξέρω καθόλου τι φάση παίζει τώρα…
Βρίσκεται στην Παράσχου 116 (Γκύζη) τηλ. 2106410084

Ναί, δίκιο ΄’εχεις. Παράσχου είναι. Μετά από τόσα χρόνια που έφυγα από Αθήνα ξέχασα τους δρόμους.

Το σαββατοκυριακο που περασε στου Χαμηλου ηταν πολυ ομορφα.Και αυτο κυριως γιατι καποιοι πελατες ειχαν ιδιαιτερα ευστοχες επιθυμιες και τις ‘‘απαιτησαν’’ απο την ορχηστρα δινοντας ετσι την ευκαιρια και στους υπολοιπους να απολαυσουν καποια υπεροχα ασματα των λαικων μας δημιουργων που σπανια ακουγονται στα μαγαζια.

Το μήνυμα του Μιστόκλα έχει γραφτεί στις 26.2.2008.

Έτυχε να ήμουν και την Παρασκευή και το Σάββατο και όντως έτσι είναι…τα παιδιά είναι κάτι παραπάνω από πρόθυμα να παίξουν ‘‘καλές’’ παραγγελιές!
Αν και ‘‘η κατάρα της μάγισσας’’ τους δυσκόλεψε λίγο…