Σπάνια και ιδιαίτερα 78-ρια, ευρέως ...άγνωστα

Δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλο σημείο.
Αν ναι,να σβηστεί.
Υπάρχουν εδώ πολλά και ενδιαφέροντα 78αρια.

http://www.panossavopoulos.gr

1 «Μου αρέσει»

Πω πω, πολύ πράμα! Και όντως αρκετά καθαρός ήχος. Μ’ αρέσουν και αυτές οι σύντομες παρουσιάσεις: σαν να μας καλεί να αναπαραστήσουμε μια ραδιοφωνική εκπομπή.

Βέβαια δεν ξέρω αν αυτά ξαναϋπάρχουν (και αν ναι, καλύτερα ή χειρότερα;) στο sealabs, αλλά, όπως και να 'χει, η τόσο διαφορετική λογική παρουσίασης δικαιολογεί την ύπαρξη άλλης μιας σελίδας.

Και φυσικά, μαγκιά του που τα μοιράζεται. Έτσι είναι ο μερακλής ο συλέκτης: το αντικείμενο για μένα, που έφτυσα αίμα για να το εντοπίσω, το τραγούδι για όλους.

Άλλες φορές έχω εκφραστεί αρκετά αρνητικά για τον Πάνο Σαββόπουλο. Εδώ μόνο εύσημα.

1 «Μου αρέσει»

Εφόσον δεν τίθεται θέμα δικαιωμάτων φυσικά.

Ωραία συλλογή πάντως, κατέβασα το Κρητικό συρτό, μπάντσο Παναγιώτης Τσόρος, 1929 γιατί περνώ μια φάση με τα κρητικά :wink:

Σε πρώτη ματιά, σχεδόν, υπάρχουν όλα .
Θέλει ξανακοίταγμα.
Αυτό το κίτρινο σε λευκό φόντο, είναι μαρτύριο!
Anyway, Εύγε στον Πάνο για τη πρωτοβουλία του αυτη. :greece:

Να σου πω την αλήθεια, στην εποχή των απεριόριστων ανεβοκατεβασμάτων αυτή τη …λεπτομέρεια την είχα ξεχάσει!

Δίκιο έχεις emc.

Αν μπορεί να θεωρηθεί επανόρθωση, ας πω ότι για τόσο παλιές ηχογραφήσεις μάλλον δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.

τα κειμενα ειναι του πανου σαβοπουλου δλδ…? αυτος μιλαει?

Αν είναι δυνατόν, να άφηνε άλλον να μιλήσει… Πρώτα πρώτα, δεν θα έβρισκε ούτε δευτερόλεπτο άδειο!

1 «Μου αρέσει»

δεν τον ξερω προσωπικα, αλλα θυμαμαι απο παλια απο το ραδιο, εβγαζε αυθαιρετα συμπερασματα χωρις να εχει ιδεα, και τα λεει με τοση σιγουρια και απλοτητα που οι μη γνωστες τον πιστευουν χωρις καν σκεψη. παραδειγμα το συμπερασμα οτι ο τσιτσανης δεν εχει παρει καθολου τραγουδια απο τον χρηστο τον αδερφο του. λες και ηταν στην αμερικη τα τρικαλα, δεν ερχοταν καθολου να δει τους δικους του. η οτι στους χασικλιδες με τον πωλ ο περιστερης παιζει λεει ‘‘μαλλον’’ κιθαρα, ενω κανει μπαμ η πενια του στο μαντολινο που ηταν αλλωστε και βιρτουοζος σε αυτο.

1 «Μου αρέσει»

Κλικ και τράβηγμα (που μαρκάρει το κείμενο και φαίνεται μπλε) είναι ένας καλός τρόπος για κάτι τέτοια…

3 «Μου αρέσει»

Λογικά δεν πρέπει να ήταν λευκό το φόντο την ώρα που συνέτασσε το κείμενό του. Μου 'χουν τύχει παρόμοιες περιπτώσεις, να προσπαθώ να διαλέξω χρώματα σε φόντο που δεν το βλέπω και να βγαίνουν χάλια.

1 «Μου αρέσει»