Σκληρές χορδές μπαγλαμά

Καλησπέρα σε όλες και όλους !
Καθώς έπαιζα πονούσε πολύ το κρέας των δακτύλων μου, εκεί δηλαδή που γίνεται η επαφή δαχτύλου-χορδής, ιδιαίτερα όταν στα ακόρντα. Παρατήρησα ακόμα πως οι χορδές του μπαγλαμά μου βρίσκονται αρκετά ψηλά, θα μπορούσαν να έχουν το μισό ύψος χωρίς να εμποδίζουν στο παίξιμο (να βρίσκουν πχ στα τάστα). Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο κόλπο για να τις χαμηλώσω ίσως ή ασκήσεις για να το συνηθίσω ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

πόσα χιλιοστά απέχουν οι χορδές από το 12ο τάστο; φοβάμαι ότι πρέπει να πας σε μάστορα για χαμήλωμα. μήπως εκτέθηκε σε ξηρασία το όργανο;
δεν υπάρχουν ασκήσεις “για να το συνηθίσεις”, το ανάποδο πρέπει να κάνεις. δηλαδή να διορθώσεις το όργανο και να παίζεις με την ελάχιστη δυνατή πίεση στην ταστιέρα.

3 «Μου αρέσει»

Καλημερα.
Αν καταλαβα καλα, θες να σεταρεις το οργανο.Αυτο καλυτερα να το κανει καποιος οργανοποιος που ξερει ποσο πρεπει να χαμηλωσει τους καβαλαρηδες.
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις πιο light χορδες.
Τωρα ξεκινας να μαθαινεις μουσικο οργανο με τετοιου ειδους χορδες;Σε ρωταω διοτι,αν απλα τα δακτυλα σου δεν εχουν συνηθισει σε αυτες τις χορδες, με την παροδο του χρονου και με εξασκηση θα δεις οτι θα σταματησουν να σε ενοχλουν.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παιζεις καθε μερα τοσο ωστε να μηνν πληγωνονται πολυ τα δακτυλα.Επισης δοκιμαε να πιεζις λιγοτερο τις χορδες.Ολοι οσοι ξεκινουν να μαθαινουν εγχορδα κανουν το ιδιο λαθος.Πατανε παραπανω απ’οσο χρειαζεται τις χορδες.Ξεκινα να πιεζεις ελαχιστα και δοκιμασε τι ηχο βγαζει.Αν δεις οτι δεν ειναι καθαρος,πιεσε λιγο παραπανω.Κανε το αυτο μεχρι να βγαλεις καθαρο ηχο.Θα διαπιστωσεις οτι δεθελει τοση πιεση οση νομιζες…Αυτο το ειχα δει σε καποιο βιντεο για κιθαρα(κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα με σενα).Με αυτο τον τροπο συνηθισα να ασκω την απαιτουμενη πιεση χωρις να πληγωνω τα δακτυλα μου

6 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, οι χορδές μου στο σημείο που είναι πιο ψηλές (στη μέση της ταστιέρας), απέχουν περίπου 3-4 χιλιοστά. Δεν γνωρίζω σε τι συνθήκες έχει εκτεθεί το όργανο, το πήρα πρόσφατα από έναν φίλο.

Παίζω έγχορδα τοξοτά, δεν συναντάω τέτοιο θέμα εκεί όμως. Θα το δοκιμάσω επειδή κι εγώ καταλαβαίνω καμιά φορά ότι ασκώ αρκετή πίεση. Ευχαριστώ για τις συμβουλές !

2 «Μου αρέσει»

είναι μεγάλη απόσταση, σίγουρα θέλει μάστορα…

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω !

1 «Μου αρέσει»