Προβλημα με ενταση χορδης

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Έχω ένα πολυ συγκεκριμένο ζήτημα με την ένταση της χορδής ΦΑ που βγαινει από το μαγνήτη και περισσότερο η ψιλή χορδή όχι η μουργκανα. Το πρώτο και προφανές ότι μπορεί να έχει θέμα ο μαγνήτης το έχω κοιτάξει και δεν υπάρχει ζήτημα. Άλλωστε κατά τα άλλα δουλεύει άψογα. Αναρωτιέμαι μήπως έχει να κάνει με τις χορδές, πράγμα που δεν μπορώ να το θεωρήσω και λογικό από την άλλη μεριά. Δεν είναι κάποιο μεγάλο πρόβλημα αλλά πάνω στη δουλειά με ενοχλεί κάπως …ποια η γνώμη σας;

Δοκιμασε πιο λεπτη, ενα νουμερο μικροτερο.

Φοράω 11αρες χορδές. Να βάλω δηλαδή στην ψιλή φα μια 10αρα ? Και πως θα βοηθήσει αυτό;

1 «Μου αρέσει»

11αρι ειναι το ρε, 11αρι και το φα; ειναι πολυ τσιτωμενη. Μπορεις να παραγγειλεις και 9μιση στον μανθο που βγαζει τις εξτρα λαουτο. Βοηθαει στο οτι μαλακωνει ο ηχος εφοσον η χορδη δεν ειναι τσιτωμενη. Αν δεν κοψει ενταση με αυτο, τοτε θα υπαρχει καποιο προβλημα συντονισμου. Το εχω ξανασυναντησει σε οργανα αυτο…

Μάλλον εγώ δεν το περιέγραψα σωστά εξ αρχής. Το πρόβλημα είναι ότι η ένταση της χορδής στο μαγνήτη είναι αισθητά μικρότερη σε σχέση με την ένταση των υπολοίπων χορδών… Μήπως είναι θέμα των ανοξείδωτων χορδών που φοράω;γιατί το έχω διαβάσει και αυτό σε άλλο νήμα. Αλλά αν έφταιγε αυτό δε θα είχα το συγκεκριμένο θέμα σε όλες τις χορδές;

Το πιο εύκολο να τσεκάρεις με μη-inox χορδή.
Από την άλλη, μήπως έχεις τη δυνατότητα να χαμηλώσεις λίγο το ύψος του μαγνήτη μπας και τσιμπήσει λίγο ;

Αυτη θα είναι η επόμενη δοκιμή έχω πάρει τις Prodigy gold 11αρες που δεν τις έχω δοκιμάσει. Θα δω αν έχει διαφορά. Απλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει…