Σκεντεριδησ = a π α ρ α δ ε κ τ ο σ

pepe…με καλυψες.

δύσκολο θέμα… πώς να κατηγορήσεις κάποιον (όσο δίκιο και να έχεις), από τη στιγμή που δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του -αν και όλο και κάποιος θα βρεθεί να συνηγορήσει υπέρ του. από την άλλη πώς να σωπάσεις όταν βλέπεις κάποια στραβά.
τελικά όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος. αν ένα κατάστημα έχει καλό εμπόρευμα ή φτηνιάρικη σαβούρα, αν εμπνέει εμπιστοσύνη ή αν νοιώθεις πως πάει να σε εξαπατήσει, αν οι πελάτες του ξαναγυρίζουν ή αν δουλεύει με περατζάδα ή με κάποια φήμη που κληρονόμησε… το ίδιο μπορεί να ισχύει για κάποια ταβέρνα ή για κάποιον παίχτη ή δάσκαλο. καμιά φορά οι μεγαλύτεροι μάστορες σου βγάζουν το λάδι για μια βρύση ή για μια βίδα, ενώ διάφοροι ευγενικοί δημοσιοσχεσίτες κάνουν περισσότερη ζημιά παρά καλό.
πέρα από την ακατάσχετη γενικολογία: κάποιες φορές που είχα πάει στον σκεντερίδη ήταν απότομος, αλλά με την ώρα μαλάκωσε κι ας μην είχα πάει με λεφτά στην τσέπη. μου έδωσε και μια χρήσιμη συμβουλή (με την απολυτότητά του) “-ποτέ μπαρέ στη λαϊκή κιθάρα!”, με ενδιαφέρον για το πώς παίζεται σήμερα το ρεμπέτικο. από την άλλη, δεν βρήκα ένα όργανο της προκοπής, και δεν μου έδωσε την εντύπωση πως θα έφερνε κιόλας.
κάπως ανάλογα ήταν τα πράγματα εκεί γύρω στην πιάτσα του πειραιά, κρίμα γιατί είναι όλα ιστορικά ονόματα στην οργανοποιία.

Φιλε liga ποσο να το τραβηξουμε το θεμα αλλο? νομιζω δεν εχει νοημα,ολοι εχουμε καταλαβει πανω κατω τι παιζει εκει.
Παντως θεωρω μια και το αναφερεις οτι η πιατσα του Πειραια στο μπουζουκι εχει πεθανει.Μονο ο Σπουρδαλακης κανει ‘‘πρωταθλητισμο’’ και αυτος δεν ειναι στην πιατσα,ειναι στο λοφο.
Σκεντεριδηδες,Τσακιριαν κλπ αποτελουν παρελθον (ενδοξο ισως και ιστορικο) αλλα παρελθον…για τον Αρμενιο το ονομα το κραταει ο ανηψιος στο κεντρο της Αθηνας…αλλα η πιατσα η Πειραιωτικη εσβησε…

Φίλε μου, με όλο τον σεβασμό σε σένα και μετά από τόσο καιρό που έχεις γράψει αυτό σου το παράπονο, θα διαφωνήσω στα παραπάνω. Μόνο και μόνο το ότι ο φίλος σου είναι αρχάριος δεν θα έπρεπε ούτε κατά διάνοια να πάτε στον Σκεντερίδη. Πηγαίνεις όντως σε οποιοδήποτε μαγαζί εκτός από το δικό του. Αυτός ο άνθρωπος που τόσα χρόνια φτιάχνει όργανα που πάνε οι πιο καταξιωμένοι μουσικοί εννοείται ότι δεν θα δώσει τόση σημασία σε κάποιον αρχάριο. Ετσι είναι το εμπόριο και αυτός ο άνθρωπος είναι έμπορος με όλη τη σημασία της λέξης αλλιώς δεν θα είχε κρατηθεί το μαγαζί αυτό τόσα χρόνια. Δεν είναι μπακάλης… Γι’ αυτό σου είπε “όταν θα είσαι σίγουρος να πας στο μαγαζί του”. Ξέρω ότι δεν είναι ωραίο να ακούς τέτοια λόγια αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Κι εγώ αν ήθελα να πάω ούτε καν θα έμπαινα στο κόπο γιατί δεν μου κάνει εντύπωση που σου είπε αυτά που σου είπε. Ετσι κάνουν συνήθως αυτοί που έχουν “όνομα με ιστορία”. Ελπίζω να κατάλαβες τη λογική της σκέψης μου. Εγώ πάντως στη θέση σου θα έφτανα στην πόρτα του μόνο αν ήμουν ένα όνομα φτασμένο…

Βαρβαρα νομιζω οτι πραγματικα αστειευεσαι αυτη τη στιγμη…τοτε ο κ.Σκεντεριδης να βαλει διευκρινιστικη πινακιδα εξωθεν του καταστηματος η οποια θα ενημερωνει οτι αρχαριους ή μη καταξιωμενους δεν εξυπηρετει…και που το γραφει οτι πρεπει ο καθενας απλος πελατης (και πιθανοτατα ασχετος) οφειλει να γνωριζει το βιογραφικο του καθε επαγγελματια για να αγορασει ενα μπουζουκι…αν εμεις εδω ειμαστε ψαγμενοι και ρωταμε και μαθαινουμε δε σημαινει οτι ειναι ολοι…με αυτη τη λογικη καποιος που δεν εχει γνωστο να τον ενημερωσει ή δεν ειναι μελος στο Ρεμπετικο Φορουμ να μην ασχοληθει και να μην αγορασει ενα οργανακι…που τα ειδατε αυτα ρε παιδια…

και εξηγω Βαρβαρα…το υφος μου δεν ειναι επιθετικο απεναντι σου…

Κατά καιρούς έχω ακούσει πολλές δικαιολογίες-ερμηνείες για συμπεριφορές σε διάφορα θέματα αλλά αυτή η τελευταία είναι όλα τα λεφτά!!!:019:
Άσ’ το βρε Βαρβάρα, άσ’ το βρε κορίτσι μου και το κάνεις χειρότερο.

υ.γ. Δεν διάβασα το θέμα από την αρχή για να το θυμηθώ μιας και είναι περσινό αλλά χόρτασα μόνο από το #24.

Ένας περαστικός.:127:

Εγώ είπα την άποψή μου. Τώρα αν αρέσει ή όχι ή αν είναι όλα τα λεφτά, ας είναι κι έτσι… Αλίμονο αν όλοι μας είχαμε το ίδιο σκεπτικό. Δεν θα γινόταν συζήτηση… Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο Σκεντερίδης (είτε κάνει καλά όργανα, είτε όχι…που εγώ δεν έχω καμία σχέση μ’ αυτά) έχει εμπορικό μυαλό και το χειρίζεται καλά… Με τον τρόπο του διώχνει αυτούς που δεν θέλει και κρατάει αυτούς που θέλει είτε μας αρέσει είτε όχι… απλά πράγματα…

Μα φυσικά όλοι οι καταξιομένοι μουσικοί θα ψωνίσουν απο τα ετοιματζίδικα του Σκεντερίδη…δεν ξέρω αν κάποτε ήταν κατασκευαστής αλλά για πάνω απο 10 χρόνια που τον γνωρίζω δεν φτιαχνει αυτός όργανα, απλά πουλάει και απο ότι φαίνεται με την νοοτροπία του μπακάλη. Να είναι καλά ο άνθρωπος δε εχω προσωπικά μαζί του αλλα απο θέμα εξυπηρέτησης πρέπει να είναι ο χειρότερος

Βαρβάρα, και μάλλον ο οργανοποιός δεν έχει σχέση με αυτό που λέγεται μάρκετινγκ, ή έστω εξυπηρέτηση πελατών, ή έστω στοιχειώδης ευγένεια επαγγελματία.
Και εσύ σίγουρα δεν έχεις σχέση με αυτό που λένε “καλός συνήγορος”, μιας και προσπαθείς να κάνεις καλό αλλά μάλλον κακό κάνεις.
Άστο ρε παιδί μου, το θέμα είχε πάει να ξεχαστεί…

Βρε παιδιά την άποψή μου εξέφρασα δεν έκανα τον συνήγορο κανενός… εσείς μάλλον το κάνατε θέμα…

Απο συμπτωση και περιεργεια πηγα σημερα,ως ασχετος και αρχαριος του κερατα,
και ασχοληθηκε μαζι μου, κουρδισε και επαιξε αρκετα,ωστε να ακουσω μπαγλαμαδες και τζουρα φτηνιαρικα,
τσαμπα τρωγεστε και διμιουργουνται εντυπωσεις…
Αν εχει καλα οργανα η μαπες δεν ξερω,οτι ειδα λεω μονο…

Αντε να γραψω και εγω την εμπειρια μου απο μια επισκεψη στο μαγαζι του. Ημουν λιγο επιφυλακτικος για το αν πρεπει να γραψω…
Τον τελευταιο καιρο ασχολουμε με μια κατασκευη μπουζουκιου καθως το σκεφτομαι χρονια.
Πηγα λοιπον και του ζητησα να δω τσαμπουκαδες. Ειναι τα σημαδια στην ταστιερα. Του ειπα οτι θελω να ειναι μικρα γιατι δε μου αρεσει να ειναι φορτωμενο το οργανο. Μου δειχνει ενα σακουλακι που ειχε μεσα ενα σετ. Ηταν κρεμασμενο σε ενα σημειο μεσα απο τον παγκο του σε αποσταση τουλαχιστον 3 μετρων. Του ειπα να μου τα φερει να τα δω πως ειναι. Η απαντηση του ηταν οτι δε μου τα δειχνει. Αυτα ειναι δεν υπαρχουν αλλα. Τα θες;. Δηλαδη πληρωσε τα και στα κατεβαζω… Φυσικα και τα πηρα απο αλλου και φυσικα διαλεξα αυτα που ηθελα…

κοιτα να δεις…τσαμπουκαδες ηθελες,τι περιμενες…χα χα χα
τελικα ειναι με τι ματι θα σε παρει ε… :112:

Η δικιά μου εμπειρία απ’ το κατάστημα του Σκεντερίδη, το 1998 που είχα πάει, είναι ότι είναι βιομηχανία οργάνων.
Χαρακτηριστικά μου είχε πει: αυτό με τις 60 ντούγες κάνει τόσο, αυτό με τις 30 κάνει τόσο. Εννοείται πως δέν αγόρασα, ούτε καν τα δοκίμασα.

Τσάμπα το λες αυτό; Ορίστε, τα γράψαμε, τα διάβασε, και άλλαξε τακτική!

:019:

Καλά, γιατί ασχολείστε ακόμα; Δεν έχετε διαμορφώσει γνώμη;

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ,ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΚΕΝΤΕΡΙΔΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΩΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ .ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΑ ,ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ,ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ,ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΟΙΝΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ???

gogo48 καλώς όρισες στο φόρουμ, σε παρακαλούμε μη γράφεις κεφαλαία.
τώρα για την ουσία του μηνύματός σου, άλλο να μεταφέρουμε αρνητική εμπειρία ώστε να μην την πατήσουν άλλοι, κι άλλο να χαρακτηρίζεις κάποιον με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.
Το μήνυμα διαγράφτηκε γι αυτό το λόγο.

καλημερα και παλι ,να ζητησω συγνωμη για τα κεφαλαια που εγραψα ,αλλα αυτα που ειπα δεν ειναι υπερβολες για τα απαραδεκτα οργανα και συμπεριφορα .ευχαριστω???