ρεμπετης = χασικλης;

Καλημέρα.
Με αφορμη τα 2-3 σχόλια που γραφτηκαν στο thread που αφορουσε την εκπομπη με τον Μυστακιδη και μετα απο την ανιση μαχη του εαυτου μου με τον κνυσμό τον οπισθιων μου να μην αναφερθω στο θεμα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης(παρα το ακυρο που θα φαγομεν):

Εν ετει 2007, ο “ρεμπετης ο σωστος” πρεπει να την πινει,να χαρτοπαιζει,να χωνεται σε τσαμπουκαδες και γενικα να ειναι λιγο-πολυ μεσα σε οσα αναφερονται στα τραγουδια του '30;

Γιατί να “φας άκυρο”;

Ισα - ίσα ωραία το πας…

Αλλά δεν καταλαβαίνω το πώς με αφορμή τον Μυστακιδη έφτασες στα χαρακτηριστικά του “συγχρονου ρεμπέτη”. <- Αυτό είναι το ερώτημα.

Κατά τα λοιπά, άποψή μου είναι πως “χαρακτηριστικά” του “ρεμπέτη του 2007” δεν υπάρχουν διότι ούτε ρεμπέτες υπάρχουν (*). Οπως δηλαδή δεν έχουμε κλεφτουριά, μηδέ Αληπασά, μηδέ και αρματολίκι.


(*) Ούτε υπήρξαν ποτέ “ρεμπέτες” με ένσημα του ΙΚΑ.

Απο μια μικρη ερευνα που εχω κανει σε ρεμπετο-κυκλους οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) την πινουν λιγο - πολυ και μάλιστα σε μέρη οχι και τοσο “κρυφά”(π.χ ταβέρνες).Εξ ου και ο προβληματισμος μου.Ειναι βεβαια λογικο ως ενα σημειο-ερμηνεια του επικειμενου άκυρου-αλλα δεν περιμενα να χει την εκταση που αντιλαμβανομαι.Ιδιως στην εποχη μας που εχουν “εξευγενιστει” αρκετά πράγματα…

Οσο για τη μεταβαση Μυστακιδης -> χασιsh τα σχόλια περι “υποκρισιας” κλπ που γράφτηκαν ηταν η αφορμή.Για τα υπολοιπα ευθυνεται ενας απλός συνειρμός :slight_smile:

Χουζζαμ γεια χαρα, ιντα κανει ο Βολος ;;

Τα ειπαμε και πριν μερες κατ’ιδιαν και μου’κανε εντυπωση το ερωτημα σου και η αναστολη σου στο θεμα αυτο … σου δωσα αν θυμαμαι και καποια ζωντανα παραδειγματα … αλλα βλεπω οτι σε απασχολει ακομα …

Δεν ειναι ουτε αναγκαια ουτε ικανη συνθηκη.
Οπως σωστα λεει ο Κωστας ρεμπετες δεν υπαρχουν πια … τους πατησε ο χρονος συμπληρωνω εγω …
Ο ρεμπετης του παρελθοντος ή οποιος σημερα αισθανεται ρεμπετης, δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι χασικλης και αντιστροφα ο χασικλης ρεμπετης … αυτα !!!

Συμπληρωματικα να πω (γραψω) οτι οι κουτσαβακηδες στη δεκαετια του 1880-90 οπου “μεγαλουργησαν” εκτος απο το γενικο τους ανυποτακτο και ιδιαιτερο τροπο ζωης, ηταν μαχαιροβγαλτες, προστατες (καλων σπιτιων) και “ήλεγχαν” τις νεοεμφανισθεισες χαρτοπαικτικες λεσχες στην περιοχη Ψυρρη-Μεταξουργειο. Να αλλη μια ταση στην “παραβατικοτητα” της απαρχης των ρεμπετηδων …

Τωρα ο νεο-κουτσαβακισμος που παρατηρειται σε ορισμενους νεανιες οι οποιοι τη φουμαρουν και εκστασιαζονται ενα φεγγαρι με ρεμπετικα, την δε επαυριο καβαλανε την cabrio slk-200 xyx etc … και πανε στον Πετρελη και το καλοκαιρι στο εξοχικο στη Μυκονο μη σε απασχολουν, αγνοησε τους …

Το πρόβλημα ποιό είναι?
α)αν και γιατί την πίνουν οι άλλοι?

Ή

β)αν πρέπει να την πιείς και σύ για να γίνεις “καλύτερος” “ρεμπέτης” ?

απάντηση: όχι…σαφώς και δεν χρειάζεται να την πιείς …αλλά πρέπει να μάθεις να την ακούς (και γι αυτό δεν χρειάζονται απαραίτητα ουσίες και οινοπνεύματα…και ένα γκράααουυυυ απο τον Θύμιο μπορεί να το καταφέρει)

Η ερωτηση μου ,λοιπον, ειναι αν ΟΛΟΙ επιδιδονται σε τετοια “αθληματα”,οπως εχω καταλαβει(και ηταν ο λογος να ξεκοψω απο ταβερνες κλπ όπου φασιστικά,κατ’εμέ για τους μη-μπαφιάζοντες,καπνίζαν εν ωρα λειτουργιας).Γιατι προ αυτου και εγω ηξερα ο,τι προανεφερα (οτι τα ρασα δεν κανουν τον παπα δηλαδη…)και ετσι ενεργουσα.

Το γιατι γινεται ειναι προσωπικο θεμα του καθενος , και μάλλον ρητορικο ερωτημα για μενα ως προς τους αλλους.

Το θεμα ειναι οτι με τουτα και με κεινα αρχισα να νιωθω και παρεισακτος παροτι τα γουστάρω τα ρεμπετικα(και ανευ ουσιών οπως προαναφερθηκε)

όχι και όλοι! φίλε huzzam, η ουσία δεν είναι στην ουσία, αλλά στην συνουσία… :slight_smile:

Νομίζω ότι όλο το ζήτημα είναι ρητορικό. Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι “πίνοντάς την” θα νιώσει καλύτερα τα ρεμπέτικα ή -ακόμη χειρότερα- θα γίνει ρεμπέτης;

δεν ξερω τι ακριβως ισχυει.αλλα μάλλον θεωρειται απαραιτητο ειδος μετα τα μπαγλαμο-μπούζουκα όπως φαινεται.ή απλως εδώ υπαρχει πολλή ασυδοσια κατα μια έννοια και ετσι χαντακωνομαστε οι υπολοιποι

Μάλλον κινείσαι σε λάθος κύκλους huzzam…

Ο νεο-κουτσαβακισμός που πολύ σωστά αναφέρει ο Βαβ, ανθεί στις μέρες μας και όχι μόνο στα … σαλόνια.

Χωρίς καμία μειωτική διάθεση (για να μην παρεξηγηθώ) το νεαρόν της ηλικίας σου διακαιολογεί τέτοιους προβληματισμούς που για άλλους έχουν λυθεί προ πολλού.

Την απάντηση την έδωσε ο ΚΚ και νομίζω η συζήτηση ολοκληρώνεται εκεί.

Κατά τα λοιπά, άποψή μου είναι πως “χαρακτηριστικά” του “ρεμπέτη του 2007” δεν υπάρχουν διότι ούτε ρεμπέτες υπάρχουν (). Οπως δηλαδή δεν έχουμε κλεφτουριά, μηδέ Αληπασά, μηδέ και αρματολίκι.
(
) Ούτε υπήρξαν ποτέ “ρεμπέτες” με ένσημα του ΙΚΑ.

καμια παρεξηγηση.παντως,πραγματικα ελπιζω να ειναι ετσι οπως λετε τα πραγματα(οπως και αρχικα εκτιμησα…).ευχαριστω για την ως τωρα καθοδηγηση και αναμενω τυχον νεες αποψεις. :088:

Φίλε huzzam εγώ νομίζω ότι περισσότερο χασίσι κι όχι μόνο πίνουν οι μη λάτρεις του ρεμπέτικου. Απλά οι ρεμπέτες ήταν αυτοί που δεν αντιμετώπισαν σαν μιάσματα τους χρήστες και κατ΄επέκταση και τα ρεμπέτικα τραγούδια κινούταν σ΄αυτό το πνεύμα. Το ίδιο ισχύει και σήμερα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να την πίνεις για να αισθανθείς ταυτισμένος . Άμα θες να πίνεις κάτι υπάρχει και το κρασάκι που άλλωστε το ευλόγησε κι θεός (όχι με τον τενεκέ όμως).
Κάνε λοιπόν αυτό που αισθάνεσαι δεν έχεις να λογοδοτήσεις σε κανέναν.

Να βάλουμε το θέμα ανάποδα, δηλαδή να εξετάσουμε όχι εάν αυτοί που ακούνε-παίζουν ρεμπέτικα πίνουν μαύρο, αλλά εάν αυτοί που πίνουν μαύρο ακούνε-παίζουν ρεμπέτικα. Θα εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα μιας τέτοιας …απογραφής.

Εγώ τους περισσότερους που γνωρίζω είναι άσχετοι με το ρεμπέτικο. Και μιλάω για τα 25 τελευταία χρόνια.

Τι εννοείς με το “περισσότερους”;
Aυτούς που πίνουν ή αυτούς που ακούνε/παίζουν ρεμπέτικο (τα τελευταία 25 χρόνια);

Αυτούς που <<πίνουν>> εννοούσα . Συγγνώμη για τη λέξη που ξέχασα αλλά το κρασάκι φταίει όχι εγώ.:slight_smile:

Ρε δε με χέζετε λέω εγώ.

Εχετε πιεί ό,τι σκατό κυκλοφοράει σε μπουκάλι και έχετε βγάλει μια γλώσσα δέκα πήχες για το τσιγάρο.

Τι περιμένετε να πάρετε;

Το βραβείο υποκρισίας;

Δηλαδή, με όλο το σεβασμό στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αγαπητό ακροατήριο που με ανέχεται τόσα χρόνια, αλλά ο “προηγούμενος ακροατής” (γεια σου ρε Τζιμάκο - δε σε ξέρω - υποφέρεις και υποφέρω) τα ακούει αυτά τα γλυκανάλατα τα ψιλοπαίρνει…

Φιλάκια και χωρίς παρεξηγήσεις (γμτ κέρατό μου)

:112: :112:

(λίγη ειλικρίνεια παρακαλώ - σιχάθηκα τα ντεμέκ λόγω που πενηνταρίζω)

εχεις δικιο.παροτι το γενικευεις λιγο,θα απαντησω μονο για μενα:

αφου καταφερα να κοψω το 14ετες καπνισμα (απο τα 8 μου) και μετα την 10ετη μου αποτοξινωση απο το αλκοολ σε κλινικη του Bristol (οταν δοκιμασα ολες τις μαρκες ποτου και πλεονα απηυδυσα), ερχομαι εδω και θετω τετοια ερωτηματα…

σα δε ντρεπομαι ο αλητηριος.

Με αγάπη:

//youtu.be/V5frKMzhpvI

Γειά σου Kostas™. Είμαι ο τελευταίος που θα κατηγορήσει το τσιγαράκι. Άλλωστε κατά τη γνώμη μου περισσότερο <<κακό>> κάνει το ποτό (ωραίο πράμα κι αυτό όμως).