Σκεντερίδης Στέλιος

Κατ’αρχας καλως σας βρικα ειμαι νεος στη παρεα.Ειμα 18 χρονων και παιζω 5-6 χρονια μπουζουκακι…
περσυ το καλοκαιρι πηγα με το δασκαλο μου (Βαγγέλης Δαλεζιος για οποιον τον γνωριζει)για να διαλεξουμε το 2ο μου μπουζουκι και καταληξαμε στο Σκεντεριδη(Πηγαμε μονο στα μαγαζια του Πειραια) σ’ενα μπουζουκι που μας ενθουσιασε (οσον αφορα ηχο,μπρατσο κ.τ.λ)Μου φανηκε περιεργο γιατι σχεδον ολοι τον κατασκευαστη αυτόν τον λενε απατεωνα…Θα παω να δω και στο Βαλλα …απ’οτι ακουω απο εδω πρεπει να ειναι καλος μαστορας

Τον συγκεκριμενο δεν τον ξερω αλλα με τους κατασκευαστες
γινεται ενα μπερδεμα …
Εχω παιξει με μπουζουκι του Καρανδρέα και ητανε φανταστικο ξεκιναω
καποια στιγμη να παω και μου λενε φιλοι και συναδελφοι ξερεις το
ενα το αλλο και το ανεβαλα …
Περνω χαμπαρι ενα καταπληκτικο 3χορδο του φοβερου
μαστορα αλλα και λιγο μπερμπαντη, Ρεμουνδου,
το οποιο πουλουσε επι χρονια ενα μαγαζι εδω και δεν το παιρνε κανεις
-εγω θα τοπαιρνα αλλα δεν ειχα λεφτα τοτε- και μου τοφαγε καποιος
τυπος που πηρε 4-5 οργανα οταν εκλεισε το μαγαζι
και εγινε κατι σαν πλειοδοσια.
Κατα τα αλλα ο Ρεμουνδος θεωρειται εμπορικος κι ετσι και οταν πηγα
στο Αιγαλεω το 2002 τα 3χορδα που ειχε κει -μετα συγχωρησεως μαστορα- ηταν μαπα. Ητανε και ο Κοσμας ο Κοκκολης εκει και αρχισαμε τις κοντρες …
Τελευταιο καλο μπουζουκι που επαιξα ειναι καποιου Τσονίδη (οχι Τσομιδη) απο Σερρες, Δραμα θα σε γελασω αλλα κι ενα μισομπουζουκο καποιου
Αρμαου -οχι αυτου με τις Ρομβιες- απο Αθηνα.
Καλα σχολια ακουω για Καρβουνη και Φρονιμοπουλο αλλα και για αλλους.
Το δικο μου το κουκλι ειναι του Θαναση του Μητρεντση (Σαλονικη) (κουκλι γραφει στην κλειδιερα).
Κλασσικοι 3χορδοι μαστορες ειναι και ο Κλεφτογιαννης και ο Παναγιωτης ο Βαρλας.

Τελικα ομως το οργανο ειναι να σου βγει !!
Και με το καμτσικι να εισαι πανω απ’το μαστορα
κατι θα στραβωσει …
αν στη πορεια το οργανο μιλαει, πιθανα να στο φαει καποιος περαστικος
μουστερης, μην το ψαχνεις …

Να προσθέσω στην λίστα το όνομα του Γιάννη Αλεξανδρή απο Θεσσαλονίκη(ο ουτίστας του συγκροτήματος της Σαβίνας) που φτιάχνει φοβερά τρίχορδα…και όχι μόνο.

Να προσθέσω και εγώ τον δικό μου κατασκευαστή, Παναγιώτης Καφετζόπουλος, Ζωοδόχου πηγής, τηλ. 210 330 4185. Έχω δικά του ένα κλασικό τρίχορδο εννέα ετών και έναν τζουρά πέντε ετών χωρίς πρόβλημα και τα δύο. τελευταία δεν δουλεύει με παραγγελίες και αυτός. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι όμως από τους ακριβούς.

σκεφτομαι να παρω ενα τζουρα να κοιταξω στο Βαρλα

Φίλε Γιώργη Β. ο Ρεμούνδος δεν είναι μπερμπάντης, αντιθέτως είναι μάστορας με σχετικά μεγάλη ιστορία… Δεν θεωρείται βέβαια στους extra top της Αθήνας (Καρβούνης, Βαρλάς, Κλεφτογιάννης, Σπουρδαλάκης), αλλά εξακολουθεί και είναι πολύ καλός…
Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και λίγα χρόνια αποσύρεται σιγά σιγά και τα όργανα τα αναλαμβάνει (άτυπα) ο γιος του, ο οποίος θα πρέπει να φάει πολλά καρβέλια ακόμη…

θαναση το ξερω οτι εχει ιστορια και μαλιστα μεγαλη οπως λες ο Ρεμουνδος, πρωτη φορα πηγα το '93 οταν ηταν πανω στο παταρι και μουλεγε ποιοι μπαιναν και βγαιναν εκει χωρια απο τη φημη που ειχε ουτως ή αλλως, αφου οταν πηγα στο Αιγαλεω εψαχνα για καμμια βιοτεχνια …
Ενταξει το μπερμπαντης μην το παρεις τοις μετρητοις αλλωστε αν προσεξες ειπα τα καλα μου τα λογια πιο πανω στο προηγ.ποστ.
Απλα αν σε δει καινουρια φατσα ή σε περασει για ασχετο μπορει να σου πουλησει ενα μετριο οργανο σε τιμη πολυ καλου -για να το πω κομψα.
Επισης το εμπορικος το λεω για καποιους κατασκευαστες που
φτιαχνουν μετρια όργανα “παραγωγης” για πρωταρηδες ενδεχομενως
και για να εχουν στοκ εις βαρος ομως της ποιοτητας.
Κατα τα αλλα εχω δει μπουζουκια του, που “μιλανε”
και απο ηχο και απο εμφανιση,
τωρα απο τιμη … ασε μην κανει κανενα ντου η εφορια …

Μανώλη,

Πήγαινε να κοιτάξεις στου Παναγιώτη. Την περασμένη Τετάρτη που πέρασα είχε έναν.
Να πας όμως στο καινούργιο του μαγαζί που είναι στην Χαριλάου Τρικούπη απέναντι στου Μάτσικα που έχει έτοιμα όργανα και όχι στην Κωλλέτη.
Ισαάκ.

ευχαριστω…μηπως ξερεις ποσο περιπου θα παει…θελω ενα μετριο οργανακι αλλα να εχει σκαφτο σκαφος

Δυστυχώς δεν ρώτησα γιατί έχω τζουρά και δεν ψάχνομαι. Νομίζω πάντως ότι δεν ήταν σκαφτός.

Ισαάκ.

ο συγκεκριμενοs δεν ειναι καν κατασκευαστηs παρα μονο ε μ π ο ρ α s

Συμφωνώ και εγώ με τον multi.έχω ακούσει και εγώ ένα οργανάκι του αλεξανδρή που ήταν φανταστικό!!!

Κοίτα φίλε έπαιξα με έναν τζουρά από τον σκεντερίδη και μου φάνηκε πολύ καλός. Δεν ήταν από τους κλασσικούς αλλά ήταν πιο ανατολίτικος γιατί είχε ένα σκάφος “γόνατο” απότομο κόψιμο μαλακό ξύλο (να φατναστείς είχα μία ψιλοντενοτίτιδα και όλα ήταν μία χαρά) και ευκολόπαιχτός πήγα πριν από 1 μήνα περίπου είχε 2 από αυτούς. Τώρα γενικά για όργανα πιστεύω ότι θέλει ψάξιμο αλλά στην Ελλάδα ότι επειδή υπάρχουν πολύ κατασκευαστές το καλό όργανο θα σε βρει μόνο του…

ρε παιδια λιγο ασχετο…το τηλ του στασινου ποιο ειναι ?(στην βερανζερου 14)

Τον χαιρετισμο μου σε ολη την παρεα. Να προσθεσω δυο πραγματα περι μπουζουκιων. οταν ξεκιναει ενας μαστορας να φτιαξει ενα οργανο δεν ειναι 100% σιγουρος εαν το οργανο θα βγη καλο.Και οταν λεω καλο εννοω να εχει γλυκα και να μην κανει σαν κορακι.επειδη εχω χαλαση κατι χιλιαδες ευρω για οργανο εχω καταληξει ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ.το ακουμε και εαν μας κανει το αγοραζουμε.αφου περασα αρκετους κατσκευαστες και αλλαξα αρκετα οργανα κατεληξα σε δυο μπουζουκια του ρεμουνδου. και τα δυο ειναι πριμα με πολυ καλες αρμονικες και πολυ ηχηρα.