Σκαφτά όργανα

Χαιρετώ τη παρέα,

Παίζω μπουζούκι, αλλά δεν ξέρω τίποτα όσο αφορά τα υλικά, την διαδικασία και τη τέχνη της κατασκευής έγχορδων.
Αναρρωτιόμουν σε τί υπερρέχουν τα σκαφτά όργανα. Το μόνο που μου είναι προφανές είναι ότι είναι πολύ πιο μπελαλίδικα στην κατασκευή, και κατά συνέπεια ακριβότερα.

Σκέφτομαι για παράδειγμα να αγοράσω μπαγλαμά. Αξίζει να τον πάρω σκαφτό;

Το σκαφτό όργανο μειονεκτεί σε σχέση με αυτό με τις δούγιες, γιότι σκάβοντας το ξύλο σπάνε τα νερά του με αποτέλεσμα να μειώνεται η ανθεκτικότητά του.
Έτσι αν το σκαφτό όργανο πέσει κάτω, μπορεί να σπάσει σε πολλά κομμάτια το ηχείο του, ενώ αντιθέτως το άλλο όργανο συνήθως ανοίγει στις δούγιες που είναι εύκολο να κοληθούν.

Αξίζει να πάρεις σκαφτο μπαγλαμα αρκει να μην είναι από φλαμούρι ,λευκά ή πλατάνι,προτίμησε μουριά ή σφεντάμι

Αν το σκαφτό μειονεκτεί μόνο σε ανθεκτικότητα, τότε απλά θα είμαι πιο προσεκτικός.

Ευχαριστώ παιδιά!

file pano an thes na pareis skafto organo protimise na pareis kapoio etoimo apo kapoion organopoio…min epixeiriseis na ftiakseis…den petyxainei panta…tha exeis kai alli apopsi gia ton hxo…

ρε μαγγες λυστε μου μια απορια…το κελεμπεκι ποσα ειδη εχει και ειναι ιδιο με το σφενδαμι??

Όταν λέμε κελεμέκι ενοοούμε το σφενδάμι για το οποίο υπάρχουν διάφορες ποικιλίες, ανάλογα με την χώρα προέλευσης.
Το σώμα στα βιολά παραδοσιακά φτιάχνενται με κελεμπέκι τα περισσότερα από τα οποία είναι φτιαγμένα από το σγουρό κελεμπέκι, το οποίο παρουσιάζει κάτι κυματισμούς κάθετα στα νερά του ξύλου, πράγμα που του δίνει ιδιαίτερη εμπορική αξία.
Στην Ελλάδα νομίζω ότι υπάρχει μια ποικιλία πλέον ( στο εμπόριο ).