Σκέψεις για την αγορά μπουζουκιού - Το όργανο κάνει τον παίκτη ή ο παίκτης το όργανο;

Φίλε Νικόλα φαντάζομαι αναφέρεσαι για παίχτη που κατέχει κάποια πράγματα στο μπουζούκι.Ένας αρχάριος γενικά πως να βρει τρόπο να τα αναδείξει?Ακόμα δεν ξέρει ένα σωρό βασικά πράγματα ούτε το πως πρέπει να ακούγεται.Δεν αναφέρομαι για το φίλο που άνοιξε το θέμα μιας και όπως είπε είναι αυτοδίδακτος και δεν ξέρω τί γνωρίζει.Γενικά για αρχάριο παίχτη αναφέρομαι.

@Lambros.L ο εντελώς αρχάριος όχι, αν και η πένα είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να στρώσει ο καθένας μας. εσύ με τον κορυφαίο δάσκαλο που έχεις, γρήγορα θα το δεις αυτό!
ο φίλος @bts που άνοιξε το θέμα παίζει δύο χρόνια και ήδη νοιώθει την ανάγκη να πάει σε όργανο προπολεμικού τύπου, άρα πιστεύω πως είναι σε αυτό το στάδιο ψαξίματος και βελτίωσης.

1 «Μου αρέσει»

Στην πεννιά ακόμη το ψάχνω Νικόλα…πάντως μου έχει κάνει εντύπωση που η κάθε πέννα βγάζει και άλλο ήχο.Πήρα κάποιες την προηγούμενη βδομάδα και το ψάχνω…τις περισσότερες φορές την ‘χάνω’ από το αρχικό κράτημα.Ελπίζω να το βρω αν και δεν βιάζομαι.

η πένα είναι πολύ προσωπικό θέμα, όπως και οι χορδές. ποτέ δεν τελειώνει η αναζήτηση!

1 «Μου αρέσει»

άντε να πω κι εγώ τη γνώμη μου, μιας και όλοι έχουμε από μια.

Θα σου πρότεινα το εξής:

  1. να κουρδίσεις καλά το όργανο και να ελέγξεις τις οκτάβες με ένα κουρδιστήρι, δλδ αν οι χορδές ανοιχτές και στο 12ο (και 24ο αν έχεις) τάστο, παίζουν την νότα ρε στις οκτάβες με σχετικά μικρή απόκλιση. Το ίδιο θα σου πρότεινα να κάνεις και για την νότα λα. Έτσι θα καταλάβεις εάν το όργανο είναι λίγο ή πολύ φάλτσο.
    Αν είναι φάλτσο, θα σε κουράζει σίγουρα, διότι δεν ακούς σωστά

  2. παίξε μια μια τις νότες του οργάνου με την ίδια ένταση πένας και δες εάν βγαίνει η ίδια ένταση από το ηχείο. Έτσι θα δεις εάν το όργανο έχει αδύναμες περιοχές. Τσέκαρε επίσης εάν οι νότες έχουν την ίδια διάρκεια (όχι μόνο οι ανοιχτές χορδές), τσέκαρε δλδ νότα νότα το σαστέιν.

  3. δες αν τα κλειδιά κρατάνε το κούρδισμα: αμα χρειάζεται πιο πολύ από μια φορά την ώρα κούρδισμα, έχει θέμα. Επίσης, βάλε καλές χορδές, όχι φθηνιάρικες, και να είναι σχετικά καινούργιες.

-μην αλλάζεις συνέχεια πένες (τώρα αυτό το λέω εγώ χαχαχα που κάθε μια βδομάδα αλλάζω χαχαχαχ). Διάλεξε κάτι που σου φαίνεται φυσιολογικό για το δικό σου χέρι και ήχο και μείνε εκεί, χτίσε εκεί.

Πάμε τώρα στο κυρίως θέμα:
-σου αρέσει ο ήχος του μπουζουκιού σου; είναι “ουδέτερος”; είναι ρεμπέτικος; είναι αυτό που θες; είναι αυτό που παίζουν οι παίχτες που σου αρέσουν;
-εάν όχι, πούλησέ το και πάρε άλλο. Παιδιά, παίζουν ΤΡΕΛΕΣ ευκαιρίες στις αγγελίες!!!

Το όργανο, ναι, κάνει τον παίχτη, μετά από κάποιο σημείο… εάν ανέβεις επίπεδο παιχτικά, μετά δεν θα μπορείς να παίξεις με κακό όργανο… θα θες να ακούς αρμονικές, όγκο… δλδλ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΑΣ ένα κακό όργανο., όχι ότι δεν θα μπορείς να το χειριστείς.
Ο Τζόρνταν μπορούσε να βγάλει ήχο και από ντενεκέ, εντάξει, αλλά κανείς δεν θέλει να ταλαιπωρείται.
Θα έρθει η ώρα και για πιο καλό μπουζούκι αλλά μέχρι τότε, δούλεψε με αυτό που έχεις.

3 «Μου αρέσει»

πριν το

να τσεκάρεις ότι ο καβαλλάρης είναι στην σωστή θέση.

1 «Μου αρέσει»

σε ευχαριστω για την απαντηση! τσεκαρα και τα τρια και ειναι ολα κομπλε. στο 24ο ταστο χανει αρκετα σχεδον ημιτονιο αλλα σπανια παιζω πανω απο το 15ο οποτε δε με ενδιαφερει πολυ.

Πάντα οι χορδές στο 12ο τάστο είναι πιο ψηλά από το κόκκαλο στο καράολο.
Ρωτάς κάποια πράγματα όπως αυτό, που είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό και αυτό δείχνει ότι χρειάζεται να δει το μπουζούκι σου κάποιος πιο έμπειρος. Υπάρχουν κάποια πλαίσια στο πόσο ψηλά είναι οι χορδές στο 12ο τάστο αλλά αυτό γενικά έχει να κάνει με το όργανο. Άλλος θέλει πιο χαμηλά τις χορδές για να παίζει πιο γρήγορα. Άλλος τις θέλει πιο ψηλά για να έχει ένταση στο παίξιμό του. Από φωτογραφίες δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει αν κάτι πάει στραβά παρά μόνο αν μιλάμε για κάτι εξόφθαλμο.
Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι για να σου προτείνω κάποιον οργανοποιό να πας και να δει το μπουζούκι να πάρεις μια ολοκληρωμένη γνώμη.

σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε. θεσσαλονικη κεντρο. σκεφτηκα να το δει καποιος αλλα δεν αξιζει ρε συ για το οργανο. το χα παρει 250 να δωσω αλλα 40 50 ευρω για ελεγχο ειναι αρκετα και καλυτερα να τα κρατησω για αλλο οργανο στο μελλον.

εσβησα την προηγουμενη ερωτηση για να μην μπερδεψω καποιον αλλο.

Θα σου πρότεινα με κλειστά τα μάτια να επικοινωνήσεις με τον Μάνο τον Τουρπάλη που είναι και μέλος εδώ στο φόρουμ. Είναι ερασιτέχνης κατασκευαστής με καταπληκτικά όργανα και με γνώσεις πολλές επάνω στο θέμα. Στα πιο πολλά τεχνικά θέματα που έχουν μπει εδώ στο φόρουμ σχετικά με οργανοποιία έχει δώσει τις γνώσεις του.
Θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή λύση για να πάρεις απαντήσεις.
Θα δεις αναρτήσεις του στο θέμα αυτό:

Στείλε του ένα μήνυμα δεν πρόκειται να χάσεις.

2 «Μου αρέσει»

Φίλε συγγνώμη αλλά αυτό μου φαίνεται απίστευτο. Έχεις ρωτήσει και σου είπαν αυτό για να ΔΟΥΝ το όργανο;
Για να δει κάποιος μάστορας το όργανο 2 λεπτά θα του πάρει. Νομίζω θα τι κάνει δωρεάν. Και θα πληρώσεις εάν χρειάζεται κάποια επισκευή.

4 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ άσε τις ερωτήσεις περί οργάνου και βρες έναν δάσκαλο να σε μάθει πράγματα και δούλεψε τα πολύ μα πάρα πολύ και τα άλλα θα έρθουν μόνα τους και στην ώρα τους. Καλημέρα σε όλους!!!

3 «Μου αρέσει»

Αν και σχεδον ολα οσα εχω να πω τα ειπαν οι προλαλησαντες, κανω call και γω να πω τα δικα μου!
Ρωτας καποιες ερωτησεις τυπου ‘‘ποσοι αφου παρουν καλο οργανο θα γινουν καλυτεροι’’ κλπ. Οι απαντησεις ειναι σταθερες παντα. Οσοι ασχοληθουν. Αν το καλο οργανο θα τους βοηθησει? Εννοειται! Παντα ενα καλο οργανο βοηθαει στη μαθητεια και μαλιστα σε μεγαλο βαθμο. Οι λογοι δεν ειναι μονο οτι ειναι καλο στον ηχο κλπ. Ο ηχος ειδικα στην αρχη ενος παικτη, δεν ειναι τοσο καθαρος στο μυαλο του. Αλλωστε ενα μπουζουκι καλο στα χερια ενος ερασιτεχνη τελειως αρχαριου, δεν ακουγεται με το full potential. Ειναι γιατι το καλο οργανο ειναι και ευπαικτο. Εχει καλυτερη γεωμετρια, καλυτερα ξυλα, πιο καλα ταστα, πιο προσεγμενη ταστιερα, ειναι πιο ελαφρυ και ειναι λιγοτερο φαλτσο (εκ φυσεως παντα υπαρχει ενα μικρο φαλτσο). Στην αρχη το οργανο παιζει σημασια, αλλα αν υπαρχει μερακι, μαθαινεις σε οτιδηποτε. Αργοτερα πιο σιγουρος και ετοιμος στο οργανο κανεις και την αγορα του καλυτερου οργανου. Παντα προτεινω σε οποιον φιλο θελει να ξεκινησει, να βρισκει μεταχειρισμενα καλων μαστορων. Ειναι μερικες φορες, καλυτερη αγορα απο καινουργιο ακριβο. Οχι σπανια.

7 «Μου αρέσει»

Απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα στα εγχορδα, οντας πιανιστας απο μικρος και προσφατα ασχοληθηκα με τα εγχορδα, μπορω να πω κι εγω πως τα μεταχειρισμενα απο καποιον καλο μαστορα ειναι μια πολυ ασφαλης αγορα. Εχουν σοβαρα πλεονεκτηματα τα οργανακια που ειναι δυο-τριων ετων και εχουν βγαλει τα “κουσουρια” τους ή ακομα καλυτερα εχουν μεστωσει και δουλευουν καλυτερα!
Βαλε και λιγο μερακι και εχεις μια καλη συνταγη επιτυχιας. Η μουσικη μας ειναι τοσο πλουσια σε αντικειμενο, υφος και τεχνικη που ειναι ενα αριστο “ψυχοφαρμακο” - για αυτους που με εννοουν… :wink: :wink:
Καλη μελετη!!

3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλους, εγώ θα έλεγα, αν το όργανο που έχεις είναι σωστή η κλίμακα του, δηλαδή το ντο είναι ντο, το ρε είναι ρε,κ.λ.π. και δεν σε κουράζει πολύ στο παίξιμο, και εφ’οσον απ’ ότι κατάλαβα είσαι σε αρχικό στάδιο όπως ειμασταν όλοι φυσικα, να μην ψάχνεις ακόμα για άλλο όργανο, να συμβουλευτείς ένα δάσκαλο και να περιμένεις,μέχρι να προχωρήσεις παικτικα, όταν θα πρέπει να πάρεις ένα καλό όργανο σε άκουσμα εμφάνιση και για σένα προσωπικά θα το νιώσεις!!!ταπεινή μου άποψη και πάντα φιλικά.