Σκέβρωμα μπουζούκι τρίχορδο

Γεια σας
Μετα απο προβληματα που ειχα και εγω με σκεβρωμα λογω της μη συχνης χρησης του οργανου, μου συνεστησε ο κατασκευαστης του να το τοποθετησω ψηλα σε καποιον τοιχο.
Ετσι ακριβως ειχε και αυτος τα μπουζουκια στο μαγαζι του.Πηρα μια ειδικη βαση απο το καταστημα και τοποθετησα στο σημειο που ακουμπαει το σκαφος και ενα σφουγγαρακι.
Πραγματικα απο τοτε το μπουζουκι φαινεται να μην παρουσιαζει καποιο προβλημα.
Πρωτα το ειχα σε μια ακρη του σπιτιου μεσα στη θηκη του και αν δεν επαιζα υπηρχε προβλημα. Φυσικα αν το βαλετε στον τοιχο να προσεξετε να μην περναει καποια σωληνα απο καλοριφερ ή να μην εχει απο κατω σωμα καλοριφερ και να μην το κτυπαει καποιο αιρκοντισιον. Το επιπλεον οφελος για μενα ηταν στο σημειο που το τοποθετησα να το εχω συνεχεια μπροστα μου και ετσι να παρασυρομαι και να παιζω τωρα πια καθε μερα!


Συμπέρασμα:
Το όργανό μας πρέπει να το χρησιμοποιούμε συχνά και να το παίζουμε κάθε μέρα!:089::019:
Γεια σου πατριωτάκι! θα τα πούμε κάποια στιγμή και από κοντά!:slight_smile:
Υ.Γ.
μόλις το πρόσεξα:
theos1960 δίνει ρέστα!:019::019::019:

Θοδωρή, και να προσέχουμε που το βάζουμε έτσι; (για να μη μας σκεβρώσει). :019:

Ρε σεις, τι πατριωτάκια και ερασιτέχνες οργανοποιοί είσαστε και οι δύο? Ούτε λουκάνικα δεν ψήσατε ακόμα κάτω από τη συκιά?

Παρεμπιπτόντως ο Δημήτρης (mpartsa) έχει φτιάξει ένα ωραίο blog που γράφει τις εμπειρίες του από τις οργανοκατασκευές (η διεύθυνση στην υπογραφή του). Γεια σου Δημήτρη.

Σερφάροντας στο διαδίκτυο έπεσα στην ιστοσελίδα Αμερικανού οργανοποιού ο οποίος δίνει λεπτομερώς και πολλές-πολλές συμβουλές. Οι ερασιτέχνες και μή ας ανατρέξουν. Πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον.

Εκείνο που εμένα με εντυπωσίασε ήταν ένα εργαλείο που το παρουσιάζει με σχεδιαγράμματα εδώ

http://www.lutherie.net/neck.html

γιατί νόμιζα ότι ξεσκεύρωμα σημαίνει αναγκαστικά αλλαγή κάποιων τάστων ή ακόμα και ταστιέρας. Ουδείς άσφαλτος!:slight_smile:

Όταν κάνεις συχνή χρήση του οργάνου, καλό είναι να το έχεις μες στη θήκη τις ώρες που δεν παίζεις, να το έχεις εκτός θήκης, ή δεν παίζει ρόλο?

παιδια εχω παρατηρησει ενα σκεβρωμα στο μπουζουκι μου!βεβαια αν σκεφτει κανεις οτι το εχω περιπου 8 χρονια απο τα οποια τα 6 χρονια δεν επαιζα καθολου μια χαρα ειναι!το προβλημα μου ειναι σε ποιο μαστορα να το παω!το ειχα παρει απο το ζοζεφ αλλα πριν καποιο καιρο που περασα απο το μαγαζι,για χορδες,μου ειπαν οτι σταματησαν να παραγουν μπουζουκια για την ελλαδα!τι να κανω;επεισης υπαρχει και ενα αλλο προβλημα!καμια φορα οι νοτες “τριζουν”(δε ξερω να το εξηγησω αλλιως),μηπως φταινε οι χορδες (χρησημοποιω τις mastro) ή φταιει το σκεβρωμα;

Πάρε κανά τηλέφωνο να σου πουν οι ίδιοι οι οργανοποιοί αν έχουν χρόνο να ασχοληθούν.
Πάντως είναι “μυστήριαι αι βουλαί της υγρασίας” φίλε μου και δεν νομίζω ότι τα οχτώ χρόνια παίζουν μεγάλο ρόλο, εκτός αν το είχες εκτεθημένο σε ακραίες συνθήκες.

Το δικό μου παρ’όλο που είναι 6 μηνών, το έχω σε συνθήκες δωματίου και έχει και βέργα στο μανίκι, το βρίσκω κάθε πρωί ένα ημιτόνιο σχεδόν πιο ψηλά…έχει πάρει πίσω το μανίκι από την υγρασία δηλαδίς με συνέπεια να χαμηλώσουν οι χορδές και ψιλοτρίζει στα πρώτα τάστα…:112:…αν εσύ το βρίσκεις καμιά φορά, με αυτόν τον καιρό, να έχει πάρει υγρασία και να τρίζει…είσαι μια χαρά!:slight_smile:

…άρα καταλαβαίνεις ότι φταίει το σκέβρωμα φίλε μου και όχι οι χορδές…η γνώμη μου είναι ότι αν είναι ακριβή κατασκευή το μπουζούκι σου να δώσεις χρήματα να το φτιάξεις…διαφορετικά κάνε λίγη υπομονή για να μην χάσεις χρήματα…

φιλε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου!το θεμα ειναι οτι απο τοτε που αρχισα να παιζω ξανα μετα απο τοσο χρονια ετριζαν λιγο αλλα δε με ενοχλουσε και σκεφτομουν οτι θα “στρωσει” το οργανο!μετα αλλαξα χορδες και παλι τα ιδια!απο τον απριλιο που αρχισα να παιζω εχω αλλαξει 6 φορες χορδες μπας και αλλαξει τιποτα αλλα…δεν!το τελευταιο δεκαπενθημερο εχει παραγινει το κακο!αποφευγω να παιξω για να μη νευριασω!οσο για το τελευταιο “η γνώμη μου είναι ότι αν είναι ακριβή κατασκευή το μπουζούκι σου να δώσεις χρήματα να το φτιάξεις…” δε θα ελεγα οτι ειναι ακριβο!660 το ειχα παρει!αξιζει να δωσω 100 ευρω για το σκεβρωμα;και κατι αλλο!μηπως να φταινε τα ταστα για το ολο τριξιμο;

εγώ θα το έφτιαχνα φίλε μου αν μου άρεσε ο ήχος του…για κάποιους τα 660? είναι μια περιουσία και για άλλους “κάτι ψιλά”!..ρώτα το πορτοφόλι σου για αυτό.

…στην 2η ερώτησή σου (για τα τάστα)…δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν είμαι οργανοποιός…μάλλον πρέπει να το πας σε “γιατρό”…πριν τρελαθείς από τις πολλές προσωπικές γνώμες που θα ακούσεις:78:

δε νομιζω να τρελαθω απο τις προσωπικες γνωμες αλλα απο το τριξιμο!προσπαθω να καταλαβω τι φταιει αλλα δε μπορω!επειδη βλεπω οτι εισαι απο αθηνα θα μπορουσες να μου προτινεις καποιον “γιατρο” για το οργανο;α,και κατι που ξεχασα να πω!το οργανο εχει βεργα στο μανικι,αυτο σημαινει οτι φτιαχνεται πιο ευκολα ή δεν εχει σημασια;

…για πάρε το κλειδάκι της βέργας πρώτα… και γύρισέ το σιγά-σιγά προς την κατεύθυνση κατά την οποία θα βλέπεις τις χορδές να απομακρίνονται λίγο από την ταστιέρα…και δοκίμαζε κάθε λίγο να δεις αν έχει φύγει το τρίξιμο παίζοντας.:088:

φιλε μου ειμαι ασχετος τελειως!δεν ειναι επικινδυνο να κανω κατι τετοιο;οι χορδες θα πρεπει αν απομακρυνονται απο την ταστιερα;μα,οταν σκεβρωνει το οργανο αυτο δε γινεται;

Η βέργα γι’αυτό υπάρχει βρε συ…αλλά πήγαινέ το σε οργανοποιό καλύτερα…γιατί μπορεί να παίζουν και άλλα που δεν γνωρίζω γιατίόπως σου είπα …δεν είμαι οργανοποιός…

Δεν θέλω να σου προτείνω κάποιον οργανοποιό όμως…sorry…

Γεια σου φιλε. Αφου εισαι ασχετος πηγαινεις στον κατασκευαστη του οργανου( μεσα στο ηχειο εχει ετικετα με τα στοιχεια του) η σε καποιον αλλον οργανοποιο που ειναι κοντα σου και αυτο θα δωσει λυση στο προβλημα σου.
Αν εχει και ρυμιζομενη βεργα οπως σου ειπε ο Σαραντος πες του να σου δειξει πως λειτουργει για να το κανεις μονος σου μετα. Απλα ειναι τα πραγματα. Μην κουραζεσαι και μην βγαζεις κοστολογια μονος σου.Πηγαινε και ρωτα.

φιλε οπως εχω πει ο κατασκευαστης σταματησε την παραγωγη μπουζουκιων!φοβαμαι μηπως παω σε αλλο οργανοποιο και δε το αναλαβει!

Επειδη βλεπω απο την ηλικια οτι εισαι νεαρος, εχω να σου πω οτι η ζωη θελεις θαρρος για να την αντιμετωπισεις.
Αν φοβασαι για τοσα απλα ζητηματα τι θα γινει με τα σοβαροτερα? Τσακωσε το μπουζουκι και πανε στον οργανοποιο, αν δεν το αναλαβει(πραγμα απιθανο) πανε στον επομενο.

αυτο θα κανω!το θεμα ειναι οτι δε ξερω οργανοποιους!!:frowning:

Τι φοβάσαι βρε?..αν δεν το αναλάβει ο έννας…θα το αναλάβει ο επόμενος…σιγά τα ωά!:088:

Αν οι χορδές έχουν περίπου 2mm απόσταση από την ταστιέρα, στο σημείο που εννώνεται το μανίκι με το σκάφος και παίζοντας τρίζουν τα 5 πρώτα τάστα(ή και περισσότερα)μάλλον θέλει λίγο γύρισμα η βέργα, έτσι ώστε να φέρει λίγο μπρος την ταστιέρα και συνεπώς να μεγαλώσει και η απόσταση ταστιέρα-χορδών…τόσο όμως ώστε να φύγει το τρίξιμο…όχι παραπάνω γιατί όσο μεγαλώνει η απόσταση γίνεται πιο δύσκολο το παίξιμο!
Διάβασε και εδώ να μαθαίνεις…όπως όλοι μας…:088: η κλίκα :: διαδικτυακό περιοδικό για το λαϊκό τραγούδι

Φίλε Πειραιά είναι ο Χρήστος ο Σπουρδαλάκης (Νεωρείων 27 & Ελ. Βενιζέλου, Προφήτης Ηλίας, Πειραιάς, τηλ. & Fax: 210 4223 056) . Πήγαινε μια βόλτα από κει το όργανο.

οκ!ευχαριστω πολυ!τη δευτερα το πρωι θα ειμαι εκει!φιλε κωστα πιστευεις οτι θα ηταν καλο να τον ζαλισω με αποριες ή μονο το προβλημα μου να οτυ πω;