Σε ποιο σημείο πρέπει να τοποθετήσω τον καβαλάρη στο μπουζούκι μου;

Εγώ που πήγα στον Κλεφτογιάννη για να μου δει και τα 2 όργανα, στο ένα μου έδωσε καινούργιο καβαλάρη και στο άλλο μου το πλάνισε και μου το έφτιαξε.
Συνολικά έδωσα 15 ευρώ. Οπότε καλό θα ήταν να το πας στο μάστορα.

Γκρίνιαζα για τον ήχο που έβγαζε το οργανάκι μου. Δεν ήταν γεμάτος και δεν κούμπονε στ’ αυτιά μου. ( Μπορεί να φταίγαν και τ’ αυτιά μου). Πριν κάνα μήνα μου λέει ο δάσκαλος: “Πήγαινε στο μάστορα - κατασκευαστή του να λεπτίνει τον καβαλάρη ή να σου τον αλάξει.” Πάω κι εγώ στο μάστορα και του εκθέτω τα καθέκαστα. "Να τον λεπτίνομε φίλε μου, μου λέει, πάρ’ ότι υπάρχει ο κίνδυνος να μην έχομε το επιθυμητό αποτέλεσμα αφ’ ενός, αφ’ ετέρου το όργανο έχει πάρει την μορφή του 10 χρόνια τώρα και υπάρχει οκίνδυνος να κάνομε ζημιά και στο καπάκι. Πήρα την ευθύνη και προχωρήσαμε. Ω … του θαύματος ? (Δεν πρόκειται για θαύμα βέβαια). Απέκτησα καινούριο όργανο παλαιάς κατασκευής με νέο ωραίο και πιό μπάσο ήχο. Άρεσε και στο δάσκαλο. Το καταχάρηκα. Παρασευή βράδυ, 13/2/2009, σα να τρίζει λίγο. Βγάζω τον καβαλάρη να του περάσω ένα καπλαμαδάκι από κάτω μόνος μου. Μου πέφτει ο καβαλάρης από το χέρι ξεκολάει το κόκαλο (πλαστικό) και σπάει στα δύο. Τώρα ? Παίρνω τηλ. το μάστορα και του λέω για το συμβάν. “Το μάτιασες ρε φίλε, έλα από 'δώ” μου λέει. Σφεντόνα, Ελληνικό - Νίκαια. Ακολουθεί ο ακόλουθος διάλογος:
Μάστορας: Σκέφτομαι να το κολήσω…
Εγώ: Γιατί???
Μάστορας: Γιατί βρε βαρεμένε (φίλος 20 χρόνια) το όργανο έχει πάρει τα τραβήγματά του κι εσύ το ταλαιπωρείς…Το καινούριο μπορει να του αλάξει συμπεριφορά ξανά.
Εγώ: Και με το κολημένο το ίδιο δεν θα είναι???
Μετά από δευτερόλεπτα σιωπής με σκέψη και νόημα, ξεκινάει την κατασκευή καινούριου. (Πραγματικό κόκαλο παρακαλώ). Μετά καμιά ώρα που το άφησε να κολήσει το βάλαμε πάνω και άρχισε η δοκιμή. Το πήρα κι έφυγα καθ’ ότι κι η ώρα πέρασε κι έπρεπε να μαζευτούμε στο τσαρδί. Σήμερα 15/2/2009, μάλον όλα καλά. Φαίνεται ότι η εγχείρηση πέτυχε.:slight_smile:
Α… για φράγγα…κουβέντα ούτε την προηγούμενη βδομάδα ούτε προχθές.

Εμ! φίλος 20ετίας είναι αυτός, αλίμονο αν έπαιρνε για έναν καβαλάρη…:slight_smile:

Καλές πενιές λοιπόν!!

ο καβαλαρης εχει μπροστα και πισω η ειναι ιδιες και οι 2 πλευρες??επισης στο δικο μου (κατασκευης δεκαβαλα) τα αυλακια εχουν μια ελαφρια κλιση,δηλαδη ,για να ρθουν παραληλλα με τις χορδες πρεπει να τον στριψω λιγο.η πλευρα της μπουργκανας ερχεται λιγο κοντα στην ταστιερα,δε ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

Φίλοι με την ευκαιρία της ερώτησης που έχω, να χαιρετίσω και να συστηθώ
Πάνος, 48ετής, με ένα τρίχορδο οργανάκι από τον Σκεντερίδη, νέος όμως στο χώρο του οργάνου. Κάτι κιθαρίτσες γρατζούναγα προ 25ετίας και το έπιασα το όργανο κανα τρίμηνο τώρα, αφού η βιοπάλη με είχε παρασύσει. Το είχα μεγάλο νταλκά το μπουζούκι και είμαι αποφασισμένος να το παλαίψω

Η ερώτησή μου τώρα: Ακολούθησα τις οδηγίες για τοποθέτηση του καβαλλάρη (στο καπάκι) σε ίση απόσταση όσο απέχει ο πάνω καβαλλάρης μέχρι τη μέση του 12ου τάστου και αντιμετωπίζω το εξής. Οι νότες από το 5ο τάστο και μετά φαλτσάρουν εντυπωσιακά (μέχρι ενα τέταρτο του τόνου στο 10 τάστο)!!
Τι συμβαίνει; Δεν έχει γενική ισχύ ο κανών;

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα

12o τάστο = τάστο που διαχωρίζει την ρε από την ρε#

Αν αυτό μετρούσες τότε πιθανολογώ ότι δεν είναι καλομετρημένη η ταστιέρα σου.

Όταν τον τοποθετήσεις τότε με μικροκινήσεις φρόντισε με κάποιο χρωματικό κουρδιστήρι οι δύο χορδές ρε να είναι κουρδισμένες καλά και δυό οκτάβες κάτω. Δηλαδή τα ρε κοντά στο σκάφος. Αυτό πιθανόν θα σου δώσει θέση καβαλάρη με ελάχιστη κλίση και όχι απόλυτα οριζοντιο.

Καλώς ήρθες!

κατ’ αρχήν καλώς ήρθες!

μάλλον εδώ είναι το λάθος… όχι μέχρι τη μέση του “τάστου” ως “απόσταση από σιδεράκι σε σιδεράκι”, αλλά ακριβώς στην κορυφή πάνω στο 12ο σιδεράκι (τάστο). γενικά πρέπει στην οκτάβα (12ο τάστο) το παλλόμενο τμήμα της χορδής να μοιράζεται ακριβώς στη μέση.
από την άλλη αν το μπράτσο έχει σκεβρώσει, έτσι κι αλλιώς θα φαλτσάρει. καλή τύχη!

Ρε παιδιά και εγώ αντιμετωπίζω ένα μικροθεματάκι με το δωδέκατο τάστο.Δηλ τι εννοώ…Εννοώ ότι η ανοιχτή Ρε με την κλειστή πατημένη δεν βγάζει 440 Herds αλλά γύρω στα 430 με 435.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα από τη μέση και κάτω και ειδικά η Ρε να ψιλοφαλτσάρει…Μπορεί κανείς να μου δώσει μια λύση;Έχω κινήσει ψιλοχιλιοστά σε άπειρες θέσεις τον καβαλάρη και μόνο η Ρε δεν μπορεί να συντονιστεί ακριβώς στα 440.Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι χορδές της ΡΕ; Γιατί μόνο την ρε δεν μπορώ να συντονίσω ακριβώς…

Αυτό με την ίση απόσταση απο το καβαλάρη στο δωδέκατο τάστο και από το δωδέκατο τάστο στο πάνω καβαλάρη, αφορά μόνο το μπουζούκι ή γενικότερα π.χ. μπαγλαμάς, τζουράς, μαντολίνο κλπ;

Ο κανόνας διαίρεσης και υποδιπλασιασμού της συχνότητας στο 12ο τάστο εφαρμόζεται σε όλα τα έγχορδα με ταστιέρα και δεσμούς δηλαδή μπερντέδες ή μεταλλικά τάστα. Ακόμα και στα άταστα, η θέση της κατά μια οκτάβα ψηλότερης νότας από την της ανοικτής χορδής αντιστοιχεί στη θέση του12ου τάστου, αν θέλαμε να την σημειώσουμε.

Απο την όλη συζήτηση μου γεννήθηκε μια απορία:
Παιζει ρόλο απο τι ξύλο είναι κατασκευασμένος ο καβαλάρης;

Συνήθως οι καβαλάρηδες γίνονται απο εβενο.
Αν δηλαδή κατασκευάσουμε εναν καβαλάρη απο αλλο είδος ξύλου,θα εχουμε εναν καβαλάρη με διαφορετικη πυκνότητα.
Φαντάζομαι απο την πυκνότητα του ξύλου (του καβαλάρη) θα εξαρτάται η ταχυτητα με την οποια θα “περασει” η ταλάντωση στο καπάκι.
Παιζει κανα ρόλο λοιπόν το ξύλο στον καβαλάρη;

Αυτό που παίζει ρόλο είναι να μήν υπάρχουν απώλειες ενέργειας.

Με το χτύπημα της χορδής μεταδίδεται σαυτήν ενέργεια η οποία μέσω του καβαλάρη μεταφέρεται στο καπάκι.
Αν το υλικό απορροφά μεγάλο μέρος της ενέργειας δεν είναι καλό.
Πειραματιστείτε αντί για ξύλο να βάλετε πχ γομολάστιχα.

Eχω ακούσει για “εβενικο” και “παλισσανδρικο” καβαλάρη, και τη διαφορα ποιότητας στο ήχο μεταξύ των δυο.Ισχύει?

σε αυτο θα σου απαντησει ο παναγιωτης ο σταμκος που ειναι και ο ειδικος… οι περισσοτεροι κατασκευαστες βαζουν εβενο… ο παναγιωτης βαζει παλισσανδρο αν δεν κανω λαθος… παναγιωτη περιμενουμε απαντηση…:slight_smile:

Μετα απο πολλα πειραματα σε ολα σχεδον τα ξυλα κατεληξα οτι το καλυτερο ξυλο για καβαλαρη ειναι ο παλλισανδρος.
Ο παλλισανδρος που κυκλοφοραει σημερα ομως δεν εχει καμμια σχεση με τον παλλισανδρο που υπηρχε πριν απο 30-40 χρονια.
Προσωπικα εχω λυσει το προβλημα αυτο αφου βρηκα παλλισανδρο απο τον σοφιανο(παλιο εργοστασιο καπλαμαδων στην θεσσαλονικη).Ειναι 35-50 χρονων και ηχητικα δινει τελειο αποτελεσμα.Το καλο ειναι οτι στον σοφιανο εχουν κρατησει απο παλια οτι περισσευε απο τους καπλαμαδες και ετσι ολα τα κομματια ειναι διαφορετικα.Καθε ενα απο αυτα ειναι μοναδικο και το καλο ειναι οτι βλεπεις τα νερα του ξυλου.

Καλησπέρα!! Συγνώμη για το off-topic αλλά αν κάποιος γνωρίζει που ακριβώς βρίσκεται ο κ. Σοφιανός ας μου πει γιατί δεν μπορώ να το βρω με τίποτα! Από ότι ξέρω είναι στο δρόμο προς Χαλκιδική αλλά σε ποιο ύψος περίπου?

Είναι περίπου στο cosmos. (κι απο την ίδια πλευρά)

Ευχαριστώ πολύ! Μου έδωσε πληροφορίες και ο κ. Στάμκος με πμ!!

Καλημερα σε ολο το φορουμ και ενα μεγαλο ευχαριστω για τον ωκεανο πληροφοριων που εχει συσσωρευτει στο φορουμ ολα αυτα τα χρονια και που πραγματικα ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια για ολους εμας τους αρχαριους στο μπουζουκι αλλα και τους παικτες ολων των επιπεδων νομιζω. Θα ηθελα να κανω σχετικες ερωτησεις για τον καβαλαρη (δεν ειμαι σιγουρος εαν πρεπει να ανοιχτει καινουργιο θεμα).
Ξεκινησα να παιζω μπουζουκι (3χορδο) εδω και 5 μηνες και εχει γινει η πιο αγαπημενη μου ασχολια (και θα ειναι για πολλα πολλα χρονια απο οτι βλεπω :slight_smile: )
Τα Χριστουγεννα λοιπον, οταν κατεβηκα στην Ελλαδα, αγορασα το πρωτο μου μπουζουκι και ενα μπαγλαμαδακι. Επειδη δεν ειχα μεγαλο προυπολογισμο για την αγορα του εψαξα παρα πολλα μαγαζια και οργανοποιους στην αθηνα για να βρω ενα μπουζουκι ευκολοπαιχτο και με καλο ηχο γυρω στα 500 ευρω. Αφου ειχα απογοητευτει λοιπον και εβλεπα οτι τελικα θα το σκασω το 1000ρικο, ενας φιλος μου συστησε εναν φιλο του που εχει μαγαζι που πουλαει οργανα. Πηγαμε στο μαγαζι και μου συστησε ενα μπουζουκι που ειχε φερει με 450 ευρω το οποιο το βρηκα παρα μα παρα πολυ καλο. Το ειδαμε μαζι με ενα φιλο μου που μου κανει μαθηματα εδω στην ολλανδια και αποφασισα να το παρω. Ειναι βαμενη καρυδια, καπακι απο ελατο και εβενινη ταστιερα (για το μπρατσο δεν ειμαι σιγουρος).
Το θεμα ειναι οτι βελτιωθηκα αμεσως με το καινουργιο μπουζουκι. Ειναι ευκολοπαιχτο, χαμηλο και βγαζει ηχο που μου αρεσει παρα πολυ. Εχω αρχισει να το αγαπαω πολυ και το προσεχω σαν μωρο.
Περι καβαλαρη τωρα:
Μετακινησα τον καβαλαρη καταλαθος και μου πλαγιασε και ειδα οτι εχει 2 καπλαμαδες απο κατω. Προφανως εχουν μπει απο οτι καταλαβαινω για να μην ειναι πολυ πλυ χαμηλο και ακουμπανε οι χορδες στα ταστα. Η ερωτηση(εις) μου ειναι εαν ειναι καλυτερο στο μελλον (ή και τωρα) να του αλλαξω τον καβαλαρη με εναν ψηλοτερο για να μην εχω καπλαμαδες; Επισης επηρεαζει ο καπλαμας τον ηχο; λογω του οτι ειναι απο διαφορετικο υλικο απο τον καβαλαρη; (Επι τη ευκαιρια απο τι υλικο ειναι οι καπλαμαδες;)
Δευτερη κατηγορια ερωτησεων:
Επειδη θελω να μαθω για την φυσιολογια και του τροπου κατασκευης αυτων των οργανων (αυτο ειναι εξαιτιας το φορουμ αφου τα αρθρα που εχω διαβασει εδω μου εχουν κεντρισει το ενδιαφερον) πηγα λοιπον στο παιδι που μου πουλησε το οργανο και του ζητησα εναν φτηνο τζουρα σκαφτο για πειραματα. Το μωρο μου δεν το ταλαιπωρω μην και μου κρυωσει. Πηρα λοιπον ενα σκαφτο τζουρα και του αλλαξα κλειδια, χορδιερα και καβαλαρη.
Τα κλειδια και την χορδιερα τα εχω βαλει καλα (νομιζω) αλλα οι χορδες του ειναι ψηλα. Ο ηχος που βγαζει δεν μου πολυαρεσει και κοιταω να δω τι μπορω να κανω.
Σκεφτηκα να χαμηλωσω τον καβαλαρη και ο δρομος με εβγαλε σε αυτο το αρθρο :slight_smile:
Πρωτον ειναι σωστη επιλογη αυτο; Και δευτερον πως θα το κανω; Διαβασα διαφορα, περι ξυσιματος με γυαλοχαρτο πανω ή κατω απο τον καβαλαρη, να λεπτυνω τον καβαλαρη με γυαλοχαρτο παλι και αλλα. Να παρω μηπως εναν αλλο καβαλαρη πιο κοντο; Τι εχετε να μου προτεινετε;
Πως μπορω να αλλαξω το υψος των χορδων και να επηρεασω τον ηχο παντα στο μετρο του εφικτου οπως εχει αναφερει και ο κος. Φρονιμοπουλος σε παλαιοτερο ποστ;

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια

Νικος

Δεν ειμαι ειδικος, αλλα το καλυτερο δυνατο ειναι ο καβαλαρης να αποτελειται απο ενα σωμα, για να γινεται αριστα η μεταφορα της δονησης στο καπακι.
Οσον αφορα τον τζουρα, εφοσον εχεις το μερακι να ασχοληθεις μονος σου, κοιταξε αν η κλιση στο μανικι σου επιτρεπει χαμηλωμα (ωστε να μην τασταρει μετα), και ξεκινα να τρως τον καβαλαρη με υπομονη και αρκετες δοκιμες (ξανα σεταροντας το οργανο με το καινουργιο ξυσιμο), μεχρι να βρεις το σωστο σημειο ωστε να ειναι μαλακο το οργανο, χωρις να τασταρει.
Αν το καπακι δεν ειναι τελειως επιπεδο, μην φας την κατω πλευρα του καβαλαρη γιατι ισως δεν ξανα αγκαλιασει σωστα το καπακι. Τοτε θα πρεπει να χρησιμοποιησεις η γυαλοχαρτο πανω στο καπακι για να κανεις την καμαρα, η να την δημιουργησεις στο περιπου (αυτον τον τροπο δεν τον ξερω καθολου γιατι δεν τον εχω εφαρμοσει ποτε εγω)
Τοτε ξεκολλησε το κοκκαλο και φατον απο την πανω πλευρα.Επειτα ξαναβαζεις το κοκκαλο και δοκιμαζεις.
Ελεγξε και το υψος του πανω καβαλαρη επισης, κοιτωντας αν η χορδη απεχει ενω ειναι σε ταλαντωση απο τα πρωτα ταστα. Εγω εκει βαζω ενα ψιλο filler πανω στο ταστο και χτυπαω την χορδη. Αν δεν τσιριξει παει να πει οτι παιρνει χαμηλωμα. Προσοχη επισης στην γωνια που κανει ο πανω καβαλαρης με το ξυλο. Μην την χαλασεις και συνηθως δεν ορθη.
Ελπιζω να σε βοηθησα, και αν κανω καποιο λαθος παρακαλω να με διορθωσετε.
Γεια και χαρα σε ολους!!!