Ρεπερτόριο Τραγουδιών

(kostas) #1

Καλησπερα μαγκες και μαγκισες ολου του ντουνια …ονομαζομαι κωστας και ασχολουμαι κοντα δυο χρονια με το μπουζουκακι …μετα απο πολυ σκεψειαποφασισα σε λιγους μηνες που θα παρωτριχορδο(γιατι τωρα επαιζα τριχορδο σε ενα τετραχορδο ) να αρχισω να παιξω σε κανα μαφαζακι . Μεχρι στιγμης εχω 41 τραγουδια …ηθελα να σας ρωτησω ποσα τραγουδια χριαζεται για να βγρι ρνα προγραμα πχ τεσσερις ωρες …και αμα εχετε να μου προτεινεται ευκολα ρεμπετικα και εντεχνα (θαναση μαλαμα παπαζογλου κλπ ) για να τα μαθω .τι με συμβιυλευετε ;;;; ευχαρηστω εκ τον προτερων

(Νίκος Σαρηγιάννης) #2

φίλε μου δεν γίνεται έτσι το πράγμα. θα βγάλεις τα τραγούδια που σου αρέσουνε, μαζί με φίλους που γουστάρετε και συνεννοείστε, θα παίζετε με παρέα και φίλους, αυτό είναι η μουσική.
αν πας για δουλειά πρέπει να παίξεις τα χιτάκια των πελατών, να έχεις εκατοντάδες κομμάτια ρεπερτόριο και να ξέρεις να τα βάλεις σε σειρά, και το πιο σημαντικό απ’όλα να μπορείς με την εργασία σου να υποστηρίξεις κανονικό μεροκάματο και παραπάνω αν μπορείς.
αν είναι να παίξεις ό,τι νά’ναι για ψίχουλα στον κάθε αρπακολλατζή μαγαζάτορα, καλύτερα μην το κάνεις καθόλου. θα σιχαθείς το μπουζούκι σου αλλά θα κάνεις και ζημιά σε αυτούς που πάνε για το μεροκάματο.

(Χρήστος Παναγιωτακόπουλος) #3

@liga_rosa εσύ που έχεις πολλά χρόνια εμπειρία στον χώρο (και κάνεις και ωραίο προπολεμικό πρόγραμμα), πόσα τραγούδια χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος που ξεκινάει να παίζει σε μαγαζιά ώστε να κάνει ένα ικανοποιητικό και επαγγελματικό πρόγραμμα;

(Νίκος Σαρηγιάννης) #4

και μεταπολεμικό κάνω, απλά το αποφεύγω!!!
κοίτα, όταν πρωτοβγήκα στο κλαρί κάναμε ένα σωρό πρόβες και βγάλαμε καμια εκατοστή κομμάτια στα μέτρα μας, πέρα από όσα έπαιζα χρόνια με την παρέα και όσα ήξερε ο μπουζουξής και μπορούσα να τα βγάλω επί τόπου με το αυτί. βασικός στόχος ήταν να είμαστε επαρκείς ώστε να διεκδικήσουμε με αξιώσεις το κανονικό μεροκάματο της εποχής (όπως και έγινε).
ακούγομαι σαν κωλόγερος, ε; απλά έχω βαρεθεί με την νοοτροπία ότι αφού τα μαγαζιά έχουν πολυ΄χαμηλό επίπεδο ας έχουν και οι μουσικοί ακόμα χαμηλότερο, και με ένα χαρτζιλίκι αντί για μεροκάματο είναι όλοι ευχαριστημένοι…

Φίλε Λεβέντη, καλωσήρθες στο φόρουμ.

Προφανώς πάει με τη διάρκεια! Αν υποθέσουμε ότι κάθε κομμάτι είναι κατά μέσον όρο 4 λεπτά, θες 60 κομμάτια. Αλλά όπως λέει κι ο Νικόλας, δεν είναι αυτή η λογική του πράγματος.

Πρώτα απ’ όλα, δεν είναι δυνατόν να κάνεις πρόγραμμα με όλα ανεξαιρέτως τα κομμάτια που ξέρεις: τι θα γίνει αν σου γυρέψουν ένα που δεν το ξέρεις; :slight_smile:

Επίσης, το παρακάτω

είναι εξαιρετικά σημαντικό. Τα καλύτερα και πιο αγαπητά τραγούδια, αν δεν είναι σε μια κάπως αρμονική σειρά μεταξύ τους, χαραμίζονται. Βέβαια, αν φτιάξεις μια λίστα σε σειρά, το πιθανότερο είναι ότι την ώρα της πράξης θα την κάψεις, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε χρειάζεται!

Κάτι ακόμα (που δεν το ρώτησες αλλά ανήκει στο ίδιο θέμα): εννοείται ότι όποιος τραγουδάει, είτε είσαι εσύ είτε άλλος οργανοπαίχτης είτε αυτοτελής τραγουδιστής/τραγουδίστρια, θα πρέπει να ξέρει τα λόγια. Τα περίφημα τετράδια, που τα βλέπουμε τόσες δεκαετίες (ενίοτε μεταλλαγμένα σε κινητά), δεν είναι πια ούτε καν γραφικά.