Ρεμπέτικος τρόπος ζωής

Για τον Βίκτωρα :
Αν θέλαμε να λογοκρίνουμε απόψεις θα μπορούσαμε να το κάνουμε χωρίς τυμπανοκρουσίες και χωρίς να βγεί καν στον αέρα το κείμενο (έχει την δυνατότητα το software) αρα μην σκας.
Ασε που η εμπειρία σου στον χώρο δεν σου επιτρέπει να βγάζεις συμπεράσματα.
Για τον Πάπιστα :
Ασε μας ήσυχους ρε φίλε , αρκετά με τις μπηχτές και τις παπαριές σου , κανε μας την χάρη και πήγαινε καμμιά βόλτα.

Αγαπητοι φιλοι,
πηρα το θαρρος να αναφερω την ταπεινη μου γνωμη, η οποια ασφαλως μπορει να ειναι λανθασμενη, τελειως καλοπροαιρετα χωρις ασφαλως να εχω σκοπο μου να θιξω συνειδησεις και ιδεολογιες, με μονο σκοπο να συνεισφερω στην ωραια συζητηση σας, την οποια θεωρω εποικοδομητικη και τεκμηριωμενη, αν και ειναι αρκετα τα χρονια τωρα που τα Ελληνικα μονο τα διαβαζω χωρις να τα γραφω, λογω του οτι ζω στο εξωτερικο, με επομενο αποτελεσμα ο χειρισμος μου της Γλωσσας, να ειναι καπως φτωχος.

Παρακολουθω το Ρεμπετικο Φορουμ για αρκετο καιρο, και δεν κρυβω τον θαυμασμο μου για ολους εσας, με τις τοσες Μουσικολογικες γνωσεις, την ακαματη ερευνα και καταγραφη της τοσο σπουδαιας μας Λαικης Μουσικης. Ακομα το εξαιρετικο e-magazine ΚΛΙΚΑ αποτελει κατα την γνωμη μου ενα απο τα κορυφαια Ελληνικα Sites, με αριστο περιεχομενο και εμφανιση αποτελεσμα ασφαλως σκληρης δουλειας και “Δημοσθενειας” αφοσιωσης. Το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε ολοι εμεις οι Ελληνες και οι φιλοι του Ρεμπετικου γενικοτερα, ειναι να συγχαρουμε και να ευχαριστησουμε ολους τους συντελεστες αυτης της μεγαλης προσπαθειας.

Οσον αφορα τωρα τις θεσεις που παραθεσα παραπανω, πραγματι εδω δεν ειναι ο καταλληλος χωρος για τετοιου ειδους αναλυσεις και γιαυτο αλλωστε δεν συνεχιζω το θεμα αυτο αλλα θα περιοριστω στην παρακολουθηση των Μουσικολογικων σας αναλυσεων, στις οποιες δυστυχως δεν μπορω να προσφερω πολλα λογω ελλειπων γνωσεων.

Θα ηθελα να ζητησω συγνωμη αν εθιξα τα Ιδεολογικα πιστευω καποιου με το οντως απλοικο μου κειμενο περι Παγκοσμιοποιησης και αν αυτο εγινε, σε καμια περιπτωση δεν ηταν στις προθεσεις μου.

Καλο Χειμωνα απο την μακρινη Αμερικη…

Ηλιόπουλε, είσαι πολύ μικρός ακόμα για να μου πεις ότι λέω παπαριές. Πας γυρεύοντας. Ε, λοιπόν, σε προκαλώ λοιπόν μάγκα μου να “ξεφυλλίσεις” το φόρουμ τα 4 τελευταία χρόνια και να βρεις την καταγεγραμμένη συμμετοχή σου (ή όποιου άλλου συνεπικουρεί μαζί σου) και στη συνέχεια τη δική μου (ή και όποιου άλλου μέλους) και μετά έλα ξανά να τα πούμε ποιός λέει παπαριές. Να δούμε πραγματικά και όχι πραξικοπιματικά ποιος είναι ο παπάρας και ποιος το παίζει εξουσία.
Κόσμος πολύς μας παρακολουθεί (πέρα από τα γραμμένα μέλη), διαβάζει τα γραφόμενά μας, τρέχει και ψάχνει τα παλαιότερα αρχεία, μας κρίνει, μας “ζυγίζει” και έχει επίγνωση της ουσιαστικής προσφοράς και του “ειδικού βάρους” του καθενός μας. Μ’ αυτά που λες, πιστεύω πως το μόνο που κερδίζεις είναι να εκτίθεσαι στα μάτια των υπολοίπων. Και φυσικά, με τα λόγια μου αυτά, ούτε υποτιμώ την συμμετοχή σου, ούτε και κανενός άλλου. Απλά, λέω την αλήθεια, είτε σ’ αρέσει είτε όχι.
Αυτά λοιπόν να τα λες αλλού, εκεί που σε περνάνε, όχι σε μένα. Να προσέχεις σε παρακαλώ τι λες.
Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει. Εγώ προσωπικά δεν σε έθιξα ποτέ, ούτε νομίζω και κανέναν άλλον. Δεν σε τιμάει να μιλάς έτσι. Και είναι το λιγότερο αντιδεοντολογικό να μπαίνουν νέα μέλη, να λένε την άποψη τους και να προγκίζονται από τους άλλους, τους “παλαιότερους”…

Και κάτι ακόμα. Δεν έριξα καμιά μπιχτή, είμαι και είμουνα ξεκάθαρος. Δεν είχα και δεν έχω την πρόθεση να προσβάλω και να προκαλέσω κανέναν.
Είναι πλέον από χρόνια γνωστό ότι αν κάτι δεν “κάθεται” καλά σε κάποιον από την παρέα σας (να μη λέμε ονόματα, είναι γνωστά σε όλους) βγαίνουν οι υπόλοιποι για να τον φάνε. Αυτό συμβαίνει τουλάχιστο τα τέσσερα περίπου χρόνια που εγώ προσωπικά συμμετέχω σαν μέλος εδώ. Το αρνείσαι; Μας παρακολουθούν πολλοί και ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ. Αυτή είναι -δυστυχώς- η αλήθεια.
Με τον ίδιο ή ανάλογο τρόπο έγιναν του κόσμου οι παρεξηγήσεις τόσες φορές στο παρελθόν. Έφυγαν (οι πιθανώς τους διώξατε) από τη συντροφιά μας αξιόλογοι άνθρωποι. Παραδείγματα αρκετά: ο Στάθης, ο Βλησίδης, κ.λ.π. Άλλοι αρκετοί, επίσης αξιόλογοι, αραίωσαν πολύ την παρουσία τους (χωρίς προσωπικά να γνωρίζω τους λόγους), όπως: οι Μπαγιόκος, Θανάσης Καμπάς, Λεωνίδας Γαλέος, Τζωρτζόπουλος, κλπ. Τώρα βγαίνεις εσύ ξετσίπωτα και απροκάλυπτα και μου λες κατάμουρα να …ΦΥΓΩ!!!
Δεν πιστεύω πως έχεις τέτοιο δικαίωμα. Είσαι φάουλ.
Ξέρω καλά (και είναι ΑΛΗΘΕΙΑ) ότι ακριβώς τα ίδια λόγια θέλουν κι άλλα μέλη να σας τα πουν, αλλά το αποφεύγουν για διάφορους λόγους.
Αν κάτι σας λέει η πληροφορία αυτή, προσέξτε την.
Τον λόγο τον έχει πλέον ο γενικός διαχειριστής, ο Γιώργος ο Παναγιωτακόπουλος.

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 17 Σεπτέμβριος, 2005)

Παρέλειψα να αναφέρω -και θα ήταν άδικο- (οπότε ωφείλω να το κάνω δημόσια) ότι από τη γνωστή “παρέα” δεν έχει λόγους κανείς να πει τίποτα μεμπτό για:

1. Τον πολυγνώστη, καλοκάγαθο και καλοπροαίρετο ΠΑΝΤΑ Κώστα Κουρούνη, τον οποίο πιστεύω πως τον παραδέχεται όλη η “παρέα” και φυσικά όλοι εμείς οι υπόλοιποι.
  2. Τον “πυροσβέστη”, αγαπητό και χαμηλών τόνων Γιώργο Παναγιωτακόπουλο (που εξ’ αιτίας του και εξ’ αιτίας της “τρελλής” του αγάπης για το ρεμπέτικο έχουμε όλοι εμείς “βήμα” και συμμετέχουμε σ’ αυτό το φόρουμ), και
  3. Τον γλυκύτατο, πολύ καλό γνώστη του αστικού μας τραγουδιού (ρεμπέτικου, λαϊκού, ελαφρού, επιθεωρησιακού, έντεχνου), υπέροχο συζητητή και γενναιόδωρο Φραγκίσκο, που μοιράζεται τη συλλογή και τις γνώσεις του με όλους μας (αυτός ειδικά είναι από τη “δικιά” μου “σχολή”).

Και βέβαια, ωφείλω να αναφέρω και κάποια ακόμη ξεχωριστά άτομα του φόρουμ, που προσφέρουν και μοιράζονται απλόχερα γνώσεις και καλοσύνη, όπως:

• Ο θυμόσοφος, αγαθότατος και ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ Κώστας Φέρρης (ό,τι και να πω θα είναι λίγο), τον οποίο το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε τον είχα κοντά μου και τον απόλαυσα.
  • Ο αξεπέραστος, καλοσυνάτος και γενναιόδωρος (ειδικά με τα νέα μέλη) Κρητίκαρος, ο Γιώργος ο Βαβουλές, και κοντά του, με αντίστοιχο προφίλ ο αγαπητός μου Βασίλης Τσούμαρης, κλπ, κλπ.
    Φυσικά, εκτός απ’ αυτούς, υπάρχουν αρκετά ακόμα πολύ αξιόλογα μέλη.
    Εδώ όμως σταματώ για να μην αδικήσω κανέναν.

Σήμερα το πρωΐ έλαβα ένα επώνυμο μήνυμα, από ένα γνωστό μέλος του φόρουμ.
Σας το παραθέτω (φυσικά ανώνυμα), για να δούμε αν ο Σάκης ο Πάπιστας λέει παπαριές ή όχι:

"Γεια σου Σάκη,

Είμαι … που κάπου κάπου γράφω στο Ρεμπέτικο φόρουμ. Επικοινωνώ μαζί σου να σου πω πως συμφωνώ απόλυτα με τη γνώμη σου για μερικά μέλη στο φόρουμ. Η παρέμβαση του Ηλιόπουλου ήταν απαράδεκτη, και γενικά έχω την εντύπωση ότι τα μέλη της “κλίκας” βγαίνουν και λένε ό, τι θέλουν χωρίς να τους ελέγχει κανένας, ενώ αλίμονο στον “παρείσακτο” που τολμάει να εκφέρει γνώμη! Αυτό βέβαιο δεν είναι σωστός τρόπος λειτουργίας για ένα δημόσιο φόρουμ. Νομίζω ότι και οι διαχειριστές και μερικά μέλη θα έπρεπε να κάνουν την αυτοκριτική τους…

Θέλω επίσης να σου πω πως προσφέρεις πάρα πολύ στο φόρουμ με τις γνώσεις σου και με την προθυμία σου να απαντήσεις σε ερωτήσεις. Σ’ αυτό νομίζω ότι συμφωνούν και όλα αυτά τα μέλη που δεν συμμετάσχουν, αλλά που διαβάζουν τα postings σου με μεγάλη ευχαρίστηση. Αν τυχόν βγουν τα μέλη της “κλίκας” να σε επιτεθούν ξανά, θα εκφράσω τη γνώμη μου και δημόσια".

Αυτά φίλοι συνφορουμιστές.
Τα συμπεράσματα, βέβαια, είναι όλα δικά σας.

Σ.Π.

Είπα να μην σου απαντήσω αλλά εσυ δεν τρώγεσαι.
Η τακτική του “φτύνω” - “γλύφω” είναι πραγματικά η υπογραφή σου μεγάλε , μια ζωή τα ίδια , μπαίνεις στην κουβέντα και δημιουργείς τριβές και φασαρίες προσπαθώντας να ικανοποιήσεις δεν ξέρω και γω ποιό βίτσιο σου.
Να μην ξαναπιάσεις το όνομα μου στο στόμα σου.
Το τηλέφωνο μου το χεις κι αμα έχεις όρεξη για παρακάτω με παίρνεις.
Το μέλος του Φόρουμ θα μπορούσε να πει και δημόσια την γνώμη του.

Λοιπόν, Σωτήρη και η υπόλοιπη παρέα…Αφού μου ζητήθηκε, θα πω τη γνώμη μου και δημόσια, και ας με βρίσεις και εμένα.

Είμαι η Εύα που κάπου κάπου συμμετέχω εδώ, όχι συχνά βέβαια, απλώς γιατί δεν έχω αρκετές γνώσεις για να προσφέρω κάτι ουσιαστικό. Παρακαλουθώ το φόρουμ όμως εδώ και αρκετά χρόνια, και έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα δεν αφορά μόνο το Σάκη και το Σωτήρη…είναι πιο γενικό. Σ’αυτά τα χρόνια έχω δει να φύγουν από το φόρουμ πολύ αξιόλογα άτομα, που θα μπορούσαν να προσφέρουν ουσιαστικά στη συζήτηση, γιατί είχαν προστριβές με κάποια άτομα εδώ στο φόρουμ. Οι άνθρωποι πήραν των ομματιών τους και το φόρουμ βλάφτηκε, ακριβώς γιατί δεν έχουν οριστεί καλά “οι κώδικες συμπεριφοράς και ηθικής”.

Διαφορές που αφορούν τη μουσική ή την ερμηνεία της μουσικής εξελίσσονται σε καβγάδες, όπου γίνονται προσωπικές επιθέσεις που θα ήταν απαράδεχτες σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ που έχω πάρει μέρος. Και ίσως θα έπρεπε οι αδμινάτορες να συλλογιστούν λιγάκι γιατί και πώς δημιουργείται αυτή η εντύπωση ότι οι παλιοί και οι “μέσα” έχουν μια διαφορετική μεταχείρηση από μερικούς άλλους, που γίνονται “αποδιοπομπαίοι τράγοι” και εύκολη λεία…

Όσο για σένα, Σωτήρη, ναι, θεωρώ τη συμπεριφορά σου απαράδεκτη. Ο Σάκης εξέφρασε μια γνώμη, που είναι δικαίωμα του, όπως είναι δικαίωμα καθενός μας που συμμετέχουμε εδώ στο φόρουμ-και εσύ βγήκες και τον έβρισες και του είπες να φύγει. Μπορεί ο Σάκης να ανάψει καμιά φορά και να λέει πράγματα που τα μετανιώνει εκ των υστέρων, αλλά ο άνθρωπος έχει τη μπέσα να πει και ένα συγνώμη, κάτι που δεν το κάνουν πολλοί άλλοι, και ας έχουν παραφερθεί.

Είσαι και διαχειριστής, κάτι που κάνει το ατόπημά σου ακόμα χειρότερο. Αν δεν το ήξερες, ο ρόλος του διαχειριστή είναι να ομαλύνει καταστάσεις, να υποδεικνύει όταν καποιος παραφέρεται, όχι να δημιοργήσει καταστάσεις και να βγει να βρίσει άλλα μέλη χωρίς λόγο. Μπορεί να έχετε εσείς οι δύο προσωπικές διαφορές, αλλά αυτές ούτε μας ενδιαφέρουν, ούτε μας αφορούν. Και αν μου πεις ότι και ο Σάκης σου έδωσε απάντηση-λοιπόν, και εγώ θα απαντούσα αν καποιος μου είχε μιλήσει έτσι.

Και αν θέλεις να απαντήσεις, ή αν θέλει κανένας από τους αλλους υπεύθυνους να απαντήσει, θα ήθελα να αναφερθείτε στο γενικό πρόβλημα, όχι “τι είπε ο Σάκης και τι είπα εγω-εμείς”, αυτά είναι κατινίστικα πράγματα, με το παρντόν. Εγώ προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω πώς κατά βάθος καλοπροαίρετοι άνθρωποι με ένα κοινό πάθος φτάνουν σε τέτοιες ακρότητες που έχω δει κατά καιρούς εδώ και πως γίνεται να χάνονται μέλη γιατί δεν αντέχουν “το κλίμα”. Τόσα χρόνια δε μιλούσα, ενώ ήταν φορές που πραγματικά στεναχωρέθηκα με τη συμπεριφορά μερικών και με την αδράνεια (δικιά μου ερμηνεία, μπορει να κάνω λάθος) των υπεύθυνων. Και αυτό που λέω δεν έιναι ούτε φτύσιμο ούτε γλύψιμο. Δεν έχω παρτίδες με κανεναν σας, δεν τα πίνω μαζί σας, απλώς παρακολουθώ τις καταστάσεις απ’ έξω. Από το 400 τόσα μέλη εδώ είναι λιγοστοί που συμμετέχουν ταχτικά…εγώ ανήκω σ’ αυτήν τη silent majority. Δεν ξέρω πόσοι από αυτούς συμμερίζονται τη γνωμη μου. Πάντως, αυτή είναι η δικιά μου άποψη, και αφού μου ζητήθηκε, την εξέφρασα.

Όσο για το Σάκη, νομίζω ότι είναι ένα ευγενικό και φιλικό άτομο που έχει προσφέρει και συνεχίζει να προσφέρει πολλά στο φόρουμ, όπως προσφέρουν όλοι οι άλλοι που ανέφερε ο Σάκης. Τώρα, αν νομίζεις ότι το να εκφράζεις την εκτίμηση για κάποιον είναι γλυψιμο, δικό σου πρόβλημα.

Και, Σωτήρη, είμαι σίγουρη ότι κάτι σαρκαστικό θα βρεις να πεις για τα ελληνικά μου (δεν είμαι Ελληνίδα). Αν δεν με κατάλαβες, θα στα πω ευχαρίστως και στα αγγλικά.

Εύα

Το ωραίο της υπόθεσης είναι οτι προεξοφλείς και την απάντηση μου , δεν θα πω τίποτε για τα Ελληνικά σου ισα - ισα τα βρίσκω μια χαρα , αρκούν , δεν χρειάζεται μετάφραση.
Επι της ουσίας εχω να πω οτι μετα απο 8 συναπτά ετη μες το forum έχω δει αρκετούς να έρχονται και να φεύγουν για τον ένα ή άλλο λόγο και πίστεψε με δεν με αφορούν καθόλου οι επιλογές του καθενός.
Ο ρόλος του “Διαχειριστή” απ την άλλη μην νομίζεις ότι αποτελεί καμμιάς μορφής αξίωμα , απλά μια ευθύνη για την καλή λειτουργία του χώρου έκφρασης.
Δεν πρόκειται λοιπόν να σε βρίσει κανείς και ειδικότερα εγώ , όσον αφορά τις “Κατινιές” να ξέρεις οτι δεν είναι το δικό μου στυλ , τα παλαιά postings είναι πάντα εκεί για να λυθούν οι απορίες του οποιουδήποτε μέλους.
Σε όποιον δεν αρέσει τούτος ο χώρος και δεν τον καλύπτει μπορεί απλώς να μην τον παρακολουθεί ,ουδείς έχει πρόβλημα με αυτό.
Το διαδίκτυο έχει ατέλειωτους χώρους συζητήσεων και ελεύθερο χώρο για να δημιουργήσει κάποιος τον δικό του , ο συγκεκριμένος συντηρείται τεχνικά και
οικονομικά απο κανα δυο ανθρώπους με μεράκι για την λαική μουσική αν υπάρχουν λοιπόν κι άλλοι μερακλήδες που χουν όρεξη να δώσουν τα ευρουλάκια τους και να ξενυχτήσουν για να στήνουνε σελίδες , το πεδίο είναι ελεύθερο , ώρα τους καλή.

Να πω κι εγώ που είμαι Έλληνας ή καίγομαι ;

Λοιπόν…εγώ δε θα ανακατευτώ στις όποιες διενέξεις του καθενός, αφενός γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τα μαρξιστικά και τα φιλοσοφικά σας ώστε να δώσω δίκιο σε κάποιον, αφετέρου επειδή βαριέμαι ελεεινά.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι σε κάθε φόρουμ οφείλουν να υπάρχουν κανόνες.Κανόνες που οι μεν χρήστες θα σέβονται απαρέγκλιτα και που ΚΥΡΙΩΣ οι διαχειριστές θα επιβάλλουν με κάθε τρόπο.Να λές πχ. κύριε διαχειριστά κάπου : “Εμείς εδώ έτσι λειτουργούμε.Θές; Κάτσε. Δε θες; Πούλο”…Απλά και δημοκρατικά.

Συμμετέχω σε αρκετά φόρα και αυτοί οι τσακωμοί γίνονταν, γίνονται και πάντα θα γίνονται.Ο ρόλος των διαχειριστών, όμως, είναι να λειτουργούν πυροσβεστικά.Αυτό γίνεται με μια δέσμη κλιμακούμενων μέτρων :

α. Πρώτα κάνουμε μια ευγενική σύσταση στους χρήστες που τσακώνονται, στο κοινό room

β. Μετά κάνουμε το ίδιο με προσωπικό μήνυμα

γ. Ακολουθεί αυστηρή σύσταση

δ. Σβήνουμε ποστς

ε. Κάνουμε ban το χρήστη

To ban μπορεί να γίνει και πολύ νωρίτερα, ανάλογα με την πολιτική του εκάστοτε φόρουμ, αλλά γενικά ακολουθείται αυτή η τακτική.

Κι εγώ Εύα είμαι σε αυτήν τη σιωπηλή πλειοψηφία που ανέφερες πιο πάνω και γενικά ποτέ δεν παίρνω θέση, αν δεν μπορώ να τη στηρίξω.

Δεν ξέρω κανέναν από εδώ μέσα - ούτε φατσικά - και μπαίνω απλά για να μάθω κάτι παραπάνω για το όργανο που γουστάρω.Αυτό θα πρότεινα και στους υπόλοιπους…

Τώρα…αν θέλετε τη γνώμη μου…Αν έχετε τόση τεστοστερόνη και δεν μπορείτε να τη διοχετεύσετε αλλού, αλλάξτε τα κινητά σας και “πείτε τα από κοντά”…Μεγάλα παιδιά είμαστε…Ανώνυμα δεν τσακώνονται ούτε τα νήπια…

Επωνύμως και με κάθε καλή διάθεση…

Καλό Σαββατόβραδο…

Λοιπόν, σε ότι με αφορά, είπα και πιο πάνω, ότι διατηρώ το δικαίωμα να διανθίζω τα γραφόμενά μου με μουστάρδα. Οσοι με ξέρουν, γνωρίζουν πολύ καλά τις προθέσεις μου (αγαθές) και τον χαρακτήρα μου (ειρηνικός). Δεν απολογούμαι σε κανέναν και για κανέναν λόγο. Τελεία και παύλα.

Δια της παρούσης θα συμφωνήσω και με τον φίλο μου τον Φράνκ διότι ΟΝΤΩΣ το έναυσμα του Κώστα Νικ. ήταν καλό για τη συζήτηση.

Φίλε Κ.Ν., είναι φανερό από το πρώτο posting σου πως δεν είχες καμία πρόθεση να θίξεις κανέναν. Την άποψή σου έγραψες και όπως είδες, μπήκα στον κόπο να απαντήσω (εγώ έτσι απαντάω και έχω τους λόγους μου). Και για να μην ξεχνιόμαστε, ΑΚΟΜΑ περιμένω ανταπάντηση επί της ουσίας. Διότι απλούστατα η ένταση της διεθνοποίησης του κεφαλαίου, αυτού δηλαδή που κρύβεται πίσω από τον όρο “παγκοσμιοποίηση”, έχει πάνω απ’ όλα πολιτισμικές προεκτάσεις, κάτι που θα φανεί από την πορεία της συζήτησης ΕΑΝ βεβαίως τελειώσουν οι αντεγκλήσεις και ξαναπιάσουμε το θέμα από κει που το αφήσαμε.

Βεβαίως και ακουμπάει το θέμα του φόρουμ με τον πλέον ουσιαστικό τρόπο. Είναι η καρδιά του θέματος. Οσοι δεν το αντιλαμβάνονται αυτό και μιλάνε για βαρετούς μαρξισμούς και ιδεολογίες, είναι ΒΑΘΥΤΑΤΑ νυχτωμένοι και δεν μου κάνει καμία εντύπωση. Οι περισσότεροι άνθρωποι θα πάνε στον τάφο τους χωρίς να έχουν πάρει μυρωδιά απ’ αυτά που συνέβησαν γύρω τους. Τζάμπα κουράστηκαν, τζάμπα δουλέψανε και εντελώς τζάμπα ζήσανε. Όμως, όποιος φχαριστιέται την άγνοιά του, παρακαλείται να μην την μοιράζεται μαζί μας.

Κατά τα λοιπά, όλη αυτή η συζήτηση περί όρων και ορίων του φόρουμ είναι χαμένη υπόθεση.
Ιδού κυρίες και κύριοι.
Συμμετέχετε σε ένα φόρουμ όπου μπορείτε να πείτε την άποψή σας, να σας διαβάσουν προσεκτικά και να σας απαντήσουν αν θέλουν οι άλλοι. Αυτό πού αλλού θα το βρείτε; Ακόμα και σε αριστερίστικα sites τρως κόκκινη κάρτα απ’ τους διαχειριστές και δεν το μαθαίνει κανένας. Εμείς ΔΕΝ ΚΟΨΑΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ για τις απόψεις του. Μόνο για τις διαλυτικές του προθέσεις, και αυτό μάλιστα μόνον όταν το είχε παραχέσει, πέραν κάθε αμφιβολίας. Ακόμα και τότε, του δίναμε ΑΛΛΗ μια βδομάδα μπας και συνέλθει. Δείτε τα παλιά posting και θα καταλάβετε πολύ καλά τι εννοώ.

ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ κυρίες και κύριοι τα όρια του forum συμμετέχοντας στην ουσία και όχι γκρινιάζοντας επί της διαδικασίας.

Για τον Κώστα:
Ναι είναι αλήθεια ότι αφήνουμε τις συζητήσεις να εξελιχθούν ώστε να μπορεί να εκφράζεται ο κόσμος ελεύθερα. Ξέρεις ότι είναι απόφασή μας (γιατί και εσύ συμμετέχεις σε αυτό) να υπάρχει κάποια ανοχή για συζητήσεις που γίνονται στα όρια της θεματολογίας του φορουμ. Μπορώ να δεχτώ την άποψή σου για τη πολιτισμική ένταση της ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ που είναι το ζητούμενο νούμερο ένα σήμερα και όλα τα άλλα περι κεφαλαίου έπονται και μέσα σε αυτά βρίσκονται και οι δικές μας αναζητήσεις μέσω του ρεμπέτικου και λαϊκού τραγουδιού. Μία γενικόλογη άποψη όμως πολλές φορές δημιουργεί συγχύσεις και ίσως καταστρέφει μία καλή συζήτηση που αρχίζει.

Για την Εύα:
Πρέπει να σου πω αγαπητή μου Εύα ότι το συγκεκριμένο φόρουμ έχει γίνει 9 χρονών (όχι βέβαια με αυτή τη μορφή). Στα 9 χρόνια, ένα άτομο έχουμε αποπέμψει και αυτό μετά βαριάς καρδιάς. Αυτό δείχνει ότι η δημοκρατία εδώ μέσα ξεχυλίζει σε τέτοιο βαθμό που πολλές φορές φαντάζει ως αδυναμία. Και όμως είναι πίστη μας βαθύτατη ότι έτσι μόνο μπορεί να γίνει γόνιμος διάλογος (έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος Κώστας ΤΜ). Είναι πράγματι εύκολο να λες ότι έφυγε ο ένας και ο άλλος. Αυτό όμως είναι αναφαίρετο δικαίωμά του. Με το ζόρι δεν μπορεί να κάτσει κανένας. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για σένα που μπορείς να συμμετέχεις όποτε θες, να ανοίγεις τον υπολογιστή σου, να πατάς στον browser σου το bookmark, εφόσον έχεις για το φόρουμ, και να διαβάζεις. Όλα αυτά δεν πρέπει να γίνονται με το ζόρι. Αν λοιπόν ο χώρος σου προκαλεί κάτι που δεν συνάδει με τη δική σου ευαισθησία μπορείς να μην τον παρακολουθείς. Είναι νομίζω πολύ απλό.

Για τον Σάκη:
Αγαπητέ Σάκη, έχεις γίνει τον τελευταίο καιρό η πέτρα διαξιφισμών με πολλούς φίλους μαζί με τους οποίους έστησα αυτά τα 9 χρόνια ετούτο εδώ το φόρουμ (στην ουσία αυτοί το έστησαν και το άνδρωσαν κανά 7αρι χρόνια προτού εσύ το πάρεις χαμπάρι). Επειδή έχω πλέον βαρεθεί αυτή την τακτική, αν θέλεις να γράφεις, μπορείς να το κάνεις, είναι κατοχυρωμένο δικαίωμά σου. Πάψε όμως να λειτουργείς ως ο ΠΑΤΕΡΟΥΛΗΣ του φόρουμ και να παίρνεις το μέρος εκείνων που νομίζεις ότι είναι η αιχμή του δόρατος για φασαρία. Προκαλείς κακό στο χώρο που όπως διατείνεσαι τόσο αγαπάς. Οι άνθρωποι που συμμετέχουν εδώ ξέρουν ότι όταν κάποιος φίλος έχει μία σοβαρή άποψη και τεκμηριωμένη, ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να γίνει αντικείμενο χλευασμού ή ακόμη περισσότερο να εκδιωχθεί. Όλα τα λεγόμενά σου τα θεωρώ εκ του πονηρού και απορρίπτονται χωρίς δεύτερη κουβέντα (ιδίως εκείνο το άθλιο email που όπως διατείνεσαι έλαβες). Τέλος, πρέπει να σου πω ότι σέβομαι βαθύτατα την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει στο επίπεδο συλλογής των δεδομένων πολλών τραγουδιών. Αν θέλεις όλα αυτά να τα μοιραστείς μαζί μας έχει καλώς. Αν δεν θέλεις μπορείς να στήσεις το δικό σου φόρουμ και να έχεις τον κώδικα δεοντολογίας που εσύ προτιμάς. Νομίζω ότι έγινα σαφής.

Νομιζω admin οτι το μηνυμα το οποιο εκανα θεμα του ποστ αναφερεται σε ολους του συνομιλητες κι οχι μονο σε εμενα για να απαντας με τετοια επιχειρηματα για το αν εχω απωθημενα η οχι.

Πιστευω ότι δεν ξεφύγαμε από το θέμα του φόρουμ κιαν δεν θέλατε κοινωνικοπολιτικές συγκρούσεις να μην το ανοίγατε,μου θυμίζει την ιστορία με το κουτι της πανδώρας το άνοιξαμε και τώρα δεν ξέρουμε τι να το κάνουμε… τωρα διαφωνω καθετα με το οτι η αποψη του καθενος για την κοινωνια πρεπει να αποκλειεται από το φόρουμ με το επειχειρημα ‘‘Άλλο το ρεμπέτικο σαν κοινωνικό φαινόμενο και άλλο η μαρξιστική δική σου άποψη (ή μη) για τη σημερινή κοινωνία’’ που δεν ειναι επιχειρημα γιατι σε φορουμ είμαστε την άποψή μου θα λέω κι αν είναι μαρξιστική η όχι μη σε παραστενοχωρει,δικιά μου είναι.

Τώρα οι νερουλές άχρωμες κι άοσμες απολιτικες προσεγγίσεις που μάλλον θέλετε στο φορουμ κοινωνια και ρεμπέτικο νομίζω οτι δεν ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία ανθρώπων που σήμερα ασχολούνται με το ρεμπέτικο κι ούτε θα τις έχετε εύκολα.

Για το Φραγκισκο που θεωρεί οτι δεν έχω βαρύνουσα άποψη απλά ας μην την δεχτεί ως μανιφέστο.Συμπέρασμα για το θέμα θα βγάλει αν ξαναδιαβάσει το ποστ στο οποίο απάντησα ,καθώς χρησιμοποιησα τος ελευθερίες που ο admin μου άφησε .Αν κι απ’ότι φαινεται παρα τα όσα συμβουλέυει για ηρεμια & ταξη ο ίδιος πειράχτηκε (δικαιως κιόλας )από το ποστ μου που επιτηδευμενα χρησιμοποιησα ειρωνία για να πω το εξής: ναι μεν είμαστε σε φόρουμ,κάποιοι επώνυμα κάποιοι με παρατσούκλια αλλά πρέπει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο,οσο αυτό δεν γίνεται θα υπάρχουν παρεξηγησεις. Άλλωστε με το καλωσηρθατε στο φόρουμ εμενα με υποδέχτηκε ειρωνία (βλέπε πιο πάνω) και κανεις διαχειριστής δεν παρενέβη προς πυρόσβεση.

ΣΥΓΝΏΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΈΚΦΡΑΣΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΊΑ

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kuzuryuu 17 Σεπτέμβριος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kuzuryuu 17 Σεπτέμβριος, 2005)

Καποιες σκεψεις για τα τελευταιως
(παραπανω) “διαμειφθεντα”.
Θελω να πιστευω, καλοπροαιρετα, οτι οταν καποιος εκφραζει μια αποψη/γνωμη/βαρυνουσα η ΟΥ στο ΦΟΡΟΥΜ ,την θετει συνειδητα προς συζητηση, και ενδεχομενως κριτικη, απο τους συμμετεχοντας, και οχι για να την επιβαλει η για να κανει επιδειξη γνωσεων.
Αν ειναι ετσι λοιπον αξιζει να τυχει του καταλληλου σεβασμου απο τους υπολοιπους σχολιαστες, αλλα απο την αλλη μερια να ειναι και ετοιμος να δεχτει κριτικη χωρις να “ενισταται” και να φωναζει “φαουλ” με το παραμικρο.
Το να βαλει κανονες το ΦΟΡΟΥΜ , για μενα προσωπικα, δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Μεγαλα “παιδια” ειμαστε , προσωπικα ωφελη δεν εχει κανεις ,ολοι…ολο και κατι μαθαινουμε απο την πληθωρα τως αποψεων που διαβαζουμε, οποτε οι κανονες της δεοντολογιας και του αλληλοσεβασμου ειναι αυτονοητοι !!
ΜΕΓΑ θεμα η “παγκοσμιοποιηση”…! Γελαω ομως οταν οι ατελειωτες καλοκαιρινες “καταδικαστικες” συζητησεις μας γινονται σε Καφε και υπαιθρια φαγαδικα με ονοματα οπως…“FOCUS”…“PRIVILEGE”…“TERRAIN” …“GARDEN OF HEAVEN”…κλπ…πινοντας PEPSI , COCA COLA και SPRITE …ακουγοντας με “ευχαριστηση??”…και το “MY NUMBER ONE”…απο τα μεγαφωνα του χωρου.! Αναρωτιεμαι ποια παγκοσμιοποιηση μας τα επιβαλει αυτα…και δη σ’ ενα πανεμορφο γραφικο νησακι του Β. Αιγαιου…με φοντο τον Αθω…! Ρε…μπας και τα θελει ο κωλος μας…συγνωμην για την εκφραση??

Για τον Βίκτωρ:

Έχεις δίκιο σε πολλά σημεία του τελευταίου μηνύματός σου και είμαι πραγματικά έτοιμος να αναθεωρήσω την άποψή μου για το αν πρέπει να αναζητηθούν και να διερευνηθούν οι σημερινές συνθήκες δομής της κοινωνίας μας. Πράγματι, για να καταλάβουμε γιατί σήμερα δεν γράφεται λαϊκό τραγούδι πρέπει να δούμε γιατί και πως εξαπλώνεται μία έκφανση πολιτιστικής παγκοσμιοποίησης από την υπερδύναμη. Αυτή η δράση είναι πολύ πιο ισχυρή από την παγκοσμιοποίηση του κεφαλαίου και θα έλεγα αναγκαία για την επιβολή του δεύτερου.

Τέλος πρέπει να σου πω ότι περισσότερο από όλα με ενόχλησε η φράση “ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ” και χαίρομαι που τελικά κατάλαβες ότι δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση τέτοιος σκοπός. Δέχομαι τη συγγνώμη που βγήκε από αυτή τη συζήτηση και ας συνεχίσουμε σε πραγματική βάση αυτή τη συζήτηση που τελικά προκαλεί μεγάλο ενδιαφέρον. Καλώς ήρθες Βίκτωρ…

Το κορυφαίο το είπε ο Γρηγόρης…Ρε μπας και τα θέλει ο κώλος μας; (Γειά σου βρε μεγάλε Γρηγόρη ).

Γεια σου Γρηγορη. Στον Καπιταλισμό όλα τα προιόντα έιναι δεν προιόν καπιταλιστικής εκμετάλλευσης των εργαζόμενων ?είτε πεπσι ειτε εψα??και παει λέγοντας…

Δηλαδη αμα δεν πινουμε πέπσι η δεν παμε για καφε θα ανατραπεί το σύστημα?η να μην το σκεφτόμαστε επειδη μας αρεσει η κοκα κολα?αυτά υπαρχουν με αυτά ζούμε αλλά ξεκάθαρα ονειρευόμαστε κάτι άλλο.

Λοιπόν, αγαπητοί διαχειριστές,

Ένα έχω να σας πω…Το Σάκη τον έχετε βάλει στο μάτι, δεν ξέρω για ποιον λόγο και δεν με ενδιαφέρει. Το ζήτημα για μένα δεν ήταν ο Σάκης, ήταν γενικά η συμπεριφορά μερικών εδώ και η (κατά τη γνώμη μου) όχι και τόση καλή λειτουργία του φόρουμ. Και δεν πρότεινα να διώξετε κανέναν-πρότεινα να διατηρηθούν μερικοί κανόνες συμπεριφοράς και να μην γίνονται επιθέσεις ad hominem όπως γινόνται τόσο συχνα εδώ. Τώρα αν βρίσκετε ότι όλα λειτουργούν μια χαρά εδω, τι να σας πω…Δικός σας είναι ο τεκές, εγώ μια απλή επισκέπτρια είμαι. Όπως είπατε, υπάρχουν πολλά άλλα φόρα που είναι και πιο φιλικά και πιο δημοκρατικά κιόλας-μ’ αυτά θα ασχολούμαι και θα σας αφήσω ήσυχους. Τη στιγμή που όλοι θεωρείτε τον εαυτό σας άμεπτο και τη διαχείρηση του φόρουμ άψογη, δεν υπάρχει χώρος για συζήτηση.

Εύα

Καλό απόγευμα μάγκες έχω διαβασμα!!!

Απο τον Βικτωρα
Γεια σου Γρηγορη. Στον Καπιταλισμό όλα τα προιόντα έιναι δεν προιόν καπιταλιστικής εκμετάλλευσης των εργαζόμενων ?είτε πεπσι ειτε εψα??και παει λέγοντας…
Δηλαδη αμα δεν πινουμε πέπσι η δεν παμε για καφε θα ανατραπεί το σύστημα?η να μην το σκεφτόμαστε επειδη μας αρεσει η κοκα κολα?αυτά υπαρχουν με αυτά ζούμε αλλά ξεκάθαρα ονειρευόμαστε κάτι άλλο.

Γεια σου και σενα Βικτωρα…! Τα παραπανω μας βαζουνε σε αλλη “κουβεντα”…που δεν ειναι της στιγμης. Παντως εγω ηθελα να πω κατι πολυ πιο “απλο” …και ουδολως “ταξικο”…απ’ αυτο που τυχον καταλαβες…χωρις παρεξηγηση…!

Καλο διαβασμα…!

Προς όλους:έχω επισυνάψει ενα κειμενο για τη παγκοσμιοποιηση ,αν και νομιζω οτι για να μπορει να γίνει κουβεντα πάνω στο θεμα Ρεμπετικο και κοινωνία χρειαζεται στωικότητα,σεβασμό στα ξεχωριστα βιωματα κι αντιληψεις και πολυς χρονος. Δεν μιλαμε για χορδες η λουστρα αν και γι’αυτά έχει χυθει λιτρα μελάνι…

ελπιζω αυτη τη φορά να καταφερω να παω για διαβασμα
<center><table border=1><tr><td>globalization
globalization.rar (44.9 k)</td></tr></table></center>

Η τακτική του <u>“φτύνω” - “γλύφω</u>” είναι πραγματικά η υπογραφή σου μεγάλε, μια ζωή τα ίδια, μπαίνεις στην κουβέντα και δημιουργείς τριβές και φασαρίες προσπαθώντας να ικανοποιήσεις δεν ξέρω και γω ποιό βίτσιο σου”.

• Τώρα μάλιστα, βρήκες …ακριβώς τον “κατάλληλο” άνθρωπο για να τον λούσεις με τις χυδαιότητές σου. Ε, λοιπόν, μάθε το -για να τελειώνουμε- μια για πάντα. Το πιστεύεις ή όχι (μ’ αφήνει τελείως αδιάφορο) είμαι ακριβώς το αντίθετο, ΣΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ και σε όλες τις εκφάνσεις της. Ούτε ποτέ έγλειψα ΚΑΝΕΝΑΝ, ούτε βέβαια ποτέ έγλειψα εκεί που έφτυσα.
    Υπήρξα ασυμβίβαστος (όταν είχα δίκιο), δεν υπήρξα ποτέ παρετρεχάμενος κανενός, κλπ, και κυρίως ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Και η απόδειξη αυτού είναι ότι το λέω και το δείχνω. Και επιπλέον δεν πυροβολώ αθώους…

• Την απάντηση επ’ αυτού στην έδωσε η Εύα (και μπράβο της):
    "Όσο για το Σάκη, νομίζω ότι είναι ένα ευγενικό και φιλικό άτομο που έχει προσφέρει και συνεχίζει να προσφέρει πολλά στο φόρουμ, όπως προσφέρουν όλοι οι άλλοι που ανέφερε ο Σάκης. Τώρα, αν νομίζεις ότι το να εκφράζεις την εκτίμηση για κάποιον είναι γλυψιμο, δικό σου πρόβλημα".

• Εγώ να συμπληρώσω πως το να πεις την ΑΛΗΘΕΙΑ και να αποδώσεις τα εύσημα σε όποιον το αξίζει, ή να ζητήσεις συγγνώμη (πολύ περισσότερο δημόσια) αν παραφέρθηκες ή έκανες λάθος σε κάτι (και ουδείς αλάνθαστος, νομίζω) απαιτεί θάρρος, τιμιότητα, ευγενή αισθήματα και κυρίως ΨΥΧΗ και καλή (για άλλους μεγάλη) καρδιά.

Να μην ξαναπιάσεις το όνομα μου στο στόμα σου”.

• Να 'σαι βέβαιος πως δεν έχω πλέον τέτοια πρόθεση, ούτε και διάθεση…Και συ να κάνεις το ίδιο.

Το τηλέφωνο μου το χεις κι αμα έχεις όρεξη για παρακάτω με παίρνεις”.

• Γιατί να σε τηλεφωνήσω; Για να βριστούμε; Δεν υπάρχει λόγος.

"Το μέλος του Φόρουμ θα μπορούσε να πει και δημόσια την γνώμη του.

• Μα ήδη την είπε παραπάνω και παρακάτω και μάλιστα “με το παραπάνω”. Πέρασε κιόλας απαρατήρητο; Περίεργο.

- <u>Για το Γιώργο Παναγιωτακόπουλο</u>:

Όλα τα λεγόμενά σου τα θεωρώ εκ του πονηρού και απορρίπτονται χωρίς δεύτερη κουβέντα (ιδίως εκείνο το άθλιο email που όπως διατείνεσαι έλαβες)”.

• Τίποτε δεν είναι εκ του πονηρού φίλε μου. Εξ’ άλλου, κάθε άλλο παρά πονηρός είμαι. Κρίμα, έπρεπε να το είχες καταλάβει. Όπως και ότι το mail είναι αληθινώτατο και κάθε άλλο παρά άθλιο.
    Γιατί ότι δεν μας “κάθεται” καλά το βαπτίζουμε “πονηρό”, “άθλιο”, “τιποτένιο”, κ.α.???
    Αν το πρόσωπο που μου το έστηλε (και είναι ολοφάνερο ποιο είναι) συνηγορίσει για να σου το στείλω, θα το κάνω μετά χαράς.
    Όμως, έλαβα στο μεταξύ και άλλα “άθλια” mails, που καταμαρτυρούν τα ίδια πάνω-κάτω, αλλά θέλουν να μείνουν στην ανωνυμία.
    Γιώργο, για να βγεις στον αέρα και να πεις δημόσια τη γνώμη σου, “κόντρα στο …κατεστημένο”, θέλει ψυχή και όρ…ς. Γιατί θα δεχτείς σίγουρα καταιγιστικά πυρά από τους “αντιφρονούντες”.
    Όχι, δεν θέλω με τίποτα και για τίποτα να προκαλείται σύγχυση και αντιπαλότητα εδώ μέσα, ή οπουδήποτε αλλού. Μακρυά από μένα.
    Αν σου φαίνομαι ότι το παίζω “πατερούλης”, δεν είναι από πρόθεση ή σκοπιμότητα, αλλά γιατί ανατρέπεται μέσα μου η ισορροπία περί δικαίου.
    Δεν μπορώ (δεν αντέχω) την αδικία και την άδικη και αναίτια επίθεση.
    Εγώ προσωπικά, αν θυμάσαι, έχω γίνει δέκτης χλευασμών, επίθεσης, ύβρεων και κατηγοριών πλειστάκης από τους Νικολαΐδη, Ηλιόπουλο και Κατσιμπόκη. Και δυστυχώς, βέβαια, δεν είμαι ο μόνος…
    Να θυμηθώ την άδικη επίθεση στον Φέρρη, το πρόγκισμα του Φραγκίσκου όταν (στις αρχές του στο φόρουμ) τόλμησε να γράψει ότι εκτός από τους ρεμπέτες δημιουργούς υπάρχουν κι άλλοι, ευρωπαϊστές (Γιαννίδης Χαιρόπουλος, κλπ).
    Προσωπικά ποτέ δεν επιτέθηκα και μάλιστα αναίτια σε κάποιον. Ας βγει κάποιος να μου πει το αντίθετο, με απτές αποδείξεις.

Σ.Π.

Λέει πιο πάνω η Εύα σπαθάτα και σταράτα:

"[i][b]Λοιπόν, αγαπητοί διαχειριστές,
Ένα έχω να σας πω…Το Σάκη τον έχετε βάλει στο μάτι, δεν ξέρω για ποιον λόγο και δεν με ενδιαφέρει. Το ζήτημα για μένα δεν ήταν ο Σάκης, ήταν γενικά η συμπεριφορά μερικών εδώ και η (κατά τη γνώμη μου) όχι και τόση καλή λειτουργία του φόρουμ. Και δεν πρότεινα να διώξετε κανέναν-πρότεινα να διατηρηθούν μερικοί κανόνες συμπεριφοράς και να μην γίνονται επιθέσεις ad hominem όπως γινόνται τόσο συχνα εδώ. Τώρα αν βρίσκετε ότι όλα λειτουργούν μια χαρά εδω, τι να σας πω…Δικός σας είναι ο τεκές, εγώ μια απλή επισκέπτρια είμαι. Όπως είπατε, υπάρχουν πολλά άλλα φόρα που είναι και πιο φιλικά και πιο δημοκρατικά κιόλας-μ’ αυτά θα ασχολούμαι και θα σας αφήσω ήσυχους. Τη στιγμή που όλοι θεωρείτε τον εαυτό σας άμεπτο και τη διαχείρηση του φόρουμ άψογη, δεν υπάρχει χώρος για συζήτηση.

Εύα[/b][/i].

Και ερωτώ:
Δηλαδή, αν κάποιος ή κάποια έχει το κουράγιο να τα “πει έξω απ’ τα δόντια”, η “αμοιβή” του (της) είναι να οδηγηθεί εκτός φόρουμ!!!
Έχουμε την “πολυτέλεια” να χάνουμε μέλη???

Κάτω απ’ αυτές τις συνθήκες, καταλαβαίνει κανείς πως ο καθένας “κουμπώνεται” για να εκφραστεί ελεύθερα (να καταθέσει την οποιαδήποτε αντίρρησή του, ή να επισημάνει κάποια δυσλειτουργία).

Όχι Εύα, σε παρακαλώ πολύ, μη φεύγεις. Θα πρέπει να μείνουμε εδώ -αφού ο χώρος μας εκφράζει- για να αγωνιστούμε (με την καλή έννοια) για την βελτίωση του φόρουμ.
Και αν θέλει κανείς ας παρερμηνεύσει πάλι τα γραφόμενά μου.-

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 17 Σεπτέμβριος, 2005)