Ρεμπέτικα, λαϊκά και σκυλάδικα

διοτι αυτα που ακουμε στα σμυρνεικα ειναι προ 100 ετων και, ενω τα αλλα ειναι πριν 10, 20 η 30 χρονια. μα ο καθε καλλιτεχνης αντιγραφει την εποχη που ζει. νομιζω δεν σταματησε ποτε αυτο. ουτε στην αντιγραφη της ανατολης, ουτε της δυσης. ξερω πολυ καλα τι λες. καποτε επαιζα αραβικα στο μπουζουκι, και μου ειπε ενας τραγουδιστης ρεμπετολαγνος, σκυλαδικα παιζεις… τοσο ηξερε τοσο ειπε και αυτος. μαλλον δεν θα ειχε ακουσει ποτε του ανατολιτικη μουσικη. και στο θεμα μας που ρωτησα… ο συγγραφεας του αρθρου με ποια ιδιοτητα γραφει και λεει οτι λεει…? απο που προκυπτουν τα συμπερασματα του? και να ρωτησω και κατι πιο συγκεκριμενο που μας αφορα αμεσα. ειναι μουσικος? εχει εργαστει ποτε ως μουσικος στα καλλιτεχνικα ειδη που αρθρογραφει ωστε να εχει γνωση πραγματικη…? η εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε?

και με ελατήρια στους παλιούς ενισχυτές
https://www.sweetwater.com/insync/spring-reverb/

1 «Μου αρέσει»

Μερικές φορές όταν είσαι απέξω βλέπεις πιο καθαρά τη συνολική εικόνα. Αλλά σίγουρα πρέπει να τεκμηριώνονται τα όποια συμπεράσματα.

Καταλαβαίνω τι λες.

Αρκετές φορές έχω ακούσει Άραβες τραγουδιστές να τραγουδούν μ’ έναν τρόπο που παραπέμπει άμεσα σε ελληνικό σκυλάδικο, ενώ είναι αξιολογότατοι και φωνητικά και αισθητικά και σε όλα τους. Άλλωστε και στο ελληνικό σκυλάδικο (+ σκυλολαϊκό, σκυλοδημοτικό κλπ.) συχνά ακούμε μουσικούς και τραγουδιστές που μπορεί μεν να μη μας αρέσουν, αλλά τεχνικά είναι πολύ δυνατοί.

Γιατί δίνει τόσο διαφορετική εντύπωση ένας Άραβας τραγουδιστής ενός είδους από έναν Έλληνα άλλου είδους, που τραγουδούν τόσο παρόμοια;

Ίσως γιατί το ίδιο τραγουδιστικό ύφος εκεί είναι αξεχώριστο στοιχείο μιας γενικότερης αισθητικής, που έχει τύχει συνολικής καλλιέργειας, ενώ εδώ είναι μια άγαρμπη μεταφύτευση.

1 «Μου αρέσει»

οπως το ειπες… μερικες φορες. και εχει σημασια και το ποιος. οταν δεν εισαι γιατρος θα μιλησεις δημοσια για θεματα ιατρικα? αλλα ακομα και αν εισαι γιατρος, θα μιλησεις για θεματα εκτος ειδικοτητας σου?

αμ η λαμπα…? ηχος κρυσταλλο!

Δεν μπορώ να σου πω για τον συγκεκριμένο ερευνητή. Γενικά νομίζω ότι και οι “έξω από το χορό”, δηλαδή οι πανεπιστημιακοί και μη ερευνητές βασίζόνται σε μαρτυρίες από τους ίδιους τους μουσικούς και καλλιτέχνες του χώρου, και από γραπτές πηγές. Εγώ θα συνιστούσα ένα πολύ ωραίο αρχειο, που έχει πολλές ενδιαφέρουσες μελέτες πάνω στην ελληνική μουσική, όπως η παρακάτω:

Το αρχείο διδακτορικών διατριβών έχει επίσης αρκετές μελέτες πάνω στη λαική μουσική:

https://www.didaktorika.gr/eadd/

1 «Μου αρέσει»

Παρεπιπτόντως, μερικοί Πόντιοι μουσικοί έχουν επίσης αδυναμία σε τούρκικα τραγούδια, ειδικά του Ibrahim Tatlises:

Εγώ προσωπικά έχω ακούσει τον Νικολαιδη να λέει το “Μαύρα μάτια γελαστά” σε μελωδία του Ibrahim σε ποντιακό γλέντι της Στοκχόλμης. Εδώ είναι στη Γερμανία:

Επίσης έχω ακούσει τον Χαλκίδη να τραγουδάει στα τούρκικα:

Βέβαια, η μάνα του τα λέει πολύ ωραία:

1 «Μου αρέσει»

To τελευταίο με τη μάνα, συγκινητικότατο!

1 «Μου αρέσει»

Η πεθερά μου είχε σόι στα χωριά της Δράμας (η πατρίδα του Χαλκίδη), και ήταν όλοι (οι παλιοί εννοώ) τουρκόφωνοι. Νομίζω ότι ο Χαλκίδης είναι από τουρκόφωνη ποντιακή οικογένεια. Πάντως τραγουδάει και στα τουρκικά, όπως σε αυτό το κλιπάκι:

2 «Μου αρέσει»

γνωστα απο χρονια αυτα. ολη η μακεδονια και η θρακη, μουσικα εχει ιδαιτερους δεσμους με την ανατολη. οι λογοι γνωστοι επισεις. ισως οι νοτιοι παρακατω να μην τα γνωριζουν. κατανοητο και δεκτο. τον καθε ερευνητη και καλα, που κανει διδακτορικες διατριβες, γιατι θα πρεπει να τον δωσουμε βαση δλδ σε οτι λεει? ενας ανθρωπος ειναι και αυτος. πως μας εγγυαται οτι η αντιληψη του ειναι σωστη? ο αλανθαστος ειναι? διοτι εχει τον τιλτο του ερευνητη η του καθηγητη πανεπιστημιου? ο συγκεκριμενος κυριος παντως, δεν νομιζω τον χαρακτηρισμο σκυλαδικο να τον βασισε σε μαρτυριες μουσικων του συγκεκριμενου χωρου. και να πουμε και το αλλο… τα μουσικα παραδειγματα που μας εδειξες, θα μπορουσε παραδειγμα καποιος να τα χαρακτηρισει σκυλαδικα…?

Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις…

Επίσης προς ανάγνωση και εννοιολογικές διακρίσεις:

Και βέβαια βασικό ανάγνωσμα το βιβλίο του Αλεξανδρή:

2 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ εάν εννοείς τον Μάρκο τον κανονικό, ε, καλό θα ήταν να μας περιγράψεις ο,τι θυμάσαι από εκείνη τη βραδιά: γι αυτό είναι το Φόρουμ

1 «Μου αρέσει»

Έτσι είναι βέβαια.

Άντε πια με τους γραμματιζούμενους ξερόλες.

2 «Μου αρέσει»

Προς υπεράσπισιν των άσχετων φλώρων κουλτουριάρηδων…

Συγνώμη, για ποιόν συγκεκριμένο και προφανώς γραμματιζούμενο ερευνητή ο λόγος; Έχασα το νήμα. Να διευκρινίσω πάντως ότι αν πρόκειται για διδακτορική διατριβή, βάση δεν δίνουμε εμείς σε ό,τι ο ερευνητής λέει. Βάση δίνει ο πανεπιστημιακός καθηγητής, στην έδρα του οποίου υπεβλήθη η έρευνα και ο οποίος, αν έτσι κρίνει, δίνει το “τυπωθήτω”.

1 «Μου αρέσει»

Γι αυτόν εδώ (αν και πριν και μετά μπήκαν και άλλοι στο χορό)

Έχω διαβάσει κάποιες πανεπιστημιακές εργασίες, διατριβές κλπ πάνω στο θέμα λαϊκή μουσική με την ευρύτερη έννοια, όλες έχουν κάτι να πούν αλλά έχουν και τα λαθάκια τους, και σίγουρα παίζει ρόλο η ευρύτερη παιδεία και οι εμπειρίες του συγγραφέα.

2 «Μου αρέσει»

Μάλιστα. Τη διάβασε κανείς την εργασία; Εγώ κι αν τη διάβαζα, σχεδόν τίποτα δεν θα καταλάβαινα αφού είμαι παντελώς εκτός κάδρου. Αλλά όπως σημείωσα και πιο πάνω, την εργασία (φαντάζομαι ότι) τη διάβασαν ενδελεχώς τρεις αρμόδιοι διορισμένοι επί τούτου απ’ το παν/μιο Ιωαννίνων, οι οποίοι την ενέκριναν άρα, μην πυροβολείτε τον όποιον / -αν γραμματιζούμενο ή μη ερευνητή / -ρια, ξερόλα, άσχετο φλώρο / -α ή κουλτουριάρη / -ισσα.

Υ.γ. δεν είναι διδακτορική διατριβή, πτυχιακή εργασία είναι άρα δεν χρειάζεται άδεια «τυπωθήτω».

1 «Μου αρέσει»

Έριξα μια ματιά λίγο στα πεταχτά γιατί κι εγώ εκτός κάδρου είμαι. Με ενόχλησαν κάποια πράγματα π.χ. αυτό που λέει για τον Γονίδη

Δηλώνει χριστιανός ορθόδοξος κάτι που έχει πολύ ενδιαφέρον καθώς ο χώρος τον οποίο
υπηρετεί είναι πολύ αποστασιοποιημένος από τις αρχές και τα διδάγματα του χριστιανισμού,
και η συμπεριφορά του επί σκηνής δεν συνάδει με το προφίλ ενός πιστού

Στην ουσία της εργασίας του νομίζω το όλο θέμα της ορχήστρας έχει ενδιαφέρον όπως την παρουσιάζει, με τις καταβολες της ρυθμ σέξιον από το ροκ, τα πλήκτρα-πολυεργαλείο, το μπουζούκι σαν μόνο καθαρά λαϊκό όργανο και άλλα σολίστικα όργανα (σάζι, βιολί κλπ), επίσης το ποιοί παίζουν με παρτιτούρα οδηγό και ποιοί από μνήμης, αν τα σόλα είναι αυτοσχεδιασμοί ή προσχεδιασμένα κλπ.

Αναλύει ένα μικρό δείγμα οπότε στατιστικά του στυλ 67% μινόρε 33% ουσάκ δεν είναι αντιπροσωπευτικά για εξαγωγή συμπερασμάτων.

.

1 «Μου αρέσει»

Χμ, κατάλαβα… Δηλαδή ο φίλος προσπαθεί να βρει ποιοι δρόμοι είναι οι πιο χαρακτηριστικοί για σκυλάδικα και – πώς τα λέει; Πρόζα! Καλά κρασά…. Όμως, εκείνο το περί προφίλ πιστού ορθοδόξου χριστιανού vs. παρουσία πίστας, τι ποσοστά μας έβγαλε; Ενδιαφέρον θα είχε να το μαθαίναμε….

Καλά, εμείς γελάμε, ο άλλος όμως συγκεντρώνει επίσημα χαρτιά, μέσω των οποίων θα διεκδικήσει και θα πάρει κάποια δημόσια θέση, όπου το μισθό του θα τον πληρώνουμε εμείς οι φορολογούμενοι….

1 «Μου αρέσει»