Ραπτάκης

Γεια και χαρα σε ολους, ποιος φιλος μπορει να μας δωσει πληροφοριες για τον οργανοποιο Ραπτακη? ειναι στη Γεργερη Ηρακλειου, θελω να κανω ενα μπουζουκι απο εκει αλλα δε γνωριζω πολλα.
Να ειστε καλα :slight_smile:

Ραπτάκης Μανώλης
Κατασκευαζει μπουζουκια, τζουραδες, μπαγλαμαδες.
Εργαστηριο στη Γέργερη 30 χλμ. νοτια του Ηρακλείου. Προσιτες τιμες τηλ. 28940 41141
(Στοιχεια απο Γιαννη Θυμακη, Αγαπιο)

Οι παραπανω πληροφοριες , βρεθηκαν σε σχετικο θεμα , μεσα σε σελιδα του Φορουμ μας …

σ’ ευχαριστω πολυ pelagia, ευτυχως που ειστε και εσεις να μας βοηθατε:109:

Kαλη χρονια σε ολους
Δεν ξερω αν ενδιαφερεσαι ακομη για το Μανωλη το Ραπτακη αλλα επειδη τωρα ειδα το θεμα λεω να γραψω δυο λογια.
Λοιπον ο Μανωλης ειναι ενας εξαιρετος οργανοποιος με εδρα το Ηρακλειο Κρητης οπως προαναφερθηκε.
Εχω μπουζουκι του απο το 1998 και εκτος απο δυο αλλαγες ταστων δεν παρουσιασε ποτε τιποτα.Δυνατος ηγος,στρογγυλες νοτες και πολυ μαλακη ταστιερα.Οσον αφορα την ποιοτητα απλα δεν υπαρχει ψεγαδι.Το πρωτο μπουζουκι του που ειδα το ειχε ο πρωτος μου δασκαλος που ηταν κρητικος και δουλευε υπαλληλος στο ικα στο Μηλο.Το ερωτευτηκα το οργανο και παραγγειλα και γω. Οταν το παρελαβα μετα 3 μηνες ειδα ενα οργανο που δεν το φανταζομουνα ουτε στον υπνο μου.Η τιμη του μαζι με θηκη σκληρη 200000δρχ. Σε ταξιδι μου στην κρητη ειδα το μπουζουκι του αδελφου του δασκαλου μου και χαζεψα.Σκαφος παλισανδρο σε ψαροκοκκαλο και στο καπακι αντι φιγουρας αληθινα φτερα παγωνιου.Απο ηχο δε…
Θεωρω το Μανωλη εναν απο τους καλυτερους οργανοποιους σημερα Το μονο αρνητικο ειναι ο χρονος παραδοσης που εχει αυξηθει στους 6 μηνες.
Αυτα.

φιλε fragisco σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου, φυσικα και με ενδιαφερει ακομη ο συγκεκριμενος οργανοποιος, εχω ακουσει απο πολλους πολυ καλα λογια και απο το δασκαλο μου εχει και αυτος ενα μπουζουκι απο κει δεν εχει τυχει ομως ποτε να το πιασω στα χερια μου γιατι το εχει στο μαγαζι. Τωρα πιστευω οτι ειναι η καταλληλη περιοδος για να αποκτησω και γω ενα καλο εργαλειο…

και δεν ειναι τυχαιο που μεγιστοι μπουζουκαροι εχουν οργανα απο κει π.χ. Νικολοπουλος και αλλοι…

σε ευχαριστω και παλι!!!

και στο καπακι αντι φιγουρας αληθινα φτερα παγωνιου

Ειχε κολλησει φτερα πανω στο ξυλο; :230:
Καμια φωτογραφία για να καταλάβω;:084:

προς giorgosmi
Να εισαι σιγουρος οτι θα παρεις καλο οργανο.Αν θελεις το τηλ. του,μπορω να σου το δωσω.
Κι αμα θελεις πες του απο το Φραγκισκο απο τη Μηλο…

προς georgalasg
Aντι να βαλει πλαστικη φιγουρα,ειχε βαλει φτερα ουρας παγωνιου.
Ηταν πολυ πολυ ομορφο αλλα δυστυχως δεν εχω φωτο
Το οργανο το ειχα δει στην κρητη πριν 10 περιπου χρονια

Καλή χρονιά!
Να παραθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία. Έχω παίξει αρκετές φορές με ένα μπουζούκι του εν λόγω κατασκευαστή. Ένα 4χ αξίας αν δεν απατώμαι 1200-1300 ευρώ. Σκάφος απο κελεμπέκι. Πολύ όμορφος ήχος και πάρα μα πάρα πολύ μαλακό όργανο. Έπαιζε με την σκέψη! Αν ήθελα να κάνω σύγκριση του με όργανα αθηναίων γνωστών οργανοποιών, θα έλεγα ότι στην ίδια τιμή απλά δεν υπάρχει σύγκριση (τουλάχιστον με όσα έχω δει/παίξει). Θα συγκρινόταν μόνο με μπουζούκια μεγαλύτερης αξίας.

Προσοχή δεν θέλω να μπω σε συγκρίσεις Ραπτάκη-υπολοίπων. Απλά αναφέρω ότι το συγκεκριμένο όργανο είχε κορυφαίο value for money παραμένοντας, αντικειμενικά, πάρα πολύ καλό.

Δυστυχώς ο μεγάλος χρόνος αναμονής 6 και πλέον μηνών ήταν αποτρεπτικός για εμένα για αυτό δεν τον έχω προτιμήσει (αν και θα με βόλευε καθότι μένω στα Χανιά). Και από άλλα δύο άτομα που γνωρίζω έχω ακούσει τα καλύτερα. Να σημειώσω ότι και οι δύο έδωσαν έμφαση στο πόσο μαλακά είναι τα μπουζούκια τους (αξίας 1300 ευρώ περίπου).

Ο Ραπτακης είναι καλος? Θα σας πω την εμπειρία μου και γω. έφτιαξα σ αυτόν ένα μπουζούκι 8χορδο με παραγγελία το 1994 αξιας 500,000δρχ το οποιο δουλεύω ως σήμερα εχει ραγίσει το καπάκι ,και εχει πέσει κατω ας οψετε το ασύρματο πριν 8 χρόνια και Πέρυσι παλι επεσε κατω και άνοιξαν οι κατά μηκος οι ντουγες, και παιζει σαν να μην εχει πάθει τιποτα, σέρβις έκανα αλλαγή στα σιδεράκια των ταστων,και καβαλάρη το οργανο εχει βγαλει τα λεφτά του 100δες φορές και ο ήχος τέλειος, έφτιαξα και ένα τζουρα 100,000δρχ πολύ καλός, ο τύπος είναι συναρμολογητής οργάνων όλα τα έχει έτοιμα ,καπάκια σκάφη ,φιγούρες εσυ απλός διαλέγεις, χρόνος παράδοσης τότε 2,5 μήνες, τωρα θα φτιαξω καινούργιο παλι σ αυτόν τιμες με τα καλυτερα υλικα από 1000,1200 εως 1500? ,χωρις πολλά όστρακα(πεταμένα λεφτά σε βάρος και του ήχου στο καπάκι, ετσι εγώ πιστεύω) εχω το κινητό του και το σταθερό για όποιον ενδιαφέρεται. Το μυστικό του είναι ότι δινει μια κληση πίσω στην ταστιέρα ,συγχρόνως βουλιάζει το καπάκι κατω από τον καβαλάρη ,και δεν σκεβρώνει πιστεύω ποτέ,αν θυμαμαι μου ειχε πει ότι δουλευε στην αθηνα σε καποιον καρανδρεα όπου και έμαθε, ετικέτες τις φίρμας του δεν θα βρείτε σε κανένα όργανο του, αυτό μόνος αυτό το ξέρει, γιατί?..

1 «Μου αρέσει»

Ειναι αληθεια φοβερος οργανοποιος και μου κανει πραγμτικα εντυπωση που δεν εχει καποιο επισημο site, απλα εχω ακουσει απο ολους τα καλυτερα λογια, οποιος φιλος θα μπορουσε να μου δωσει το τηλ. για να εποικινωνησω μαζι του θα του ημουν υποχρεως, αντε να δω και γω επιτελους πως ειναι ενα καλο και μαλακο οργανο. Παιζω 4 χρονια με ενα καθαρα μαθητικο που ειχα παρει απο του Νακα για τα λεφτα του δε λεω φωναζει πολυ αλλα μονο ενταση εχει, και οι νοτες βγαινουν ξερες τελειως…

σας ευχαριστω ολους για το ενδειαφερων :109::109::109:

στη φιγουρα ειμαι λιγο αναποφασιστος αλλα που θα παει???

οτι εχει ακουστει ειναι περα ωs περα αληθινο,εκτοs απο πολυ καλο παιδι ειναι και ποοοολυ καλοs μαστοραs το κατεχει καλα το οργανο δουλευει με τα καλυτερα απο αποψηs ποιοτηταs υλικα χωριs συμβιβασμουs στη τελικη ποιοτητα,και αν αργει να τα παραδωσει η παροιμια λεει το καλο πραμα αργει:):):):slight_smile:

λοιπον παιδια πριν απο 10 μερες πηγα και παραγειλα το οργανακι ετσι οπως το ηθελα εγω, ο ανθρωπος πραγματικα δεν παιζεται ειναι αψογος. Και μονο να φανταστουμε οτι εχει φτιαξει μπουζουκια σε ολους τους μεγαλους μονο αυτο αρκει. Φραγκισκο του μηλισα και για σενα… σε ευχαριστω πολυ!!!

1 «Μου αρέσει»

Ευχομαι να το παρεις το συντομοτερο και να το χαρεις οπως αρμοζει σε ολα τα κοσμηματα του Μανωλη…

Xτες το μεσημερι ηρθε η κουριερ στο σπιτι με μια θηκη απο κρητη.
Το περιεχομενο ηταν ενα ‘‘φτηνο’’ τετραχορδο ενος φιλου που ειχαμε παραγγειλει στο Μανωλη τον νοεβριο.
Το οργανο ηταν τελειο με τον εβενο του,το σκαφος παλισανδρο φιγουρα μικρη διακριτικη και ενας ηχος…μα ενας ηχος…!!!
Αψογη κατασκευη και ολα αυτα με 850 ευρω μαζι με τη θηκη.
Αλλο ενα μπραβο στο Μανωλη…!!!

Ανεβασε φωτογραφιες να δουμε το μπουζουκακι σας…
Καλοπαιχτο παιδια,καλα μουσικα ταξιδια…!!!

Κατασκευη Ραπτακης??

Καλα ρε πετρο μας δουλευεις στην αγγελιας σου δεν λες οτι ειναι κορδας. Που κολλαει το μηνυμα σου σε αυτο το θεμα;;;;;;;;;;;;;;;;

Παρακολουθησε το θεμα , ισως ν` αλλαξε γνωμη …
Τον συμβουλεψα να κρατησει το ενα εκ των δυο , για να βγαζει τα μερακια του …
Απλα , καλα θα κανει να ενημερωσει , εκει που ανοιξε το θεμα …
Εξ αλλου ειναι και “δύσπεπτο” στην τιμη , 3000 γιουρος το ζητουσε …:092:
Δυσκολοι καιροι για πολυτελειες , καθοτι εαν καποιος εχει το τριχίλιαρο
στην τσεπη γιατι να μην αγορασει καινουργιο …:089:

Το μηνυμα ομως ειναι λιγο κουφο γιατι απευθυνεται στον κατσιγιαννη (απο οτι νομιζω ) χωρις ομως ο κατσιγιαννης να εχει κανει κουβεντα για το μπουζουκι του ουτε για τον κορδα.

Ρε παιδια το μπουζουκι του φιλου petrospigasos ειναι του Ραπτακη??
Αν οχι τοτε πιστευω οτι η συζητηση γινεται σε λαθος thread.
Α και μπουζουκι του μανωλη με 3 χιλιαρικα (καινουριο) θα εχει πανω του τουλαχιστον…φυλλα χρυσου.
Συγγνωμη petrospigasos
Eυχαριστω