Ραπτάκης

FRAGISCOS , ακουσε τι εγινε …

Ο φιλος μας εβαλε αγγελια για δυο οργανα …
Ειπε πως ειναι του οργανοποιου Κόρδα , επαγγελματικα …
Εγινε ενα ψιλομπαχαλο σχετικα με την τιμη και τις δούγιες …
Του ειπα να κρατησει τουλαχιστον το ενα για ναχει να γουσταρει …
Το ξανασκεφτηκε κι αλλαξε γνωμη …
Βλεποντας και σας να συζητατε για τον Ραπτάκη , μερακλωσε
κι ανεβασε φωτογραφια του δικου του για να το καμαρωσετε …
Αποτελεσμα δυο thread σε ενα , με καλο ρεπορταζ (και ρεπορτερ βεβαιως) …:089::092:

Ενταξει pelagia δεν τρεχει τιποτα
Απλα εξεφρασα την απορια μου
Καλοπουλητο το οργανο του παιδιου
Α και αν προσεβαλλα καποιον συγγνωμη

Το μήνυμα του Petrospigasos μεταφέρθηκε στο σωστό θέμα και τα άλλα διεγράφησαν για να μείνει το συγκεκριμένο θέμα καθαρό.

με μεγαλη χαρα!!! το μπουζουκι τελικα ειναι στα χερια μου το πηρα πριν μια εβδομαδα ακριβως. Ειληκρινα οτι και να πουμε για το Ραπτακη ειναι λιγο, το οργανο πραγματικα μιλαει και παιζει μονο του, βγαζει ενα ηχο που γεμιζει το δωματιο και το αυτι σου…, καμια σχεση με το μαστρακα που ειχα… σας παραθετω και μερικες φοτο. το σκαφος ειναι απο παλισανδρο

και οι υπολοιπες επειδη δεν μπορεσα να τις βαλω μαζι

Kαλοριζικο και καλοπαιχτο το κουκλι σου!!

Φίλε γιωργο να μην σε προβληματίζει η φιγούρα. Αλλά τα ξύλα που θα τοποθετήσεις στο όργανό σου. Κατ’ εμέ μια όμορφη φιγούρα και τα καλύτερα ξύλα σε σκάφος, μανίκι και καπάκι θα είναι ο κατάλληλότερος συνδυασμός. Εξάλλου, τα πολλά πολλά όστρακα βάρος είναι στο όργανο και επιβαρύνουν τον ήχο . Να φανταστείς όταν πήγα να αγοράσω μπουζούκι είπα στον οργανοποιό: “Θέλω το πιο όμορφο ήχο και το πιό άσχημο σε ομορφιά” και το αποτέλεσμα στη φωτογραφία στο προφίλ μου.Χαίρομαι που σε βοήθησα

να σαι καλα Fragisco, σε ευχαριστω για ολα…
φιλε andrikos3kala δε σου κρυβω οτι τον ιδιο φοβο ειχα και γω, δεν ηθελα δηλαδη πολλα οστρακα για να μην παραμορφωθει ο ηχος απορια που την ειπα και στον κ. Ραπτακη αλλα με καθυσηχασε λεγοτας μου οτι τον ηχο τον φτιαχνει απο το καπακι (τωρα πως? δεν ξερω και πολλα) και οτι τα οστρακα δε θα τον επηρεασουν καθολου, δεν ηθελα να ρωτησω κατι παραπανω αλλα το αποτελεσμα τον δικαιωσε πληρως οι νοτες του ειναι στραγαλια πραγματικα!!!

Χαιρομαι φιλε μου που σου αρεσει το νεο σου οργανο.
Αμα θελεις πες μας και τιμη και ποσο χρονο εκανε ο Μανωλης να σου παραδωσει το οργανο
Παιζει να καταβω Ηρακλειο το σεπτεμβρη για να παω με το γιο μου στο Μανωλη να παραγγειλουμε ενα οργανο.
Πολυ θα ηθελα να πιουμε καμια ρακη και να γνωριστουμε.

Μια άλλη απορία ρε παιδιά αφού μιλάμε για οργανοποιούς από την Κρήτη έχετε υπόψην σας το Κατσαντώνη από το Ρέθυμνο. Επειδή χθές γύρισα από τις διακοπές στην πόλη του Ρεθύμνου έτυχε να το επισκεφτώ και να συνομιλήσω με το γιό του, καθότι ο πατέρας απουσίαζε. Ακόμη έπαιξα με ένα έτοιμο τετράχορδο και τρίχορδο που είχε και μου έκανε εντύπωση πως το σχήμα του μπουζουκιού δεν ήταν στρόγγυλο αλλά σαν της κιθάρας και υποθέτω πως είναι δική του καινοτομία και γι ’ αυτο την αναφέρω. Βέβαια είχε και όργανα στρογγυλά με φοβερό ήχο και λογικότατες τιμές . Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο για τον οργανοποιό με μεγάλη χαρά να ακούσω.

Για τον Κατσαντώνη δεν έχω άποψη, αλλά όσον αφορά την καινοτομία, μάλλον δεν έιναι ο πρώτος. Υπάρχει φωτο του Μπαγιαντέρα με ένα τέτοιο κιθαροτρίχορδο

Φιλε Μπάμπη εννοώ καινοτομία για τους οργανοποιούς. Δεν γνωρίζω κάποιον άλλο που φτιάχνει τέτοιο μπουζούκι.

Και εγώ δεν ξέρω τους συγκεκριμένους οργανοποιούς και τις τυχόν καινοτομίες τους. Υπήρξε πάντως, στη δεκαετία του 30, μία αρκετά διαδεδομένη μόδα καινοτομιών, που βασίστηκε στη λεγόμενη “harp guitar” που γνωρίσαμε από τη Δύση, αλλά και σε σχήματα με στοιχεία σκάφους από το βιολί (βλέπε και Σπιτάμπελος και το Εριβάν του). Στην Κρήτη είχαν βρεθεί αρκετοί οργανοποιοί που πειραματίστηκαν με τέτοιες φόρμες.

Αμα θελεις πες μας και τιμη και ποσο χρονο εκανε ο Μανωλης να σου παραδωσει το οργανο
Παιζει να καταβω Ηρακλειο το σεπτεμβρη για να παω με το γιο μου στο Μανωλη να παραγγειλουμε ενα οργανο.
Πολυ θα ηθελα να πιουμε καμια ρακη και να γνωριστουμε.[/QUOTE]

λοιπον απο καθαρα δικη μου επιλογη και τρελλα… το οργανο κοστισε 2000ευρω επειδη το ηθελα λιγο παραπανω φορτωμενο με οστρακα, σε αυτο ηταν αντιθετος ο κ. Ραπτακης απ’ οτι καταλαβα δεν του αρεσει να φτιαχνει πολυ ακριβα οργανα ισως το θεωρει περιττο και πολυ καλα κανει, ετσι σκεφτεται και τον αγοραστη (σωστος επαγγελματιας). Ο χρονος παραδωσης ηταν ακριβως 6 μηνες αλλα η αναμονη αξιζε τον κοπο.
Fragisco σε περιμενω οποτε θες να τα πουμε απο κοντα και να πιουμε και πολλες ρακες θα χαρω πολυ να σε γνωρισω και απο κοντα…!!!

Ναι και εμένα κ. Πολίτη μου έκανε εντύπωση και είπα να το καταθέσω, κρίμα που δεν ήταν ο πατέρας να τον ρωτούσα περισσότερα.

Λοιπον, μολις γυρισα απο Γεργερη. Πηγα στου Ραπτακη και παρηγγειλα τριχορδο!:088: Μου ειπε οτι θα ειναι ετοιμο σε 2-3 μηνες. Βεβαια εγω θα το καθυστερησω λιγο παραπανω. Μου φανηκε ξηγημενος ανθρωπος. Ελπιζω το αποτελεσμα να ειναι αναλογο της φημης του:088: Οταν εχω φωτογραφιες θα ανεβασω για το καθιερωμενο οφθαλμολουτρο:)

Καλά ρε Γιώργη, δε σου έκανε το μπουζούκι που έχεις; μια χαρά οργανάκι, και από ένταση, και από σκάσιμο, και από ταστιέρα… τέλος πάντων, καλορίζικο να είναι, με το καλό να το δοκιμάσουμε.

Για τον Κατσαντώνη. Χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία του ως οργανοποιός, θα πω απλά πως τα μπουζούκια δεν είναι το φόρτε του σε σχέση με άλλα όργανα, όπως λύρες. Εγώ έχω ένα μπουλγαρί του, περίπου δεκαετίας, με το οποίο τα πάω μια χαρά.

Καλα, απο τεστιερα δε θα το 'λεγα. Τα δαχτυλακια μου ξερουν…:087: Δε, λεω το συγκεκριμενο οργανο με υπηρετησε πιστα και θα συνεχισει να με υπηρετει. Αλλα ηθελα κατι παραπανω σε ηχο, το οποιο ευλεπιστω να βρω στο καινουριο.

Μολις πριν δυο βδομάδες είχα την ευκαιρία να γνωρίσω τον Ραπτάκη οταν πηγα να του παραγγείλω ενα τετράχορδο…Ηταν η πρωτη φορα που πηγα στο εργαστηρι του και εχω μεινει με πολυ καλες εντιπώσεις!!!Παρα πολυ καλος ανθρωπος,σπαθι μιλαμε ο τυπος…καθαρη δουλεια,καλες τιμες,φοβερα οργανα!!!Τον συστηνω ανεπιφυλαχτα!!οποιος θελει καλο και φτηνο σε τιμη σε σχεση με την ποιοτητα αξιζει να περασει απο τον Μανώλη…Να σημειωθει οτι εχει φτιαξει παρα πολα οργανα στην Κρητη και οχι μονο και εχω δοκιμασει παρα πολλά απ’τον ιδιο…το ενα καλυτερο απο τ’αλλο!!!Σχετικα με τον χρονο παραδωσης εμενα μου πε γυρω στους 4 μηνες λογω της υπερβολικης δουλειας που εχει αυτην την περιοδο…!!