Πώς εφαρμόζονται τα λούστρα λαδιού

Χρονια πολλα και απο εμενα καθυστερημενα βεβαια…Με εχει πιασει μια μανια να μαθαινω πολλες τεχνικες λουστρου και ετσι …κολλησα στα λουστρα λαδιου.Φυσικα το θεμα με τα ρετσινια και τις συνταγες ειναι ανεξαντλητο και παμπαλαιο αλλα θα ηθελα καποιον γνωστη απλα να μου πει απλα πως εφαρμοζονται, αν εφαμοζονται μονο με πινελο και πως κανουμε το τελικο buffing σε τετοιο λουστρο.Δευτερον αν εφαρμοζουν τετοια μεθοδο καποιο οργανοποιοι την σημερον ημερα και τελος…
το λουστρο με κεχριμπαρι σαν ρετσινι και καποιο λινελαιο αραιωμενο με νεφτι,αν πωλειται ετοιμο διοτι η συνταγη που ξερω ειναι επικινδυνη και δυσκολη στην εκτελεση(που σαι ρε Μαμαλακη…)
αυτα και συγνωμη αν ειμαι εκτος τοπου και χρονου…

Χρόνια πολλά ΔΗΜΗΤΡΗ, και καλές ευκολίες στις αναζητήσεις σου.Ναι το θέμα είναι ανεξάντλητο,όπως ανεξάντλητη είναι και η χημεία άλλωστε, να πούμε μόνο κάποια πράγματα σχεδόν επιγραμματικά.Εφαρμόζονται με πινέλλο,και μετα συνήθως στα όργανα μπαλλάρουμε.Nαι υπάρχουν κάποιοι οργανοποιοί, που δουλεύουν και σήμερα με τέτοια βερνίκια,αρκεί να τους ζητηθεί.Και τέλος με καχριμπάρι μην δοκιμάσεις να ασχοληθείς , - τουλάχιστον μόνος σου,χωρίς την βοήθεια κάποιου καλού γνώστη - γιατί για να μπορέσεις να το επεξεργαστείς,χρειάζεται να του κάνεις πυρόλυση,σε ειδικό φούρνο στους 1200 βαθμούς,με ειδικό εξαεριστήρα, γιατί βγάζει ατμούς ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΤΟΞΙΚΟΥΣ.

φυσικα και απο σενα Νικο μου περιμενα την καταλληλοτερη απαντηση στο θεμα μιας και εισαι ο πλεον γνωστης…Απλα βλεπω σε κατι ηλεκτρικες κιθαρες και ενω λουστραρουν το σωμα με νιτρο ας πουμε το μανικι το περνανε με λαδι τυπυ Tung oil και σαν αποτελεσμα ειναι κατι σαν ματ αλλα επουδενει σατινε…Ετσι αυτες τις μερες ειχα φτιαξει εναν μικρο σταυρο και τον παιδευα με λινελαιο ,με αραβικο κομι,μεχρι και προπολη δοκιμασα…αλλα εφοσον δεν ειχα ιδεα απο ολα αυτα βγηκε ενα πραγμα που δεν ειχε καν γυαλαδα αλλα μια ετσι θαμπαδα…για να μην πολυλολγω απλα μου κινησε το ενδιαφερον και παλιοτερες μου ερευνες στα Stadivari βιολια που προσπαθουσα να μετατρεψω το εργαστηρι σε χημειο.Μεχρι και φωτια πηγα να πιασω…

για το παρακατω λαδι TRu oil που χρησιμοποιειται στο λουστραρισμα κοντακιων τι γνωμη εχεις Νικο μου?
http://www.khalafoud.com/Jameel_OudConstruction12.htm

Αυτά δεν είναι βερνίκια.Είναι λάδια που “εγχυμώνουν” το ξύλο, αυτοπροστατεύοντας το.ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΞΥΛΑ.Το χρησιμοποιούμε σε λαδερά ξύλα όπως τικ,ιρόκο, ή μαόνι όπως νομίζω από ότι δείχνει η φωτό.Η προστασία που δίνει είναι πιο πολύ γαι εξωτερικούς παράγοντες,(ήλιο,βροχή) παρά σε κτυπήματα, κ.λ.π.Βερνίκια λαδιού λέμε τα βερνίκια κρούστας με βάση το λινέλαιο.