Πως να αλλάξω την χορδή στο μπαγλαμά;

Παιδιά σήμερα μου έσπασε πρώτη φορά μια χορδή, συγκεκριμένα η ΛΑ, μπορώ να την αλλάξω μόνος μου, ή να πάω σε κάποιον ειδικό; Αν μπορείτε να μου πείτε και πως τις αλλάζουμε θα σας ήμουν ευγνώμων! το οργανάκι το έχω 5 μέρες κι ας το έχω λιώσει στο παίξιμο, πιστεύω κάποια γκάφα θα έκανα σαν πρωτάρης και θα έσπασε!

Περνας την θηλεια στο γατζακι που βρισκεται στη χορδιερα στο κατω μερος του μπαγλαμα,επειτα περνας την ακρη απο την τρυπα που βρισκεται στο κλειδι και κρατωντας την χορδη γυριζεις το κλειδι.Δεν ειναι μαθηματικα,ειναι ευκολο αν στο εδειχνα θα το εκανες σε 5 λεπτα αλλα να το γραψω δυσκολευομαι λιγο…

Δες και αυτό το βίντεο

Το είδα το βιντεο αλλά δε βοηθάει με την χορδιέρα. Τώρα είδα αυτό το βίντεο… http://www.youtube.com/watch?v=f_HltSCGhSc&feature=related το καπάκι πως το έβγαλε έτσι?δε χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα;

Φίλε η χορδιέρα ΔΕΝ ξεβιδώνεται για να αλλαχθεί χορδή. Λογικά “θηλυκώνει” το σκέπασμα πάνω στη βιδωμένη μεταλλική επιφάνεια. Τράβα το σκέπασμα προς τα έξω (πάνω όπως κοιτάς το καπάκι του οργάνου) κουνώντας το και λίγο δεξιά αριστερά μήπως είναι σφικτό…

Ωραία!!!Την εβγαλα.Τώρα θα περάσω την χορδή…και μετά πρέπει να το κουρδίσω…εκεί τι παίζει?

Υ.Γ. οι χορδές κάτω στην θηλιά έχουν τυλιγμένη κλωστή νομίζω,για ποιό λόγο είναι αυτό; να το κάνω και εγώ στη χορδή που θα βάλω;

Σφίγγεις σταδιακά το κλειδί (κίνηση βιδώματος, όχι ξεβιδώματος). Δοκιμάζεις τον ήχο. Στην αρχή όσο είναι πολύ χαλαρή η χορδή δε βγάζει καν ήχο, ή βγάζει έναν αχνό και άσχετο. Σφίγγεις, δοκιμάζεις, σφίγγεις, δοκιμάζεις. Μπορεί να σου φανεί ότι παραέσφιξες ενώ στην πραγματικότητα έχεις ακόμα δρόμο.

Όταν ο ήχος θυμίζει πλέον μπαγλαμά και αρχίζει να πλησιάζει στον ήχο της διπλανής Λα, συνεχίζεις προσεκτικά το σφίξιμο μέχρι τα δύο λα να είναι ίδια. Αν ανέβεις πιο ψηλά από το λα της άλλης χορδής, ξανακατέβα ξεσφίγγοντας. Πρόσεχε μην ανέβεις κατά λάθος πολύ πάνω από το λα γιατί θα ξανασπάσει.

Τις κλωστές αγνόησέ τες. Κάποιες χορδές έχουν από τη μάνα τους, άλλες όχι.

Έτσι είναι κατασκευασμένη η χορδή, δεν έχει προσθέσει κανείς τίποτα. Άλλες έχουν κόκκινη κλωστή και άλλες όχι.
Πέρνα τη θηλιά στο σιδεράκι και μετά όπως στα βίντεο…

Σας ευχαριστώ πολύ!!!Έτοιμο για πενιές!!! :):090: