Πρόβλημα με σκουριά

Γειά σας,
επειδή κατά καιρούς έχω πρόβλημα με την σκουριά στο μπουζούκι (τάστα και κλειδιά)
υπάρχει τίποτα που μπορώ να βάλω για να φύγει η σκουριά?

(οι εικόνες δεν ήταν δυνατόν να ανακτηθούν)

πως μπορώ να προστατέψω το μπουζούκι απο την υγρασία? (πέραν της θήκης)

φοβάμαι πως η θήκη είναι αυτή ακριβώς που φταίει για το σκούριασμα του μπουζουκιού σου. οι πλαστικές θήκες κατακρατούν την υγρασία και παθαίνει ζημιά το όργανο (πέρα από το σκούριασμα). μόνο η παραδοσιακή “χάρτινη” απορροφά την υγρασία προστατεύοντας το όργανο. η καλύτερη λύση είναι κρέμασμα σε εσωτερικό τοίχο (χωρίς θήκη), μακριά από ήλιο-υγρασία και θέρμανση/ψύξη. εξάλλου στην αναζήτηση του φόρουμ θα βρείς πολλά ακόμα αν βάλεις “θήκη” ή “υγρασία”. καλή τύχη!

σε ευχαριστώ φίλε μου για τον κόπο που έκανες και μου απάντησες…

η αλήθεια είναι ότι έχω πλαστική θήκη αλλά ποτέ δεν μου πήγε το μυαλό ότι μπορεί να φταίει και η θήκη γιατί ανέκαθεν είχα πολύ υγρασία…
μου φαινότανε όμως παράξενο που ενώ είχα το μπουζούκι στην θήκη αυτό συνέχιζε και έπιανε υγρασια…

και κάτι τελευταίο…ξέρεις τι μπορώ να βάλω για να φύγει η σκουριά απο τα κλειδιά και τα τάστα? κανένα αντισκωριακό?

ευχαριστώ προκαταβολικά

Από τις φωτογραφίες φαίνεται να έχουν πολλή σκουριά τα κλειδιά, μάλλον θα χρειαστείς καινούρια.

Η θήκη δεν είναι το καλύτερο μέρος για τη φύλαξη του οργάνου στο σπίτι. Πάρε καλύτερα ένα σταντ ή μια “κρεμάστρα” από αυτές που βιδώνουν στον τοίχο αν έχεις πιτσιρίκι που κάνει τα πρώτα του βήματα ή μπουσουλάει μέσα στο σπίτι.

που να βλεπες φίλε και τα τάστα πως ήταν…όταν το πήγα σε ένα μάστορα τρόμαξε
(δεν δικαιολογούμαι το χα παρατήσει και αργοπέθαινε…έχει σκεβρώσει και λίγο αλλά τι να κάνουμε αυτό έχουμε)

Πάντως, με τέτοιο σκούριασμα στα κλειδιά, καταλαβαίνει κανείς ότι θα πρέπει
να έχεις πολύ υγρασία στον χώρο αυτόν. Είτε το είχες σε θήκη είτε όχι, θα πρέπει
να αλλάξεις χώρο φύλαξης.
Η θήκη προστατεύει από το χτυπήματα, αλλά όχι από την υγρασία.
Όσο για να αφαιρέσεις την σκουριά από τα κλειδιά, θα τα βγάλεις προσεκτικά, θα τα
αποσυναρμολογήσεις εάν γίνεται, αντισκωριακό και τρίψιμο με σύρμα κατσαρόλας λεπτό.
Με σύρμα κατσαρόλα λεπτό θα τρίψεις και τα τάστα.

πολύ υγρασία (απορώ πως ζούσα εγώ…ευτυχώς μετακόμισα)
σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες…

Θέλω να συμπληρώσω το Κ. Χαλιό λέγοντας ότι μετά το τρίψιμο και αφαίρεση της σκουριάς, πρέπει τα μεταλλικά μέρη που τρίφτικαν να περαστούν με μονωτικό γιατί με το τρίψιμο αφαιρείται το τέλειωμα του υλικού με αποτέλεσμα να σκουριαίνει πιο εύκολα. Ένα πολύ καλό μονωτικό για αυτή τη δουλειά και ευρέως γνωστό στο Ελληνικό χώρο είναι η Βαζελίνη ):

ευχαριστώ για τις πληροφορίες