Προώθηση παραδοσιακής μουσικής

Καλησπέρα σε όλους!
Ως δόκιμο μέλος θα ήθελα να θίξω ένα φλέγον θέμα που με απασχολεί. Γιατί υπάρχει τέτοια προώθηση Κρητικής και Ποντιακής μουσικής και όχι και Θρακιώτικης; Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, είμαστε στην Ελλάδα και δικαιούμαστε όλοι ίσης προβολής…και από πλευράς μουσικών οργάνων:γιατί η κρητική ή ποντιακή λύρα να είναι πασίγνωστες ενώ η θρακιώτικη σχεδόν άγνωστη; Μην αναφέρω την ποικιλία χορών και ρυθμών…:mad::092:

Φίλε μου (με συγχωρείς αλλά είναι κάπως δύσκολο να γράψω ή να προφέρω το «όνομά» σου), πρώτον καλωσόρισες στο Φόρουμ. Δεύτερον, είναι λάθος να περιμένουμε παθητικά από το κράτος (ή μήπως υπονοείς ιδιωτικά τοπικά συμφέροντα;) να ενδιαφερθεί για τα φλέγοντα θέματα που μας απασχολούν. Εσύ, τι έχεις κάνει για να προβληθεί η θρακιώτικη μουσική; Από τους άλλους μην περιμένεις ποτέ, τίποτα.

Δεν είμαι θρακιώτης (ούτε πόντιος ή κρητικός), δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου στη Θράκη, παρόλο που το θέλω πολύ, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι μου είνσι σχεδόν άγνωστη η μουσική σας, με τη μεγάλη πράγματι ποικιλία ρυθμών και χορών, καθώς και τη θρακιώτικη λύρα που όμως, αυτή, τα τελευταία χρόνια δεν έχω ακούσει να υπηρετείται από πολλούς.

:019::019::019: Να πω κι εγώ ένα μικρό, αλλά όχι τόσο καλό:
-Γιατρέ όλοι με αγνοούν…
-Ο επόμενος παρακαλώ… :019:

νομίζω πως δεν προωθούνται από καπου άνωθεν!αυτό που έχουνε και δεν υπάρχει σε τόσο μεγάλο βαθμό σε εμας τους υπόλοιπους(θράκη-θεσσαλία-νησιά κτλπ…)είναι η επιμονή και η πίστη στην επιμονή, να υπερασπίζουνε συνέχεια και με πάθος τις ρίζες τους.όχι δεν αγαπούνε περισσότερο από τους υπόλοιπους την παράδοσή τους(όλοι την ίδια βαθιά αγάπη έχουμε),απλά βρίσκονται σε εγρήγορση και πιθανότατα το κυνηγάνε πολύ και είναι πολλοί!βασικό…αυτό!
μπορείς να κάνεις κατι εσύ?εγώ?οι φιλοι μας?όσοι αγαπάμε τους παραδοσιακούς χορούς και τις μουσικές?έτσι μόνο κρατηθήκανε και έτσι συνεχίζουνε να υπάρχουνε…πιστεύεις αλήθεια πως έχουνε βοηθηθεί από κάπου όποιοι παρουσιάσανε τέτοιου είδους δουλειά?με τους συλλόγους δεν βλέπεις τί γίνεται?ποιός σύλλογος έχει βοηθηθεί?και όσοι έχουνε βοηθηθεί μετά από πόσα χρόνια πήρανε χρήματα για στολές πχ?άν πήρανε ?!εάν τώρα αναφέρεσαι μόνο στην παρουσίαση μέσω tv…ευτυχώς που υπάρχει εκεί πάνω η et3 και παρουσιάζεται και η δουλειά της μακεδονίας και της θράκης…οφείλω πάντως να σε ενημερώσω ότι η θράκη(οι χοροί και η μουσική)ανήκουνε στις αγαπημένες κατηγορίες χορευτικών ομάδων της θεσσαλίας και σίγουρα όχι μόνο!δεν είναι καθόλου άγνωστη η μουσική σας,αντιθέτως είναι από τις αγαπημένες!πολλών!μην απογοητεύεσαι λοιπόν και κάνε ότι μπορείς…όλοι αυτό κάνουμε…καλό πάσχα

Μια παρατήρηση θα ήθελα να κάνω για την Θρακιώτικη λύρα, η οποία είναι όντως ένα καταπληκτικό όργανο με πολύ πιο “παραδοσιακό” ήχο από την σύγχρονη κρητική λύρα(προσωπική άποψη). Ωστόσο το ότι δεν προβάλεται πολύ και ότι δύσκολα βρίσκεις ανθρώπους να παίζουν αυτό τον τύπο λύρας (τουλάχιστον στην Αθήνα) ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι το όργανο έχει φθήνει και στον ίδιο τον τόπο που το γέννησε.
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω -μιας και δεν έχω απόλυτα διαμορφωμένη προσωπική άποψη στο θέμα- κατά πόσο χρησιμοποιείται η λύρα μέσα στην ίδια την θρακιώτικη κοινωνία σήμερα (και σε σύγκριση με τα παλαιότερα χρόνια) και κατά πόσο έχει αντικατασταθεί από το βιολί;
Στις ηχογραφήσεις του Αηδονίδη που είναι πολύ διαδεδομένες χρησιμοποιείται λύρα ή βιολί;

Αυτά τα λίγα, περιμένω απαντήσεις με ενδιαφέρον!:241:

Δεν κατάλαβα τίποτα! :112:

Στις ηχογραφήσεις του Αηδονίδη χρησιμοποιούνται και τα δύο, ανάλογα με το τί χρειάζεται.
Όμως η μουσική του Αηδονίδη δεν αντκατοπτρίζει κατά τη γνώμη μου σχεδόν καθόλου την σύγχρονη μουσική πραγματικότητα στην ευρύτερη περιοχή της Θράκης. Απ’ότι δείχνουν τα πράγματα πρόκειται περισσότερο για προσπάθεια διάσωσης της παράδοσης…

Δίκιο έχει ο Παιξνιδιάτορας. Τα ακούσματα της θρακιώτικης λύρας είναι πολύ μελωδικά, “πρωτόγονα” αν επιτρέπεται και θυμίζουν ανατολικό παίξιμο, αντίθετα η κρητική λύρα έχει από χρόνια μπεί στη δίνη της δεξιοτεχνίας.

Εντάξει ρε Πάνο, σαφέστατος είναι ο Paixnidiatoras και δηλώνει ότι εκφέρει προσωπική άποψη. Μη σε πιάνει το τοπικιστικό σου… :slight_smile:

Πάντως, για να πω την “αμαρτία” μου, η θρακιώτικη λύρα ηχεί και στα δικά μου αυτιά πολύ πιο μελωδικά από την κρητική ή την ποντιακή.

σπάνια όμως την βλέπουμε,ακούμε…'οταν παρουσιάζουνε χορευτικές ομάδες παράσταση ή όταν ακούμε θρακιώτικη μουσική από καποιο cd…αυτό νομίζω είναι σοβαρό πρόβλημα,άν σκεφτείτε

ότι παρότι ακούγεται η θρακιώτικη μουσική και παρακολουθούνται οι χοροί από αρκετούς λάτρεις της παραδοσιακής μουσικής πολλοί ''δεν ''γνωρίζουνε κάν την ύπαρξη θρακιώτικης λύρας…
ίσως να υπάρχει αλλά να μπαίνουνε μπροστά άλλα όργανα και να σβήνει ο ήχος…δεν πρωτοστατεί στα περισσότερα κομμάτια πιθανότατα και είναι κρίμα!σεάντίθεση με την κρητική και ποντιακή λύρα που είναι το πρώτο!όργανο!

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι “θρακιώτικη” λύρα παίζουν και στα αναστενάρια, αφού οι αναστενάρηδες ήρθαν πρόσφυγες από την ανατολική Θράκη.

Θα γίνω λίγο σαφέστερος σχετικά με τον “παραδοσιακό” χαρακτήρα της Θρακιώτικης λύρας σε σχέση με την σύγχρονη Κρητική.
Η θρακιώτικη λύρα σαν τύπος οργάνου αναλογεί (παρά τις διαφορές της) στον παλαιό τύπο της κρητικής και δωδεκανησιακής λύρας. Έχει ήχο πιο τραχύ, απλή εμφάνιση, παίζεται χωρίς πολλά στολίδια, έχει μικρή σχετικά έκταση, γίνεται συχνά σε αυτή χρήση ισοκρατημάτων και θα λέγαμε πως δεν έχει εξελιχθεί σε όργανο δεξιοτεχνικό.
Η σύγχρονη κρητική λύρα είναι καταπληκτικό όργανο αλλά διέπεται από μια πιο αστικοποιημένη και εκλεπτυσμένη λογική, τόσο στην κατασκευή όσο και στην εκτέλεση. Αυτό δεν είναι βέβαια κατ’ ανάγκη κακό.

Γνωρίζει κάποιος το κούρδισμα της θρακιώτικης λύρας;
Παίρνει μεταλλικές ή εντέρινες χορδές;

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον που δείχνετε στο συγκεκριμένο ζήτημα.
Η αλήθεια είναι πως και εδώ στη Θράκη, από όπου κατάγομαι και ζω, δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου υλικό που να περιλαμβάνει θρακιώτικη λύρα… και αυτά που υπάρχουν είναι θαμμένα και προβάλλονται ελάχιστα. Έχουν ειπωθεί σωστά πράγματα ως τώρα ,νομίζω, γεγονός που δείχνει ότι σε μια ομάδα ατόμων στην Ελλάδα δεν περνά απαρητήρητη η παράδοση… βεβαίως δεν είμαι αρμόδιος να μιλήσω με περισσότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο όργανο και την ιστορία του, αλλά επειδή είμαι μουσικός και συνεργάζομαι με άλλους παραδοσιακούς οργανοπαίχτες εδώ στη Θράκη, έχω μια ιδέα από πρώτο χέρι. Για όσους ενδιαφέρονται , υπάρχουν στο Youtube σχετικά βίντεο από την προσπάθεια που κάνουμε εγώ και η ομάδα μου σε τοπικό, και μερικές φορές σε πανελλήνιο επίπεδο. Και για όσους έχουν απορίες, η θρακιώτικη λύρα παίρνει εντέρινες χορδές και κούρδισμα ΛΑ-ΡΕ-ΣΟΛ με χαμηλότερη σε ύψος τη ΡΕ(ΛΑ με ΣΟΛ έχουν διαφορά τόνου). Περιμένω νέα σας!

Το παρακάτω link θα σας βγάλει στα βίντεο μου.
http://www.youtube.com/results?search_query=kikonwn+hxos&search_type=

Μου έχει γίνει πλέον πεπείθηση ,οτι η σχέση των νεοελλήνων με την παραδοσιακή μουσική
βρίσκετε στίς μέρες μας στό χαμηλότερο σημείο.Οι λόγοι είναι πολλοί ,ενδικτεικά θά αναφαίρω
κάποιους.
Ενας λόγος είναι, η ολοένα καί περισσότερη αστικοποιήση μεγάλου αριθμού ανθρώπων της
υπαίθρου.
Ο συνεχής βομβαρδισμός τους,από τα εμπορικά ΜΜΕ με διάφορα μουσικά είδη επιπέδου
τσίχλας.Κατευθείνωντας το γούστο τους καί οχι μόνο το μουσικό .Τώρα ,κάποιοι θύλακοι
που υπάρχουν ,είτε συλλογοι είναι αυτοί ,είτε ομάδες καλλιτεχνών,είτε πολίτες,δεν
μπορούν ,να αποτελέσουν ανασχαιτικό παραγοντα αυτης της λελαπας .Θά μου πεί κάποιος
ευλογα …και τι θα γίνει ρε φίλε να σηκώσουμε τα χέρια ? Οχι λέω,να συνεχήσουμε ετσι,
αλλά πρέπει νά κατανοήσουμε, οτι το θέμα που μας απσχολεί ,ειναι ενας κρίκος μιας
αλυσίδας προβλημάτων που το αθροισμά τους ειναι η σημερινή ξεφτίλα.:108:

@KikwnOudist ειδα ολα τα βιντεακια σας , συνχαριτηρια ρε παιδια απο κομοτηνη ειστε ντοπιοι η φοιτητες?

Ευχαριστούμε φίλε! Οι περισσότεροι από Έβρο,έχουν τελειώσει σπουδές,όχι μουσικές πανεπιστημίου(δυστυχώς) αλλά όλους μας έχει φάει το μεράκι για την παράδοση με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την παραδοσιακή μουσική. Στην καρδιά μας είναι και το ρεμπέτικο,βέβαια. Και λέω δυστυχώς γιατί στην Ελλάδα για να ασχοληθείς επαγγελματικά με τη μουσική πρέπει να κοπιάσεις για να είσαι μια ζωή στην αβεβαιότητα του επαγγέλματος. Ο κρουστός και η κοπέλα είναι δάσκαλοι,ο γκαϊντατζής-κλαριντζής γεωπόνος και εγώ ακόμα στις σπουδές:247::090:.Σε 2 εβδομάδες(ελπίζουμε)θα κυκλοφορήσουμε το CD μας με καταγραφές ανέκδοτων παραδοσιακών τραγουδιών από την περιοχή του Σουφλίου Έβρου,την οποία καναμε πέρυσι και έπειτα ενορχηστρώσαμε και ηχογραφήσαμε εμείς τα τραγούδια εκ νέου. Αυτή την περίοδο πάντως είμαστε λειψοί λόγω στράτευσης του βιολιτζή και του κρουστού μας:106:

Καλησπέρα, συγνώμη που ξεθάβω το thread, βρήκα τυχαία το forum αυτό και χαίρομαι ιδιαίτερα για την ύπαρξή του!

Παίζω θρακιώτικη λύρα και ψάχνω ένα μαγαζί στην Ελλάδα που να πουλάει χορδές.
Οι χορδές της θρακιώτικης λύρας είναι εντέρινες. Δεν θέλω να βάλω μεταλλικές χορδές για πολλούς και διάφορους λόγους. Αν ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που να πουλάει ας απαντήσει!

Το μόνο κατάστημα που βρήκα είναι ένα ιταλικό http://www.aquilacorde.com/ το οποίο φτιάχνει χοδρές κατά παραγγελία και δεν ξέρω κατά πόσο θα φτιάξει ακριβώς τις χορδές που θέλω. Δεν θέλω να χαλάσω τον (υπέροχο) παραδοσιακό ήχο του οργάνου…

δεν ξέρω πως κουρδίζεται το συγκεκριμένο όργανο αλλα αν το μήκος χορδής είναι παρόμοιο με του βιολιού και το κούρδισμα είναι περίπου στο ίδιο τονικό ύψος ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις χορδές βιολιού ετσι ώστε να μή χρειαστεί να κάνεις ειδική παραγγελία. έτσι κιαλλιώς οι εντέρινες είναι πανάκριβες , κάνουν 1 βδομάδα να στρώσουν και σε 3 βδομάδες είναι για πέταμα. Εαν μπορείς να χρησιμοποιήσεις βιολιού ψάξε κάτι του τύπου Pirastro eudoxa. Είναι έντερο τυλιγμένο σε ασήμι. Εχει τα χαρακτηριστικά της εντέρινης χορδής αλλα εχει λίγο ποιό προβλέψιμη συμπεριφορά. Εαν τελικά καταλήξεις σε χορδές βιολιού, με λίγο ψάξιμο θα πειστείς (νομίζω) οτι η αγορά πλέων είναι γεμάτη με συνθετικές χορδές που είναι φθηνότερες , ακούγονται σχετικά καλά και δεν σου δυσκολεύουν την ζωή…και προφανώς ταλαιπωρούν το όργανο λιγότερο απο τις σκληρές μεταλλικές…
εαν θες να μαθεις περισσότερα για χορδές βιολιού …PM

Λυπάμαι, αλλά όχι. Δε θα βάλω χορδές βιολιού. Θεωρώ οτι είναι καταστροφή για το όργανο και για την θρακιώτικη παράδοση. Παίζω χρόνια βιολί και οι χορδές που λές είναι πολύ καλές… για το βιολί.
Μήπως τυχαίνει να ξέρεις τελικά μαγαζί με εντέρινες χορδές;

οι εντέρινες χορδές κατασκευάζονται πλέων μόνο στα μέτρα του βιολιού και αλλων τέτοιων οργάνων…και όχι για την θρακιώτικη λύρα. Ετσι και αλλιώς προέρχοναι μόνο απο 1-2 συγκεκριμένα ζώα…θα καταλήξεις λοιπόν να παιζεις χορδές βιολιού έτσι και αλλιώς. Στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα για την θρακιώτικη παράδοση.
Δεν γνωρίζω μαγαζιά γιατι δεν παίζω Βaroque αλλα με σύγχρονο setting. μπορείς όμως να βρείς πολλά στο ίντερνετ ψάχνοντας συγκεκριμένα για
baroque strings η gut strings