Προώθηση παραδοσιακής μουσικής

Χαίρετε…
Αν και συμφωνώ απόλυτα με τις αντιρρήσεις του Αλέξανδρου παρόλα αυτά μπορώ να σου προτείνω έναν πολύ καλό κατασκευαστή χορδών (απ’ τον οποίο και προμηθεύομαι τις χορδές του ουτιού μου) τον γερμανό Κιούρσνερ (ιστοσελίδα http://www.kuerschner-saiten.de/ ). Φτιάχνει και εντέρινες χορδές για όλα τα γούστα αρκεί να του δώσεις διαστάσεις και γενικώς ό,τι πληροφορία σου ζητήσει. Είναι πολύ συζητήσιμος,γνώστης παραδοσιακών οργάνων και πιστεύω θα βολευτείς…να μην περιμένεις μόνο φτηνές τιμές…τσούζει και παρατσούζει μη σου πω ειδικά για εντέρινες χορδές που ζητάς…
Καλή επιτυχία

Νίκος

Κάποτε έπαιρνα για τα ούτια μου εντέρινες χορδές από τον ΔΗΜΗΤΡΗ τον ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ " ΓΑΙΤΑΝΟΣ" τηλ.210 3816395 και 2103819573. Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ είναι γνωστός προμηθευτής διαφόρων οργανοποιών. Πολύ καλός ήχος , βέβαια με πολύ γρήγορη φθορά σε σχέση με τις πλαστικές. Επικοινώνησε μαζί του μήπως και σε βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!

nikosn ευχαριστώ πολύ! Θα κάνω μια προσπάθεια…

ps. είσαι μέλος στο insomnia.gr?

Μήνυμα από συντονιστή:DarkWinG καλωσήρθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Τέτοιου είδους ερωτήσεις σε παρακαλώ να γίνονται μέσω π.μ.

σπουδαία συν(ανα)ζήτηση…
ελπίζω να επεκταθεί το ενδιαφέρον των φορουμιστών και προς τα άλλα (τόσα πολλά και πολυποίκιλα) είδη της κατά τόπους ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ μας μουσικής…
αλλά και σε άλλες μουσικές …

Μετά από δύο χρόνια ο φίλος μάλλον θα βρήκε χορδές, αλλά σε περίπτωση που κανείς άλλος έχει την ίδια απορία, υπάρχει στην Αθήνα ο Στεφανίδης, Ζ. Πηγής στα Εξάρχεια, 2-3 δρόμους πάνω από τη Σόλωνος. Πουλάει μία τεράστια χορδή (που βγάζει 3 ή 4 αν την κόψεις) γύρω στα 15 ευρώ. Αλλά κλείνει στη 1:30 το μεσημέρι!
Οι εντέρινες της θρακιώτικης είναι ίδιες μεταξύ τους και οι τρεις, και ίδιες επίσης με της δραμινής και της 12νησιακής.

Δυτικού τύπου μπαρόκ χορδές plain gut δουλεύουν μια χαρά για λύρες. Εγώ χρησιμοποιώ gamut αλλα aquilla kurschner κλπ όλες μια χαρά παίζουν.