Ποιός; Ποιός οργανοποιός;

Καλά, αυτό που ακούω κι εγώ από πολλούς επαγγελματίες δεν λέγεται. Άμα δεν έχει το όργανο 400 ντούγιες, 10/4 φιγούρα με λουλούδια λαμπερά, φωτάκια που αναβοσβήνουν και άλλα ωραία, αλλά έχει καλό ήχο, σημαίνει ότι είναι καλό για ερασετιχνικό…

τί μου θύμισες! και στο καινούριο σπίτι έβαλα σε περίοπτη θέση το κομμένο καράουλο με τα αυτάκια!

μιλάς για το αριστερό που παίζει ο υιός κορακάκης. ο πατήρ με τί παίζει; πάντως ο ήχος έχει βάθος αντίστροφα ανάλογο με το βάθος της εκπομπής… πάλι ανάποδα τα κάνανε.

Γίνεται να μην επηρεαστεί αρνητικά ο ήχος από τα στολίδια και τις κόλλες τελικά;
Υπάρχει τέτοια περίπτωση;
Ή μήπως ένα πάρα πολύ καλόηχο στολισμένο ακριβό όργανο, θα ήταν ακόμη πιο καλόηχο χωρίς στολίδια;

Για μένα δεν είναι μονο το βαρύ στόλισμα, το οποιο μπορεί να χαλάσει την αισθητική σε ένα όργανο.
Ο συνδυασμός αποχρώσεις ξύλου, σχεδίων και φιλέτων-γορδονιων, ακόμα και σε 2/4 φιγούρα μπορει να δημιουργήσει ενα αντί-αισθητικό αποτέλεσμα.

Οι περισσότεροι όμως δεν φαίνεται πραγματικά να εξετάζουμε αυτή την παράμετρο σε ένα μπουζούκι. Ο Νίκος Φρονιμόπουλος εάν θυμάμαι καλά σε ένα post είχε μιλήσει για την οργανοποιία ως ολοκληρωμενη τέχνη και τον οργανοποιό ως “καλιιτεχνη”( μπορεί και να κάνω λάθος)

Παραθέτοντας πάντα την προσωπική μου άποψη, και χωρίς να θέλω να ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου, καλές είναι οι χαμηλές τιμές σε όργανα, και ο καλός ήχος , που συχνα πυκνα γραφονται για οργανοποιους σε αυτο το φορουμ, αλλα εάν το όργανο δεν έχει υψηλή αισθητική δεν είναι ολοκληρωμένο κατα την ταπεινη μου αποψη.

Και για να μην βγάλω την ουρα μου απ έξω μιας και μίλησα για τον κύριο Φρονιμόπουλο, δεν παρειγειλα όργανο δικό του (ακόμα), ή κάποιου από τα ονόματα που αναφέρθηκαν σε αυτό το topic, λόγο καθαρά budget.

διευκρινηση
Ισως για να ειμαι δικαιος, και γιατι βρηκα εναν οργανοποιο, με υψηλη αισθητικη και μερακι που με καλυπτει

Όταν λέμε υψηλή αισθητική? Μα δεν είναι ξεκάθαρο ότι είναι υποκειμενικό το θέμα αυτό? Αν έκανες παραγγελία ένα όργανο σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια περί αισθητικής, σε κάποιο οργανοποιό που θα μπορούσε να ικανοποιήσει τις επιθυμίες σου, πως θα το έβλεπες?

Φιλε ρινκερος,
εχεις δικιο πως η αισθητικη ειναι καθαρα υποκειμενικη υποθεση.Το γνωριζουμε αυτο.

Ισως και για αυτο η συζητηση αυτη μπορει να εχει 10,000 διαφορετικες αποψεις, οσες και οι γνωμες των φιλτατων συφορουμητων.

Μιλαω καθαρα για βασικους κανονες αισθητικης.Και για τα επι το πλειστον οργανα ορισμενων οργανοποιων.Ακομα και εαν η παραγγελεια μου ειναι “κιτσ” ο οργανοποιος με υψηλή αισθητική, θα με οδηγησει σε πιο αρτιο concept και αποτελεσμα δημιουργιας.

Εαν ηταν καθαρα προσωπικη και μονο υποθεση, γιατι πχ. ολοι σχεδον συμφωνουμε για την αισθητικη του Καφετζοπουλου?ή αλλων ονοματων που αναφερθηκαν σε αuτο το topic

Μα είναι καθαρά προσωπική και μόνο υπόθεση αγαπητέ μου φίλε. Ο λόγος που ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ δεν θα το έλεγα, αλλά που πολλοί συμφωνούν (κι εγώ σε πολλά) με την αισθητική του Καφετζόπουλου είναι επειδή τα όργανα του είναι μινιμαλιστικά θα έλεγα. Είναι αλήθεια ότι δεν με χαλάει να τα βλέπω. Το αντίθετο μάλιστα. Αυτό που επεσήμανα όμως εγώ, είναι ότι θα ήθελα ο οργανοποιός να μπορεί να ικανοποιήσει μια έξτρα απαίτηση μου. Για παράδειγμα θα μπορούσα να δω δύο μπουζούκια σε κάποιο οργανοποιό και να ήθελα να παραγγείλω ένα άλλο με τη φιγούρα στο καπάκι του πρώτου μπουζουκιού και τα σημάδια στην ταστιέρα του άλλου. Γιατί να μην μπορώ να το κάνω? Μπορεί βέβαια αυτός που θα ζητήσει κάτι τέτοιο να θεωρηθεί ιδιότροπος, και ίσως και να είναι. Εγώ ίσως να έκανα την παραχώρηση, το συμβιβασμό ή όπως αλλιώς το λένε, κάποιος άλλος όμως όχι. Δεν θα ήταν το τέλειο όμως αν αγόραζα ένα όργανο χωρίς να κάνω κανένα συμβιβασμό? Για μένα θα ήταν το ιδανικό. (το οποίο παρήγγειλα και περιμένω με αγωνίααααααα…)

Φιλε Ρινοκερος¨
Χαιρομαι πολυ που φέρνεις αυτό το παράδειγμα υοθετησης κάποιων στοιχείων από έναν οργανοποιό και άλλων στοιχείων από κάποιο άλλο οργανοποιό.

Θα σου αναφέρω λοιπόν ένα πραγματικό γεγονός που συναιβεί δυο μήνες πριν περίπου.

Σε κάποιον οργανοποιό ζητήθηκε (παραγγελια τρίχορδο μπουζούκι) να φτιάξει 3/4 φιγούρα στο όργανο, παρόμοια με φιγούρα κάποιου αλλου οργανοποιού, που κατά την προσωπική μου άποψη (και όχι μονο) έχανε βασικής αισθητικής. Το πήρε λοιπόν ο οργανοποιός και μετέτρεψε την φιγούρα, τα φιλέτα και τα περιμετρικά τις ηχητικής οπής, σε ένα πολύ όμορφο και άρτιο αποτέλεσμα.

Μακάρι να μπορούσα ne παρουσιάσω τις δυο εικόνες, πριν και μετά για να είχες καλύτερη άποψη.Όμως δεν θα ήθελα ουτε να μπω σε τέτοιοες αντιπαραθέσεις, και πολύ περισσότερο να ανάψω φωτιές μέσα στο τόσο φιλικό φόρουμ.

Το όλο σκεπτικό δημιουργίας αυτού του topic , ήταν πως ακούμε τελευταια για όργανα σε καλή τιμή,… ακούμε πως έχουν και καλο ήχο…Κανεις όμως δεν αναφέρεται στην ποιότητα υλικών τους, στην εικαστική τους και στις βασικές αρχές αισθητικής οι οποιες ειναι απουσες . (Ας μην λοιπόν θεοποιούμε τα πάντα στο βωμό της καλής tιμής)

PS:
Kαλοπαιχτο και το μπουζούκι-παραγγελια, όταν το λάβεις
φιλικά SDimis

Μέσα από αυτό το φόρουμ διάβασα πάρα πολλά που αφορά την ποιότητα των υλικών. Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα. Άλλοι έλεγαν ότι καλά είναι αυτά ξύλα, άλλοι έλεγαν τα άλλα. Μάλιστα και επ΄αυτού ο Παναγιώτης ο Στάμκος έφτιαξε και δύο μπουζούκια (αλήθεια τι γίνεται με αυτά?) τα οποία και δώρισε στο φόρουμ, πανομοιότυπα οπτικά, με εντελώς διαφορετικά υλικά. Κατ΄εμένα είναι ένα πάρα πολύ καλό πείραμα που ίσως δώσει κάποιες απαντήσεις στο μέλλον. Αυτό όσο αφορά την ποιότητα των υλικών. Για την ποιότητα κατασκευής όμως, τη σημασία στη λεπτομέρεια, στη συναρμογή των υλικών, αυτό είναι ένα άλλο θέμα που είναι και απολύτως αντικειμενικό και θα άξιζε πιστεύω να διαβάσουμε μερικές αναφορές από διαφόρους κατόχους οργάνων.

Ευχαριστώ για τις ευχές. Νά΄σαι καλά.

Πάνω στο θέμα αυτό έχω να πω ότι προσωπικά για μένα, αλλά πιστεύω και για πολλούς άλλους, η ποιότητα στα ξύλα, το φινίρισμα, το βερνίκι, κλπ., μετράει αρκετά ως πολύ στα όργανα. Στα βιολιά για παράδειγμα, ένα όργανο που το γνωρίζω και λίγο καλύτερα, δίνουν μεγάλη προσοχή τόσο οι κατασκευαστές όσο και οι αγοραστές σε αυτά τα στοίχεια που ανέφερα.

Από τους οκτώ οργανοποιούς που αναφέρθηκαν, έχω δει κι έχω πιάσει στα χέρια μου όργανα από τους έξι. Προσωπικά για κάποιους από αυτούς γνωρίζω ότι έχουν διαφορετικό τρόπο παραγωγής των όργανων τους. Παράδειγμα: κάποιοι κάνουν εντελώς προσωπικά δημιούργηματα, ενώ άλλοι έχουν βοηθούς ή υπαλλήλους κλπ. Κάποιοι δουλεύουν με σέγα και στο χέρι τις φιγούρες και άλλοι με μηχάνημα λέιζερ. Κάποιοι δουλεύουν με φυσικά βερνίκια και άλλοι όχι. Ακόμη και στην ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούν, υπάρχουν διαφορές. Στο φινίρισμα επίσης είδα μεγάλες αποκλίσεις. Στους δυο από τους παραπάνω το βρήκα σχεδόν απαράδεκτο.

Βέβαια υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι οργανοποιοί που για μένα μερικοί από αυτούς, είναι καλύτεροι και από κάποιους από τους παραπάνω.

Βρίσκονται σε ασφαλές μέρος, αχρησιμοποίητα και ολοκαίνουρια και κάποια στιγμή, όταν βρούμε το χρόνο από τις δουλειές που μας έχουν πνίξει θα κληρωθούν στα μέλη του ρεμπέτικου φόρουμ…

Ο φιλος atastos εγραψε:

Βέβαια υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι οργανοποιοί που για μένα μερικοί από αυτούς, είναι καλύτεροι και από κάποιους από τους παραπάνω

μιας και το θεμα ειναι υποκειμενικο και δεν υπαρχει περιπτωση παρεξηγησης θα ηθελες να μας ενημερωσεις?

Αν θυμάμαι καλά δεν έχω αναφερθεί ποτέ δημόσια σε ονόματα και θα ήθελα χωρίς παρεξήγηση να μην το κάνω ούτε τώρα.

Φιλε ataste¨Σεβαστον

Φιλε rinokeros

Μέσα από αυτό το φόρουμ διάβασα πάρα πολλά που αφορά την ποιότητα των υλικών. Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα. Άλλοι έλεγαν ότι καλά είναι αυτά ξύλα, άλλοι έλεγαν τα άλλα.

Εγω παλι δεν μπερδευτικα.Εαν και μου δημιουργησε εκπληξη ο καλος ηχος της λευκας, στα δικα μου αυτια το παλλισανδρικο ειχε πιο ωριμο και γεματο ηχο…αλλα τελικα μηπως και ο ηχος δεν εχει καταληξει κατι το εντελως υποκειμενικο , οπως και το εικαστικο και η αισθητικη.

Το μουσικο οργανο για εμενα δεν ειναι απλα και μονο εργαλειο παραγωγης ηχου. Βλεπω περισσοτερο το μουσικο οργανο ως επεκταση της προσωπικοτητας, παιδειας, βιωματων του οργανοπαιχτη, και ως συλλεκτικο εργο τεχνης.Ισως διοτι ως ερασιτεχνης δεν χρειαστηκε ποτε να το δω ως εργαλειο της δουλειας μου , ως βιοποριστικο.

Για αυτο συμφωνω με την σταση οσων υοθετουν την οπτικη γωνια της καλλιτεχνικης οργανοποιοιας, στην οποια η αισθητικη, χρηση υλικων και το εικαστικο παιζουν επισης μεγαλο ρολο, μετα τον ηχο και την διαρκεια ζωης του οργανου

Αν και παρακολουθω την συζητηση δυσκολευομαι λιγο να σας δωσω απαντησεις…

Υπαρχουν λοιπον συγκεκριμενα στοιχεια της τεχνικης του καθε μαστορα που εχουν αφησει εποχη…

Οι σκαφτες ντουγες του Σπουρδαλακη…
Η φατσα του Παπαδοπουλου - το κλασσικο λουλουδι του Παναγιωτη - το αγριοπεριστερο στα μπουζουκια του Σωτου και του Κωστακη, το εντελως σκετο μποοζουκι του Ισαακ αλλα τοσο γεματο (αργοτερα το πηραν και αλλοι ως σχεδιο οπως και τη λυρα του) και το τοσες one of a kind φιγουρες του Παναγιωτη του Βαρλα…
Καποια απιστευτα σχεδια του Μπρα…
Το κλασσικο καραβακι του Καρβουνη…
Οι κλαρες που εβαζε ο γερο Προκος…
Τα τρομερα ηχεια του Φρονιμοπουλου…
Εξαιρετικα ομορφαοργανα και ο Ματσικας και Τσωλης και ο Αλεξανδρης και ολοι οσοι δεν γραφω…

Και ποσα ακομη εχω δει και τι να πρωτογραψω… ολα πανεμορφα και πρωτοτυπα…

Δεν καταλαβαινω γιατι λοιπον να βγει κατηγορουμενος ενας οργανοποιος επειδη τελικα μας εκανε το χατηρι??? και μας εφτιαξε οτι ζητησαμε…

Οποια ειναι η αισθητικη των πελατων τετοια ειναι και η αισθητικη των οργανοποιων…

Η φιγουρα που φοραει το δικο μου το οργανακι εγινε γιατι το ζητησα… καποιος εκατσε και τη ζωγραφισε… καποιος την εκοψε καποιος την κολλησε ολοι αυτοι ηταν καλλιτεχνες… η παραγγελια ομως δικη μου…

Και ο Ζαμπετας ειπε καποτε οτι ηθελε ενα μπουζουκι να μιλαει και ας ειναι σαν την Βασιλειαδου…

Οτι παραγγελνουμε αυτα μας φτιαχνουν… Οργανα πιο custom απο τα μπουζουκαι δεν υπαρχουν σε ολο το γαλαξια…

Οποια ειναι η αισθητικη των πελατων τετοια ειναι και η αισθητικη των οργανοποιων…

δεν θελω να επεκταθω περισσοτερο, σεβομαι τις γνωμες των συνφορουμιτων ,απλα μπαινουμε σε κεφαλαια τεχνης, που ισως κουρασουν.
Να πω μονο πως, εργα ανεκτιμιτης αξιας και αριστουργηματα τεχνης δημιοουργηθηκαν ως commission απο μεγαλους καλιιτεχνες (ζωγραφους-γλυπτες κτλ) διαμεσω της ιστοριας. Καποιοι παρεγγειλαν και καποιοι δημιουργησαν.

Σ΄αυτό συμφωνούμε. Σίγουρα ως ερασιτέχνης (με την έννοια του λατινικού όρου) θέλω το όργανο όταν είναι κρεμασμένο στον τοίχο ή στο σταντ, να με καλεί να το πάρω στα χέρια μου. Άρα η ομορφιά (όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας) προηγείται του ήχου.

Να συνεχισω το συλλογισμο μου , για να αναθερμανω το διαλογο.
Να βγαλω απ εξω τον κ.Καφετζοπουλο ο οποιος δεν δεχεται παραγελειες οποτε και τα οργανα του ειναι καθαρα δημιουργηματα προσωπικης αισθητικης.

Εαν ισχυε
το "Οποια ειναι η αισθητικη των πελατων τετοια ειναι και η αισθητικη των οργανοποιων… "

τοτε μαλλον ο κ.Φρονιμοπουλος ειχε μονο υψηλης αισθητικης πελατες στα τοσα χρονια που φτιαχνει παραγελειες μουσικων οργανων! :wink:

Εαν μου πειτε να εκλαβω το επαγγελμα του οργανοποιου ως Μουσικος-Μαραγκος, τοτε να δεκτω πως σε αυτη την τεχνη δεν χωραει το εικαστικο και το αισθητικο(χμμ και παλι και εκει χωραει τωρα που το σκεφτομαι)

Εαν μου πειτε ομως πως οργανοποιος ειναι καλλιτεχνης τοτε θα συνεχιζω να διαφωνω

Η παραπανω φραση ειναι πολυ απλη και αυτο-εξηγουμενη, αν εχεις παραγγειλει τουλαχιστον μια φορα ενα οργανο που φοραει φιγουρες στο καπακι και τσαμπουκαδες στο μπρατσο.

Αν πας πχ για να παραγγειλεις ενα μπουζουκι με ενα τριανταφυλλο εκτος απο 5-10 τυποποιημενα σχεδια απο πλαστικο, υπαρχει το τριανταφυλλο του α του β του χ του οποιουδηποτε… οπως και να χει ζητησες τριανταφυλλο τριανταφυλλο πηρες… η αισθητικη σας παρεμβαση στο καπακι ηταν αποτελεσμα και των δυο… μιση δικη σου μιση δικη του… τωρα οσο και να το σκαλιζεις καλλλιτεχνικο ξεκαλλιτεχνικο ειναι τριανταφυλλο. Τωρα αν του α ειναι εκατοφυλλο και του β ειναι πιο μικρο δεν αλλαζει κατι…

Αν τωρα πιασουμε ενα ακραιο παραδειγμα και θελεις να βαλεις πανω στο καπακι τον ουρανο με τ αστρα, ο μαστορας αν στο φτιαξει σε καμια περιπτωση δεν καθορισε την αισθητικη αφου εσυ εκανες την παραγγελια, εσυ διαλεξες τον ουρανο με τ αστρα αυτος απλα το υλοποιησε… αν τωρα σου ελεγε οχι δεν γουσταρω να στο κανω ή ειναι υπερβολικο εαν εσυ το θελεις θα ψαξεις εως οτου βρεις τον ανθρωπο που θα το κανει.

Εαν υπαρχει μια κατηγορια οργανων οπου εκει ο αγοραστης δεν φερει ευθυνη ειναι στα οργανα που δεν κατασκευαζονται κατοπιν παραγγελιας αλλα μονος του πηρε ολες τις αποφασεις ο οργανοποιος… προσωπικα δεν εχω δει σε αυτη την κατηγορια οργανα ‘‘ανευ αισθητικης’’… ειδα απο πολυ λιτα εως πολυ φορτωμενα… τα δευτερα οσο φορτωμενα και να ηταν στην ουσια μιλαμε για δυο τρια πραγματα κλαρες στο μπρατσο, διαφορα σχεδια στο σκαφος και μεγαλες φιγουρες στο καπακι… ο καθε ενας οργανοποιος οσα μπουζουκια εφτιαχνε αυτης της κατηγοριας ηταν με βαση τις προτιμησεις του δικου του κοινου… σχεδια δλδ που περπαταγαν σε προηγουμενες παραγωγες…

Οτι υπερβολες εχω δει ολες ηταν σε κατα παραγγελια οργανα…

Δεν ξέρω τη λατινική έννοια του όρου, αλλά μάλλον, ρινόκερε, εννοείς την κυριολεκτική (και όχι την παρεφθαρμένη ίσως) ελληνική έννοια του όρου = εραστής της τέχνης (από όσο γνωρίζω)