Γεννήσαμε δίδυμα !!!

Είναι αρκετές ημέρες που τελειώσανε και ωριμάζουνε τα λούστρα (γομαλάκα στο χέρι).

Σκάφος από μουριά Μαγούλας Σπάρτης 15ετίας (ευχαριστώ Γιάννη Τ), καπάκι έλατο, μπράτσο κελεμπέκι.

IMG_4549res600..jpgIMG_4505res600..jpg

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο Παναγιώτη. Όμορφα οργανάκια. Να περιμένουμε και ηχητικό δείγμα;
Αλήθεια τι μήκος κλίμακας έχουνε;

Καλημέρα Δημήτρη.

Το μήκος χορδής είναι 68cm. Ξέχασα να πω ότι στο μπράτσο φαίνονται δύο κόντρες βέγγε, αλλά δεν φαίνεται και μια βέργα από ανθρακονήματα που έχω βάλει κάτω από την ταστιέρα. Το υλικό αυτό είναι πάρα πολύ καλό και το συνιστώ σε όλους τους φίλους ερασιτέχνες οργανοποιούς. Το θέμα είναι ότι δεν το βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα. Εγώ το έχω πάρει από την LMI.

Ηχητικό δείγμα μάλλον είναι δύσκολο γιατί δεν παίζω καλό μπουζούκι. Ίσως σε κάποια μάζωξη.

Συγχαρητήρια στον φίλο Παναγιώτη για τα μπουζούκια !
Ρίχνω μια ιδέα, αν και ξέρω ότι δεν έχω όυτε το χρόνο ούτε τις γνώσεις ώστε να βοηθήσω στην πραγματοποίησἠ του. Γιατί δεν διοργανώνετε μια έκθεση ερασιτεχνών και επαγγελματιών οργανοποιών του Φόρουμ ? Να έρθουμε τα μέλη, να δούμε τις δημιουργίες σας, να συζητήσουμε κτλ…?

Μπάμπη είναι μια πολύ καλή ιδέα!
Αν και νομίζω ότι δύσκολα θα την πραγματοποιήσουμε. Ο λόγος είναι απλός. Κάθε ερασιτέχνης φτιάχνει πολύ λίγα όργανα, για τον εαυτό του ή το πολύ πολύ για κανένα κολλητό φίλο. Έτσι δεν ξέρω αν θα μπορούσε να συγκεντρωθεί ένας ικανός αριθμός από όργανα, ώστε να έχει κάποιο ενδιαφέρον για τους πολλούς φίλους του φόρουμ. Πάντως να το συζητήσουμε. Τι λένε και οι άλλοι “συνάδελφοι”;

Γεια σου Μάστορα!
Χαίρομαι που η μουριά μου έπιασε τόπο.
Μπράβο!!

Mπράβο Παναγιώτη… Ελπίζω να μην τα έχεις τάξει ;-). Σήμερα τα περιμένουμε στο Θανάση για να τα ακούσουμε

Γιάννη η Σπάρτη πάλι δοξάστηκε! :slight_smile:

Γιώργο μακάρι να τα καταφέρω να έλθω! Μόλις σήμερα τελείωσε η κόρη τις Πανελλήνιες και όπως καταλαβαίνεις δεν υπήρχε χώρος για οποιοδήποτε προγραμματισμό. Αν θα έλθω βεβαίως και θα φέρω δείγμα αλλοιώς … εδώ είμαστε.

Εύγε Παναγιώτη! Τα υπόλοιπα όποτε βρεθούμε από κοντά!

Mπραβο Παναγιωτη για τα οργανα!!! Πολυ ωραια!!

Και εμενα ο γιος μου σημερα τελειωσε τις Πανελληνιες και φετος ηταν πολυ δυσκολα!
Ας ελπισουμε να εχουν καλα αποτελεσματα!

Πολυ καλη ιδεα καποια στιγμη τα μελη του φορουμ να μαζευτουμε
και να φερουμε καποια οργανα που εχουμε φτιαξει!!
Να ανταλλαξουμε και αποψεις πανω στην οργανοποιία. Νομιζω θα ηταν πολυ ενδιαφερον!

Παναγιώτη συγχαρητήρια.
Τέτοια πράγματα να βλέπουμε, αλλά … δεν μπορούμε να τα ακούμε όλοι.

Και εμείς από τα ίδια με τις Πανελλαδικές, ο δεύτερος υιός. Καλά αποτελέσματα να έχουν τα παιδιά.

PaKag μου , “αξιος” !!!

σεμνος , ταπεινος , εργατικος και αποτελεσματικος … συμπερασμα , το ποιημα μου προς εσενα δεν πηγε τζαμπα
χρωστας κερασμα στην φίλη σου Πελαγια … τωρα εχουμε και λεμε … (κατι με ρωτησες στο αλλο θεμα του τζουρα , ποιο απο τα διδυμακια ειναι το αρρεν και
ποιο το θηλυ) …

Λοιπον , εκ πρωτης οψεως , απο τις αναρτηθεισες φωτογραφιες , τα διδυμακια σου εχουν μια μικρη διαφορα στο
μεγεθος και το ελαφρως μικροτερο , προφανως ειναι το κοριτσακι …
Αλλα και στην πορεια της ανατροφης τους , να δεις που η γυναικα θα βγει πιο φωνακλου και ζορικια και οσο
θα την παιζεις και θα την χαιδευεις , τοσο θα σε ανταμειβει με τις γλυκιες μελωδιες της …

Καθοτι φιλε μου η γυναικα το κοτοπουλο και το μπουζουκι , θελουν χερια για να τα κουλαντρισεις …:089:

Μπράβο Παναγιώτη. Συγχαρητήρια, τώρα που έγινες πολύτεκνος θα πάρεις και επίδομα. Παρακολουθώ την διαδρομή σου με ενδιαφέρον και παραρήρησα τρεις καινοτομίες σε σχέση με τα προηγούμενα δίδυμα. α) Χρήση ανθρακονήματος στο μάνικο όπως αναφέρεις, β) φιγούρα από ταρταρούγα αντί καπλαμά, γ) έλειψη φιλέτων ανάμεσα στις ντούγιες στο σκάφος μουριάς αντί καρυδιάς. Θα 'θελα μια μικρή ανάλυση σχετικά με τις διαφορές που πιθανόν διαπίστωσες από τη χρήση των υλικών αυτών, είτε στον ήχο, είτε στο δέσιμο των νέων οργάνων. Εγώ ακόμη χαράζω ταστιέρες στα πρώτα μου δίδυμα. Αν γεννηθούν και μιλήσουν θα τα παίρνω παντού μαζί μου, διαφορετικά θα τα καταπιεί ο καιάδας.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Γρηγόρη, Δημήτρη, Κώστα και σε όλους τους μπαμπάδες και μαμάδες που έχουν παιδιά σε Πανελλήνιες εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Πελαγία ως συνήθως είσαι απλόχερη στα καλά σου λόγια. Σε ευχαριστώ πολύ. Το κέρασμα είναι αυτονόητο. Έχω γυναίκα Θεσσαλονικά και τα καλοκαίρια μου τα περνάω στη Ν. Καλλικράτεια. Αν σε βγάζει ο δρόμος σου προς τα κει, θα χαρώ πολύ να τα πούμε. :247:

Τώρα, οι φωτογραφίες πολλές φορές λένε ψέματα. Το δεξί όργανο είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το αριστερό. Απλώς την έχω τραβήξει υπό γωνία για να μην έχει ανακλάσεις στο λούστρο. Πάντως (για άλλους λόγους ) και εγώ νομίζω ότι αν κάποιο ήταν θηλυκό, αυτό θα ήταν το δεξί.

Πενία, μου πέφτει πολύ που λές ότι παρακολουθείς την διαδρομή μου. Σε ευχαριστώ πολύ.

Για τις παρατηρήσεις σου να πω ότι γενικά δεν μου αρέσουν τα όργανα με τα πολλά στολίσματα. Ιδιαίτερα με απωθούν εκείνα με τις πολλές κλάρες, τις περίπλοκες παραστάσεις κτλ κτλ. Προσπαθώ τα όργανα να έχουν κάποια “προσωπικότητα” που δεν οφείλεται σε τέτοιες φιγούρες. Θα πρέπει όμως να ομολογήσω ότι προσπάθησαν να φτιάξω κάποια φιγούρα με πιο αφηρημένα γεωμετρικά σχέδια. Μάλλον απέτυχα αφού το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε και ήταν και άτεχνο. Στη συνέχεια βαρέθηκα να ξαναπροσπαθήσω. Στα συγκεκριμένα όργανα έπρεπε να βάλω κάτι για να προστατέψω το καπάκι από τα κτυπήματα της πένας. Ένας φίλος που θα πάρει το ένα από αυτά, παίζει έντονα με το δεξί και την πένα. Οπότε αναγκαστηκά χρησιμοποίησα ασετόπαστα και διάλεξα αυτή σε απομίμηση ταρταρούγας.

Ξαναλέω ότι οι φωτογραφίες πολλές φορές λένε ψέματα. Και τα δύο όργανα έχουν φιλέτα ανάμεσα στις ντούγες. Το αριστερό έχει μονό μαύρο φιλέτο. Το δεξί μάλιστα έχει τριπλό φιλέτο (μαύρο άσπρο μαύρο).

Δοκιμάζω διάφορα ξύλα για τα σκάφη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος και συμφορουμίτης Γιάννης Τ είχε την καλωσύνη να μου στείλει από τη Σπάρτη ένα κομάτι μουριά 15ετίας. Πρέπει να πω ότι στο παρελθόν είχα δει άλλα όργανα από μουριά και δεν μου είχαν αρέσει. Όμως η συγκεκριμένη μουριά έδωσε ένα πάρα πολύ γλυκό χρυσο-μελί χρώμα.

Το θέμα ξύλα-ήχος είναι τεράστιο και εγώ πολύ μικρός να το αντιμετωπίσω. Έχω φτιάξει όλα κι όλα 5-6 όργανα. Πάντως όλοι λένε ότι το μεγαλύτερο μέρος από τον ήχο ενός οργάνου καθορίζεται από το καπάκι και την οργάνωση των ενισχύσεων (καμάρια). Εξ άλλου είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο που δεν είναι δυνατό να βγάλει κανείς εύκολα συμπεράσματα.

ΥΓ
Πάλι έγραψα πάρα πολλά.

συγχαρητηρια κι απο μενα συνωνυμε.Πραγματικα εκανες πολυ καλη δουλεια.αν μαλιστα το ηχητικο αποτελεσμα ειναι κοντα σε αυτο το οργανο που ακουσα στην σπαρτη στο συνεδριο τα συγχρητηρια ειναι με κεφαλαια.Σου ευχομαι καλη συνεχεια και παντα επιτυχιες.

Να είσαι καλά Παναγιώτη. Τώρα που θα ανέβω στη Θεσσαλονίκη θα προσπαθήσω να έλθω να τα πούμε.

Μπράβο Παναγιώτη, είναι όργανα με προσωπικότητα.

Ετσι όπως πήρες φόρα, η επόμενη γέννα πιθανών να έχει και τρίδυμα…

Γειά σου Τάσο και σε ευχαριστώ.

Για τρίδυμα το βλέπω δύσκολο. Κάτι σε ρεμπετοκιθάρα θα είναι το επόμενο και τώρα ετοιμάζω τα καλούπια (σε ένα μοντέλο Απαρτιάν). Μάλλον σε λίγες ημέρες θα ανέβω προς τα πάνω και θα περάσω να το συζητήσουμε.

Οχι τριδυμα PaKag μου !!! οχι , κατηγορηματικα !!!:026:

Η συλληψη γινεται στο υπεροχο μυαλο σου και με τον πατροπαραδοτο τροπο …:088:
Ναι στην ρεμπετοκιθαρα !!! :slight_smile:
Οχι , στις εξω-σωματικες γονιμοποιησεις …:089: