Το..."rock μπουζουκι" !

Ετσι μου το βαφτησανε οι μπουζουξηδες δηλαδη…:slight_smile:

Ισως λογω της ιδιαιτερης εμφανισης του,ισως λογω της δικης μου “ροκ” ιδιοσυγκρασιας.
Αυτο το τετραχορδακι ηταν το πρωτο που εφτιαξα για μενα και δικο μου,
ετσι νομιζα δηλαδη,μεχρι τη μερα που το’πιασε ο φιλος μου ο Τασος…

Το’χανε πιασει και ενας-δυο “βιρτουοζοι”,αλλα τ’οργανο μου ακουστηκε (ηχητικα εννοω)
ιδιο οπως μ’εμενα τον απαιδευτο γουαναμπη πλεϊμπουζουκη…

Ο Τασουλης το’σκαψε ομως,
αυτος “του 'βγαλε την ψυχη”,και παιζοντας ενα-δυο “βαρεια”…καταλαβα οτι το μπουζουκι
δεν ειχε γινει για μενα,αλλα για εκεινον…και φανηκε αμεσως η “χημεια” αναμεσα τους!
Δεν ειπα τιποτα μεχρι τη μερα που μου το ζητησε και του το’δωσα χωρις σκεψη,
αφου… “δικο του” ητανε!:109:

-Παρακαλω να μη θεωρηθει “διαφημιστικο” το θεμα,
αφου ο ιδιος ειμαι ερασιτεχνης οργανοποιος και “παρτ-ταϊμ” εργαζομενος στην οργανοποιϊα.
(δηλαδη σχεδον ανεργος…)

Καλο θα ειναι το θεμα να κινηθει (αν κινηθει) στη σχεση παικτη-οργανου,
και οχι σε αυτη κατ/στη-οργανου ή κατασκευαστικες λεπτομερειες.

Με κουρδισμα τριχορδου σ’αυτο το βιντεο:

//youtu.be/XDzFB6fB4eE

-Δοκιμασα και με τα 2 link αλλα βιντεο δε βλεπω,δεν ξερω γιατι! :slight_smile:

-Και τελικα με την ευγενικη παρεμβαση του alko101,εγενετω φως! Ευχαριστω!

Yann εξαιρετικός ήχος και πραγματικά ροκ εμφάνιση, αλλά ξεχωριστά όμορφη. Ανέβασε και μερικές φωτογραφίες !!!

DSC01796(edited)..JPGDSC01787(edited)..JPG

Ευχαριστω,
αλλα τι να κανει ενα οργανο οσα κι αν εχει να δωσει,αν δεν εχει παικτη που να το χειριζεται καταλληλως!! :wink:

-Και ευχαριστως για τις φωτογραφιες,αλλα δεν εχουν ηχο… :frowning:

OK από τις φωτογραφίες φαίνεται πιο ξεκάθαρα ο ροκ χαρακτήρας του. Είναι κάτι διαφορετικό προφανώς, αλλά εμένα προσωπικά όντως μου αρέσει. Και πόσο παραπάνω εάν ήταν και το πρώτο σου. Πάντως καταφέρνει να ισορροπεί το νεωτεριστικό των tribal στοιχείων και του καράουλου με τα κερατάκια με την γενικά παραδοσιακή μορφή που έχει ως όργανο το μπουζούκι. Εάν το έβλεπα ως πελάτης … ΝΑΙ θα το αγόραζα!

Πάντα με καλές εμπνεύσεις φίλτατε yann!

Alko,ευχαριστω! :slight_smile:
-Τα κερατακια ειναι το…“σημα κατατεθεν”,το εχω και στα δυο μπασσα μου!
Οχι πως ειμαι σατανιστης,αλλα δε βρηκα και τιποτα αλλο που να μην εχει ξαναγινει!! :wink:

-edit-

Βλεποντας τα αλλα θεματα στην ενοτητα,
καταλαβα οτι πρεπει να μοιραστω κατι απο την κατασκευη του.

Το 15αρι σκαφος ηταν ετοιμο καμμια 5ετια και βαλε,απο καποιο συνεργατη του Βαρλα.

Ειναι δωρο του Παναγιωτη δηλαδη οπως και το καπακι και τα ξυλα του μπρατσου.
“Διαλεξε ενα σκαφος,παρε και κα’να ξυλο να κανεις ενα μπουζουκακι για σενα”…μου ειπε μια μερα…
…“να κι ενα καπακι”…
Ετσι κι εγινε…το’τριψα,το χαρτωσα,του βαλα τακο και παραπετια,και κολλησα τα κομματια για μπρατσο και καραουλο.
Κι ετσι εμεινε για καμποσους μηνες μεχρι που καταφερα να το συνεχισω…

DSC01312(edited)..JPGDSC01433(edited)..JPGDSC01440(edited)..JPGDSC01513(edited)..JPGDSC01446(edited)..JPG

DSC01456(edited)..JPGDSC01498(edited)..JPGDSC01503(edited)..JPGDSC01500(edited)..JPGDSC01508(edited)..JPG

DSC01546(edited)..JPGDSC01671(edited)..JPGDSC01673(edited)..JPGDSC01676(edited)..JPGDSC01513(edited)..JPG

DSC01716(edited)..JPGDSC01764(edited)..JPGDSC01772(edited)..JPG

Συγχαρητηρια
Παρα πολυ ομορφο και με ιδιαιτερο υφος και στην εμφανιση και στον ηχο!!

Καλωσορισες και απο μενα στο φορουμ!


Και οι “πρωτες υλες”…καπου στο 2007! :wink:

-Ευχαριστω Δημητρη,καλως σας βρηκα!
(προσπαθω εδω με τις φωτο,thx για την παρεμβαση Κωστα!)

Συγχαρητήρια και από μένα. Πρωτότυπος σχεδιασμός.
Νομίζω ότι χρειάζεται κάποια επεξεργασία στα τάστα για να μή τσιρίζουν.

Συγχαρητήρια και από μένα.Πολυ ομορφο…!!
Μια ερωτηση εχω ,τι χρωμα χρησιμοποίησες στον αερογραφο?
Καλη συνεχεια στις κατασκευες σου και καλη επιτυχια…!!!

Eυχαριστω!
-Στο βιντεο ειναι ακομα καινουριο το μπουζουκι,
με το μπρατσο ισα-ισα να εχει ισιωσει (απο κλιση πισω) δεν ειχε παρει ακομη την καμπυλη του,τσιριζει λιγο παραπανω!
(τοτε,Ιαν.2010,δεν εχω δει απο τοτε το μπουζουκι,που σημαινει οτι ολα πανε καλα και εγιναν οπως προβλεψα,αλλιως ο Τασος θα ηταν εδω!)
-Τα ταστα ειναι σκληρο συρμα,που τονιζει τα πριμα,ετσι συν τα φυσικα μεσαιοπριμα του οργανου το τριξιμο ακουγεται περισσοτερο.

Επισης,εδω ειναι κουρδισμενο ρε-λα-ρε-λα,που σημαινει οτι με το πιο χαλαρο κουρδισμα στις 2 μπασσες το μπρατσο “φευγει” ακομη λιγο πιο πισω.
Κουρδισμενο ρε-λα-φα-ντο,μενει μονο ενα “τζιζαρισμα” στην ατακα της νοτας,ειναι αναποφευκτο λογω αποδοσης πριμων του οργανου.
Το τριξιμο ειναι παντα εκει στην πραγματικοτητα,αφου ο παλμος της χορδης ειναι μεγαλυτερος απο την αποσταση χορδης-ταστου στο επομενο απο αυτο που παταμε,(οπως ανοιχτη-πρωτο ταστο),επομενως η χορδη “τριβεται” παντα πανω στο ταστο (σε λογικη αποσταση χορδων-ταστιερας).
Αν το οργανο “ακουει” στην περιοχη συχνοτητων του ηχου που προκαλειται απο το τριξιμο,τοτε ακουγεται.
Αν οχι,τοτε δεν ακουγεται αλλα το οργανο δεν αποδιδει και τα “κρυσταλινα πριμα” που λεμε.
Ειναι η ιδια συχνοτικη περιοχη,και προσπαθω να τα “ζυγιζω” οσο μπορω…
Ειναι δυσκολο να τα’χουμε ολα!

Συγχαρητήρια και από μένα.Πολυ ομορφο…!!
Μια ερωτηση εχω ,τι χρωμα χρησιμοποίησες στον αερογραφο?
Καλη συνεχεια στις κατασκευες σου και καλη επιτυχια…!!!

Ευχαριστω!
Χρωστικη προσμιξης για βερνικι,μια και βαρεθηκα εκεινη τη στιγμη να φτιαξω ανιλινη (ειχα σε σκονη-του νερου),χεχε!..
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και ετοιμη υγρη ανιλινη (υπαρχει σε μπουκαλακια),η ακομη και ακρυλικο αερογραφου αρκετα αραιομενο ωστε να “πιει” λιγο στο ξυλο!

Εμενα αισθητικα δεν μου αρεσει κ ηχητικα δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα απο το δειγμα.Για το αισθητικο μερος θεωρω οτι ειναι τελειως υποκειμενικο,δηλαδη σε σχεση με το πως αντιλαμβανεται καθενας το “ομορφο”,ηχητικα ενα δειγμα παραπανω θα ηταν χρησιμο νομιζω.Χωρις παρεξηγηση παντα.Εφοσον ζητας την γνωμη μας,παραθετω και εγω την δικια μου.Εμενα μου αρεσουν τα πιο κλασικα,απλα και λιτα μπουζουκακια σε εμφανιση,τιποτα παραπανω απο αυτο που πρεπει να εχει ενα μπουζουκι αλλα ειπαμε αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο.

Γιανν’ς,
σωστα νομιζω οτι τα λες!
Αν η αισθητικη ηταν σε ολους μας ιδια,θα “μαλωναμε” ολοι για τις ιδιες γυναικες (κι αυτες αναλογως) και τα ιδια μπουζουκια,χεχε…

-Θα τραβηξω αλλο ενα βιντεακι οταν θα του κανω σερβις,
(δεν το εχω δει για καιρο το μπουζουκι,τον Τασο σκετο τον ειδα προσφατα,αλλα το οργανο δε χρειαζοταν τιποτα,γι’αυτο και δεν το’φερε!!).
Εχω αλλο ενα βιντεο με το Λαφτση απο τις πρωτες μερες του αρματωματος (τριζει περισσοτερο δηλαδη :wink: ),
αλλα αφου δεν τα λεμε πια (και ο Λακης ειναι πια κλασσικος συνθετης και οχι μπουζουξης) δεν ξερω αν θα ηθελε να το ανεβασω…

-Εχω αλλο ενα βιντεο με ενα τριχορδακι που εκανα για το Χρισταρα,και “ζει” στο Βερολινο (αυτα τα δυο μπουζουκια εχω κανει μονο)
αλλα αν το ανεβασω εδω θα’ναι “off topic” (ή οχι?).

-Κανενα σχολιο για τον παικτη δε βλεπω,πεσαμε ολοι στ’οργανο μονο…:slight_smile:

-Επισης,μια παρουσιαση εκανα,δεν ζητησα γνωμες λογω ανασφαλειας σε οτι εχω κανει (οπως κανουν οι περισσοτεροι),
ξερω καλα τι εχω φτιαξει,ειναι μερος της δουλειας μου να αξιολογω οργανα ειτε ειναι δικα μου ειτε οχι,
και αν δεν ημουν σιγουρος για το τι κανω και το τι λεω,δεν θα ημουν εδω επωνυμα οπως και συστηθηκα,
αλλα μονο με ψευδονυμο. :wink:

Φυσικα και η καθε κριτικη ειναι καλοδεχουμενη,μ’αρεσει δε μ’αρεσει!
Η αληθεια να βγαινει,κι ας ειναι και εις βαρος μου! :wink:

Καταρχας υπαρχει μια ταση οπου εχουμε ξεπερασει σχεδον ολοι την ανωνυμια μας καθως βρισκομαστε στις μαζωξεις…Μπορει για τους αθηναιους να ειμαι ανωνυμος αλλα με ξερουν αρκετα μελη του φορουμ απο την βορεια Ελλαδα…Δεν ξερω αν το ειπες γι’ αυτο αλλα στο λεω φιλικα και για τις επομενες φορες…Δεν αποτελει αυτος ο ισχυρισμος κ πολυ σταθερο εδαφος εδω στο φορουμ…Απο οτι βλεπω θιχτηκες λιγο(με την καλη εννοια),αλλα στο ειπα εξαρχις οτι σε σχεση με το “ομορφο”,που μονο γι αυτο μπορω να κρινω,τοποθετουμαι και αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο,δεν θελω να προσβαλλω ουτε εσενα αλλα ουτε και την δουλεια σου…Μιλησα μονο γι αυτο το οργανο…Προς θεου δεν χρειαζεται να απολογεισαι…Δεν ειναι εκτος τοπικ νομιζω,βαλε μας κ το αλλο μπουζουκακι σου,κ νομιζω μπορεις να αλλαξεις το θεμα του τοπικ αν το ζητησεις απο τους συντονιστες.

Γιανν’ς,
δεν αναφερθηκα σ’εσενα στο περι ανωνυμιας,δεν εισαι νεος χρηστης ή “περαστικος”,φαινεται αυτο! :wink:
Ειναι κατι που συμβαινει παντου στο ιντερνετ,ο καθενας βρισκει ενα ψευδονυμο και πισω απο τη μασκα του,γραφει οτι θελει χωρις “κινδυνο”…
-Δεν θιχτηκα,απλως το ποστ σου μου εδωσε το ερεθισμα…να “θιξω θεματα”! :wink:

Απολογουμαι πριν χρειαστει γιατι (το ξαναγραφω) εχω μια μικρη πειρα απο φορουμ,και προσπαθω να αποφυγω παρεξηγησεις!
-Ολα καλα απο μερους μου,και οπως προειπα καθε κριτικη δεκτη!

Φίλε Yann μη μασάς. Άλλωστε το γούστο όπως όλοι πιστεύω παραδέχονται είναι υποκειμενικό και όπως λέει ο λαός περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όσο το όργανο που κατασκεύασες δεν αρέσει στον Γιανν’ς άλλο τόσο αρέσει σε εμένα και σε άλλους που έχουν τοποθετηθεί. Όσο για τον ήχο κι εδώ έκτος από εξαιρετικές, περιπτώσεις όπου είναι ξεκάθαρο το χάλια ή το άψογο, στις υπόλοιπες πάλι το θέμα εμπίπτει στην σφαίρα του υποκειμενικού. Δεν θα μπώ στα περί πρίμου ή μπάσου κλπ. απλά θα πώ ότι αυτό που φθάνει στα αυτιά μου είναι πάρα πολύ ευχάριστο. Μπορεί να μην έχω καλά αυτιά. Με αυτά όμως που διαθέτω ευχαρίστως ακούω το μπουζούκι σου.
Και όπως προείπε ένας φίλος σαν πελάτης ναι θα το αγόραζα.
Λοιπόν φίλε προχώρα και πάντα με πρωτότυπες ιδέες οι οποίες βέβαια δεν θα ξεπερνούν τα λεπτά όρια του αντικειμένου. Το να αντιγράψεις την υφιστάμενη τάση είναι εύκολο. Το δύσκολο είναι να προτείνεις πρωτότυπα πράγματα.

Ok,εδω και το τριχορδακι!
Τη μερα που το αρματωσαμε,Φεβρουαριος 2010.

Κυριες και κυριοι,ο Χρησταρας!

//youtu.be/z_F07-1yuFo

Εμένα μου αρέσει περισσότερο το τρίχορδο σε σχέση με το προηγούμενο, και ηχητικά και εμφανισιακά. Μπράβο Γιάννη!

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Συμφωνω με τον κ.Θεοδωρακη…Ειναι μπουζουκι,οπως το περιεγραψα σε παραπανω ποστ.Μπραβο yann!!!

Eυχαριστω,καλως σας βρηκα!
-Και καταλαβαινω γιατι!Μολις εβλεπα το site! :slight_smile:
-Οι “φιγουρες” ειναι σχεδιασμενες απο τον ιδιο το Χρησταρα,εγω τις ισιωσα και τις ταιριαξα στο μεγεθος,
και το “μελι” ξυλο ειναι ριζα μυρτιας,με κοντραστ κελεμπεκι και λιγο οστρακο.Το ηθελε “απλο” ο παικτης!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:10 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:06 —

Το περιμενα οτι εισαι “φανατικος” τριχορδος!
Ευχαριστω! :slight_smile:

Υ.Γ.: Συγχωρηστε μου τον ενικο,
δεν μπορω να ξερω την ηλικια του χρηστη που απευθυνομαι,αν δεν αναγραφεται!
Υπαρχουν και πολλα ονοματα που δεν τα ξερω!
Και καθοτι πασχων απο το “ΠητερΠανειο συνδρομο” (αρνουμαι να μεγαλωσω),
τους βλεπω ολους πιτσιρικαδες ή γυρω στην ηλικια μου!