Ποιός; Ποιός οργανοποιός;

Αγαπητε ΔΗΜΗΤΡΗΣ_K

να χρησιμοποιησω το παραδειγμα σου με τα τριανταφυλλα.
Αισθητικα δεν κρινεται μονο το τριανταφυλλο που ζητησες να σου βαλει ο οργανοποιος στο pickguard (οποιο σχεδιο τριανταφυλλου και ενα εβαλε…δεν ειναι αυτο το θεμα)

Αισθητικα θα εκρινα το οργανο συνολικα :απο τι γορδονια -φιλεττα χρισιμοποιησε? Τι αποχρωσεις ξυλων? Τι υλικα και λουστρα? Πως ζηγησε το τρανταφυλλο μεσα στο pickguard-απο τι υλικο {ξυλο(και τι αποχρωση αυτου)-αβαλονε-ΜΟΠ-ακρυλικο} το δημιουργησε ? τι σχημα pickard εκοψε? Πως εδεσε το υλικο και σχεδιο της διακοσμησης ,με ολη την αλλη διακοσμηση?(διακοσμηση τρυπας-τσαμπουκαδες-καραολο-φιλεττα και διακοσμηση στην κολλατζα κτλ)

Η ολικη φορμα του μπουζουκιου (απο σχημα και ξυλα σκαφους-μανικο-τσαμπουκαδες-καραολο-επενδυση μανικου-υλικα διακοσμησης- λουστρα κτλ) ποσο αντικατοπτριζει μια ολικη συνθεση ενος μοτιβου(εδω του τριανταφυλλου )και μιας ταυτοτητας-ιστοριας που αισθητικα το οργανο μας λεει, χωρις να γινετε “κιτσ”?

Οτι υπερβολες εχω δει ολες ηταν σε κατα παραγγελια οργανα…

Εγω εχω δει και μεγαλα σφαλματα αισθητικης προσεγγισης , σε ετοιμα μπουζουκια οργανοποιων στο ιντερνετ.Σχεδον σε ολα τους τα οργανα, οποτε δεν μιλαμε για απλη εξαιρεση καποιων σχεδιων

Βαζω λοιπον και ενα παραδειγμα προς συζητηση. Ισως να γινει ετσι ποιο κατανοητο.Ζητω εκ των προτερων συγνωμη για τη χρηση της φωτογραφιας απο τον οργανοποιο και τον κατοχο του οργανου.

Παρατηρηστε το στενομακρο-τυπο δακρυ σχημα του ηχειου.Τωρα κοιταξτε πως η διακοσμηση του pickguard ,εχει την ιδια στενομακρη φορμα που φτανει λιγο πιο κατω απο τον καβαλαρη.Επισεις παρατηρηστε το κοψιμο του μανικου στην τρυπα με την ιδια φορα και κατευθηνση, τονιζοντας και αισθητικα στηριζοντας και τα δυο, το σχημα του ηχειου.

Παρατηρηστε τα φιλετα περιφερειακα του ηχειου και της διακοσμησης της τρυπας.Ποσο εντεχνα εναρμονιζονται με την παλεττα χρωματων του παλισσανδρικου pickguard.Παντελης ελειψη οστρακου, σε αυτα τα μερη για να μην φορτωθει αισθητικα το οργανο και να βρισκεται σε μια εικαστικη ισσοροπεια.

Ας παμε και στο σχεδιο-διακοσμηση
Φορά σχεδιου που ακολουθει την φορμα pickguard, με λεπτα κλωναρια βλαστους που στηριζουν αισθητικα το στενομακρο concept.Οστρακο μονο στα ανθη.Πανεμορφη χρηση αποχρωσεων ξυλου στην υπολοιπη διακοσμηση.Παρατηρηστε το σχημα του pickguard…μοιαζει με σχημα φυλλου, και δενει ιδανικα με το flower μοτιβο της διακοσμησης

Τελευταιο, προσεξτε τις μικρες τελειες (κυκλους) διακοσμησης μεταξυ των βλαστων. Ποσο αρμονικα δενουν με τις τελειες των τσαμπουκαδων!

Ολη αυτη η αναλυση υποσυνηδητα γινετε απο τον καθενα μας.Εμεις το λαμβανουμε ως ενα ομορφοτατο οργανο.

Θα μπορουσαμε να κανουμε την ιδια αναλυση, και για ενα οργανο της αντιπερας οχθης. Και εκει θα ανακαλυπταμε μαζι, τους λογους γιατι ενα τετοιο οργανο φανταζει αποκρουστηκο.Και δεν μιλαω για φανερα στοιχεια διακοσμησης απο Στρουμφακια-λαμπακια και πετραχιλια. Απλη διακοσμηση με flower motivo οπως η παραπανω

Αυτό ακριβώς φίλε μου. Γι΄αυτό υποστηρίζω ότι μπορεί να υπάρχουν και επαγγελματίες ερασιτέχνες. Δεν είναι δύο διαφορετικές έννοιες. Μάλιστα, ένας επαγγελματίας εραστής της τέχνης του, είναι το ιδανικό, αφού έχει σαν επάγγλελμα αυτό που αγαπά και συνεπώς έχει και περισσότερο χρόνο να ασχοληθεί και να αναπτυχθεί.

Γι΄αυτό υποστηρίζω ότι μπορεί να υπάρχουν και επαγγελματίες ερασιτέχνες. Δεν είναι δύο διαφορετικές έννοιες. Μάλιστα, ένας επαγγελματίας εραστής της τέχνης του, είναι το ιδανικό, αφού έχει σαν επάγγλελμα αυτό που αγαπά και συνεπώς έχει και περισσότερο χρόνο να ασχοληθεί και να αναπτυχθεί.

Συμφωνω απολυτα¨’
Ισχυει δε, γενικοτερα σε ολα τα επαγγελματα (να αγαπας τη δουλεια σου),… οπως και στην οργανοποιοια.
Επειδη ομως η τεχνη της οργανοποιοιας, ειναι δουλεια “καλλιτεχνικης” φυσης, το στοιχειο του “ερωτα” με την καλαισθησια και την δημιουργια γινετε πιο επιτακτικο.

Βλεπω πανεμοργες κατασκευες οργανων απο ερασιτεχνες , που ουτε αυτο-ονομαζονται οργανοποιοι, ουτε και το κανουν ως επαγγελμα.Απλα απο μερακι και αγαπη.
Επισεις βλεπω επαγγελαμτιες οργανοποιους που η καθε κατασκευη τους ειναι γεματη απο ζηλο, καλαισθησια,προσοχη, μερακι και αγαπη για την συνεχιση της παραδοσιακης τεχνης της οργανοποιοιας.

Βλεπω ομως και αλλους που στο βωμο του βιοποριστικου επαγγελματος, ουτε την αναλογη ηθικη, ουτε την αναλογη παιδεια, ουτε την υποτιποδη καλαισθησια εχουν.

Εαν η τεχνη ενος μουσικου παραδοσιακου οργανο ενος ολακερου λαου, οπως ειναι το μπουζουκι, θα βρισκει συνεχιστες της, επαγγελματιες της τελευταιας κατηγοριας και πελατες που παντα θα ζητουν και θα στηριζουν, ενα φτηνο οργανο απο οτιδοιποτε υλικα, με οποιοδοιποτε αισθητικη, αρκει να βγαζει ηχο μπουζουκιου, πολυ φοβαμε πως καποτε(μετα απο χρονια) θα καταληξουμε να αγαπαμε και να στηριζουμε τα κινεζικα μπουζουκια του Ebay , εαν αυτα ανεβασουν λιγο την ποιοτητα του ηχου τους.

Κια να μην μας παραξενευσει καθολου εαν καποτε η παραδοσιακη διακοσμηση του μουζουκιου θα εινια, κινεζικοι δρακοι, ninjas, και δεν ξερω και γω τι αλλο.

και ξαναγραφω:
Το όλο σκεπτικό δημιουργίας αυτού του topic , ήταν πως ακούμε τελευταια για όργανα σε καλή τιμή,… ακούμε πως έχουν και καλο ήχο…Κανεις όμως δεν αναφέρεται στην ποιότητα υλικών τους, στην εικαστική τους και στις βασικές αρχές αισθητικής οι οποιες ειναι απουσες . (Ας μην λοιπόν θεοποιούμε τα πάντα στο βωμό της καλής tιμής)

Ας μην λοιπόν θεοποιούμε τα πάντα στο βωμό της καλής tιμής

Δεν νομίζω να θεοποιούνται στο βωμό της καλής τιμής μόνο.
Ειναι συνδυασμος με τον καλό ήχο. Τουλαχιστον έτσι καταλαβα απο αυτους που έχουν γραψει θετικά σχολια για αυτα.
Εγω δεν εχω παιξει ακομα με καποιο απο αυτα που εννοείτε οι περισσότεροι… (εκτος απο ενα του Ματσικα που μου αρεσε πολυ)

Αν ηταν ετσι θα μιλάγαμε και για τα μπουζουκια του Νακα…

Δεν κανει μπαμ τωρα αυτο μιλαει μονο του σου λεει ειμαι του Παναγιωτη!!!

Αν κάνει μπαμ λέει;!

Μου φαίνεται μάλιστα ότι ο Λεμπέσης είναι άρρωστος με τα όργανα του κ. Παναγιώτη, παθολογική περίπτωση καφετζοπουλικού!