Πιο καλά ξύλα για μπουζούκι

Το τελευταίο διάστημα κυκλοφορούν, λύρες κρητικές και σκαφτοί μπαγλαμάδες,από παντογράφους, (στα τουριστικά μαγαζιά ), από ελιά , με κάπως αξιοπρεπή ήχο. Είναι σκληρό ξύλο, γι αυτό και τορνίρεται εύκολα. Πάντως συμφωνώ , τα "νερά " της είναι εκπληκτικά όμορφα. ( Πάντα μιλάω για την ντόπια.)

Και τα λάδια της ακόμα πιο όμορφα. Και εγώ για την ντόπια μιλάω.:slight_smile:

Πάντως, επειδή όντως πολύ σκληρό ξύλο και με πολύ στριφτά νερά, σπάει και εύκολα όταν αδυνατίσει πολύ σε πάχος. Έχω δει διακοσμητικό πιάτο από ελιά να σπάει από πτώση, λες και ήταν γυάλινο.

δούγιες απο ελιά έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει; γίνεται;
επίσης, εφόσον στο καπάκι μπαίνει πάντα κωνοφόρο δέντρο, έχει δοκιμάσει κανείς άλλα κωνοφόρα όπως κυπαρίσσι και πεύκο; (σόρρυ είμαι άσχετος απο ξύλα…)
επίσης, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την λέξη “ερυθρελάτη”; είναι κάποιο είδος απο έλατο; έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;υπάρχουν λοιπόν παραπάνω απο 1 είδη έλατου για καπάκι;
ευχαριστώ

Καλησπερα
Για δουγιες απο ελια νομιζω εχει απαντηθει σε προηγουμενο μηνυμα απο τον Παναγιωτη niavent οτι σπανε ευκολα στο λυγισμα!

O Eυκαλυπτος μπορει να χρησιμοποιηθει στην οργανοποιια και σε ποιο μερος του οργανου;

Θα μπορουσε καποιος που ειναι σχετικος με το θεμα και εχει πειρα να γραψει ποια ξυλα μπορουν να χρησιμοποιηθουν στην οργανοποία και σε ποια μερη του οργανου;
Δεν μιλαω μονο για τα κλασσικα ξυλα που χρησιμοποιουνται ευρεως αλλα και για αλλα ξυλα που εχουν δοκιμασθει και δουλευουν καλα! Θα ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα εργασια!!
Ευχαριστω!

Όλες οι παραπάνω ερωτήσεις των φιλων ALK και ΑΝΔΡΕΟΥ ΔΗΜ. έχουν απαντηθή σε παλιότερες,συζητήσεις.
Εν ολίγοις , και πεύκος έχει χρησιμοποιηθεί.για καπάκι σε πιό φθηνά όργανα,και κυπαρίσσι έχω δει σε λύρες πολίτικες και νησιώτικες,(καρπάθου), και φυσικά υπάρχουν πολλά είδη ελάτου,με πιο καλή εκπρόσωπο για την οργανοποιία την ερυθρελάτη. Για ευκάλυπτο δεν γνωρίζω,τίποτα πέρα από ότι κάνει πολύ ωραία χασαποκούτσουρα, (για την κοπή της προβατίνας), γιατί εκτός του ότι είναι αρκετά μεγάλο δένδρο,και βγάζει μεγάλους κορμούς , περιέχει μέσα του αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου, που είναι εντομοκτόνο,και αντιμικροβιακό,γι αυτό και ήταν και η πρώτη επιλογή των χασάπηδων.
Όσο για την ξυλεία πάλι έχουν γίνει συζητήσεις εδώ στο φόρουμ, στις σελίδες για την οργανοποιεία θα βρείτε άφθονο υλικό να ενημερωθείτε. Υπάρχουν άφθονα ξύλα, με ιδιαίτερες ιδιότητες το καθένα.αυτό όμως που οφείλω να ξαναΤΟΝΙΣΩ, είναι ότι πέρα από την επιλογή της καλής ξυλείας, το κύριο ζητούμενο είναι πως θα αξιοποιήση τα καλά υλικά ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ. Υπάρχουν όργανα, και παλιά,που έχουν δώσει τις εξετάσεις τους στον χρόνο, με ξυλεία που δεν θα χρησιμοποιούσαμε σήμερα,που έχουμε εξαιρετικές ποιότητες, και έχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ ήχο, ευκολία παιξίματος, και στιβαρή κατασκευή ,και έχουμε όργανα με εξαιρετικά υλικά , που λόγω κακής αντιμετώπησης από τον κατασκευαστή , δεν ξεφεύγουν από την μετριότητα.

Οντως θα ηταν πολυ καλο να γραφτει κατι σαν καταλογος με την καταληλοτητα των ξυλων για οργανοποιια.

Ουκ ολιγες φορες εχω πετυχει μπροστα μου κομματια απο κορμους διαφορων δεντρων…και τρεχει σε κατασκευες ο νους μου.

Ευκαλυπτο ειχα βρει εδω στο νησι οταν ειχαν ριξει καποια δεντρα.Ευθυς εσπευσα να ρωτησω τον κ Φρονιμοπουλο,αν θυμαμαι καλα ο ευκαλυπτος δε μας κανει επειδη ειναι πολυ σκληρος (αν εχω λαθος,διορθωστε με).

Εχω ομως δυο κομματια λεμονιά να παλιωνουν!!!

Σε όλα όσα λέει ο Νίκος παραπάνω να προσθέσω

Εκτός του γεγονότος ότι υπάρχει κάποιος περιορισμός στην χρήση της ξυλείας για την κατασκευή μουσικών οργάνων, το καλό ξύλο εκτός των άλλων είναι και αυτό που είναι κομένο στον καιρό του.

Μια και υπάρχουν καταστήματα με υλικά οργανοποιίας που διαθέτουν επιλεγμένη ξυλεία
ειδική για μουσικά όργανα καλό θα είναι να προμηθευόμαστε την ξυλεία από αυτά.

Οπότε για κάποιον που ξεκινάει τα πρώτα βήματα στην οργανοποιία, ας ακολουθήσει την πεπατημένη αντί να πειραματίζευαι με διάφορα ξύλα και υλικά. Τους πειραματισμούς ας τους αφίσουμε για τους ποιό έμπειρους.
Για την σκάφη καρυδιά, μουριά, σφενδάμι, παλίσσανδρο, για το καπάκι ερυθρελάτη, για το μπράτσο σφενδάμι, Βέγγε, παντούκ, κόττο, φλαμούρι, για ταστιέρα έβενος ή παλίσσανδρος ή ακόμα και βέγγε.

Είχα διαβάσει ότι για τις κιθάρες φλαμέγκο (πλάτη και πλαϊνά) χρησιμοποιείται το ξύλο cypress.

Πρόσφατα έμαθα από φίλο Κρητικό, ότι στην Κρήτη υπάρχει κάποιο εργοστάσιο ξυλείας που εξάγει κυπαρίσσι στην Ισπανία για την κατασκευή κιθαρών!!!

Άραγε είναι κάποια συγκεκριμένη ποικιλία?

Μεσογειακό κυπαρίσσι.Το ίδιο είναι.Κάνει και εξαιρετικά μπουζούκια με εξαιρετικό άρωμα!

Eιναι το ιδιο κυπαρυσσι με αυτα που βαζουν για να επισημανουν τα ορια των κτηματων;…το ιδο με αυτα που εχουν και στις εκκλησιες…τα κοινα κυπαρισσια?

…από αυτά που φτύνουμε στον κόρφο μας:)…

Κανει για σκαφτο η για δουγιες;

Αν ισχυει λοιπον οτι ειναι καλο ξυλο πως και δεν εχει ακουστει καθολου…γιατι δεν χρησιμοποιειται;!!

μην αρχίσεις και κόβεις ότι κυπαρίσι βρείς μπροστά σου Μπλέκο, υπάρχει η φήμη οτι εδώ και καμιά 20ριά χρόνια, κάποιος έφερε απο άλλη χώρα ένα κυπαρίσι στην κέρκυρα το οποίο είχε πάνω του κάποιο μύκητα η κάτι τέτοιο. Αν κατάλαβα καλά, τα περισσότερα κυπαρίσια στην Κέρκυρα είναι πλέων μολυσμένα απο αυτό το πράγμα και, λίγο πολυ πεθαίνουν απο αυτό. Το έχω δει και απο κοντά, σε δέντρα που έπρεπε να κόψουν οταν ήταν να πέσουν απο μόνα τους. το δέντρο που έχει τέτοια “ασθένεια” αρχίζει και “κουφαίνει” εσωτερικά και σιγά σιγά πεθαίνει…

Edit για το μύνημα απο κάτω:

Ναι φίλε μας μουτζώσανε…

Για να κοψω εγω δεν το συζητω…για να εχω το νου μου απο δω κι απο κει σε διαφορα δεντρα που κοβονται κατα καιρους.Μα τι στο καλο;…μεχρι κι εδω γκαντεμια…που ειναι ο μυκητας?..ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΥΚΗΤΑΣ…Ε ΑΕΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΙΑ:019:

Έχω φτιάξει από κυπαρίσσι (μαδέρι σκεπής ) 2 μπουζούκια στο παρελθόν.Ενας φίλος μου κατασκευαστής έφτιαξε από κυπαρίσσι ένα υπέροχο ηλεκτρακουστικό κοντραμπάσσο.έχει ωραίο άρωμα και ωραία σχεδόν κίτρινη εμφάνιση ,μόνο που θέλει προσοχή στο λύγισμα γιατί σπάει.Νομίζω χρησιμοποιείται και σαν καπάκι στις πολίτικες λύρες.
Κάπου είχα διαβάσει(με επιφύλαξη το γράφω)ότι στην Ισπανία χρησιμοποιήθηκε ως οικονομικότερο και πιο έυκολα προσβάσιμο ξύλο για τους οργανοποιούς αντικαθιστώντας ουσιαστικά τον Παλίσσανδρο.Βέβαια αργότερα οι Ισπανοι κατασκευαστες εκτίμησαν και τις ηχητικές του ιδιότητες.
(Θα ψάξω στις ανακατεμένες μου φώτο για τα μπουζούκια,ούτως ή άλλως τελιώνω το κερασένιο μου και σε λίγο αρχίζω το κυπαρισσένιο οπότε θα ανεβάσω φώτο)

Μάστορα, μη λές τέτοια γιατί ζηλεύουμε! :110:

Aς υποθεσουμε οτι εχουμε ενα κουτσουρο…το οποιο προοριζεται για δουγιες.

Πως το κανουμε δουγιες;…Παμε στο μαραγκο και του λεμε να το κοψει σε λωριδες “α” διαστασεων κλπ;

Συν τοις αλλοις,μιλωντας για δουγιες μπουζουκιου και τζουρα,τι μηκος πρεπει να εχει το ξυλο μας ωστε να μπορεσει να τις βγαλει σωστες;(Σαφως εξαρταται απο το τι διαστασεις θα δωσουμε εμεις στο σκαφος μα ρωτω λογω της καμπυλοτητας που εχει το σκαφος και περιμενω μια απαντηση κατα προσεγγιση)

Και κατι ακομα.Κοιτωντας διαφορες και διαφορες φωτο ειδα παλια μπουζουκια που εχουν στρογγυλη τρυπα με ροζετα…τι επιδρασεις μπορει να εχει αυτη η προσθηκη στον ηχο;

Αν σε ενα μπουζουκι η ενα τζουρα υπηρχαν στο καπακι 3 τρυπες οπως στο ουτι (1 κεντρικη μεγαλη και κατω αριστερα και δεξια της 2 μικροτερες) τι επιδρασεις θα ειχε σε ηχο και αντοχες;

Αν ειχαν και ροζετες;

Οι ντούγιες για μπουζούκι κόβονται γύρω στα 48- 50 εκ μήκος.Εξαρτάται ωστόσο πάντα απ΄το καλούπι.Το πάχος τους θα πρέπει να είναι γύρω στα 2,5 με 2 χιλ όταν το όργανο είναι τριμένο και έτοιμο επομένως κόβονται λίγα χιλιοστά παραπάνω.
Αναφορικά με τις άλλες ερωτήσεις οι απαντήσεις θα μας πάρουν σελίδες.

Γι αυτο ειμαστε εδω για να κουβεντολογουμε…το ανιαρο ειναι οταν ανοιγονται θεματα που δεν πιανουν σελιδες.

Τελος παντων αν εχεις (κι οποιος εχει) την ορεξη να πει δυο λογακια για τις παραπανω ερωτησεις,κι ευπροσδεκτα ειναι και ευγνομωνες του/σου ειμαστε…:127:

Δεν είναι ακριβώς έτσι, φίλε Μπλέκο: αυτά που θίγεις με το #57 σου συμπυκνώνονται στο τελικό ερώτημα «Πώς θα γίνω οργανοποιός, με μέθοδο άνευ διδασκάλου». Δεν σε ψέγω ότι π.χ. προσπαθείς να ψαρέψεις μυστικά, σε βάρος εκείνων που τα κατέχουν, γιατί εδώ στο φόρουμ έχουμε αποδείξει επανειλημμένα ότι δεν έχουμε τέτοια νοοτροπία, ευτυχώς. Απλά, είναι πάρα πολλά και σύνθετα τα ερωτήματα που θέτεις, αν συνυπολογιστούν και οι προεκτάσεις τους, και σκέτο «κουβεντολόγημα» δεν αρκεί.

Όσοι από εμάς έχουν την όρεξη, από τη μια να ζητήσουν εξειδικευμένες πληροφορίες σχετικές με την οργανοποιία και από την άλλη να τις παρέχουν, μπορούν να συμπήξουν μιαν «ομάδα ερασιτεχνών οργανοποιών» στα πλαίσια του φόρουμ, μέσω της οποίας ακόμα και σεμινάρια μπορούν να οργανωθούν, όπου με τη ζώσα παρουσία η μεταβίβαση της γνώσης θα είναι πολύ αποτελεσματικότερη.