Παίζει ρόλο ποιο παίζεις πρώτα;

Δημήτρη, μήπως απαντάς για εδώ; ΄Διότι δεν κατάλαβα πως το συνέδεσες με τα παραπάνω

Συμφωνώ απόλυτα. Και ο Μάθεσης υποστήριζε ότι ο Δελιάς έπαιζε πολύ καλύτερο μπουζούκι απ το Μάρκο. Το θέμα είναι πως όλοι αυτοί μας άφησαν μια κληρονομιά όχι μόνο να μελετάμε αλλά να βγάζουμε και μεροκάματο!!?

ιδού ένα γνωστο βιντεο με δίχορδο αταστο μπουζουκι (μποζουκ)…

Πιο πολύ με λαούτο μοιάζει παρά με μπουζούκι. ή Καλύτερα με σάζι ο ήχος του

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:45 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:43 —

Δεν το γνώριζα αυτό το όργανο! ΑΛλά Μποζούκ ή Μπουζούκ είναι και η τουρκικη λέξη από την οποία προέρχεται η λέξη μπουζούκι. (ειναι το μπουζούκι στα τούρκικα)

αραβικο όργανοι ειναι :buzuk
δες κι εδω :https://www.youtube.com/watch?v=lbJjTZZwyn4
https://www.youtube.com/watch?v=zY4LD6t2f1M

1 «Μου αρέσει»

Νομιζω ομως οτι το δικο μας το μπουζούκι είναι πιο ομορφο όργανο. Πιο ωραίος ήχος! :slight_smile:

Μην αυθαιρετούμε, ας κάνουμε ένα δημοψήφισμα: “Ποιός λαός έβγαλε το πιό όμορφο όργανο; (σε αλφαβητική σειρά) Οι Άραβες; Οι Έλληνες; Οι Πέρσες; Οι Σύροι; Οι Τούρκοι; (αναφέρω αυτούς, γιατί στις γλώσσες τους υπάρχει αποδεδειγμένα η λέξη μπουζούκι (σε διάφορες εκφορές) για τον προσδιορισμό ενός μουσικού οργάνου. Στην πραγματικότητα όμως, η λέξη αυτή καθώς και τα όργανα που προσδιορίζει, είναι απλά μέλη της μεγάλης οικογένειας των μακρυμάνικων λαουτοειδών, στην οποία περιλαμβάνονται μπουζουκοειδή / ταμπουροειδή όργανα διαδεδομένα σε πολλές περιοχές και λαούς. Έτσι λοιπόν, για να είμαστε δίκαιοι πρέπει να συμπεριλάβουμε και τους παρακάτω, πολλοί από τους οποίους πιθανόν να χρησιμοποιούν και αυτοί κάποια μορφή της λέξης μπουζούκι αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή τη δυνατότητα να το τσεκάρω:

Οι Αζέροι; Οι Αλβανοί; Οι Αρμένιοι; Οι Αφγανοί; Οι Βαβυλώνιοι; Οι Βόσνιοι; Οι Βούλγαροι; Οι Γεωργιανοί; Οι Καζάκοι; Οι Κιργίσιοι; Οι Λιβανέζοι; Οι Λύβιοι; Οι Μαροκινοί; Οι Μολδαβοί; Οι Ουζμπέκοι; Οι Πακιστανοί; Οι Ρουμάνοι; Οι Σέρβοι; Οι Σουμέριοι; Οι Τατζίκοι; Οι Τουρκμένοι; (αν ξέχασα κάποιους, να τη συμπληρώσουμε τη λίστα!).

Παραλλαγές υπάρχουν ένα σωρό. Κι άμα θέλουμε δημιουργούμε κι άλλες. Μπορούμε να κάνουμε μπουζούκι άταστο. Μπορούμε να κάνουμε μπουζούκι με σκάφος μαντολίνου, με σκάφος κιθάρας, μπάντζο. Με μπουργκάνες ή χωρίς, Με μισίνες ή χωρίς. Με κυρτή ταστιέρα. Με σκάφος πάνω στην ταστιέρα ή ο,τι άλλο κατεβάσει ο νούς μας. Οι Ιρλανδοί έχουν μπουζούκι πλακέ και το λένε Irish Bouzouki. O κάθε άνθρωπος (όχι ο κάθε λαος) μποτεί να γεννήσει δικό του όργανο άμα θέλει. Δεν σου κρύβω ότι εγώ είμαι ένας τέτοιος άνθρωπος-Εννοώ Ψαχνομαι-πειραματίζομαι με τα οργανα. Για μένα το μπουζούκι (3χ και 4χ) είναι (και αυτο ειναι προσωπική υποκειμενική μου γνώμη) πιο ομορφο οργανο και απο το μποζουκ που ειδα πιο πανω, και από το σάζι, ίσως επειδή δεν μου αρέσει η ανατολίτικη μουσική, η αλα τούρκα.

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα…
στην ανατολικη όμως μουσικη περιλαμβανεται και η δημοτική μας μουσικη , η βυζαντινή και η ρεμπέτικη και οχι αναγκαστικά μόνο η αλά Τουρκα μουσικη όπως λες…

Η Ανατολίτικη θα μπορούσαμε να πούμε οτι είναι κοινός πρόγονος. Ομως Η ρεμπέτικη μουσική δεν ειναι ανατολίτικη. Μπορει και να ειναι μπορει και να μην ειναι. Οτι βασιζόμαστε στην ανατολιτικη είναι γεγονός. Αλλα δεν ειναι ανατολίτικη κατα βάσην.
Εχεις απόλυτο δίκιο στην παρατήρηση που ξεχωρίζεις το αλα τούρκα απο το ανατολίτικο. Ως αλα τούρκα θεωρώ ας πούμε κάτι που είναι γραμμένο σε ουσακ (χωρις να μειωνω την αξια του δρόμου- οπως λες και συ, περι ορεξεως κολοκυθόπιτα). Ανατολίτικο είναι και κάτι πιο ευρύ.

Αποφάσισε. Και όταν αποφασίσεις, γράψε.

Η ρεμπέτικη μουσική δεν είναι πάντα ανατολίτικη. Μπορεί να ειναι (μερικές φορες) και μπορει(κάποιες άλλες φορες) να μην είναι.

Καλύτερα έτσι; :slight_smile:

Όχι.

:):):):slight_smile:

Το Χατζηκυριάκειο δεν ειναι ανατολίτικο αλλά είναι ρεμπέτικο. Το έχεις κορμί αράπικο (δεν ξερω αν το συγκαταλέγετε στα ρεμπέτικα εσείς) αλλά είναι ανατολίτικο στυλ. 'Εχει να κάνει με τον δρόμο που είναι γραμμένο το τραγούδι
Αν και τώρα δεν καταλαβετε τι εννοω, κάτι κάνω λάθος…

Εσένα σου ανατολίζει το ένα και δε σου ανατολίζει το άλλο. Αυτό είναι υποκειμενικό. Πολλοί θεωρούν «ανατολίτικο» ό,τι τους θυμίζει κάτι πιο ανατολικά από εκεί που βρίσκονται οι ίδιοι. Ίσως αν είχες μεγαλώσει σε κάνα μέρος που να έχουν τα τσιφτετέλια, τα μακάμια, τους αμανέδες κλπ. ψωμοτύρι, το Κορμί αράπικο να σου φαινόταν δυτικό. Δεν έχει νόημα να το συζητάμε σ’ αυτή τη βάση.

Μα Περικλη μου, το έχω πει οτι ειναι υποκειμενικό. Αλίμονο αν μας άρεζε όλους το ίδιο πράμα.
Εχεις δικιο οτι δεν εχει νόημα! Παω πασο.

Έχω την εντύπωση ότι οι πρώτοι εμβληματικοί τετράχορδοι είχαν σημαντική θητεία στο τρίχορδο και στα ζωντανά παιξίματα χωρίς μικρόφωνα.
Έτσι μετέφεραν και στο νέο όργανο αρκετή από τη στιβαρότητα, την τεχνική και το χαρακτήρα του τρίχορδου.
Αργότερα η τεχνική μάλλον άλλαξε, με περισσότερο κάθετο παίξιμο, βρόμικες νότες , φλυαρία και ταχύτητες που ευνοούνταν από τον ηλεκτρισμό.
Πιστεύω ότι πιθανώς αυτός είναι ο λόγος που οι τετράχορδοι συνεχιστές ,δεν είχαν παρά ελάχιστο από το χαρακτήρα των πρώτων που είχαν θητεία στο τρίχορδο.

Η τεχνική άλλαξε με κάθετο παίξιμο διότι οι παίχτες δεν είχαν παίξει σε οριζόντιο. Αν δεις τον Τρίγκα με τετράχορδο, δεν παίζει κάθετα- κυνηγάει το μάνικο. Βρωμικες νότες λόγω προσπάθειας να παιξουν γρήγορα ενώ δεν μπορούν. Φλυαρία διότι αν εχεις έλλειψη φαντασίας, θα ξαναπαίξεις το ίδιο πράμα (πράμα που είναι άσχημο)

ΥΓ Εχω παραγγείλει τριχορδο

Αυτή η πρόταση έχει πρόβλημα σύνταξης. Είναι σουρεαλιστική…!
Ξαναγράψε την σκέψη σου, εάν θες, για να βγει νόημα.

ο φίλος Dimak στο #58 λέει: “Αργότερα η τεχνική μάλλον άλλαξε, με περισσότερο κάθετο παίξιμο, βρόμικες νότες , φλυαρία και ταχύτητες που ευνοούνταν από τον ηλεκτρισμό” .
Και εγώ του απαντάω λέγοντας ότι οι ΝΕΟΙ παίχτες οι οποίοι ξεκίνησαν να παίζουν με τετράχορδο ΧΩΡΙΣ να δοκιμάσουν προηγουμένως το τρίχορδο, έπαιζαν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με κάθετο παίξιμο χωρίς να έχουν δοκιμάσει πρώτα το οριζόντιο. Δηλαδή συνήθισαν απευθειας σε κάθετο παίξιμο χωρίς να συνηθίσουν πρώτα σε οριζόντιο. και μετά λέω οτι ο Τρίγκας αμα τον δείτε να παίζει 4χ, δεν παίζει κάθετα διότι είναι επηρεασμένος από το 3χ. Παίζει οριζόντια.

(εχεις δικιο Δημήτρη, και εγω μολις το επισήμανες, εψαξα να δω τι εγραψα)