Παίζει ρόλο ποιο παίζεις πρώτα;

κι όμως, υπάρχουν πολλά άχορδα, εδώ ένα του 1920.

Υπάρχει και ηχητικό δείγμα?

Νομίζω πως μόνο με κάποιο κατάλληλο πρόγραμμα virtual reality μπορείς να ακούσεις ήχο, αλλά ηχογραφήσεις φανταστικών ήχων δεν έχουν επινοηθεί ακόμα.

Θα ξαναπω τα λόγια του συντοπίτη μου Χρήστου Κωνσταντίνου: 3 χορδές είναι αρκετές, και 2 ακόμα ειναι αρκετες και μία.

Αν προκειται να παίξουμε μόνο σόλο την μελωδία, εγω και με δίχορδο δεν έχω πρόβλημα(παρολο που θα ειναι δύσκολο με την δαχτυλοθεσία). Το θέμα είναι ότι για να έχουμε και μια άλφα αρμονία μέσα θέλουμε τρίχορδο.
Έχω δει κάπου και πεντάχορδο μπουζούκι (οχι του Τσιμπίδη) πρόσφατο πράμα. Και ενταξει προσωπικά δεν μου άρεσε- οπότε μπορώ να δικαιολογήσω τους τρίχορδους που τα “εχουν” με τους τετράχορδους. Δηλαδή αν στην πορεία βγάλουν και εξάχορδο μπουζούκι(6 διπλές χορδές) τότε αυτό θα έιναι όντως μια διπλόχορδη ακουστική κιθάρα με άλλο σχήμα σκάφους.
Επίσης κάτι που είπε πιο πάνω ο φίλος Λιγα Ροζα ότι το 3χ έρχεται ολοενα και περισσότερο στην επιφάνεια. Θέλω να πω ότι το τετράχορδο όπως έγινε με το κούρδισμα της κιθάρας, επικράτησε κάπως (και μην με λιντσαρετε με αυτα που λέω) του τριχόρδου. Διότι ήδη από τότε έγιναν πολλές στροφές από 3χ σε 4χ. Μητσάκης, Ζαμπέτας, Λεμονόπουλος, Ζαφειρίου. Βέβαια οι πιο παλιοι Μάρκος, Παπαιωάννου έμειναν ταγμένοι στο τρίχορδο. δηλαδη τότες αν έλεγες παίζω μπουζούκι, ο άλλος καταλάβαινε το τρίχορδο. Επρεπε εσύ να του πεις οτι παίζω με 4χ- μπουζουκι αν επαιζες τετραχορδο. Ερχόμαστε τώρα δεκαετίες 80-90-2000 και το μπουζούκι που επικρατεί ειναι το 4χ. Εγώ και είναι και πολλοί άλλοι, όταν μας πει καποιος παίζω μπουζούκι, αυτομάτως καταλαβαίνουμε το 4χ. ΑΝ παίζει 3χ πρέπει να το πει σε παρένθεση. Τελευταία ομως αν ακουσω τη λέξη μπουζούκι ,το διευκρινίζω. Ρωταω 3χ ή 4χ; Νομίζω ΄πως ο φίλος Λιγα Ρόζα έχει δίκιο. Τελευταία παρατηρείται η τάση να πάμε ξανά στο τρίχορδο (μου δημιουργήθηκε και μένα μέσα μου αυτό το ψάξιμο με το τρίχορδο) ή μπορει να είναι ισοεπικρατή (που νομιζω οτι πλέον έτσι είναι).
Πάντως το πεντάχορδο μπουζούκι το ακούω εδώ και 10 χρόνια. είχε γράψει ένας μουσικός ένα βιβλίο(νομιζω τον λέγανε Στάύρο Παλιά) το βιβλίο λέγεται χρυσό μπουζούκι κάπως έτσι. Και στην τελευταία σελίδα γράφει για πεντάχορδο μπουζούκι. Παρ’όλα αυτά το πεντάχορδο είναι κάτι που όχι απλά δεν επικράτησε, αλλά δεν επιβίωσε. Λόγοι γι αυτό, είναι πρώτον ότι το τετράχορδο με το κούρδισμα το ρε-λα-φα-ντο το δεχτήκαμε λόγω Χιώτη(ήδη και ο Χιώτης ηρθε αντιμέτωπος με τους ρεμπέτες της εποχης) σκεφτείτε να ερχόταν ο Χ-Ψ άγνωστος να καθιερώσει 4χ, θα έτρωγε πόρτα. Δεύτερος λόγος είναι ότι, πολλοί απο τους παλιούς (αν όχι όλοι) έπαιζαν κιθάρα, και το κούρδισμα αυτό τους βόλευε νοουμένου ότι σου προσφέρει την δαχτυλοθεσία και μια επιπλέον χορδή. Δηλαδη μπορούμε (τουλάχιστον εγώ μπορώ) να δικαιολογήσουμε την ύπαρξη του 4χ μπουζουκιού. Το 5χ είναι πλεονασμός (νομιζω). Το 2χ και το μονόχορδο δεν θα μπορούν να παίξουν τις αρμονίες. Και καταλήγω στο 3χ με 4χ μπουζούκια και τα 2!

Σωστά. Και

Αλλά, γιατί να μείνει κανείς κολλημένος στη μίμηση της κιθάρας; ένα εξάχορδο μπουζούκι αρματωμένο με βάση τα ντουζένια και τα παιξίματα με πολλές μπουργκάνες σε διαφορετικές οκτάβες, ίσως και με πέμπτες ή τέταρτες σε μπάσες οκτάβες, θα μπορούσε να πάει την παραδοσιακή μουσική πραγματικά πιό πέρα, σεβόμενο βέβαια ό τι ήδη υπάρχει.

Συγνώμη για τη δημοσίευση εκτός θέματος, αλλά αν αποδειχτεί ότι ξεκινάει μία κουβέντα, θα την ξεχωρίσουμε απ’ το υπόλοιπο θέμα.

νομίζω κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το ούτι. σταδιακά αυξάνονταν οι χορδές, με διάφορα κουρδίσματα και πιο σύγχρονα παιξίματα. το θέμα είναι να υπάρχει μουσικότητα και καλό γούστο, όχι ταχύτητα και επιδειξιομανία. γιατί αυτό είναι κυρίως το πρόβλημα του τετράχορδου, μαζί με τον “μπουσταρισμένο” ήχο του (ένταση και μπασαδούρα) όπως οι αμερικάνικες ακουστικές και τα καινούρια λαούτα.

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Έχεις δίκιο!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:32 —

Ναι ετσι είναι

Κάτι άλλο που το σκεφτόμουν πρίν λίγο. (απλή παρατήρηση βέβαια) . Οι παλαιότεροι που έγιναν 4χ όπως ο Χιώτης και ο Μητσάκης καθώς και οι νεότεροι 4χ Νικολόπουλος-Πολυκανδριώτης και οι ακόμα νεώτεροι Καραντίνης χρησιμοποιούν ζώνη όταν παίζουν. Τελος παντων τους έχουμε δει με ζώνη. Οι Παλιοί τρίχορδοι Μάρκος, Παπαιωάννου δεν χρησιμοποιούσαν ούτε και οι νεώτεροι 3χ νομίζω χρησιμοποιούν. Αμα εχω λαθος πεστε μου. Προσπαθω να θυμηθω για τον Τριγκα, αλλα νομιζω οτι ουτε ο τρίγκας εχει Ζώνη

Η ζώνη δεν έχει να κάνει με το εάν είναι τρίχορδο ή τετράχορδο το μπουζούκι, αλλά με την αιτία που υπάρχει η ζώνη, δηλαδή το να παίζει κάποιος όρθιος ή καθιστός. Φαντάσου την εικόνα να παίζει ο Μάρκος όρθιος! ΟΚ, τώρα μπορείς να σταματήσεις να κάνεις “άσχημες” σκέψεις και να επιστρέψεις στην πραγματικότητα. Ο Χιώτης ήταν από τους πρώτους που σηκώθηκαν από το πάλκο, με σκοπό το να κάνει show με τη Λίντα, γιαυτό και η ζώνη. Για τους μεταγενέστερους εύκολα καταλαβαίνεις πως πάει το πράγμα…

Δεκτόν! Με τη λογική σου λοιπόν οι τρίχορδοι παίζουν μόνο καθιστοί ενώ οι 4χ σηκώνονται που και που (ας το πούμε κι έτσι)

εντάξει, μάλλον ασήμαντο ζήτημα, που όμως δείχνει και το σόου που γίνεται στα μέρη που συχνάζει το τετράχορδο.
μια περίπτωση πάντως που στο τρίχορδο μπαίνει ζώνη, είναι η σφουγγάρα. υπάρχει η φωτό του μπαγιαντέρα, και υποθέτω θα τη χρησιμοποιήσανε και ο μάρκος και ο μουφλουζέλης όταν γυρνούσανε από μαγαζί σε μαγαζί και από τραπέζι σε τραπέζι.

Λίγα Ρόζα υποκλίνομαι, Το είχα ξεχάσει αυτό. Ναι την θυμάμαι τη φωτογραφία. Αυτό που είπα, θέλεις αφορά σόου, θέλεις αφορα κατι άλλο, το είπα σαν παρατήρηση, όχι ότι ειναι κάτι σημαντικό!

χαίρομαι που τη θυμάσαι, γιατί δεν κατάφερα να την επισυνάψω.
υποκλίνομαι κι εγώ, μην κουτουλήσουμε μόνο…
νίκος

Bayaderas.jpggko5.jpg Αυτή εδώ. Με την κόρη του

Αναφερεται καπου οτι Τσιτσανης και Χιωτης ειχαν κοντρα. Προκυπτει απο καπου αυτο?

ΦΙλε ήθελα αυτο να το κάνω συζήτηση εντός των ημερών, αλλά μια και το αναφέρεις εδώ ας το συνεχίσουμε.
Ο Τσιτσάνης και ο Χιώτης είχαν κόντρα ναι! ο Τιτσάνης δεν αναγνώριζε κανέναν πάνω απο αυτον. Ήθελε να είναι ο πρώτος. Αυτο δεν το λέω εγώ, το λένε όλοι οι παλιοί. Μεγαλος - Μεγιστος συνθέτης μεν αλλά εγωιστής και παρωπιδοφόρος κατα τον Ζαμπέτα. Ο Χιώτης από την άλλη αναγνώριζε άλλους συνθέτες και μπουζουξήδες. Ειχε μεν την μεγαλομανία και την ιδεα να αλλάξει τον κόσμο (και τα καταφερε) αλλά αναγνωριζε και τους υπόλοιπους. Δηλαδη και για τον Ζαμπέτα έλεγε καλά λόγια ο Χιώτης και σεβοταν και τον Μάρκο. Για την κόντρα που λες έχω να σου πω το εξής! Στο καφενείο του Μάριου ο Τσιτσάνης ελεγε στο Χιώτη οτι εγω λεει σε παίζω ολόκληρο πανω στο μπυοζούκι μου και του απαντα ο ΧΙώτης οτι εγω μπορω να σε παιξω πανω στην κιθαρα μου κατι τετοια λεγανε. Ο Τσιτσάνης κατηγορούσε τον Χιώτη οτι δεν εγραφε λαικα τραγούδια. Που κι ο Τσιτσάνης υπάρχουν αμφισβητήσεις για την πατρότητα τραγουδιών του. Δηλαδή όσο Ζούσε ο Χιώτης, ο Τσιτσάνης δεν τον δεχότανε! Δεν ηθελε να μεσουρανεί ο Χιώτης και ο Τσιτσάνης που ήταν πρώτος να μην ειναι πια.
Σε αυτη τη συζήτηση κάποιος είπε για το μαύρο μπουζούκι του Χιώτη οτι χαριστηκε στον Τσιτσάνη μετα τον θανατο του Χιώτη. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ την επομενη μέρα έβλεπα αφιέρωμα στον ΧΙώτη και ειπώθηκε αυτή η κουβέντα με το χαρισμένο μπουζούκι. Και αυτός που μιλούσε λεει οτι πηγε στον Τσιτσάνη και του λεει ο Τσιτσάνης: ΡΕ ξέρεις ποιου ειναι αυτό το μπουζούκι;;;; και του λεει ο αλλος: οχι! ποιου ειναι;; και του απαντα ο Τσιτσάνης: Του Μανώλη!!! Και ο αλλος ξαναρωτα: Ποιου Μανώλη; Κιαι ο Τσιτσανης τοτε: ΤΙ ποιου Μανωλη ρε;;; Του Χιώτη!!! Ενας ειναι ο Μανώλης!!!
Και μετα ελεγε ο Τσιτσάνης στον αλλο ποσο πολυ εκτιμουσε τον ΧΙώτη…
Αυτο που κατάλαβα εγώ ειναι οτι οσο ζούσε ο Χιώτης, ο Τσιτσάνης μεσα του τον ειχε σαν αντίπαλο. Μην σου πω τον ζηλευε κιολας. Μετά που πέθανε ο Χιώτης, και ενταξει παρακμασε κιολας απο μια στιγμή κια μετα το λαικο τραγούδι, ο Τσιτσάνης τα αλλαξε και λεει οτι εκτιμούσε τον ΧΙώτη. ΣΗΜΕΙΩΣΗ ο Χιωτης μιλούσε για τον Τσιτσάνη και ελεγε: Ηταν ο πρώτος που έγραψε εξευγενισμένα

Γενικά τέτοιες συζητήσεις για την προσωπική συμπεριφορά και ζωή των μουσικών είναι τελείως έξω από τα ενδιαφέροντά μου. Όμως μια συζήτηση είναι πάντα μια συζήτηση, και μπορεί να έχει ενδιαφέρον και μόνο γι’ αυτό το λόγο. Σ’ αυτή τη βάση, θα κάνω δύο σχόλια στο παραπάνω μήνυμα (#37):

Πρώτον, smxz8, μας μπέρδεψες. Στο μήνυμά σου βλέπω και τους δύο μεν να φέρονται υπεροπτικά και άσχημα ο ένας στον άλλο, αλλά επίσης και το αντίθετο, να φέρονται με ευγένεια και να τιμούν τον άλλο.

Δεύτερον, όλες αυτές οι πληροφορίες για συγκεκριμένες φράσεις που ειπώθηκαν, από πού είναι γνωστές; Ντάξει, δεν κάνουμε ακαδημαϊκή έρευνα εδώ βέβαια, αλλά ό,τι μπορεί να σκιάσει την εικόνα γνωστών και μάλιστα πεθαμένων ανθρώπων πρέπει να τεκμηριώνεται/διασταυρώνεται με κάθε προσοχή.

Αφηστε τους ρε παιδια ησυχους εκει που ειναι και χαρειται τα τραγουδια που μας αφησαν… :089:

Η συμπεριφορά των μουσικών ενταξει ειναι μέσα στα πλαισια κι αυτή. Σας μπέρδεψα έχεις δίκιο. Και οι δύο φέρονται υπεροπτικά όταν είναι ο ένας μπροστά στον άλλο αλλά και οι 2 οταν μιλούν ξέχωρα φαίνονται να σέβονται ο ένας τον άλλο. Κατά την προσωπική μου γνώμη ο Χιώτης όντως σεβότανε ασχετα αν από αντίδραση απαντούσε δυσανάλογα στον Τσιτσάνη. Τώρα ο Τσιτσάνης αυτο με το υπεροπτικό το έκανε παντού, όχι μονο στον Χιώτη.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:13 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:07 —

Και τώρα για την τεκμηρίωση. Εδω είναι ένα βιβλίο που αφορά τη ζωή και το έργο του Τσιτσάνη. ( και εδώτο πρώτο βιβλίο)
Αυυτό το βιβλίο είναι ουσιαστικά μια συνέντευξη του Τσιτσάνη στον Κώστα Χατζηδουλή. ΤΟ βιβλίο το έχω στην Κύπρο. Δεν θυμαμαι σε ποια σελίδα αλλά κάπου λέει κατι ο Τσιτσάνης και τον διακόπτει ο Χατζηδουλής λέγοντας: Μα ο Χιώτης μου είπε αυτό! Και ο Τσιτσανης του απαντάει: ΔΕΝ με ενδιαφέρει τι σου είπε ο Χιώτης! Και το γράφει με ένα στυλ που αμα το διαβασεις φαινεται λες και ο Τσιτσάνης δεν ήθελε να ακουει για Χιώτη. Σε άλλη σελίδα γράφει λόγια μεγάλων που τα ειπαν για τον Τσιτσάνη και σε κάποιο από αυτά Γράφει ο Χιώτης και λεει: " Μα ο Τσιτσάνης είναι συνθέτης! Δεν ειναι τραγουδοποιός". (ΤΟ βιβλίο το συστήνω ανεπιφύλακτα)

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:29 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:13 —

Τεκμηρίωση 2: Εδώείναι ένα αφιέρωμα του Χιώτη από την Μηχανή του χρόνου. Στο 20:25 και μετά Μιλά για την Κόντρα των 2.
Στο 20:47 μιλά ο Μωραίτης και λεει αυτό που λεω πιο πανω (το οποιο το εχω δει διαβασμενο αλλα δεν θυμαμαι που) Εγω ειπα οτι ο ενας ελεγε μπορώ να σε παίξω ολοκληρο στην κιθάρα και ο αλλος οτι μποριε να παιξει τον αλλο ολοκληρο στο μπουζούκι. Ο Μωραίτης λεει απλα για τις εισαγωγές. Στο 22.01 ο Χιώτης λεει: Ηταν ο πρώτος που έγραψε εξευγενισμένα (για τον Τσιτσάνη)
Στο 22:20 Μιλάει ο Σπόρος για το θέμα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:29 —

Τεκμηρίωση 3: Αυτο που λεω πιο πανω που λεει ο ένας σε παίζω ολοκληρο στο μπουζούκι μου και ο αλλος οτι τον παιζει ολοκληρο στην κιθάρα, επειδη δεν θυμομουν που το είδα, το γκούγκλαρα. Εδώείναι αυτό που λέω και στο αφιέρωμα της μηχανής του χρόνου είναι το ιδιο σημείο στο οποίο μιλά ο Σπόρος οτι ο Χιώτης εγραψε το σύρτε και φέρτε τον παπα. Κι εδώγράφει το ίδιο, εκεί που λεει ο Χιώτης ο Εγωιστής. Αμα το γκουγκλαρεις βρίσκεις το ίδιο πράμα σε 4-5 διαφορετικές σελίδες

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:43 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:37 —

Τελευταίο πράμα: Εδώ είναι αφιέρωμα του Χιώτη στην Υγειά μας. Στο 59:10 μιλά ο Κοντογιάννης για τον Χιώτη. Στην 1:00:00 (την πρώτη ώρα ακριβώς) λέει ακριβώς αυτό που σας λέω πιο πάνω ! οτι το μπουζούκι ειναι του Μανώλη! Του χιώτη ! Δεν υπαρχει αλλος Μανώλης. Κι ο Τσιτσάνης σεβότανε τον Χιώτη!
(Περικλη, πρώτον σε ευχαριστώ για τα “εδω”- και δεύτερον, θελω να πιστεύω οτι σε κάλυψα κάπως)

Κι ο Μπαγιαντέρας έλεγε ότι μόνο αυτός έπαιζε μπουζούκι (σε σχέση με το Μάρκο που γρατσούναγε) κι ο Στελλάκης έλεγε για τους άλλους.
Τρίχες κατσαρές δηλ. συνηγορώντας με τον Γεωργαλά πιο πάνω.