Πάππος στο Κυριακάτικο Τραπέζι της ΝΕΤ

Μη σε ξεγελούν τα φαινόμενα, ο Πάππος κι ο Καραντίνης είναι φίλοι κι έχουν μεγάλη εκτίμηση ο ένας στον άλλο.

(όχι, γιά να μη μου λέτε πως χάθηκα…)

Αυτό είναι !
“Η” ατάκα… “Η” αποστομωτική απάντηση !

(αυτοί παίζουν και “κεντάνε” κι εμείς “κοβόμαστε”…) :slight_smile:

Για σταθείτε ρε μάγκες μου ολοι σας μήπως σας ξεφευγει κάτι?
Διάβασα οτι γράφετε εδώ και εχω πάθει την πλάκα μου.

Για να βάλω μερικά πράγματα σε τάξη.

Τον πάπο τον θυμάμαι απο τα 17 μου εγω επαιζα στα μαγαζιά και ο ΠΑΠΟΣ μελετούσε.Μια μέρα πήγαμε να φάμε πήρε το 8χορδο και το ξεφτύλισε.
Μετά πήρε το δικο του το τρίχορδο και το καραξεφτύλισε.
Μετά αρχισε να μου παίζει ολα τα στυλ και είπα να σταματήσω να παίζω μπουζούκι μιας και αυτο το οργανο δεν ειναι για τους θνητους.
Οποτε τον εβλεπα ειχε και ενα μουσικό οργανο σε μια πλαστική σακούλα και πήγαινε να μελετήσει. τι είναι αυτο τον ρώταγα "ΦΥΣΤΙΚΙΣΤΑΝ "¨μου ελεγε καποιο αγνωστο οργανο απο την αιγυπτο με 13 χορδές τι είναι αυτο ρε σι μανώλη του ελεγα μετα απο 1 μηνα που τον ξανάβλεπα "ΤΖΙΤΖΙΚΙΣΤΑ"¨μου ελεγε και ειχα παθει πλάκα με το πόσα οργανα παίζει αυτος ο ανθρωπος και ολα καλα.

Υπήρχε όμως και κάπιος αλλος που τον ακουγα συνέχεια να παίζει στην βεράντα του πιτσιρικάς εγω και αυτος τότε και επαιζε πολύ καλα.
μα πολύ καλα και στηνόμουν και τον ακουγα μιας και μεναμε κοντα αυτος ηταν ο ΚΑΡΑΝΤΙΝΗΣ που ολοι γνωρίζετε.

ΜΑΓΟΣ ο ενας ΘΕΟΣ ο αλλος !!!

Είδα ομως εδώ μερικούς να λενε οτι ο καραντίνης το εκανε το μπουζούκι σταριλίκι και κάτι τετια.

Δηλαδή ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ ητω ΣΤΑΡ και αυτος που εβγαινε ορθιος και τραγουδούσε και επαιζε?

Ο ΧΙΩΤΗΣ το ιδιο?
Ο ΚΑΡΑΜΠΕΣΙΝΗΣ που τον θυμάμαι ενα στυλάκι με τον ΧΙΩΤΗ το ίδιο?
ο ΠΟΛΥΚΑΝΔΡΙΩΤΗΣ ?
Ο ΔΡΑΜΑΛΗΣ?
Ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ?
Ο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ???/
Μήπως δεν ειχε ΜΕρσεντες ο ΤΣιτσάνης ???
δεν τον είδα να πηγαίνει με τρίκικλο ποτε αυτο το λαικό παιδί.
μερσεντες και οικόπεδα μαζευε οσο ζούσε.

Τι σημασία εχει πως εκφράζετε κανείς πάνω στην πιστα?
Θυμάμαι τον Γεννήτσαρη να τραγουδάει ορθιος πάνω σε τραπέζι το 5 ελληνες στον αδη. και???
επειδη ανέβηκε σε ενα μπροστινό τραπέζι και τραγούδησε εγινε σκύλος ξαφνικα?

Τα πράγματα είανι λίγο πιο μπερδεμένα οσον αφορα την στάση Ζωής του κάθενος.

  1. Ξυδιάζεσε οταν παίζεις?
  2. Παιρνεις το χασισάκι σου οταν παίζεις?
  3. Είσαι η οχι Νυφάλιος οταν συνοδευεις κάποιον
  4. Σου εχει ζητηθεί απο το μαγαζί να είσαι ορθιος στην πιστα?
  5. Το Ονομα που ζυνοδευεις τι φοράει αν φοράει μεταξια δεν μπορείς εσυ να είσαι σαν λέτσος μπορείς ομως να είσαι με οτι γουστάρεις αν και το συνολο και οι θαμμώνες στο επιτρεπουν γιατι είναι και αυτοι ντυμένοι ετσι.
  6. Είναι το ιδιο να παίζεις Ορθιος και να εχεις τον νου σου σε 10 πράματα και το ίδιο να παίζεις καθιστος?
  7. Εχει δοκιμάσει κανεις μπουζουκσης να κάτσει στην θέση του Ντράμμερ να δεί πόσο ευκολα περνάει η βραδιά μιας και είναι κρυμμένος ?
    το ίδιο εκτεθυμένος είναι ο Ντράμμερ με τον μπουζουκση στο κοινο?

Για να μπορούμε να συγκρίνουμε μουσικούς πρέπει να τους συγκρίνουμε με ίδια κριτήρία σε ίδιους χώρους.
πχ Αν πιεί ενα τσιγάρο ο καραντίνης τι λέτε να προτιμήσει να κάνει να μέίνει ορθιος η να αράξει στο καρεκλάκι του και να την ακούει με τις πενιές του???
Οσοι πίνουν απο εσάς καταλαβαίνουν τι λέω.

δεν θα μπώ στην διαδικάσία να πω τι πίνει ο καθένας και αν πίνει γιατι είναι καθαρά δικό του πρόβλημα δεν γίνετε όμως να μην πω οτι δεν είναι σωστο να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Το ευκολο ειναι να εισαι σε μια καρέκλα και να παζεις κρυμένος.
το Δυσκολο είναι να είσαι ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΣ στην πίστα πάνω και αν δίνεις κέφι με το Στυλ σου και την εμφάνιση σου.
Πρέπει βέβαια να βλεπεσε και λίγο.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Φιλο που είπε για το ΥΦΟΣ και θα προσθέσω.
Οντως αυτο που μετράει είναι να ακούς το “Νταραντουντραννννν” και να λεει ο αλλος αυτος είναιο ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ και αυτος ο ΤΑΔΕ.

αυτη η πολιτέλεια δεν υπάρχει πια σε κάνέναν και μην μουν πείτε οτι εσάς αν σας βάλω να ακουσετε η τον παπο η τον καραντίνη θα καταλαβετε πιος είναι ο ενας και πιος ο αλλος οσο εμπειρος και αν είσαι.

Σημασία εχει η συνδιαστική ικανότητα στον καλλιτέχνη και για μένα ο ΘΥΜΙΟΣ ειναι ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιου ΕΝ ΖΩΗ.
Ο ανθρωπος είναι ΤΖΑΖΙΣΤΑΣ με ολη την σημασία της λέξεως.
Δημιουργει κάθε στιγμή χωρίς πρόβες χωρίς τίποτα απλα οτι του ερχετε παίζει αλλα ελα που αυτα που παίζει είναι ΜΟΝΑΔΙΚΑ!!!
και με μοναδικό ΗΧΟ!!!
και ενα σκουπόηυλο με μια πετονια δεμένη να του δώσεις θα παίξει.

κείνωντας επειδή είδα πολλούς να μιλάνε για Ωδεία και για πάρκα θα ήθελα να τους ρωτήσω να μου πούνε γιατι το ζειμπεκικο είναι 9/4 και οχι 9/8 ( χρησιμοποιώντας παντα μουσική θεωρία και οχι αερολογιες )

και τι διαφορά εχουν τα 2 παρακάτω ζειμπέκικα στον Ρυθμό
πχ το Οι Βεργουλες και ο Διαβολάκος.
Ρυθμικά ρωτάω αν εχουν.

αυτα τα ολιγα είχαν να πώ και καλή συνέχεια.

ΑΠΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ frank
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΕ ΗΠΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΤΟΝΟ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑΧΕΙΣ …

Δεν διαβασα όλα τα πόστ, απο το λίγο που γνωρίζω και τους δύο μεγάλους παίχτες και οι δύο εχουν μεγάλη εκτίμηση ο ένας στον άλλον. Ο Πάππος που είχα την τύχη να κανω καποια μαθηματα μαζί του ηταν καταπληκτικός σαν δάσκαλος και με απίστευτες γνώσεις ομως ρε παιδια το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ελλάτωμα εινια οτι δεν ειναι καθόλου μα καθόλου συνεπής , εχει μια περίεργη αίσθηση με το χρόνο…

Και δυστηχως και αυτος ηταν ο λόγος που σταμάτησα το μάθημα και ειλικρινά στεναχωρέθηκα…
Κριμα τοσο μεγάλος παίχτης τοσο καλος δάσκαλος αλλα…λέμε 7 η ώρα μάθημα και σε πέρνει τηλ. αυριο για να στο ακυρώσει…χαχα