Μανώλης Πάππος

Έτσι, επειδή δεν υπάρχει ενότητα με τον Μανώλαρο και επειδή αμφισβητήθηκε η Παπποφροσύνη μου, ανοίγω το θέμα για όποιον θέλει να κάνει κάποιο σχόλιο. Δηλώνω δε ότι ακούω δυο - τρεις μήνες ένα και μόνο σιντί στο αυτοκίνητο ακατάπαυστα και αδιάλειπτα (σχεδόν γιατί ακούω και ειδήσεις στο ράδιο) με Μανώλη Πάππο. Φοβερά χέρια, ύφος και γεμίσματα με φαντασία! Ότι και να παίζει τον παρακολουθώ εμβρόντητος και εντυπωσιασμένος πάντα. Τα περί κόπωσης τα ανέφερα επηρεασμένος περισσότερο από μαρτυρίες έγκυρες του τύπου “να τον άκουγες το '90 να αρρώσταινες”, “τώρα βαριέται και λίγο”.

Στο μαγαζί επίσης είναι δύναμη! Ορχηστράρα φανταστική και ειδικά πέρυσι, με δυο μπουζούκια (τον Αρίστο Βαμβακούση, ο οποίος είναι φωτιά). Και τραγουδάει ο Πάππος και αλανιάρικα, πράγμα που μετράει επιπλέον για να σε κουρντίσει! Δυστυχώς δεν υπάρχει στο youtube υλικό και πρέπει να αλλάξει αυτό.

Παναγιώτη, την Κυριακή ρώταγα τον Άρη αν ήξερε πού παίζει φέτος ο Πάπος, ξέρεις;

Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες φίλε και ήθελα πολύ να σας ρωτήσω μια από αυτές τις μέρες. Μπορεί να μου αναφέρει κάποιος δίσκους στους οποίους παίζει ο Πάππος ; Ζωντανές Ηχογραφήσεις κυρίως η διασκευές. Με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα δεν μου εμφανίστηκαν και πολλά αποτελέσματα… ( δεν γράφουν πάντα τους μουσικούς βλέπεις :mad:). Ευχαριστώ:)

Σε ποιόν δίσκο αναφέρεσαι? Εγώ γνωρίζω μόνο το ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ - ΤΖΟΥΡΑΣ- ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ, που μοιράζεται με τον ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟ.
Έχει άλλο σολιστικό δίσκο (δεν μιλάω για τις συμμετοχές του ως μπουζουξή…) ?

Θέλω να επισημάνω αυτήν την παρατήρηση του συνονόματου:

Το λέμε και το ξαναλέμε πως οι ηχογραφήσεις αδικούν το παίξιμο ενός μπουζουκσή. Την αξία του Πάππου όμως, όλοι μας λίγο πολύ, την γνωρίζουμε. Ακόμα κι αυτοί που δεν τον έχουν γνωρίσει ζωντανά. Αυτό που δεν γνωρίζουν όμως, δυστυχώς ούτε κατά διάνοια, είναι η φωνή του, η οποία αδικείται ένα παραπάνω από τις ηχογραφήσεις.

Πάρα πολύ σωστή και δυνατή φωνή, λαϊκιά.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που τον άκουσα ζωντανά, είχα πάει εντελώς ανυποψίαστος. Ο κιθαρίστας του σχήματος (ονόματα δεν λέμε) άνοιξε το πρόγραμμα με ένα κομμάτι -το θυμάμαι χαρακτηριστικά- Καλδάρα/Καζαντζίδη από τις ΣΤΙΓΜΕΣ.
Ξέρετε εκείνους τους κιθαρίστες που στην πραγματικότητα είναι “έντεχνοι” (…) με ειδικότητα στις ευαίσθητες μελω-κλαψο****ικες μπαλάντες, οι οποίοι προσπαθούν εις μάτειν να ερμηνεύσουν ακόμα και το “ελαφρύτερο” λαϊκό άσμα; ε, τέτοιος ήταν. Αν και το δούλευε καλά το όργανο, καλύτερα να μην άνοιγε το στόμα του.
Σχεδόν απογοητευμένος, παρά τις φοβερές και τρομερές πενιές (ενώ είχε απαράδεκτο όργανο στα χέρια του - καλή κατασκευή από φίνο μάστορα, αλλά πολύ ταλαιπωρημένο), άρχισα να κοιτώ την ώρα, να χαζεύω κάτι γκομενίτσες πιο πέρα, το ποτήρι μου, το φεγγάρι κ.λπ.
Τότε πιάνει ο Μανώλης το μικρόφωνο και μας εξήγησε πως λένε τον “απόκληρο”. Αναχέντρωσα οσάν το κάτη, που λένε στα μέρη μου. Έκλεισα τα μάτια και θαρρούσα πως αγνάντευα το Λαύριο απ’ την αντίπερα μπάντα. Απλά συγκλονίστηκα.
Ποτέ δεν θα την ξεχάσω αυτή την ερμηνεία.

Όσοι δεν τον έχετε ακούσει ζωντανά, σπεύσατε.

Επιτέλους σκέφτηκε και κάποιος να ανοίξει θέμα για τον Μανώλη Πάππο.Πιστεύω αυτά που θα λεχθούν να μην δημιουργήσουν κλίμα έντασης, αλλα να έχουν ενημερωτικό τόνο και να γίνονται υγιείς συζητήσεις.

Πληροφοριακά αναμένεται δίσκος του Μανώλη με τραγούδια που έχει πεί σε μαγαζιά , μιλάμε από αρχές του 80 έως σήμερα.
Μέχρι τώρα έχουν σχεδόν τελειώσει τα γραψίματα και περιλαμβάνονται τραγούδια σαν τον Ανεμόμυλο του Λαύκα και άλλα αυτού του ύφους και όχι μόνο.
Την παραγωγή την κάνει ο Μάλαμας.
Πιο πολλά σε επόμενο post μόλις μάθουμε κάτι νεότερο.
Πάντα τέτοια και είμαστε σε αναμονή…:):slight_smile:

Εγώ μόνο αυτό θα πώ: Ταξίδεψα με τρένο μια καθημερινή βράδυ από τη Λάρισα στη Θεσ/νίκη γνωρίζοντας οτι θα παίζει στην Πριγκηπέσσα με τον δικό μας Δημήτρη. Παρακολούθησα όλο το πρόγραμμα και γύρισα με το πρώτο πρωινό. Δεν το μετάνιωσα…

Αγαπητοί φίλοι έχει ερθει δυο φορές στην bassaviola στην Καλαμάτα και μάλιστα η τελευταία ήταν πρόσφατα στις 21/5/2009 . Απίστευτος !! ερμηνευτικά και παίχτηκα για μένα από τους ποιο αξιόλογους μουσικούς που έχει η χώρα μας … ένα μεγάλο μπράβο στον Νικολόπουλο (καταστηματάρχη) που φέρνει τέτοιους μεγάλους καλλιτέχνες για εμάς στην επαρχεία.
Δείτε φωτογραφίες από την βραδιά εκείνη :
http://www.bassaviola.gr/?section=item&subcat=2&id=216

Καλησπερα και απο μενα και την θεσσαλονικη σε ολους και σε ολες του φορουμ.Εγω θα σας πω οτι πωτη φορα που πηγα Πριγκηπεσσα ,πηγα χωρις να γνωριζω το μαγαζι τοτες πριν διομιση χρονια σιγουρα, για να ακουγαμε με εναν κολλητο μου ,το Παππο που τον ηξερε και προσωπικα απο Αθηνα ,’‘να ακουσεις μου λεει ρε συ ,πενια καλη’'Καταλαβαινετε πως επα8α πλακα φυσικα με τον Μανωλη ,συστη8ηκαμε ,ηπιαμε τα τσιπουρακια ,και ενω ειμασταν τιρλα του λεω του Παππου.Τωρα καταλαβα γιατι παιζεις τοσο καλα,γιατι μου λεει αυτος γιατι παιζεις απο παππου προς παππο … και μου χαμογελασε ,οσο για την ερμηνεια του τραγουδιστικα ειναι φωναρα.Αυτα τα ολιγα και αν τον τυχετε να τον δειτε και απο κοντα.:109:

Γεια χαρά κι από μένα. Έπαιζε φέτος και στο ρεμπετ - ασκέρ στον Πειραιά κοντά στον ηλεκτρικό στην οδό Λουδοβίκου. Νομίζω ( παρά τις όποιες αντιρρήσεις του καθένα ) ότι αξίζει να τον ακούσετε στο " ένα σφάλμα έκανα " από τον δίσκο της Τσαλιγοπούλου " τραγούδια για φίλους ". Μόνο για το ύφος της πενιάς…Ευχαριστώ

Ναι! Είναι ο μόνος λόγος που αξίζει ν’ ακούσεις αυτή την εκτέλεση.

Συγνώμη για την επανάληψη αλλά γνωρίζει κανένας να μου πει να παραγγείλω κανένα cd να μου κάνει παρέα στην εξεταστική ; :230:

Εγώ πέρα από το ύφος, θα συμπλήρωνα και την φαντασία σε αυτά που κάνει ο Μανώλης ,σε συνδιασμό με την λιτότητα της ενορχήστρωσης,(μπουζούκι,κιθάρα,κόντραμπάσσο),με έναν Σπύρο Γκούμα να “κεντάει” στην κιθάρα πίσω από τον Μανώλη.

Ο Άρης και ο naggel κάτι πρέπει να ξέρουν για το που θα είναι το καλοκαίρι αλλά δεν το κοινοποιούν για να μην γίνει το αδιαχώρητο…

Στο Κυπαρίσσι Λακωνίας!!!

Ναι στο ΚΥΠΑΡΙΣΣΙ αλλά τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ. Αυτό το παρασκευοσάββατο -ίσως και κυριακή μεσημέρι- θα είναι στο ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟ -ναι εκεί που κάναμε την ετήσια συγκέντρωση- και για δυο τρείς ΠΕΜΠΤΕΣ από σήμερα,θα είναι στο ΧΑΜΑΜ (ΔΗΜΟΦΏΝΤΟΣ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ) μαζί με τον Κ.ΔΟΥΜΟΥΛΙΑΚΑ. Για το υπόλοιπο καλοκαίρι,συναυλίες διάφορες με τον … ,μια συναυλία με τον ΔΗΜ.ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ στην ΠΟΛΗ ένα αφιέρωμα για τον ΡΟΥΚΟΥΝΑ,και ΜΟΣΧΟΝΑ στην ΣΑΜΟ, και ότι άλλο ήθελε προκύψει, Μανώλης είναι αυτός.

(Εάν κατάλαβα σωστά ποιόν εννοείς…)

“Αυτός”,…, κάνει ακόμα συναυλίες;;; ΄Ελεος! Πες μου ότι έχει ανάγκη ένεκα οικονομικής κρίσης να τρελλαθώ…

Τόν άκουγα συχνά στο υπόγειο της Βικτώρια με την Κ.Ντάλι, και στο Ρεμπέτ ασκέρ στο Πειραιά
Αλλου είδους πεννιά παιδιά!! Και αλλου είδους ερμηνεία!!

Πριν 7- 8 χρόνια αν θυμαμε καλά είχε έρθει Μολυβο στην Λέσβο μιλάμε το άτομο κεντούσε!!! εκτός από αυτό από την λίγη κουβέντα που κάναμε φαινόταν σεμνός άνθρωπος και μάγκας με την σωστή ερμηνεία της λέξης:109: