Ο 902 στις 78 στροφές...

Από τη Δευτέρα 19.10.2009 και κάθε Δευτέρα στις 9:30 το βράδυ, στην Τηλεόραση του 902 θα προβάλλεται η εκπομπή του Άρη Νικολαΐδη “Στις 78 στροφές”. Πληροφορίες “εκ των έσω” λένε ότι ο Άρης έχει κάνει εξαιρετική δουλειά (όχι ότι θα περιμέναμε και κάτι διαφορετικό) και από την εκπομπή θα παρελάσουν… οι πάντες.
Οι εκπομπές θα προβάλλονται σε επανάληψη κατά πάσα πιθανότητα τις Κυριακές, κάτι που δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμη.

Καλή αρχή!

O 902 δυστυχώς δεν έχει tv Webplayer (από τα Ελληνικά κανάλια μόνο ο ΣΚΑΙ έχει). Υπάρχει περίπτωση να ανεβαίνουν οι εκπομπές σε Streaming sites μετά την α’ προβολή για όσους είναι στο εξωτερικό, ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τα βλέπουμε κι εμείς;

Ακόμα και το greekiptv.com που τα προσφέρει επί πληρωμή, δεν εκπέμπει τον 902 (που είναι πολύ συγκεκριμένο κανάλι).

You can watch 10 live feeds plus on demand material.
The other 5 / SOON 6 are live feeds from Greece. ALPHA, MEGA, NET, STAR,ANT1,(ET1)soon
6 feeds are the international versions of MEGA, ANTENNA SATELLITE , ANTENNA Gold, ERT SAT, ALTER GLOBE , ANTENNA MUSIC (SOON)
Plus with in a month or two, you will be getting UPDATING THE vintage Greek movies, on demand.

Ο 902 εκπέμπει δορυφορικά μέσω του Hellas Sat (δες εδώ). Αν έχεις δυνατότητα να βἀλεις πιάτο, είναι μια καλή λύση. Απ΄όσο ξέρω τα ελληνικά κανάλια σ΄αυτόν τον δορυφόρο είναι free to air, τουτέστιν τσάμπα.

Μάνο Καλημέρα, πολύ καλές πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει διότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, για αυτό έψαχνα μπας και ξέρει κάποιος κάτι μέσω του Internet.

Ευχαριστώ για την βοήθεια

edit: Την πλειοψήφια των επομπων του Κ. Φέρρη πάντως μπορόυσαμε να την δούμε 1-2 μέρες μετά την α’ προβολή.

Πολλά μπράβο στον Αρη Νικολαιδη για τη σημερινη εκπομπή στον 902!!

Έσκισε!Μπράβο Άρη!:088:

Και μια ερωτηση απο μενα… Ο κυριος Νικολαιδης εχει καμμια σχεση με την τηλεοραση? Γιατι καποιος που δεν τον ξερει, θα νομιζε οτι εκανε χρονια στα καναλια,με την ανεση και τον αερα που παρουσιασε την εκπομπη… Μπραβο παντως, διοτι το ολο συνολο της εκπομπης ητανε αριστο και μαλιστα Δευτεριατικα, που συνηθως , μεχρι τωρα οι Δευτερες πηγαινανε χαμενες με την σαβουρα που επαιζαν τα …καναλια… Μακαρι να συνεχισει ετσι για πολυ καιρο…:088:

Εμενα παλι οταν εβαλα να δω την εκπομπη μου χαλασε ο 902 :mad:

[i](ελπιζω κανας φιλοτιμος να την ανεβασει…)

[/i]Τελος παντων, προκαταβολικα (!) μπραβο και απο μενα

Μήπως μπορεί να πεί κανείς στον Άρη, να πεί στον 902 να βάλουν video on demand στο site?? :230::230:
Μας γεμίσατε μπράβο και μπράβο… :106::106::106:

Πράγματι πολύ καλή και όμορφη εκπομπή στο σύνολό της. Τόσο η επιμέλεια όσο και η σκηνοθεσία της ήταν προσεγμένα στη λεπτομέρεια και σε ταξίδευαν σε άλλες εποχές.
Μπράβο στον Aris μας, αλλά και στον Δημήτρη Μυστακίδη και σε όλους τους μουσικούς που εμφανίστηκαν.
Καλή συνέχεια και πάντα επιτυχίες!:088:

Μπράβο Άρη, καλή αρχή! Μάθαμε τελικά πότε θα προβάλλεται η επανάληψη της εκπομπής (για όσους δεν την προλαβαίνουν τη Δευτέρα… :016: )?

ΑΡΗ!! Εαν δεν επαναλαμβάνεται η εκπομπή σου, φρόντισε να την ανεβάσεις στο φορουμ! Σε παρακαλούμε όλοι όσοι δεν την προλαβαίνουμε τη Δευτέρα!! :016::085::088:

Κυριακή βράδυ, 10 η ώρα έχει την εκπομπή…:slight_smile:

Πέρα από ένα μικρό δείγμα και κάποιες ηχογραφήσεις με Παπαβασιλείου (χρειάζεται να σχολιάσω;), δεν έχω δει καμία εκπομπή ολοκληρωμένη (και ούτε θα δω όσο είμαι εδώ πάνω. Πού λεφτά για πιάτα και σερβίτσια;). Δεν έχω όμως καμία αμφιβολία για την αισθητική, την εγκυρότητα και το ενδιαφέρον τους.

Γειά σου ρε Νικολαΐδη μερακλή!

Και δε μπορώ να μη σημειώσω πως ο 902 -ραδιοφωνικά και τηλεοπτικά- συνεχίζει να είναι ο μοναδικός μεγάλος σταθμός ο οποίος προβάλει με σωστό τρόπο και με περίσιο μεράκι το λαϊκό τραγούδι.
Αξίζει να στηρίξουμε αυτή την προσπάθεια!

Ενδιαφέρουσα η εκπομπή, δε λέω, και σίγουρα πρέπει να στηρίζονται τέτοιες προσπάθειες- ειδικά όταν προέρχονται από ανθρώπους που, αποδεδειγμένα, είναι γνώστες. Όμως, μήπως θα έπρεπε να “ψαχτούν” λίγο οι δημιουργοί στο στήσιμο της παρουσίασης; Όσες εκπομπές έχουμε δει και αφορούν στο ρεμπέτικο - πετυχημένες και μη - βασίζονται στην ίδια “πεπατημένη”: Περιγραφή - κοινωνιολογική ανάλυση - τραγούδι. Δεν εντυπωσιάζομαι από “καθρεφτάκια” δε θέλω να πω αυτό. Απλά, θα μου άρεσε μια διαφορετική προσέγγιση…
Υ.Γ. Μη με ρωτήσετε, “τι είδους προσέγγιση”. Αν ήξερα, θά ΄μουν κι εγώ παραγωγός:085:

Νομίζω πως είναι η καλύτερη ρεμπετοεκπομπή από άποψη πληροφοριών. Προς τιμήν του ο Άρης, ενώ θα μπορούσε να τα πει όλα μόνος του μπροστά στην κάμερα και να καλύψει το θέμα επαρκώς, προσθέτει τις καταθέσεις άλλων ερευνητών/επιστημόνων και συμβάλει σε μια πολυφωνία (Γεωργιάδης, Υφαντής κτλ). Άρα μάλλον πρέπει να κατατάξουμε την εκπομπή ανάμεσα στις “εκπαιδευτικές” προσεγγίσεις, σαν ντοκυμαντέρ με πραγματική ψυχαγωγική διάθεση. Όποια σκηνοθετική περπατημένη αναιρείται από την διαφορά ποιότητα της παρούσας.
Όσο για τις ορχήστρες, βλέπεις κάμποσα διαφορετικά πράγματα, διαφορετικούς ήχους, διαφορετικές ικανότητες μερικές φορές… Όμως η εικόνα του πως παίζονται τα ρεμπέτικα σήμερα είναι εκεί, χωρίς αλλοιώσεις! Ελπίζω να έχουμε κι άλλους μουσικούς στις επόμενες εκπομπές!

Ένα τεράστιο μπράβο στον Άρη για την εκπομπή.
Δωρικής τελειότητος, με άψογη σκηνοθεσία, χρώμα και ύφος.
Θα την χαρακτήριζα εκπληκτικής ομορφιάς στο σύνολο της.

και ύφος.

Αυτό είναι το ζητούμενο. Μπράβο Άρη.

Επαναλαμβάνομαι.

Ας τις ανεβάσει ο 902 στο site του όπως έχει κάνει η EΡΤ - ΚΑΙ ΑΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΙΜΗΣΕΙΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ Η’ ΑΣ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΦΙΜΗΣΕΙΣ!
Ας ανεβάσει και τα παντελόνια του Μήτσου.

Η’

Ας μας λυπηθεί κανένας άλλος από εδώ μεσά και μας τα ανεβάζει στο ίντερνετ.

Μωρέ μακάρι να είχε και αναμεταδότη στο Μπιγκ Μπεν.
Το θέμα είναι πως όλα αυτά έχουν ένα κόστος. Ή μήπως είχες την εντύπωση πως ο 902 έχει τον προϋπολογισμό και τα μέσα της ΕΡΤ; :019: