Ο 902 στις 78 στροφές...

Το προέβλεψα, για αυτό λέω να βάλουν και έξτρα διαφιμήσεις. Βέβαια, τί διαφίμησεις θα έχουν αποδέκτη τους Έλληνες του εξωτερικού…είναι ένα άλλο θέμα!!!

(αεροπορικές… ολυμπιακή και aegean!!! - Πλάκα πλάκα, θα με ενδιέφερε να μαθαίνα τιμές εισητηρίων και να ενημερωνόμουν για προσφορές στα διαλείμματα του Μήτσου και του Άρη!)

Πάνε, το κόστος για το ανέβασμα των προηγούμενων εκπομπών στο internet (video on demand) είναι μηδενικό. Το κόστος για live streaming (να προβάλλεται η εκπομπή στο internet την ώρα που μεταδίδεται στην τηλεόραση) είναι πολύ μικρό. Προφανώς είναι άλλοι οι λόγοι που δεν το κάνουν.

Δεν υπάρχει κόστος όπως λέει ο webmaster. Δεν έχει ο 902 χρήματα να νοικιάσει/αγοράσει έναν σέρβερ (αν υποθέσουμε ότι δεν έχει χώρο στους ήδη υπάρχοντες);; Υπάρχουν και οι δωρεάν σέρβερς, ή υπάρχουν και τα δωρεάν Site που ανεβάζεις video.

Μήπως το ότι για άλλη μια φορά μερικά μυαλά κρατούν την χώρα μας 50 χρόνια πίσω λόγω κόμπλεξ ή άλλων λοιπών ανούσιων ιδεών;;

(Δεν αναφέρομαι εξ’ολοκλήρου στον 902 αλλά από την στιγμή που δεν αποφασίζει να το κάνει τότε παίρνει και αυτόν η μπάλα)

http://www.ert-archives.gr/V3/public/index.aspx
http://sexshoptv.gr/

Αυτά είναι μόνο μερικά παραδείγματα του εξωτερικού (πλήν του ΣΚΑΙ και της ΕΡΤ και της σειράς sex shop tv που παιζεται μόνο στο ίντερνετ και είναι του εσωτερικού) που μετά από λίγο καιρό (αν όχι εκείνη την στιγμή ή την επόμενη μέρα) ανεβάζουν τις σειρές τους στο ίντερνετ.

Για άλλη μια φορά οι ξένοι εμφανίζονται μπροστά των ελληνικών δεδομένων εποχή.
Κρίμα…

Πραγματικά δεν μπορώ να βρώ λόγο που τα ελληνικά κανάλια δεν ανεβάζουν τις σειρές του στο ίντερνετ, επαναλαμβάνω ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ -ΙΔΙΕΣ- ΔΙΑΦΙΜΗΣΕΙΣ δείχνουν στις επαναλήψεις που βάζουν στην τηλεόραση…

Μήπως οι ‘μικρότητες’ των τηλεθεάσων και του κίτρινου τηλεοπτικού τύπου έχουν καταλάβει μεγάλο μέρος στο μυαλό των ιθύνοντων; Ακόμα ένας θετικός λόγος του ίντερνετ. Μπορείς άνετα να καταμετρήσεις τον ακριβή αριθμό των επισκέψεων, να δείξεις τα στοιχεία στις διαφιμιστικές και να λάβεις ακόμα μεγαλύτερα έσοδα από διαφιμήσεις (και να ικανοποιήσεις και τον τηλεθεατή).

Υ.Γ.: Συγνώμη για την αγανάκτηση, αλλά έχω βαρεθεί με αυτά που βλέπω.

Μήπως το ότι για άλλη μια φορά μερικά μυαλά κρατούν την χώρα μας 50 χρόνια πίσω λόγω κόμπλεξ ή άλλων λοιπών ανούσιων ιδεών;;

Μα, τί λες; τί κόμπλεξ και ανούσιες ιδέες; και πώς μπορείς να τα λες αυτά όταν ξέρει ο καθένας με τί μέσα, χρήματα και “ανθρώπινο δυναμικό” κρατιέται ο σταθμός αυτός, και τί πόλεμος του γίνεται από παντού, από τη μια, κι από την άλλη όταν αναγνωρίζουμε το πόσο καλή δουλειά κάνει προς την ανάδειξη του λαϊκού τραγουδιού (κι όχι μόνο, προφανώς);

Όταν λέμε να στηρίξουμε την προσπάθεια που γίνεται εκεί, εννοούμε τουλάχιστον το στοιχειώδες. Ήμαρτον.

Τί ακριβώς παρεξήγησες ή δεν κατάλαβες στο παραπάνω μύνημα;;;;;;;;;

Εφόσον και ο 902 δεν αποφασίζει να κάνει κάτι με μηδενικό κόστος (για τον Α ή Β λόγο) παίρνει και αυτόν η μπάλα φυσικά στο ποσοστό που του αναλογεί. Για σκέψου τί θα λέγαμε αν ο 902 ανέβαζε τις εκπομπές στο ίντερνετ; “Φοβεροί στον 902. Μέχρι και στο ίντερνετ τα βάζουν!” Το βρίσκεις κακό;

Από άποψη τεχνογνωσίας υπάρχουν ερασιχτέχνες Uploaders που τα ανεβάζουν και δεν υπάρχει κάποιος φοιτητής ή υπάλληλος μέσα στον 902 που θα έχει τις γνώσεις;

Ακριβώς επειδή μόνο ο 902 σε ραδιόφωνο και τηλεόραση στηρίζει το λαϊκό τραγούδι ΔΕΝ αναφέρομαι εξ’ολοκλήρου σε αυτόν! Λές ο 902 να ενδιαφέρεται για τηλεθεάσεις και κίτρινο τύπο που θίγω αργότερα στο μύνημά μου;

Για ξαναδιάβασε το μύνημά - στο σύνολό του- και θα καταλάβεις ότι ΔΕΝ εννοώ τον 902 σε όλοκληρο το μύνημά μου.

Έχει ομοιότητες ή εκπομπές παραπλήσιες ο 902 με το ITV που αναφέρω ως παράδειγμα πιο κάτω;; Λες να συγκρίνω το πρόγραμμα του 902 με τις τηλεοπτικές σειρές του BBC;; Σαφώς και όχι, εφ’όσον δεν έχουν κοινά στοιχεία.

Παιδιά, επειδή χρησιμοποιούμε ηλεκτρονικό λόγο ίσως είναι καλύτερο να ξαναδιάβαζουμε τα μυνήματα ή να τα διαβάζουμε αργά και να προσπαθούμε να καταλάβουμε καλύτερα τι λέει ο άλλος. Δεν γίνεται να εξηγούμε κάθε μύνημα με δεύτερο μύνημα για να μην παρεξηγούμαστε!

Χαρακτηρισμοί ‘ΗΜΑΡΤΟΝ’ κλπ καλύτερα να λείπουν σε κουβέντες που προσπαθούμε να βγάλουμε κάτι εάν δεν καταλαβαίνουμε τί θέλει να πεί ο συνομιλιτής. Καλύτερα να ρωτήσουμε για διευκρινήσεις και αν είμαστε σίγουροι, λέμε τα ‘ήμαρτον’ και ό,τι άλλο θέλουμε.


Edit: Πάνο, για να μην ξανά-παρεξηγηθώ, η σκέψη μου ξεκίνησε από τον 902 επειδή δείχνει εκπομπές που πραγματικά θα ήθελα να παρακολουθήσω. Μετά από αυτό, ήρθε η γενική σκέψη και για τα άλλα κανάλια και συνεπώς για την τεχνολογική κατάσταση και αντιμετώπιση που έχει το ίντερνετ ως μέσο από τα ΜΜΕ της χώρας μας.

edit2: Δεν λέω άλλα γιατί οι υπόλοιποι θα νομίζουν ότι τσακωνόμαστε, αλλά έχε στο μυαλό σου πώς το MEGA και ο ANT1 φοβούνται να ανοιχτούν λόγω του ότι είναι δέσμιοι μιας φιλοσοφίας που λέει ότι πρέπει να στηνόμαστε μπροστά στην τηλεόραση για να κάνουν τηλεθέαση και να λάβουν έσοδα από τις διαφιμίσεις, συν τον ‘ντόρο’ που θα κάνουν την άλλη μέρα άλλα κανάλια με ‘μεσημεριανές’ εκπομπές που θα λένε πόσο τηλεθέαση έκανε ο κάθε ένας. Άσε σου λέω, την ώρα που ξυπνάω ανοίγω την ΤΙΒΙ και βλέπω σε άλλα κανάλια τις λεπτομέρειες αυτών που είδα την προηγούμενη νύχτα στα κανονικά κανάλια!! Άρα που οδηγούμαστε, ότι κλείνουμε την ΤΙΒΙ γιατί μας θεωρούν χαζούς! Οταν έρθω το συζητούμε από κοντά παρέα με τα μπουζούκια και θα δείς ότι μιλάω γενικά. Δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να πώ για τον 902 όλα αυτά περί ιθύνοντων κλπ κλπ.

ΜΠΡΑΒΟ ΑΡΗ!!:109::109::109:

Σήμερα μπόρεσα να δω την εκπομπη σου ολόκληρη και μου άρεσε πάρα πολύ!
Και οι αναλύσεις και το όλο στήσιμο και τα τραγούδια και οι μουσικοί (από τους καλύτερους του είδους), μπράβο!!!:109:

κι εγω… κι εγω!!!
μονο που μια ωριτσα ειναι λιγη μωρε!(ευτυχως που υπαρχει και το βιντεο…(ακομα βιντεο το λεω εγω!)
ζορικη εκπομπη!ευχαριστουμε!!

Η μόνη μου ένσταση είναι στο σχόλιο σχετικά με την αντιμετώπιση του θέματος των ναρκωτικών από τον Τούντα “με ελαφράδα” ('η καπως έτσι, δε θυμάμαι την ακριβή διατύπωση).
Ωστόσο, με τον Κοκαινοπότη (η ιστορία του οποίου λέγεται ότι είναι αληθινή) πιστεύω ότι ο Τούντας αποτύπωσε όλη την τραγική διάσταση των χρηστών, δίνοντας ένα ακόμη διαχρονικό αριστούργημα!

Είναι μια εκπομπή που σε κάνει να λες ότι ίσως τελικά υπάρχει ελπίδα για την Ελληνική τηλεόραση… Τώρα μερικά λαθάκια πάντα θα γίνονται στις ερμηνείες του κάθε παρουσιαστή… Το σύνολο να κοιτάμε.

Μπράβο και πιο ειδικά στον 902 που έχει μερικές εκπομπές σαν αυτή. Όχι μόνο επειδή αναφέρονται στο ρεμπέτικο που έτσι και αλλιώς με ενδιαφέρει, αλλά για την «αμεσότητα» που προσπαθεί να κρατήσει με τον «παθητικό» θεατή.

έχει ξαναγίνει παλιότερα κουβέντα (στο τόπικ για τη μισιρλού), αλλά μπαίνω στον πειρασμό να το πώ με δικά μου λόγια. δεν μπορώ να πω τραγούδια υμνητικά ή “χαλαρά” ως προς την πρέζα, όσο όμορφα κι αν είναι μελωδικώς -πχ φέρτε φρέζα να φρεζάρω (ερηνάκι), είμαι πρεζάκιας (πρέζα όταν πιείς), ηρωίνη και μαυράκι (προύσα).
κι αν ακουστούν στην παρέα θα παίξω τον πρεζάκια του τσαούς (κατά προτίμηση) ή του δελιά, ως απάντηση. ή ακόμα και τον λαθρέμπορα του παπάζογλου (τί όμορφα που πέρναγα με κείνο το μαυράκι, μα η πρέζα μου τα πότισε τα σωθικά φαρμάκι). αν και πιο πολύ με εκφράζει ο ξέμαγκας (βαρέθηκα τον αργιλέ) πάλι του παπάζογλου.
ειδικά για τις εκδοχές του “πρέζα όταν πιείς”-“μάγκισσα-ματσαράγκισσα”, οι στίχοι είναι επιθεωρησιακό κακέκτυπο των ρεμπέτικων από τον αιμίλιο σαββίδη -κατά τα άλλα θεματοφύλακα των ηθικών αξιών…

Δεν διαφωνώ μαζί σου για τα “υμνητικά” προς την πρέζα τραγούδια, μόνο που δεν θεωρώ ότι το “φερτε πρεζα να πρεζάρω” υμνεί την πρέζα, η έκφραση που (εύκολα) λέγεται και σήμερα “θα με κάνει να πέσω στα ναρκωτικά!!” ή “θα χτυπήσω ένεση” δείχνει το αδιέξοδο και την “έσχατη απελπισία” που μπορεί να οδηγεί στο αλκοόλ , στα ναρκωτικά, στην αρρώστια, στην αυτοκτονία!! Δε νομίζω οτι ήταν στις προθέσεις του Τούντα ο ύμνος της πρέζας, και της προσωρινής "ευτυχίας " της μαστούρας, ξέρουμε άλλωστε ότι ο ίδιος απείχε από αυτές τις καταχρήσεις, ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνάμε τις συνθήκες εκείνης της εποχής, τις οποίες ο Τούντας περιγράφει στα τραγούδια του σαν χρονογράφος!

η αλήθεια είναι πως με το συγκεκριμένο τραγούδι είμαι επιεικής και αρκούμαι στη φρέζα!
(ώπα ρε μεγάλε, ποιός είσαι:wink:
πάντως και σήμερα θερίζει η πρέζα…

ωραίο το nickname σου, γίνεται και fountas priest αναλόγως την περίσταση!

Πρώτο μέρος της αναφοράς στο μπουζούκι η σημερινή εκπομπή του Άρη (πρέπει να ήταν σε επανάληψη).

Πέρα από το κατασκευαστικό μέρος, το οποίο εξήγησε αναλυτικά ο Νίκος Φρονιμόπουλος, μια ευχάριστη έκπληξη, ο Στέλιος βαμβακάρης να αναφέρεται στα ντουζένια, στα κουρδίσματα του μπουζουκιού.
Είπε πως τα γνώριζαν ο Κηρομύτης, ο Παπαϊωάννου, ο θείος του Αργύρης και φυσικά ο πατέρας του, Μάρκος.
Έδειξε τα:

  • ρε - σολ - ρε, κούρδισμα “της ψυχής”
  • ρε - σολ - σι ύφεση, “συριανό”
  • ρε - σολ - λα, “καραντουζένι” και
  • ρε - σολ - σολ.

Προσεγμένες απόλυτα και όλες οι ερμηνείες των τραγουδιών που ακούστηκαν, από όλα τα σχήματα που συμμετείχαν, όπως πια μας έχει συνηθίσει η εκπομπή αυτή, :109:
στην οποία πρωταγωνιστούσε φυσικά το μπουζούκι!

Στην αμέσως προηγούμενη εκπομπή για τα κουρδίσματα στο μπουζούκι, ασχολήθηκε με
την λαική κιθάρα, με τον Μήτσο Μυστακίδη σε εκτελέσεις (Υπόγα,Ντερτιλήδικο κτλ),
επεξηγήσεις για τους τρόπους παιξίματος και αναφορές σε Σκαρβέλη (κυρίως),Κωστή κτλ.
Είχε μεγάλο ενδιαφέρον και η τελική άποψη-τεκμηρίωση του Μήτσου για τον Σκαρβέλη.

Αυτό που θέλω να πω πάντως είναι ότι η συγκεκριμένη εκπομπή κάθε φορά είναι τόσο όμορφη και εντυπωσιακά τοποθετημένη από κάθε πλευρά, που θα είναι κρίμα να μην “εκδοθεί” κάποια στιγμή.

Αναιρώ όλες τις “επιφυλάξεις” που είχα εκφράσει μετά την πρώτη εκπομπή. Ο Άρης (& οι συνεργάτες του), τα σπάνε!! Ειδικά η προηγούμενη εκπομπή, ήταν φ ο β ε ρ ή!
Μου κόστισε, βέβαια, ακριβά αφού ακούγοντας τον Στέλιο να παίζει, έσπασα ένα τζουρά κι ένα μπαγλαμά κι έκλεισα ραντεβού με ψυχολόγο για να ξεπεράσω το “τραύμα” που μου δημιουργήθηκε που δε θα παίξω ποτέ έτσι…:016:

…δεν ξέρω αν είδατε τη χθεσινή εκπομπή του Άρη, πάντως είχε δύο τραγούδια με σκέτο μπουζούκι με το Θύμιο, που ήταν σκέτη α ρ ρ ώ σ τ ι α!

Μιά ακόμα καταπληκτική εκπομπή (της οποίας είμαι ορκισμένος πλέον τηλεθεατής) και με κάνει κάθε φορά να περιμένω την επόμενη.

Η επόμενη εκπομπή θα είναι αφιερωμένη στον Μάρκο! Συντονιστείτε :089:

Συμφωνώ με τον Ισαάκ, η εκπομπή χθες ήταν φοβερή. Για πρώτη φορά ακούγονται λεπτομέρειες για την ιστορία του ρεμπέτικου που άλλοι είτε τις θεωρούσαν δεδομένες είτε τις αγνοούσαν. Μεγάλο μπράβο στον Άρη και σε όλους τους συντελεστές, καθώς και στα άλλα μέλη του Φόρουμ που εμφανίζονται.

Όσοι τυχεροί είδαν χθες την εκπομπή σίγουρα απόλαυσαν (εκτός των άλλων) έναν υπέροχο αμανέ από τον Γιάννη Νιάρχο καθώς και τον φοβερό μπουζουξή Άρη Σπηλιοτόπουλο.
Μήπως κανένας έσωσε βιντάκια ?

μηπως ξερει κανεις που μπορω να δω ολοκληρη την εκπομπη που ειχε καλεσμενο τον στελιο βαμβακαρη με τα ντουζενια?

Όντως ρε παιδιά, μπορούμε να βρούμε πουθενά τις εκπομπές?
Απ’ ότι βλέπω ο Γιάννης Ρουμελιώτης που έχει τα αποσπάσματα στο γιουτούμπ είναι φορουμίτης!
Μπορεί κανένας να του ρίξει σύρμα να ανεβάσει κάπου τις εκπομπές, αν τις έχει ολόκληρες?:090:

απίστευτο κανάλι έχει ο άνθρωπας, παρεμπιπτόντως, συγχαρητήρια!