Ο Ταμπουράς του Στρατηγού

Μετα απο καιρο τελειωνω τον ταμπουρα του Μακρυγιαννη .Σημερα το περασα γωμαλακα,και εντος των ημερων θα το ακουσω αφου βαλω τα κλειδια του.Για οσους θελουν να ασχοληθουν γραφω τι ξυλα εβαλα εγω.Για το μπρατσο μονοκοματο φλαμουρι ακτινικα κομενο, οπως και για τον τακο.Για το σκαφος δουγιες απο κελεμπεκι παχους 3 χιλ.Τελος για το καπακι ερυθρελατη με πικνα νερα απο παλιο συρταρι της γιαγιας μου 80 χρονων.Η γιαγια μου ζει και ειναι 97.Τελος τα πλαινα του καπακιου ειναι μουρια 4 χρονων.Κολα εβαλα titebont, γιατι δεν ξερω την ψαροκολα, και ολες τις ζωικες ( θα δοκιμασω ομως) και κολαγα 1 ( μια) δουγα την ημερα.Για την βαφη ο κυριος Νικος γραφει πολλα και καλα πραγματα αλλα λογο του οτι ειναι ο πρωτος που φτιαχνω,και εχω κανει ψιλολαθακια και ψιλομαλ…ειπα να το βαψω με γωμαλακα και το επομενο θα το φτιαξω ακομα πιο καλο.Θα προσπαθησω να ανεβασω και μια προχειρη φωτο απο το κινητο,κι αν δεν τα καταφερω ας μου γραψει ενας χρηστιανος πως την ανεβαζουμε,γιατι τα internetika δεν ταχω…Ευχαριστω

Μπράβο Κώστα !

Χαίρομαι ιδιαίτερα, γιατί βλέπω ότι και πρακτικά, το βιβλίο μου αρχίζει να πιάνει τόπο…

Ανεβαζω μερικες ακομη φωτο απο τον ταμπουρα που φτιαχνω.Στην ταστιερα οπως θα δειτε εχω κανει μια παρατυπια…εχω βαλει σημαδια για να μπορω, να παιζω αν και με το κουρδισμα που προτηνει ο κυριος Νικος RE-LA-MI δεν το βλεπω να γινεται.Αν καποιος εχει φτιαξει κατι αναλογο ας μου πει τι χορδες εβαλε για κουρδισμα RE-LA-RE( Τι διαμετρο)Τελος γνωριζω οτι πιανω πολιτιμο χωρο στην σελιδα αλλα δεν γινεται να μην ευχαριστησω τον κυριο Φρονιμοπουλο,που με το βιβλιο του με βοηθησε να φτιαξω κατι τοσο ομορφο κατα την γνωμη μου.

Φιλε Κωστα Πολλα συγχαρητηρια!!
Πανεμορφο ειναι!!

Εν αναμονη φιλε Δημητρη ,να το κουρδισω πρωτα και να το ακουσω.Παντα ειμαι επιφυλακτικος.Ακομα οργανο δεν μου εχει στραβωσει αλλα ποτε δεν ξερεις με τα ξυλα.Κι οπως ελεγε ο συγχωρεμενος ο παππους μου ( ξυλουργος κι αυτος ) …το ξυλο ειναι ζωντανο

Πολλα πολλα συγχαρητηρια και απο εμενα φιλε μου,και μπραβο στον κ Φρονιμοπουλο που βοηθαει απλοχερα τον κοσμο με τον ενα ή τον αλλο τροπο…!!!

Ρε σολ ντο δοκίμασε.
Μπράβο και από μένα

Μαλλον για DO-SOL-DO το βλεπω φιλε Γιαννη για αρχη και θα παιζω μονος μου σαν τον κουκο.Αν το κανω οπως λες δεν θα μπορω να παιξω.Παντως σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια ολους

τελειωσα επιτελους, κουρτισα κιολας σε RE-LA-RE και ολα καλα.Κατι μικρορυθμισεις ακομα να κατεβασω κι αλλο τις χορδες,και αυτο ειναι.Ο ηχος του ειναι ο κλασικος του ταμπουρα με εκεινο το χαρακτηριστικο τακ τακ της πενας που χτυπαει στο καπακι λογο υψους καβαλαρη.Εναν παιχτη συνηθισμενο στο ακουσμα του μπουζουκιου δεν θα τον εντυποσιασει λογο του οτι δεν εχει αυτη την ενταση οπως τα μπουζουκια,ουτε το σκασιμο,αλλα εδω μιλαμε για ενα αλλο οργανο.Μακαρι να μπορουσα κυριε Νικο να το κουρτισω οπως μου ειπατε γιατι πιστευω οτι κατι του εκλεψα απο την χαρη του.Θα το κανω ομως και θα μας παιξει ο βασιλης που το κατεχει το σπορ

Συγχαρητήρια! Και σε εσένα και στον κύριο φρονιμόπουλο που μοιράζεται τη γνώση του
τόσο απλόχερα μαζί μας!

Διάβασα κι εγώ το βιβλίο, και έχω ξεκινήσει να μαστορεύω ένα σκαφτό μπαγλαμοειδές!
Με βοήθησε πάρα πολύ θεωρώ!

Και πάλι συγχαρητήρια για το μεράκι όλων αυτών που δίνουν την ψυχή τους σε τόσο
όμορφες ασχολίες!

Ανυπομονώ να ακούσω τον ήχο του ταμπουρά σου! :slight_smile:

Θα μαθω πως ανεβαζω βιντεο εδω και θα τον ακουσεις.Παντος… για την ιστορια σου λεω και μονο, μην κανεις την συνδεση μανικου και σκαφους στον μπαγλαμα που προκειται να φτιαξεις οπως γινεται στον ταμπουρα.Σε αλλες σελιδες εδω μεσα θα βρεις πως γινεται.Καλη επιτυχια ευχομαι