Ο Καρβούνης λέει όταν το μπουζούκι μπασσάρει, μπουμάρισε και το χάσαμε. Τι εννοεί;

Μπορείς αλλά γενικά άλλο είναι το στάνταρ που έχει αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια

Τώρα που το σκέφτομαι αν κάποιος παίζει δημοτικά με μπουζούκι μια χαρά άμα λαουτιζει😁

Δεν έχω εμπειρία ρωτάω για να μάθω γενικά παρεξηγείς άμα ρωτήσω βλακεία :joy: .Ψάχνω να δω γενικά τι ήχος μου αρέσει πιο πολύ σε ένα τρίχορδο μπουζούκι .

Καθόλου βλακεια προς θεού! Σε φόρουμ είσαι όχι δικαστήριο;). Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα (όταν ανοίξουμε με την κ@λ@καραντίνα να μην πω τίποτα άλλο) να πας σε οργανοποιους και να δοκιμάζεις όργανα γενικά και αοριστα. Έτσι θα έχεις μια γενική εικόνα το τι σου αρεσει

Η αλήθεια είναι ότι έχω πάει σε 4 γενικά μου αρέσουν τα πιο προπολεμικά.οργανα αλλά που και που ακούω στο διαδίκτυο όργανα με.λαικο ήχο αλλά βγάζει μια ατάκα τρίχορδου πράγμα που στο μπουζούκι μου δεν έχει λόγο ότι είναι οικονομικο του Ματσικα. Τα προιμα Μ αρέσουν πολυ αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει σζεοσν σε όλο το ρεπερτόριο. Επίσης πήρα πρόσφατα έναν τζουρα όπου μου αρέσει άμα ήχος αλλά για μελέτη δεν μπορώ μετά από ώρα μου περνει τα αυτιά κύριος στις ασκήσεις

Από που κι ως πού είπε κανείς ότι ένας ήχος ποιο πριμος η μπάσος δεν ταιριάζει στο ρεπερτόριο? Γούστα είναι αυτά εγω δεν θα τα θυσιαζα για χάρη της αυθεντικοτητας. Το κάθε όργανο είναι διαφορετικό και στον καθένα αρέσει κάτι άλλο. Αν ο ήχος ενός πιο πριμου οργάνου σε ικανοποιεί περισσότερο θα χαλάσει το ύφος? Εδώ έχω δει άνθρωπο να παίζει ρεμπέτικα με γιουκαλιλι και το γούσταρε. Επίσης το ίδιο και για την κιθάρα. Επειδή κάποιος έχει μια ακουστική και όχι λαϊκή σημαίνει ότι δεν μπορεί να γουστάρει επειδή δεν είναι ακριβώς στο ύφος. Νομίζω σε τέτοια μικρά πραγματάκια δεν πρέπει να κολλάμε. Παίξε με το όργανο που σε ικανοποιεί και τα άλλα άστα για μετά!

3 «Μου αρέσει»

2 posts were split to a new topic: Γυφτοπούλα στην Χαβάη

Νομίζω κανείς δεν αντέχει ν’ ακούει πολλήν ώρα τον εαυτό του σε ασκήσεις. Ιδίως σε ασκήσεις που τον δυσκολεύουν (δηλαδή άμα παίζεις λ.χ. ντο-ρε-μι-λάθος, ντο-ρε-μι-λάθος, και πάλι και πάλι ε, πόσο να το αντέξεις;)

Παρηγορήσου ότι για τους τρίτους που τυχόν ακούν είναι ακόμη χειρότερα! :rofl:

Σίγουρα αλλά εννοώ με τον τζούρα σε σχέση με το μπουζούκι δεν αντέχω προσωπικά να παιζω συνέχεια
με τον τζουρα βέβαιαα νιώθω ότι το μπουζούκι μου δεν ακούγεται μπροστά στον τζούρα.