Ο δάσκαλος Ανδρέας Στεφανάκης

Καλά τα λέει ο άνθρωπος!Έχει δίκιο σε πολλά πράγματα!Και φυσικά τρέχουμε εκεί που πρέπει να τρέξουμε!Πολύ σωστό!

Ο πρώτος μου δάσκαλος ήταν ένας άγνωστος μπουζουξής με πολλές γνώσεις πάνω στο όργανο και πολύ καλή μεταδοτικότητα.Προχώρησα πολύ γρήγορα μαζί του μέχρι που μου είπε πρέπει να πας σε άλλο δάσκαλο που έχει να σου δώσει και άλλα πράγματα.Τελικά να μην τα πολυλογώ,κατέληξα να κάνω μαθήματα με έναν πολύ γνωστό παλιό μπουζουξή,δε θέλω να πω όνομα,που ήταν και είναι προφανώς,αυτό που λέει ο κ.Στεφανάκης,μουσικορατσιστής.Ωραία είναι να ακούς ιστορίες για τον Διονυσίου,τον Στέλιο,το Μπιθικώτση κτλ αλλά να γίνεται και λίγο μάθημα.Για ένα χρόνο ήμουν ευχαριστημένος,μου μετέδωσε κάποια πράγματα,εμπειρία,κάναμε και κάποιες δουλειές μαζί.Στη συνέχεια όμως,εγώ ζητούσα παραπάνω πράγματα,ταχύτητα κτλ.Και ο άνθρωπος δεν είχε τέτοιες ασκήσεις,και μάλιστα όταν ζητούσα δυσανασχετούσε κιόλας και από τη στιγμή που δεν έτρεχε έκραζε αυτούς που έτρεχαν.Μέχρι που τσακωθήκαμε στο τέλος κιόλας επειδή αποφάσισα να φύγω από εκεί και να συνεχίσω τη μελέτη μου μόνος μου πλέον καθώς είχα φτάσει σε προχωρημένο επίπεδο.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως δυστυχώς υπάρχουν ακόμα στερεότυπα και προκαταλήψεις και είναι πολύ άσχημο να μπαίνουν στη μέση αυτά όταν ένας μαθητής πληρώνει για να μάθει!

Άρα φίλε Γρηγόρη (Φίσερμαν), δεν διάλεξες τον καθηγητή που έπρεπε! Πήγες σε κάποιον που δεν έτρεχε (είτε γιατί δεν μπορούσε, είτε γιατί δεν ήθελε) για να σου μάθει να τρέχεις… δεν έχεις κι εσύ ένα μερίδιο ευθύνης; Επίσης, τί ήταν ο καθηγητής, τρίχορδος ή τετράχορδος;

Όσον αφορά την τεχνική και την ταχύτητα -αν και τα έχουμε ξαναπεί οπότε εδώ θα αναφερθώ μόνο στο ζήτημα της διδασκαλίας- στο μπουζούκι:

Το τρίχορδο μπουζούκι έχει αναπτύξει άλλη αντίληψη και αισθητική από το τετράχορδο μέσα από το ρεπερτόριό του. Αν ακούσεις δηλαδή ένα σόλο του Μπέμπη ή του Πάππου, ή του Παπαδόπουλου, ή ένα ταξίμι του Γκούμα, του Νώε, του Βασίλα, του Βλάχου κτλ αλλά και νεότερων παιχτών όπως του Γεδίκη, του Λάππα κ.α. θα δεις ότι δεν στερούνται δυσκολίας, απαιτούν τεράστια δεξιοτεχνία και έμπνευση…

Το τετράχορδο από την άλλη έχει αναπτύξει σαφώς πιο ταχύ παίξιμο στα είδη μουσικής που υπηρετεί. Πότε λοιπόν πρέπει, και πότε δεν πρέπει να τρέχει το τετράχορδο; Αυτό το διαμορφώνει ο κάθε παίχτης.
π.χ. ο Ζαμπέτας που δεν “έτρεχε” αναιρεί με τον τρόπο που παίζει -ας πούμε- τον Μιχάλη Παούρη, αλλά κάποιοι τετράχορδοι αυτό που κάνει ο τελευταίος το βρίσκουν από ενδιαφέρον έως καταπληκτικό.

Αν εννοείς τη χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο, θα σου πω ναι, πρέπει ο παίχτης τη δυνατότητα να παίξει και γρήγορα. Αλλά και να μην τρέξει, δεν έγινε τίποτα…

Θα σου απαντήσω,

Στο ποστ που έκανα παραπάνω αναφέρω ξεκάθαρα πως όταν έφυγα από τον πρώτο μου δάσκαλο ο λόγος ήταν επειδή ο ίδιος μου πρότεινε να βρω κάποιον άλλον να μου μεταφέρει επιπλέον πράγματα.Δεν αναφέρω πουθενά πως έφυγα ψάχνοντας την ταχύτητα,θεωρώ πως είμαι κατανοητός σε αυτά που λέω.Στη συνέχεια αφού ο νέος δάσκαλος,τετράχορδος,που πήγα τότε μου μετέφερε κάποια πράγματα από εκεί και πέρα άρχισα κι εγώ να αναζητώ την ταχύτητα.

Αυτό που λες ισχύει 100%,πρέπει ο παίχτης να έχει τη δυνατότητα να παίξει γρήγορα εκεί που πρέπει!

Τώρα το γιατί ο κ.Στεφανάκης προσφέρει τις γνώσεις του και τις ασκήσεις του δωρεάν στο youtube είναι κάτι που προφανώς μου κάνει εντύπωση.Για παράδειγμα,έσκαγα 20ευρα και δεν έπερνα αυτό που ήθελα και τώρα θα μπορούσα να το βρω στο youtube.Αναφέρομαι στις ασκήσεις ταχύτητας!

1 «Μου αρέσει»

[Μεταφορά από νέο, αυτόνομο νήμα που συγχωνεύτηκε με το παρόν:]

Ανοιγω αυτο το θεμα σχετικα με τον κ.Ανδρεα Στεφανακη απο το Ηρακλειο της Κρητης.
Φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι εστω και τυχαια εχουμε παρακολουθησει βιντεο του στο youtube.
Το εντυπωσιακο ειναι οτι πολλοι μαθητες του οι οποιοι εχουν πιασει το οργανο μολις 5-6 μηνες παιζουν ηδη μουσικα θεματα υψηλου επιπεδου και με αριστη τεχνικη.
Προσωπικα εχω κανει μεσω skype ενα μαθημα μαζι του και εκτος απο πολυ γλυκος και ηρεμος ανθρωπος,δειχνοντας μου μια ασκηση μου ελυσε αμεσα καποιο τεχνικο θεμα δακτυλοθεσιας και ‘‘ανοιξε’’ τα δακτυλα μου.
Δυστυχως δεν μπορεσα να συνεχισω γιατι το μαθημα μεσω skype μαλλον δεν μου πολυταιριαζει και δεν μπορω να συγκρατησω σε βιντεοσκοπηση.Αλλα πολλες φορες σκεφτομαι οτι ειναι κριμα που δεν τον εχουμε στην Αττικη.Βεβαια τυχεροι οι Κρητικοι.
Τελικα τι το διαφορετικο εχει αυτος ο ανθρωπος σε μεταδοτικοτητα και αμεση αντιληψη των αδυναμιων με επισης αμεσες λυσεις εχει εξελιχθει σε ‘‘εργαστηριο παραγωγης καλων μπουζουξηδων’’;

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα στην υπέροχη ομάδα σας. Μαθητής του Αντρέα πριν από 7 σχεδόν χρόνια. Τρομερός άνθρωπος και παιχταράς αδιαμφισβήτητα. Έχει αφιερώσει τη ζωή του στο μπουζούκι κυριολεκτικά και όταν σου μιλάει καταλαβαίνεις πόσο ταπεινός και μεταδοτικός είναι… και για αυτό προσφέρει δωρεάν στο youtube μαθήματα γιατί και αυτά που δείχνει είναι πάλι λίγα μπροστά στο επίπεδο τεχνικής - γνώσης του στο όργανο.
Κρίμα που έφυγα λόγω δουλειάς από Κρήτη και τον έχασα… Να τον έχει καλά ο θεός…

5 «Μου αρέσει»