Σχόλιο του Σπύρου Σταμούλη στο FB για τις μπουζουκάρες των νεαρών σήμερα

Ρε πιτσιρικάδες βλέπω κρατάτε κάτι
μπουζουκάρες διαστημικές πάνω από 1.500 €
που εγώ έπρεπε να πάω φαντάρος στη
Λάρισα να μη χαλάω τα φράγκα αυτά που μου
έδιναν ούτε τον καφέ δεν δοκίμασα της
Λάρισας για να μπορέσω για να πάρω ένα
τέτοιο μπουζούκι της προκοπής από τον
μπάρμπα Αντώνη και τον ανιψιό του το
Λευτέρη, είστε παιχταράδες ζηλευτοί μερικοί
πετάτε… ΡΕ ΨΥΧΟΥΛΑ βάζετε μέσα σε ότι
παίζετε, η προσπαθείτε να περάσετε ο ένας
τον άλλον λες και τρέχετε σε αγώνες, η μη
χάσετε το λεωφορείο…:thinking::thinking::thinking:

184507426517744941

2 «Μου αρέσει»

Ποιός είναι ο Σπύρος Σταμούλης και γιατί μας απασχολεί ένα λίγο επιθετικό σχόλιο του που το μόνο σημαντικό του κομμάτι (του σχολίου) είναι αντιγραφή της γνωστής ατάκας του Ζαμπέτα ?

3 «Μου αρέσει»

Δηλαδη αν παιζανε φτηνότερα όργανα θα είχαν παραπάνω ψυχη;

1 «Μου αρέσει»

Κάποιους, Πάνο μου, απλά δεν μας απασχολεί… :slightly_smiling_face:

3 «Μου αρέσει»

ειναι YouTuber που λένε και ο

Συγνώμη κιόλας, αλλά η φωτογραφία δείχνει χέρι χιμπατζή ή εγώ δεν βλέπω καλά;

2 «Μου αρέσει»

Μαντεύω ότι πρόκειται για γορίλα

1 «Μου αρέσει»

Για να έχει 6 δάκτυλα όπως νομίζω ότι βλέπω, μάλλον λυκάνθρωπος είναι. :japanese_ogre::japanese_ogre::japanese_ogre:

1 «Μου αρέσει»

ο Σταμούλης αναφέρεται σε αυτή την Ιστορία, απο το εργαστήρι αυτό πηρε το μπουζούκι του…

1 «Μου αρέσει»

Ε αυτό αφορά το νήμα του Λαρισαίου, χαθήκαμε σε ασύνδετες πληροφορίες.

Δεν νομίζω να χρειάζεται να αναπαράγουμε στο φόρουμ, κάθε τι που ακούγεται στο φέις μπουκ ή οπουδήποτε αλλού. Μαζεύεται πολύ άχρηστη πληροφορία.
Γιατί αλλιώς από “απόψεις” και τέτοιου είδους “σοφίες” θα γεμίζαμε όχι ένα αλλά δέκα φόρουμ.

2 «Μου αρέσει»

Μήπως να τα μεταφέρουμε σε καινούργιο νήμα με τίτλο “Από χέρι, ναι, αλλά από ποιανού χέρι;” ή, εναλλακτικά “Από χέρι, ή από πόδι”;

1 «Μου αρέσει»

Όχι Νίκο μου, να μην μεταφερθεί γιατί υποθέτω ότι ο καλλιτέχνης ήθελε να δηλώσει ότι μπουζουκάρες μεν, χιμπατζήδες δε. Είναι ουσιαστική πληροφόρηση για το νήμα. Βέβαια όσο ουσιαστικό είναι και το νήμα το ίδιο.

4 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω για χέρι ή πόδι, ξέρω ότι σήμερα θα ουρλιάξει το βράδυ. Πανσέληνος απόψε.

4 «Μου αρέσει»

Αυτές τις κοινοτοπίες με τις ψυχούλες τις βαριέμαι λίγο. Όχι πως δεν είναι αλήθεια, είτε το πει κάποιος σήμερα από μόνος του είτε ο Ζαμπέτας πριν 50 χρόνια, απλώς είναι λίγο αυτονόητο: παίζεις ακριβό μπουζούκι, ψυχή βάζεις; παίζεις φτηνό μπουζούκι, ψυχή βάζεις; είσαι παιχταράς και πετάς, ψυχή βάζεις; είσαι σεμνός και περιορισμένος, ψυχή βάζεις;

Δε με κάνει σοφότερο.

2 «Μου αρέσει»

Ολόσωστος ο Περικλής. Ψυχή βάζουν όλοι. Η διαφορά είναι όμως στο πόσο καλλιεργημένη ψυχή έχει ο καθένας, και πως μπορεί αυτό να μας το μεταδώσει.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Έλα μωρέ με τις κοινοτοπίες. Αυτό το ποίημα περί ψυχής το λέει κάθε γενιά που παλιώνει. Κάθε φορά υπάρχουν αξιόλογοι παίκτες και αδιάφοροι παίκτες. Παίκτες που ξεκινούν υποσχόμενοι πολλά και δεν φτάνουν τελικά στο επίπεδο που θα μπορούσαν. Σήμερα οι 60ρηδες μιλάνε για τις “παλιές καλές εποχές”. Π@π@ρι@ μάντολες. Στην πλειοψηφία τους ακούγανε Κοινούση και “Τα παιδιά τα παιδιά τα φιλαράκια τα καλά”.
Σήμερα πραγματικά ασχολούνται με το ρεμπέτικο πολλοί περισσότεροι από τα παλιότερα χρόνια.
Παίκτες με γνώση και αξία. Ανακαλύπτουν και παίζουν ξεχασμένα τραγούδια. Αποκωδικοποιούν και μοιράζονται παιξίματα προπολεμικά και μεταπολεμικά, τα ντουζένια, που τις δεκαετίες των “ψυχάρων” τα ήξεραν μετρημένοι στα δάκτυλα.
Όπως και να χει ότι θέλει λέει ο καθένας. Εξακολουθώ να επιμένω ότι με την αναπαραγωγή των λεγόμενων εδώ, πάει τσάμπα το διαδικτυακό μελάνι.

Υ.Γ. Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, είναι αυτός που παίζει μπουζούκι και τραγουδάει σε αυτό το βίντεο;

3 «Μου αρέσει»