Ο δάσκαλος Ανδρέας Στεφανάκης

Χθες, ο μεγάλος δάσκαλος Ανδρέας Στεφανάκης ανέβασε στο youtube ένα βιντεάκι που πιστεύω ότι διδάσκει ανθρωπιά… είναι συνέχεια ενός αποσπάσματος από άλλο βίντεο που ανέφερε ότι όσοι έχουν ανάγκη να μάθουν μπουζούκι και δεν έχουν τα δίδακτρα, θα τους κάνει δωρεάν μαθήματα…

Θέλω να πω, σαν άνθρωπος και όχι ως μουσικός, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Ανδρέα για την κίνηση του αυτή…

Σήμερα ο μεγάλος δάσκαλος ανέβασε ακόμη ένα βιντεάκι που αυτή τη φορά μιλάει για την συμπεριφορά των μουσικών και ιδιαίτερα για την σχέση Δασκάλου - Μαθητή

Πρέπει οπωσδήποτε να το δούνε μαθητές και δάσκαλοι μουσικής.

βλεπω εισαι θαυμαστης του Στεφανακη…
κανει καλη δουλεια στο Ηρακλειο

Ναι, ναι

αλλά πρώτα τον θαυμάζω σαν άνθρωπο και από τα βίντεο που έχω δει θεωρώ ότι είναι τρομερός δάσκαλος…

1 «Μου αρέσει»

Αφού εσύ τον θαυμάζεις τόσο ενώ εγώ δεν τον ξέρω καν, εκτός από αυτό το βιντεάκι, δε θα ήταν πρέπον να πω κάτι απαξιωτικό. Αλλά ρε παιδί μου, δυόμιση ώρες ταινία για απόψεις όπως «ο δάσκαλος πρέπει να δείχνει την αγάπη του» / «ο μαθητής πρέπει να είναι συνεπής και αν δεν έρθει να ειδοποιεί εγκαίρως»… Ξέρω 'γω;

Κάποια δε σημεία, όπως «ποιος είναι κατά τη γνώμη μου ολοκληρωμένος μπουζουξής», είναι σαν να δίνει συνέντευξη στον εαυτό του. Βρίσκω ότι αν τις ερωτήσεις τις έκανε κάποιος τρίτος το όλο πράγμα θα είχε καλύτερο λόγο ύπαρξης.

Φυσικά, «αν δε σ’ αρέσει μην το βλέπεις». Αυτό είναι αλήθεια. Άλλωστε δεν το είδα μέχρι τέλους.

Η λογική βάσει της οποίας δεν ξεκινάει με τους δρόμους, και ο τρόπος που την εξηγεί, είναι ωραία και δείχνει άνθρωπο με χιούμορ.

Φίλε δες και τα άλλα βιντεάκια του… Το συγκεκριμένο βίντεο δεν το έχω δει, αλλά μόλις τώρα έβλεπα ένα βίντεο που έχει ανεβάσει, σχεδόν 1 ώρα μιλάει για την τενοντίτιδα και δείχνει ασκήσεις του χεριού, κτλ, που όχι μόνο σε βοηθάνε να μην πάθεις τενοντίτιδα, αλλά βελτιώνουν την ταχύτητα και την καθαρότητα στο παίξιμο. Έχει άλλα βίντεο με ασκήσεις για την βελτίωση στο παίξιμο, αναλυτικά για τα ταξίμια, όλους τους δρόμους αναλυτικά και γενικά παρέχει απλόχερα τις γνώσεις του στο μπουζούκι στον καθένα μας τζάμπα, ενώ άλλοι πληρώνονται πολύ χοντρά για να τα δείξουν σε μαθητές τους (πόσο μάλλον δημόσια).

Από μερικά βιντεάκια του που έχω δει, και χωρίς να τον έχω γνωρίσει προσωπικά πιστεύω πως εκτός από πολύ καλός δάσκαλος στο μπουζούκι, είναι και πάρα πολύ καλός άνθρωπος.

Από μέρους μου τον ευχαριστώ πολύ και εύχομαι ο Θεός να τον έχει πάντα καλά.

1 «Μου αρέσει»

Εχω δεί αρκετά απο τα βιντεάκια του κ. Στεφανάκη και έχω σχηματίσει την καλύτερη των εντυπώσεων. Δεν θα σταθώ στο εάν αυτά που λέει θα έπρεπε να τα λέει έτσι ή αλλιώς ή αν χρησιμοποιεί έναν απλό προφορικό λόγο. Θέλω να επισημάνω απλώς την αμεσότητα και τη γλυκύτητα που βγάζει μέσα απο τα βιντεάκια που πραγματικά σε σκλαβώνουν…

1 «Μου αρέσει»

pepe καλημέρα,

ναι τα τελευταία βίντεο του είναι αρκετά μεγάλα… από ώρα και πάνω.

Πάντως στο κανάλι του στο youtube (driftakias) θα βρεις και άλλα βιντεάκια που πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικά.

Επίσης, για να μην υπάρχει παρεξήγηση… δεν τον γνωρίζω προσωπικά τον άνθρωπο… τυχαία έπεσα πάνω σε βιντεάκι του και “μου έκανε κλικ” αμέσως… ειδικά ορισμένες ασκήσεις είναι φανταστικές… υπήρχουν και κάποιες που ήξερα, αλλά μετά από τόσα χρόνια τις είχα ξεχάσει… οπότε εμένα μου έκανε καλό…

1 «Μου αρέσει»

Μα δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση!

Επειδή αφενός σέβομαι τον σεβασμό σου γι’ αυτόν, αφετέρου όμως αυτό που είχα να πω είναι αρνητικό (αυστηρά για το συγκεκριμένο βίντεο, ούτε για τον άνθρωπο ούτε για τίποτε παραπάνω), προσπάθησα να ισορροπήσω όλες τις αποστάσεις.

Κατά τα άλλα, δεν αμφισβητώ ούτε τη δοτικότητά του ούτε το μεράκι, την ικανότητα και την αγάπη του στη διδασκαλία. Για την ικανότητα φυσικά δεν έχω καμία άποψη, τα υπόλοιπα τα βλέπω κι από το βίντεο. Το ότι εμένα δε μου άρεσε δεν αλλάζει την αξία του. Να 'ναι καλά ο άνθρωπος, να συνεχίζει την προσφορά του, κι ας μην αρέσουν όλοι σε όλους.

Νέο βιντεάκι από τον κ. Ανδρέα Στεφανάκη με θέμα τον μουσικορατσισμό.

υπαρχει και αλλος που δε καταλαβαίνει το νοημα αυτου του βιντεο ή μονο εγω εχω το προβλημα;
Χαρας το κουραγιο του παντως… να ΄ναι καλα ο ανθρωπος

Εντάξει…ο άνθρωπος θέλει να πεί το αυτονόητο…Δεν χρειάζονται “αποκλεισμοί” και “αφορισμοί” στην μουσική…και έχει δίκιο…Πάντως για μένα είναι συμπαθέστατος, μιας και έχω δεί όλα του τα βίντεο, και βγάζει μια αυθεντικότητα που - κακά τα ψέματα - δύσκολα συναντάς στις μέρες μας…

1 «Μου αρέσει»

Βέβαια ο ρατσισμός είναι κατακριτέος σε όλες τις εκφάνσεις του.Κι εγώ όμως δεν έβγαλα κάποιο νόημα στο τι ήθελε να πει.Δεν μου φαίνεται κάτι το αυτονόητο.

Το αυτονόητο είναι θέμα “κοινού νου”. Λίγο πολύ όλοι καταλάβαμε τί θέλει να πει…Δεν κάνει διάλεξη ως καθηγητής της Φιλοσοφικής σχολής ο άνθρωπος…

1 «Μου αρέσει»

Ναι, αλλά τα 37μιση λεπτά τα θέλει ο άνθρωπος. Το αν θα τα επενδύσουμε ή όχι, εξαρτάται βέβαια από εμάς αποκλειστικά. Εγώ πάντως ενημερώθηκα αρκετά, ακούγοντας τα πρώτα λίγα δευτερόλεπτα και έχοντας πρώτα διαβάσει τις προηγηθείσες εδώ δημοσιεύσεις, που είναι και αυτές πολύ ενημερωτικές.

κ. Νίκο δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σας…Το αν θα βρούμε αυτά τα 37 λεπτά για να τον ακούσουμε είναι προσωπικό θέμα, όπως και οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί ελεύθερο μέσα σε αυτό που λέγεται διαδικτυακός κόσμος…

ενταξει καταλαβαινω τι θελει να πει σε γενικες γραμμες. Αυτο που δε καταλαβαινω περισσότερο είναι γιατί το λεει. Θεμα γουστου είναι. Προφανως και θα ακουω αυτο που μου αρεσει. Τα αλλα είδη της μουσικης είναι σεβαστα οταν εχουν καποιο είδος “ποιοτητας”.
Δεν είμαι φανατικος της τζαζ της κλασικης κλπ αλλα καταλαβαίνω οτι εχουν κατι να πουν
Τωρα το τι είναι ποιοτητα…
Για τα νεοελληνικα σκουπιδια είμαι “ρατσιστης”. Δε τα θεωρω μουσικη , τι να κανω… Διαφωνω με το βιντεο, αν και είδα 5 λεπτα, δε ξερω αν λεει κατι διαφορετικο παρακατω…

Τωρα αν εννοει απλα ικανοτητες μουσικών και οχι ειδος μουσικης συμφωνω εν μερει. Γιατί να μη πω τι καλος που ηταν ο Τσιτσανης και οτι δυσκολα θα βγει αλλος;

EDIT
Τωρα που το βλεπω το δευτερο εννοεί

Εντάξει όλοι λίγο/πολύ καταλαβαίνουμε τι θέλει να πει ο Στεφανάκης. Δεν λέει κάτι καινούριο και ούτε μιλάει για κάτι απόλυτα συγκεκριμένο. Στέκεται σε μεμονωμένα παραδείγματα ανθρώπων και συμπεριφορών που έχουν ως κοινή συνιστώσα τον φανατισμό που οδηγεί σε κάποιου είδους ρατσισμό απέναντι σε αντίθετες απόψεις. Προφανώς οι ακραίες θέσεις θα φέρουν και μεγάλες αντιπαραθέσεις και ό,τι άλλο αυτό συνεπάγεται. Απλά ο Στεφανάκης μένει στο θέμα της μουσικής προσπαθώντας να πει ότι ο φανατισμός και οι απόλυτες απόψεις δεν ωφέλησαν κανέναν.

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Τον θαυμασμό μας σε κάποιον μπορούμε να τον εκφράζουμε ελεύθερα (και ο Στεφανάκης το ίδιο είπε). Το θέμα είναι να μην γινόμαστε απόλυτοι και θεοποιούμε μουσικούς (είτε αποθανόντες είτε εν ζωή) και στο τέλος καταλήγουμε αιρετικοί και “ρατσιστές” απέναντι στους άλλους. Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι που δεν θεωρώ αυτονόητο.Όλα τα άλλα σαφώς και τα καταλαβαίνω.Βλέπω όμως μια λογοδιάρροια,αφήνοντας αιχμές για κάποιον ή κάποιους,χωρίς να “φωτογραφίζονται”, και φυσικά δεν μπορώ να κατανοήσω την ανάγκη της έκθεσης αυτών των απόψεων,και της παρουσίασης του βίντεο χωρίς να υπάρχει λόγος,- εκτός κι αν υπάρχει , αλλά αυτό δεν γίνεται σαφές-.

Έχοντας παρακολουθήσει και άλλα βιντεάκια του Στεφανάκη (είναι ένας άνθρωπος που μιλάει (ομολογουμένως πολύ) απλά και λαϊκά) μπορώ να υποθέσω ότι βρήκε σαν αφορμή να πει αυτά το γεγονός ότι διάφοροι λένε στους μαθητές του ότι “τρέχουν” και υπάρχει παράλληλα από την “άλλη όχθη” μια μερίδα ανθρώπων που έχουν “θεοποιήσει” την μελέτη πάνω στον Paganini. Άρα σκέφτηκε να αφιερώσει χρόνο για να μιλήσει για τα συγκεκριμένα γεγονότα (σε μορφή “μαθήματος” προς τους νέους οργανοπαίχτες) και κάπου ανάμεσα να πει και όσα τον απασχολούν.