Οργανοποιός Δημήτρης Κορδάς

Η αισθητική και ο ήχος του οργάνου είναι αρκετά υποκειμενικό θέμα για μένα. Όμως το ξύλο του σκάφους, αν είναι από βαμμένη καρυδιά, όπως δείχνει, είναι αντικειμενικά, όπως λένε κάποιοι οργανοποιοί και εδώ στο φόρουμ, ένα ξύλο επεξεργασμένο με χημικά που γίνεται εύθραυστο και με αλλοιωμένες τις μηχανικές αντοχές. Δεν ξέρω τι ξύλο είναι, αλλά από τις φωτογραφίες, αυτή την εντύπωση μου δίνει.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ πάντως δεν βλέπω βαμμένη καρυδιά.

2 «Μου αρέσει»

Σίγουρα θα το ρωτήσει και αυτό ο Γιώργος. Από φωτογραφίες, ποτέ δεν πρέπει να μιλάμε στα σίγουρα.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπερα συμφνωνω και εγω σε αυτο που λες οτι η αισθητικη και ο ηχος του οργανου ειναι υποκειμενικο. Τωρα για το τι ξυλο εχει βαλει στο σκαφος θα ρωτησω και τον ιδιο γιατι μες την εβδομαδα θα παω απο το εργαστηριο του.

Καλησπερα Λαμπρο δεν μπορω και εγω να καταλαβω απο την φωτογραφια αν ειναι βαμμενη καρυδια θα μιλησω και με τον ιδιο απο κοντα γιατι μες την εβδομαδα θα παω απο το εργαστηριο του.

Καλησπερα Νικο μες την εβδομαδα θα παω απο το εργαστηριο του και θα τον ρωτησω.Σιγουρα Νικο απο την φωτογραφια δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι ξυλο εχει βαλει στο σκαφος.

Γιώργο, έχε υπόψη σου ότι μπορείς να απαντήσεις σε πολλούς με ένα μήνυμα. Είτε γράφεις κάθε φορά @ + χρηστώνυμο (π.χ. @george : τώρα που το έγραψα θα λέβεις ειδοποίηση!), είτε επιλέγεις ό,τι θες από το μνμ του αλλουνού και πατάς “παράθεση”.

2 «Μου αρέσει»

μιλα πρωτα μαζι του στο τηλεφωνο , αν δεν φτιαχνει ακομα οργανα μπορει να πας αδικα

1 «Μου αρέσει»

Ο μάστορας φτιάχνει όργανα γιατί ανέβασε προσφατα ένα καινούργιο στο Facebook.

1 «Μου αρέσει»

τον ξερω προσωπικα τον δημητρη μπουζουκια εχει σταματησει απο οσο ξερω , τι ανεβασε στο φβ γιατι δεν εχω εγω φβ. το λαουτο με μια φιγουρα πιανο που εχει φτιαξει?

2 «Μου αρέσει»

Σωστά, όπως το είπες!

2 «Μου αρέσει»

@pepe Καλησπερα ναι εχεις δικιο ωντος απανταω στον καθενα ξεχωριστα σε ευχαριστω θα το κανω οπως μου ειπες.

@anon81897664 @Panos @pepe Καλησεπρα σε ολη την παρεα θα επικοινωνησω τηλεφωνικα μαζι του για να ρωτησω αν κατασκευαζει ακομα μπουζουκια.

Ναι θα τον παρω πρωτα τηλεφωνο για να ρωτησω αν κατασκευαζει ακομα μπουζουκια. Σε ευχαριστω Κωστα.

@george εκτός από την αναφορά στο άτομο που θες να μιλήσεις χρησιμοποιώντας το “@” προσπάθησε να γράφεις στην ίδια ανάρτηση(!) και τις απαντήσεις για κάθε άτομο. Δε χρειάζεται δηλαδή να γράφεις διαφορετικές αναρτήσεις για κάθε άτομο ξεχωριστά.

4 «Μου αρέσει»

Ναι σε ευχαριστω. Σωστα εχεις δικιο καλυτερα να απανταω μεσω μιας αναρτησης σε ολους με αυτο τον τροπο που μου ειπες.Σε Ευχαριστω και παλι.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα στην ομάδα
Το οργανάκι αυτό που έχει φωτογραφεία ο φίλος είναι δικό μου
Ο λεγόμενος Πήγασος με φιγούρες του μισαηλίδη
Με σκάφος του κύπριου του κορυφαίου τότε κατασκευαστή σκαφών
Το έχω φτιάξει το 2004 στον Δημήτρη τον κόρδα
Είμαι 30 χρόνια επαγγελματίας μπουζουξής και δουλεύω τα όργανα του κόρδα όλα αυτά τα χρόνια
Τα όργανα του Δημήτρη εκτός ότι είναι τέλεια σε εμφάνιση έχουνε ένα απίστευτο ήχο ένα δικό τους ήχο μία απίστευτη χροιά πολύ μαλακα όργανα που σκάνε σε όλη την ταστιέρα
Ο Δημήτρης θεωρείται μέσα στους πέντε κορυφαίους κατασκευαστές μπουζουκιών στην Ελλάδα
Τον γνωρίζω πάρα πολλά χρόνια
Είναι έντιμος άνθρωπος ειλικρινής και πολύ καλός
Αυτό που θα σου φτιάξει είναι αυτό που θα του ζητήσεις
Ο χρόνος που χρειάστηκε να γίνει το μπουζούκι αυτό ήταν έξι μήνες
Ίσως και να συνεχίζει να κατασκευάζει κάποια όργανα καλά κατά παραγγελία

3 «Μου αρέσει»

Για τους φίλους που ρωτάνε
Το σκάφος είναι από καρύδια και όχι βαμμένη
Καπάκι ΌΤΙ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΣΕ ΈΛΑΤΟ
ΤΑ ΛΟΥΣΤΡΆ ΤΟΥ ΟΡΓΆΝΟΥ ΤΑ ΈΚΑΝΕ Ο ΚΟΡΥΦΑΊΟΣ ΚΏΣΤΑΣ ΚΑΚΑΝΙΑΡΗΣ
ΤΟ ΌΡΓΑΝΟ ΣΑΦΏΣ ΚΑΙ ΈΓΙΝΕ ΚΑΤΆ ΠΑΡΑΓΓΕΛΊΑ
ΌΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΆΦΗ ΜΕ ΤΗ ΒΑΦΟΜΕΝΗ ΚΑΡΎΔΙΑ ΟΙ ΑΠΌΨΕΙΣ ΔΙΊΣΤΑΝΤΑΙ
ΕΞΑΡΤΆΤΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΟΣΈΧΕΙΣ ΈΝΑ ΌΡΓΑΝΟ

2 «Μου αρέσει»

10 posts were split to a new topic: Συζήτηση περί οργανοποιών 2022

@Petros Kαλωσορισες στην ομαδα το οργανο που εχεις ειναι τελειο τυχαια το ειδα σε φωτογραφια και πραγαματικα μου εκανε το κλικ που λενε. Παρα πολυ ωραιο μπουζουκι οσα και να εχω δει με την συγκεκριμενη φιγουρα (Χωρις να θελω φυσικα να προσβαλω αλλους οργανοποιους) το δικο σου ειναι το ποιο ομορφο στα δικα μου τα ματια. Εχω ρωτησει και εχω παρει πληροφοριες οτι ο Δημητρης Κορδας κανει πολυ καλα οργανα και χαιρομαι παρα πολυ που και εσυ μου λες τη αποψη σου μιας και ειναι δικο σου το οργανο. Θελω και εγω να μου φτιαξει ενα ιδιο σαν και το δικο σου εχω ακουσει οτι κανει κατα παραγγελια. Σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι πραγαματικα με βοηθας παρα πολυ στην επιλογη μου. Θα επικοινωνησω μαζι του για να παω απο το εργαστηριο του το οποιο ειναι στο Χαιδαρι αν δεν κανω λαθος. Σε ευχαριστω και παλι.

1 «Μου αρέσει»