Οργανοποιος Γιάννης Καδογλου

Ο Γιάννης είναι πολύ μπροστά σε θέματα αισθητικής των οργάνων …. Λίγοι οργανοποιοι έχουν τέτοια αισθητική ( Φρονικ , καφετζο, Γαζετας, Μιλτιαδου, Τσοπελας κτλ)
Το λέω αυτό όχι με ελαφριά καρδιά μιας και είναι σε ένα τομέα που έχω σπουδάσει για αρκετά χρόνια

Στο ΦΒ ο Γιαννης σε ένα σχολιο κάνει μια ανάλυση περί της αισθητικής και γιατί χρησιμοποίησε τα υλικά αυτά
Τώρα το όργανο είναι και λειτουργικό έκτος από έργο τέχνης … είναι μάχιμο εργαλείο μουσικής όποτε κάποια υλικά ενσωματώνονται με αυτή επίσης την σχέση και την λειτουργικότητα

Για μένα πάντως και το έχω ξαναπεί σε ένα άλλο νήμα , με ελκύει και η αισθητική του 1970 των οργάνων του Ζοζεφ με όλες τος κλάρες και τα πλουμιδια και τα δίπλα φιλέτα
Η κάθε εποχή είχε και έχει κάποιες τάσεις και τρεντς. Όλα στην τέχνη είναι μια άποψη που πρέπει να την εξετάσουμε λίγο βαθύτερα

1 «Μου αρέσει»

Μάλλον ακούμε με τα μάτια… Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να πιάσω όργανο του Καδόγλου, αν και από προσωπική εμπειρία είναι εξαιρετικός παίχτης και απ’ό,τι έχω καταλάβει τον ενδιαφέρει η ιστορική ακρίβεια.
Αναμένω με ενδιαφέρον το ηχητικό αποτέλεσμα, γιατί βλέπω προδιαγραφές όπως 65άρα κλίμακα, σπαστό καπάκι, μικρό σκάφος. Και μια που το έφερε η κουβέντα, οπτικά μου φαίνεται αρκετά στολισμένο μεν αλλά με προσεγμένη αισθητική δε.

5 «Μου αρέσει»