Οι χορδές στον μπαγλαμά

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα !
Παρότι υπάρχουν αρκετές παρόμοιες συζητήσεις στο φόρουμ δεν βρήκα κάποια που να είναι ξεκάθαρη ως προς την ακριβή “ταυτότητα” των κατάλληλων χορδών για τη δική μου περίπτωση.
Θέλω να αλλάξω χορδές στον μπαγλαμά μου διότι είναι σκουριασμένες. Θέλω χορδές που να μην είναι σκληρές διότι κουράζεται αρκετά το χέρι μου, αλλά να έχουν και όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο. Τι με προτείνετε ;

οι χορδές του μπαγλαμά είναι ήδη 9αρες, πιο λεπτές δεν έχει νόημα. δοκίμασε έναν μπαγλαμά με μικρότερη κλίμακα μήπως δεις την διαφορά που ψάχνεις. νομίζω του μάτσικα ή οι πρόντιτζυ είναι πιο μαλακές, θα προτιμούσα όμως τις σονάτα ή τις έξτρα λαούτο.

1 «Μου αρέσει»

Από ματσικα και προντιτζι ποιες θεωρείτε ότι είναι καλύτερες ως προς την απόδοση και την ανθεκτικότητα ;
Επίσης, τι ακριβώς χορδές να πάρω (τονικότητα) ; Τέσσερις ρε και δύο λα ;

Λογικά, ένα σετ για μπαγλαμά. Αν είναι χύμα, ο πωλητής θα ξέρει βέβαια να σου φτιάξει σετ. Αλλά έτσι για την ενημέρωση, ο μπαγλαμάς έχει δύο ψιλές Ρε, δύο Λα, και για την μπάσα μία μπάσα Ρε (μπουργάνα, δηλαδή χορδή με περιέλιξη) και μια ψιλή Ρε που είναι ίδια με τις δύο πρώτες ψιλές. Δηλαδή το τρίτο ζευγάρι έχει δύο διαφορετικές χορδές σε οκτάβα.

2 «Μου αρέσει»

δεν προτείνω τις πρότιτζυ, του μάτσικα είναι οκ.

2 «Μου αρέσει»