Σκληρές και μαλακές χορδές

Καλησπέρα,
παίζω με 11ρες χορδές και επειδή το μπουζούκι μου είναι σκληρό και οι απόσταση των χορδών από την ταστιέρα είναι μεγαλούτσικη σκέφτομε να δοκιμάσω τις 10ρες αλλά είδα στο φόρουμ ότι υπάρχει περίπτωση να πάει το μανίκι πίσω και να έχω ιστορίες μετά.
Η γνώμη σας;

Υ.Γ.
Αν αλλάξω μόνο τις καντίνι σε μαλακότερες θα μειωθεί;

τι σκληρες και μαλακες χορδες αυτα ειναι κιθαριστικες ορολογιες για το προβλημα που λες με την αποσταση ισως απλα σκεβρωσε …

κιθαρίστικο είναι το κούρδισμα που κάνεις στο μπουζούκι σου! (πλακίτσα)
πέρα από την πλάκα δεν έχει σκευρώσει έχει καμπάνα ήχο και από όταν το έχω πάρει έτσι σκληρό ήταν.
αυτός που το έφτιαξε το έχει κάνει επίτηδες έτσι για να μειώσει πιθανότητες τριξίματος για να μη βρίσκουν οι χορδές στα τάστα. Και από ότι είχα δει σε παλαιότερα μπουζούκια αυτό το κάναν και παλιότεροι μάστορες γι’ αυτό παλιότερα είχαν δυνατό και καθαρό ήχο.

τι να σου πω ρε φιλε για τι αποσταση μιλαμε περιπου ? με τις χορδες δε θα καταφερεις κατι προσπαθησε να κατεβασεις καβαλαρη

Για καβαλάρη το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι μην αρχίζει και τσιρίζει.
Λεπτότερες έχει δοκιμάσει κανείς; ο Νάκας έχει για μπουζούκι 10ρες.

Τάσο,
Επειδή συμβουλές από μακριά, χωρίς δηλαδή να ξέρει κανείς το ίδιο το όργανο για το οποίο μιλάμε , δεν έχουν ουσία, το μόνο που θα σου συνιστούσα είναι να το συζητήσεις με το μάστορα που σου το έφτιαξε. Εξάλλου, απότι κατάλαβα και ευχαριστημένος απο το όργανο είσαι και πρέπει να του έχεις εκτίμηση. Μαζί και βλέποντας το ίδιο το όργανο θα τη βρήτε τη λύση.

τασο δε πιστευω να υπαρχει μια στο εκατομυριο ,το να φταινε οι χορδες …

Παιδιά σήμερα πήγα και δοκίμασα τις d’ addario και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, δεν έχουν τόσο λαμπρό ήχο όσο οι άλλες αλλά το όργανο έγινε αρκετά πιο ξεκούραστο. 'Έχει δοκιμάσει κανεις;

με δαυτες παιζω χρονια

καλές είναι αλλά μου ξεκουρδίζουντε πολύ εύκολα ειδικά οι λα μήπως φταίει το ότι τα αυλάκια των καβαλάρηδων είναι μεγαλύτερα και “κάνουν βόλτες” οι χορδές;

τασο μηπως το μπουζουκι σου ειναι απλα για πεταμα ρε φιλε χωρεις παρεξηγηση αλλα για τι μπουζουκι μιλαμε κανενα πλαστικο ιταλικο να υπο8εσω , τι αξια εχει μπουζουκι , επισεις υπαρχει περιπτωση να φταινε τα κλειδια αλλα δε εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα με κατι παλιοκλειδα που εχω στο δευτερο μπουζουκι με δυσκολευουν μονο στο κουρδισμα .

Άμα ήταν για ιταλικό δε θα υπήρχε λόγος να έγραφα.
Μπορεί η κατασκευή να μην είναι καλή δεν αντιλέγω πάντως ποτέ δεν είχα πρόβλημα ξεκουρδίσματος και οι χορδές έχουν φάει “γερό κοπάνημα” στο παίξιμο. Και το κούρδισμα συνήθως κρατάει 3-4 μέρες ακόμα και με μέρες υγρασίας.
Τώρα ίσως με τις καινούριες που είναι πιο λεπτές ίσως να ισχυεί το ότι πήρε το μανίκι προς τα πίσω θα τις αφήσω το βράδυ έτσι να στρώσουν και θα δούμε αύριο απλώς μου μπήκε η ιδέα για τα αυλάκια στέκει αυτό;

οταν μιλαμε πηρε το μανικι δε εννοω πισω ,εννοω μπροστα δηλ σκεβρωμα αυτος ειναι και ο λογος λογικα αν ειχες προβλημα με τα αυλακια απλα θα ετριζε το οργανο λιγο δε υπαρχει λογος ξεκουρδισματος.

Δεν ξέρω αν οι χορδές είναι αιτία για το πρόβλημα που συζητάτε. Ομως η άποψη (που αναφέρθηκε παραπάνω) ότι οι σκληρές ή μαλακές χορδές είναι …κιθαρίστικη ορολογία, είναι λανθασμένη. Δεν είμαι από αυτούς που ψειρίζουν το θέμα “χορδές”. Αλλωστε τις αλλάζω σπανιότατα (με κοροϊδεύουν και οι φίλοι). Ομως καλό είναι να ξέρετε ότι κυκλοφορούν στο εμπόριο άκρως επικίνδυνες χορδές. Χορδές “μανικοδολοφόνοι”.

μπορεις να μας πεις σε ποιες αναφερεσαι εγω βαζω ντανταριο και μπουργκανες γκαλι

Καλημέρα!
Ποια η γνώμη σας για τις χορδές Σονάτα για οκτάχοδρο?