ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ "Οι Λαϊκοί Δρόμοι στο Μεσοπολεμικό αστικό τραγούδι"

βιβλία-άρθρα
δρόμοι

Στο σύνδεσμο θα βρείτε Περιεχόμενα, Πρόλογο καθώς και Ενδεικτικό Κεφάλαιο.
http://www.toposbooks.gr/contents/books_details.php?nid=551

image

Η βασική προβληματική, η οποία διέπει κατά κύριο λόγο το εγχείρημα της συγγραφής του παρόντος βιβλίου σχετίζεται με το ζητούμενο της διαχείρισης του φαινομένου της αστικής-λαϊκής μουσικής δημιουργίας με έναν τρόπο αυστηρά θεωρητικό αλλά και παράλληλα γόνιμα λειτουργικό. Έτσι, πέραν από την καθαυτή επιστημονική-μουσικολογική του υφή, το βιβλίο φέρει και μία διάσταση αμιγώς πρακτική, καθώς κάλλιστα θα μπορούσε να λειτουργήσει ως μία ευμέθοδη θεωρητική σύνοψη ή ως διδακτικό εγχειρίδιο αναφορικά με την εκμάθηση της Αστικής-Λαϊκής μουσικής του Μεσοπολέμου.

Συγκεκριμένα, εξετάζονται αναλυτικά όλα τα επιμέρους φαινόμενα τα οποία κατατάσσονται στο σύστημα των Λαϊκών Δρόμων, και ορίζονται τα βασικά δομικά τους χαρακτηριστικά, τα οποία άλλωστε και τεκμηριώνονται μέσω παραπομπών σε αντίστοιχες ρεπερτοριακές περιπτώσεις με τη χρήση εποπτικών μέσων. Γίνεται, επίσης, λόγος για ζητήματα τροπικής συμπεριφοράς, μελωδικής ανάπτυξης, φαινομένων ιδιωματισμού, ενώ ακροθιγώς παρουσιά­ζονται και οι βασικές αρχές του κάθε Δρόμου σε επίπεδο αρμονικής διαχείρισής του. Για τις περιπτώσεις Λαϊκών Δρόμων που συναντάται αντίστοιχο τους παράλληλο στον χώρο του Οθωμανικού makam ή είναι συχνή η διαχείρισή τους στο πλαίσιο της δισκογραφίας των 78 στροφών κατά τα ala turca αισθητικά πρότυπα, γίνεται ειδική μνεία μέσω ανάλυσης των επιμέρους διαστηματικών, υφολογικών και τεχνικών ιδιαιτεροτήτων που συνοδεύουν τις εν λόγω περιπτώσεις.

Στο βιβλίο εμπεριέχονται 70 και πλέον πρωτότυπες καταγραφές στο πεντάγραμμο μεσοπολεμικών αστικών τραγουδιών με παράλληλη λεπτομερή μορφολογική-τροπική ανάλυσή τους. Το συγκεκριμένο ρεπερτοριακό corpus, σε συνδυασμό με την αντίστοιχη θεωρητική του διαχείριση, θα μπορούσε αναμφίβολα να λειτουργήσει ως αφορμή και σημείο αναφοράς ειδικά στο πεδίο της διδακτικής διαδικασίας που αφορά στη μελέτη και την επιτελεστική αποτύπωση της Αστικής-Λαϊκής μουσικής της Μεσοπολεμικής περιόδου.

Παλιές και καινούργιες ονομασίες ελληνικών δρόμων
(Νίκος Σαρηγιάννης) #2

μόλις γύρισα από σεζόν οπότε δεν έχω πάρει ακόμα το βιβλίο, αλλά διάβασα τον πρόλογο και το ραστ που είναι διαθεσιμα στο διαδίκτυο.
συγκροτημένη δουλειά, με γνώση του θέματος και κατά την γνώμη μου πλήρη και σωστή αντιμετώπιση. στο ραστ ίσως θα μπορούσαν να αναφερθούν πιο συγκεκριμένα κάποιες συχνές συμπεριφορές του δρόμου, όπως η κατάληξη σε νικρίζ ή οι χρωματικές συνδέσεις μέσω των μαλακών φθόγγων.
ανυπομονώ να πάρω το βιβλίο στα χέρια μου για να έχω μια συνολική εικόνα. τέλος, θα προτιμούσα να είναι γραμμένο σε πιο απλή γλώσσα, αν και σε κάθε περίπτωση είναι σαφής και περιεκτική.

Ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σας φαίνεται το βιβλίο ενδιαφέρον!
Τα περί μελωδικής συμπεριφοράς του Ραστ με αντίστοιχα χρωματικά πρότυπα προτιμήθηκε να αναφερθούν σε παρακάτω κεφάλαια, π.χ στο Κεφάλαιο Νιρκίζ, ώστε να έχει γίνει λόγος προηγουμένως για το φαινόμενο Χιτζάζ.
Το βιβλίο θα είναι διαθέσιμο σε όλα τα κεντρικά βιβλιοπωλεία, επίσης στα μουσικά βιβλιοπωλεία και στον Εκδοτικό Οίκο από μέσα Σεπτεμβρίου.
Θα γίνει εκ νέου κοινοποίηση μόλις κυκλοφορήσει!
Κάθε καλό εύχομαι!

(Νίκος Πολίτης) #4

Α, πολύ χαίρομαι! Ακόμα ένας οπαδός της τροπικής προσέγγισης, σε αντιπαράθεση με την κλιμακοκεντρική. Είμαι σίγουρος, διαβάζοντας τον πίνακα περιεχομένων, τον πρόλογο και τμήματα της προσέγγισης του ραστ, ότι διαβάζοντας ολόκληρο το βιβλίο θα βρώ πράγματα που δεν τα είχα ως τώρα προσέξει και άλλα, πολλά ελπίζω, που δεν τα ήξερα καν. Ανυπομονώ να το αγοράσω!

Αυτή η εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ανακοίνωση μού είχε ξεφύγει, καθώς έγινε σε καιρό διακοπών (23 Αυγούστου).

Θερμά συγχαρητήρια στον φίλο Νίκο Ανδρίκο (ο Περικλής είμαι!) για το νέο του έργο. Διαβάζοντας λίγο βιαστικά τα αναρτημένα αποσπάσματα, συνυπογράφω το παραπάνω σχόλιο του Ν. Πολίτη.

Πολύ σημαντικό που αυτή η οπτική, η τροπική προσέγγιση, ενισχύει με νέα βιβλία και προβληματισμούς την παρουσία της στον διάλογο για τους δρόμους.

Λοιπόν; Τι νέα;

(Παντελής Παχίδης) #6

Καλημέρα, η ενημέρωση από τις εκδόσεις πριν λίγες μέρες ήταν ότι θα κυκλοφορήσει τελευταία εβδομάδα του Οκτωβρίου ή μέσα στο 1ο 10ημερο του Νοεμβρίου.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #7

κι εγώ το περιμένω πώς και πώς, από δεκαήμερο σε δεκαήμερο πάει…

(Παντελής Παχίδης) #8

Είναι διαθέσιμο στον εκδοτικό οίκο

http://www.toposbooks.gr/contents/books_details.php?nid=551

Και στην Πολιτεία.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #9

επιτέλους! θα έχω διάβασμα το σκ.

υγ: δεν θα το αγοράσω πέμπτη, έχει απεργία.

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ!!!

Σε όλα τα κεντρικά-μεγάλα ή μουσικά βιβλιοπωλεία, στον Εκδοτικό Οίκο, αλλά και με παραγγελία και άμεση αποστολή μέσω οποιουδήποτε βιβλιοπωλείου!

http://www.toposbooks.gr/contents/books_details.php?nid=551LAIKOI_DROMOI_400

(Νίκος Σαρηγιάννης) #11

το πήρα χτες και το διάβασα μονορούφι σήμερα, αντί σαββατιάτικης εξόδου.
εξαιρετική δουλειά, από την εισαγωγή μέχρι την παρουσίαση κάθε δρόμου. εξηγεί την τροπικότητα και την εφαρμογή της στο ρεπερτόριο μέσα από θεωρητική ανάλυση και παραδείγματα, μέσα στο ιδιαίτερο πλαίσιο της πραγματικότητας του μεσοπολέμου. είναι πολύ σημαντικό ότι δίνει ανάγλυφες ερμηνείες των δρόμων ως αυτό που είναι, όχι μέσω μακαμιών ή μέσω κλιμάκων.
και εδώ έχω μια ένσταση, ότι η ανάλυση περιορίζεται στο κομμάτι του προπολεμικού ρεπερτορίου το οποίο έχει εμφανή καταγωγή και επιρροή από τα μακάμια, αφήνοντας εσκεμμένα εκτός την πειραιώτικη σχολή αλλά και το πρώιμο λαϊκό. καταλαβαίνω πως ο τούντας ή ο παπάζογλου προσφέρονται περισσότερο για τέτοιου είδους ανάλυση, αλλά νομίζω πως για να κερδίσει έδαφος η τροπική θεώρηση των δρόμων, πρέπει να αναδειχτεί ακριβώς στο ρεπερτόριο που λοξοκοιτάει προς τη δύση.
οπωσδήποτε είναι ένα βιβλίο το οποίο θα προτείνω από δω και στο εξής, μαζί με τις δουλειές των μαυροειδή, βούλγαρη, τσιαμούλη -ο καθένας με την οπτική του που συμπληρώνει το παζλ της λαϊκής μας μουσικής.