🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Ακούω αυτό και μου αρέσει πολύ…

3 «Μου αρέσει»

Χασάπικο του Γιοβάν Τσαούς

3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»

Με αφορμή τα μελετήματα του Pepe (και όχι μόνο):

3 «Μου αρέσει»

Τα οποία συνεχίζονται παρασκηνιακώς, αλλά δημόσια θ’ αργήσω λίγο να αναρτήσω κάτι καινούργιο:

Έχω καταπιαστεί τώρα με τον Γαλατά Μανέ, ο οποίος μού πέφτει αρκετά πιο δύσκολος να τον καταλάβω, και έχει και πολύ περισσότερες ηχογραφήσεις. Μόλις έχω κάτι να πω θα το πω, αλλά αυτό θέλει κάποιον χρόνο. Πάντως έχω αρχίσει να μαθαίνω/κατανοώ πράγματα τα οποία νόμιζα (εσφαλμένα, όπως προκύπτει) ότι έχω καλύψει προ πολλού. Και αφορμή ήταν αφενός το άρθρο του Νίκου Π., που τυχαία ανασύρθηκε, αφετέρου το βιβλίο του Ανδρίκου που κατά σύμπτωση διάβαζα τις ίδιες μέρες.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν από τα πρώτα τραγούδια που άκουσα στη ζωή μου σε κασέτα (όχι στην αυθεντική εκτέλεση, αλλά σε διασκευή του Νταλάρα) σε νηπιακή ακόμα ηλικία, σε ηλικία που έπρεπε στίχο στίχο να ρωτάω τους γονείς μου τι σημαίνουν οι λέξεις. Ήταν και το τραγούδι που με έκανε να θέλω να μάθω μπουζουκάκι. Αργότερα βέβαια ανακάλυψα ότι στην πρώτη ηχογράφηση δεν υπάρχει μπουζούκι, αλλά αυτό δεν είχε καμία σημασία για μένα. Τώρα λοιπόν που βρίσκομαι στη φάση να εκπληρώνω εκείνη την επιθυμία μου, θα είναι και το πρώτο τραγουδάκι που θα παίξω. Λεπτομέρεια, τα παιδικά μου χρόνια έχουν τις εικόνες από το Γεντί Κουλέ σε λειτουργία. Εμείς να παίζουμε ποδόσφαιρο ή μπάσκετ στην “Γεωργίτσα” μερικές δεκάδες μέτρα από το προαύλιο των φυλακών και μερικά χρόνια αργότερα ως έφηβοι να σκαρφαλώνουμε και να μπαίνουμε στα άδεια τότε κελιά για να δούμε πως ήταν από μέσα η περιβόητη φυλακή του Γεντί Κουλέ.

5 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

2 «Μου αρέσει»

έπαθα ζημιά με το άσμα…

2 «Μου αρέσει»

Πρωτη φορα το ακουω αλλα ειναι οντως ζημια…!!!

Το βρήκα τυχαία, ψάχνοντας για κάτι άλλο, κι έμεινα χάχας. Χιώτης;;;!!!

Ο Μανώλης ο Χιώτης;

3 «Μου αρέσει»

Και πού να τον ακούγαμε και με ούτι, αν υπήρχε τέτοια ηχογράφηση (ή, με βιολί…).